Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $1.05 δις για τη Samsung για παραβίαση πατεντών της Apple με παράπλευρες απώλειες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανα δες το σε παρακαλω.

-το 1ο τριμηνο του 11 η Apple ειχε μεριδιο 18,3

-το 1ο τριμηνο του 12 η Apple ειχε μεριδιο 24,2

-το 1ο τριμηνο του 11 η Samsung ειχε μεριδιο 11.3

-το 1ο τριμηνο του 12 η Samsung ειχε μεριδιο 29.1

 

έχω παρακολουθήσει πολλα απο τα ποστ σου τον τελευταίο καιρό και έχεις φάει γενικά πολύ κράξημο για τα ασχετα ποστ.Δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά αλλα έχω την αίσθηση πως απλά διαφωνείς για να κάνεις πλακα και να υπάρχει κουβέντα.Εσυ δηλαδή δεν καταλαβαίνεις οτι η Apple έπεσε στις πωλήσεις επειδή δεν έβγαλε καινούργιο κινήτο ενώ η Samsung ξεσκίστηκε; Εννοείτε πως αν έπερνα και εγω ΤΩΡΑ κινήτο μονο Iphone δεν θα έπερνα επειδή είναι ξεπερασμένο και "παλιο".Οι συγκρισή γίνεται αν και οι δύο εταιρίες βγάλουν ταυτόχρονα 2 κινήτα μαζί...

 

Για τα ελληνικά μου νομίζω οτι δέν έχεις να πείς τιποτα απο την στιγμή που δεν είμαι γεννημένος στην Ελλάδα όντας και μισός Ελληνας.Επειδή εσύ ξέρεις μόνο Ελληνικά και κανα lower δεν σου φταίει δυστυχώς κανείς σε αυτό..

 

Αντιγραφή είναι αυτό που έκανε η Samsung η Apple πλήρωσε.Απο την στιγμή που τους έδωσαν το δικαίωμα να κοιτάξουν στην βάση δεδομένων.Ηθελεστα και πεθέστα...

Σιγα μην αφήσω κανέναν να κοιτάξει στην βάση δεδομένων της novartis που εργάζομαι.Κλεισαμε αν γίνει αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλιστα αρα συμφωνεις και στο αντεγραψε την Xerox και στο οτι βαση της δικης η Microsoft ειναι αθωα. Αλλωστε ειναι ιστορικο γεγονος οτι η apple εκανε μηνυση στην microsoft για κατι που δεν της ανηκε και γελοιοποηθηκε.

 

Στις 179 πατεντες η microsoft ειχε παρει αδεια χρησης ενω οι υπολοιπες 10 κριθικαν για διαφορους λογους οτι δεν παραβιαζουν πατεντες.

 

Συμπερασμα:

Το GUI ανηκει στην Xerox και η Microsoft το εκανε επιτυχημενο. Αυτο λεει η Ιστορια βαση του ποσοστου PC/MAC

Διαλεξε λοιπον ή τα GUI OS ειναι καινοτομια της microsoft ή τα tablet.. Τα πραγματα ειναι απλα.....

Σε καμια περιπτωση Η apple δεν ειναι η καινοτομος στα GUI OS.

 

Apple listed 189 GUI elements; the court decided that 179 of these elements had been licensed to Microsoft in the Windows 1.0 agreement and most of the remaining 10 elements were not copyrightable—either they were unoriginal to Apple, or they were the only possible way of expressing a particular idea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος ας παρει τα μεγαλυτερα ποσοστα. Δεν υπαρχει παρθενογεννεση, ολοι βλεπουν τι κανει ο διπλανος και φτιαχνουν βελτιωμενες εκδοσεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος ας παρει τα μεγαλυτερα ποσοστα. Δεν υπαρχει παρθενογεννεση, ολοι βλεπουν τι κανει ο διπλανος και φτιαχνουν βελτιωμενες εκδοσεις του.

ναι αλλά να μηνύει κάποιος που αντιγράφει σε όλη την διαδρομή της ιστορίας του κάποιον που τον αντέγραψε και μάλιστα σε κάτι το οποίο και αυτός με την σειρά του αντέγραψε απο άλλον είναι η Apple λογική (άσχετο που η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η Samsung το ξεφτίλισε να βγάζει παρόμοια σε εμφάνιση προιόντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα αρα συμφωνεις και στο αντεγραψε την Xerox και στο οτι βαση της δικης η Microsoft ειναι αθωα. Αλλωστε ειναι ιστορικο γεγονος οτι η apple εκανε μηνυση στην microsoft για κατι που δεν της ανηκε και γελοιοποηθηκε.

 

H Apple έκανε μηνυση βασικά την Microsoft επειδή ο Steve jobs ήθελε να βγάλει τα απωθημενα του επειδή είχαν συνεργαστεί παλιά.Φυσικά και ήταν βλακεία, απο την στιγμή που και η ίδια της τα είχε αγοράσει.Με ξένα κόλυβα κηδεία πήγε να κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παρακολουθήσει πολλα απο τα ποστ σου τον τελευταίο καιρό και έχεις φάει γενικά πολύ κράξημο για τα ασχετα ποστ.Δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά αλλα έχω την αίσθηση πως απλά διαφωνείς για να κάνεις πλακα και να υπάρχει κουβέντα.Εσυ δηλαδή δεν καταλαβαίνεις οτι η Apple έπεσε στις πωλήσεις επειδή δεν έβγαλε καινούργιο κινήτο ενώ η Samsung ξεσκίστηκε; Εννοείτε πως αν έπερνα και εγω ΤΩΡΑ κινήτο μονο Iphone δεν θα έπερνα επειδή είναι ξεπερασμένο και "παλιο".Οι συγκρισή γίνεται αν και οι δύο εταιρίες βγάλουν ταυτόχρονα 2 κινήτα μαζί...

 

 

Για τα ελληνικά μου νομίζω οτι δέν έχεις να πείς τιποτα απο την στιγμή που δεν είμαι γεννημένος στην Ελλάδα όντας και μισός Ελληνας.Επειδή εσύ ξέρεις μόνο Ελληνικά και κανα lower δεν σου φταίει δυστυχώς κανείς σε αυτό..

 

Αντιγραφή είναι αυτό που έκανε η Samsung η Apple πλήρωσε.Απο την στιγμή που τους έδωσαν το δικαίωμα να κοιτάξουν στην βάση δεδομένων.Ηθελεστα και πεθέστα...

Σιγα μην αφήσω κανέναν να κοιτάξει στην βάση δεδομένων της novartis που εργάζομαι.Κλεισαμε αν γίνει αυτό..

Το ποστ δεν βγηκε για να δειξει οτι η Samsung πηρε μεριδιο απο την apple. Βγηκε για να δειξει οτι κανουν διπολο και κερδιζουν οι δυο τους εναντια στους αλλους.

Αλλοστε εβγαλα και chart με την κερδοφορια που η apple εχει εκτιναχθει απο τοτε που ξεκινησε η κοντρα τους. Διαβαζε πριν σχολιασεις τους αλλους..... (δες σελιδα 19 λιγο πριν το ποστ μου που παρεθεσες και σελιδα 18 για να εχεις συνολικη εικονα)

 

http://prntscr.com/efksr

http://prntscr.com/efktt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wtf να γράψεις σε ένα θέμα που κάποιο μιλάνε λες και κέρδισαν/έχασαν οι ίδιοι τη δίκη?

 

Μου φαίνεται γελοίο να μου λέει κάποιος ότι δεν προσπάθησε η samsung να αντιγράψει το iphone. Και όχι, η μεγάλη ομοιότητα δεν είναι με το galaxy s (το οποίο έχω κι εγώ) αλλά με το galaxy ace το οποίο είναι σχεδόν ολόιδιο.

 

Εξίσου γελοία μου φαίνεται η προσπάθεια της apple να πατεντάρει τα πάντα, ειδικά όταν διαβάζω σε πηγές λίγες σελίδες πριν, για αίτημα της για 189 πατέντες σε καινοτομίες άλλων εταιριών!

 

Καταλαβαίνω, εταιρίες είναι και θα κάνουν τα πάντα για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους. Γιατί θα πρέπει αυτό να με κάνει εμένα στρατιώτη της μιας ή της άλλης, δεν μπορώ να το καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple έκανε μηνυση βασικά την Microsoft επειδή ο Steve jobs ήθελε να βγάλει τα απωθημενα του επειδή είχαν συνεργαστεί παλιά.Φυσικά και ήταν βλακεία, απο την στιγμή που και η ίδια της τα είχε αγοράσει.Με ξένα κόλυβα κηδεία πήγε να κάνει

 

Σοβαρά εκτιμάς ότι εταιρίες πάνε στα δικαστήρια για πείσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά εκτιμάς ότι εταιρίες πάνε στα δικαστήρια για πείσματα?

 

μα αυτό δεν έγινε και τώρα με την Samsung? ο Steve jobs δεν ήταν αυτός που είπε οτι θέλει να αφανισει το Android ακόμα και αν ξοδέψει το τελευταίο δολάριο της εταιρίας του; Διάβασε το παρακάτω και πες μου αν είναι πέισμα αυτο η όχι..

"I will spend my last dying breath if I need to, and I will spend every penny of Apple's $40bn in the bank, to right this wrong," Jobs told Isaacson. "I'm going to destroy Android, because it's a stolen product. I'm willing to go thermonuclear war on this."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σοβαρευτούμε λίγο... Άσχετα με το αν είναι σε βάρος ή όχι του καταναλωτή μια τέτοια απόφαση, αποκλείεται να υπάρχει άνθρωπος που να παρακολούθησε λεπτομερώς τη συγκεκριμένη δίκη και να είναι με το μέρος της Samsung! Παρακολουθήσαμε τα καραγκιοζιλίκια του αιώνα από την πλευρά της Samsung που της ακύρωσαν το τυχόν οποιοδήποτε δίκιο που μπορεί να είχε σε ορισμένες πλευρές της ιστορίας! Να σας φρεσκάρω μερικά? Από τα βασικά που η Samsung έφερε δικηγόρους χωρίς άδεια για δικαστήριο κλπ μέχρι την κατάθεση της σχεδιάστριας τους που είπε πως δεν είχε στο μυαλό της το iphone όταν σχεδίαζε το αντίστοιχο Samsung αλλά εμπνεύστηκε στο σπίτι της καθώς κοίταζε μια ...λεκάνη με νερό! Το πιο σημαντικό όμως που οι περισσότεροι από εσάς που σκίζεστε για την ...ελευθερία των καταναλωτών το κάνατε γαργάρα, είναι το έντυπο των εκατοντάδων σελίδων που κυκλοφορούσε εμπιστευτικά η Samsung στους σχεδιαστές-μηχανικούς της και σύγκρινε τα τηλέφωνά της με το Iphone σε κάθε τομέα (σχεδίαση, μενού, λειτουργίες κλπ) και παραδέχονταν πως τα έκαναν μαντάρα και πρότεινε την αντιγραφή του Iphone στα πάντα... Η Samsung είναι μια τεράστια εταιρία αλλά καλά θα κάνει να ξοδέψει περισσότερους πόρους ώστε να φτιάχνει ΔΙΚΑ της πρωτότυπα προϊόντα που να μη μοιάζουν με άλλα... Κοινώς να αλλάξει από την "κινέζικη" νοοτροπία της αντιγραφής! :P

 

 

Αυτά δε τα γνώριζα (ούτε και οι περισσότεροι φαντάζομαι) και όντως είναι απογοήτευση να λειτουργεί τόσο μπακαλίστικα η Samsung. Αλλά εμένα ως καταναλωτή με συμφέρει η αντιγραφή των καλών στοιχείων της apple απο τη samsung/huawei κ.α. για να έχω φτηνότερο και πιο "ξεκλείδωτο" κινητό, ΑΝ ΚΑΙ λιγότερο σταθερό και αξιόπιστο.

 

 

 

Είχα την εντύπωση ότι είχα διαβάσει σε ένα topic ότι ή Apple είχε χάσει και ήταν αναγκασμένη να βγάλει στο περιοδικό της κάποια άρθρα του στυλ, "δεν μας αντιγράφει η Samsung" και κάποιες live δηλώσεις.

 

 

άλλο μπέρδεμα και αυτό, τελικά αυτή ήταν απόφαση απο άλλο δικαστήριο; δλδ κάποια δικαστήρια στηρίζουν samsung και άλλα apple;

 

 

υ.γ. ελπίζω να έγινε τουλάχιστον σοβαρός background έλεγχος των ενόρκων και να ήταν όλοι fanboys της apple :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έχω ρωτήσει και στο άλλο θέμα να ξεδιπλώσεις τις γνώσεις σου και να μας φωτίσεις,σε αυτό θα κάνω μια παρατήρηση μια που φαίνεται να ασπάστηκες πλήρως τις απόψεις του ixthy.

Ο πρώτος Apple computer ήταν το 1977?

O πρώτος computer με ποντίκι,GUI κτλ ήταν ο Alto της XEROX,όχι της Apple.Βγήκε το 1973

altosm.jpg

 

Ο πρώτος personal computer σαν έννοια ήταν της IBM,όχι της Apple.Βγήκε τον Σεπτέμβριο του 1975.

IBM_5100_System_1.jpg

 

Και συνεχίζουμε...

Το πρώτο smartphone με touchscreen και PDA λειτουργίες,email,calendar κτλ κτλ, ήταν το IBM Simon που βγήκε το 1994 βασισμένο σε πρωτότυπο της IBM που παρουσιάστηκε το 1992.

ibm-simon_w5002.jpg

 

 

The IBM Simon Personal Communicator was a handheld, touchscreen cellular phone and PDA designed and engineered byInternational Business Machines Inc. (IBM)[...][/background]

In addition to its ability to make and receive cellular phone calls, Simon was also able to send and receive facsimiles, e-mails and cellular pages. Simon included many applications including an address book, calendar, appointment scheduler, calculator, world time clock, electronic note pad, handwritten annotations and standard and predictive touchscreen keyboards.

 

To πρώτο tablet ήταν της Microsoft και βγήκε το 2002

225px-Tablet.jpg

 

Kαι τέλος το "κλέψιμο" του GUI

 

 

Apple listed 189 GUI elements; the court decided that 179 of these elements had been licensed to Microsoft in the Windows 1.0 agreement and most of the remaining 10 elements were not copyrightable—either they were unoriginal to Apple, or they were the only possible way of expressing a particular idea.

Midway through the suit, Xerox filed a lawsuit against Apple claiming Apple had infringed copyrights Xerox held on its GUIs

The court also pointed out that many of Apple's claims fail on an originality basis. Apple admittedly licensed many of its representations from Xerox, and copyright protection only extends to original expression.

 

Η Apple επέμενε ότι το "look and feel" μπορεί να έχει copyright,ότι κάνει και σήμερα δλδ.

Το copyright αν υπήρχε θα έπρεπε να πάει στον original εφευρέτη δλδ στην XEROX.

 

Τώρα θέλω να μου πείτε οι δυο φωστήρες ποιος δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Η IBM,Microsoft και λοιπές ή η Apple;

 

Φίλε μάλλον δεν κατάλαβες τα γραφόμενά μου και απορώ γιατί... μέχρι και το link δίνω δε χρειαζόταν όλο αυτό το μήνυμα. Αλλά είπαμε η εμπάθεια στην Apple θολώνει την όραση.

 

Λέω ξεκάθαρα ότι HP και Xerox ήταν πρωτοπόρες. Όχι η Apple. Η δε IBM ποτέ δε σκέφτηκε να αφήσει το corporate computing και ακόμα και η σύγχρονη ιστορία της δείχνει ότι είναι μια εταιρεία που θέλει να ασχολείται αποκλειστικά με εταιρείες. Το IBM PC σε συνεργασία με το αγορασμένο DOS της microsoft που μετά το παρουσίασε ως δικό της, έγινε για αντίδραση στην διαφαινόμενη πρωτοκαθεδρία της Apple στο χώρο του personal computing. Το όραμα του Jobs δεν ήταν η εφεύρεση των pc γενικά και αόριστα, αλλά η πεποίθηση ότι οι υπολογιστές θα μπορούσαν να παίζουν σημαντικό ρόλο στην καθημερινότητα του οποιουδήποτε πολίτη.

 

Απλώς διαφώνησα με τον νότιο στο ότι ΙΒΜ και ms ανακάλυψαν τα pc με τη σημερινή έννοια του όρου και ότι με αυτή τη λογική η Apple δεν θα έπρεπε να υπάρξει ως εταιρεία λόγω πατέντας...!!! Εκτός αν κάποιος μου μιλήσει για το IBM 610... Μόνο που αυτό το μηχάνημα το μόνο κοινό που έχει με τα pc είναι ότι χώραγε σε ένα γραφείο, δε χρειαζόταν ειδικό κλιματισμό για να λειτουργήσει και μπορούσε να το χειριστεί ένας μόνο άνθρωπος από πληκτρολόγιο!!! LOL

 

Το 1ο programmable computer με basic το παρουσίασε η HP και ο 1ος υπολογιστής με οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, desktop (!!!!) και gui ήταν ο Xerox Alto. Απλώς δεν μπορώ να ακούω βλακείες για Microsoft και IBM όσον αφορά την εφεύρεση των pc... Από κει και μετά η IBM είναι τεράστια εταιρεία με τρομερό R&D τμήμα, αλλά δεν ανακάλυψε το pc όπως το εννοούμε σήμερα. Η δε MS ήταν τρομερή στο marketing προσέφερε το OLE αν και δεν λειτουργεί και τόσο καλά, (όπως κάθετί που έχει βγάλει αυτή η εταιρεία, εκτός ίσως από το xbox lol) και φυσικά ήταν πάντοτε καινοτόμος στις μονοπωλειακές της τακτικές!!! Από την MS μαθαίνουν και οι υπόλοιποι. LOL!

 

@gnsX Όσον αφορά για τον IBM 5100 αυτό μόνο pc δεν είναι... ούτε στην αρχιτεκτονική, αλλά ούτε και στο όνομα. Η IBM το λέει "professional computer" είχε μια οθόνη 5 ιντσών που απεικόνιζε μόνο χαρακτήρες και το 1ο ΙΒΜ PC αν και ονομάστηκε 5150, στην ουσία ουδεμία σχέση είχε με τον 5100 όσον αφορά την αρχιτεκτονική του. Απλώς ήταν portable και η λειτουργία του ουδεμία σχέση δεν είχε με τα σημερινά pc.

 

Τέλος τα παραπάνω δεν είναι δικές μου απόψεις. Τα λέει η wikipedia και είναι γεγονότα που απλώς αναπαράγω εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς διαφώνησα με τον νότιο στο ότι ΙΒΜ και ms ανακάλυψαν τα pc με τη σημερινή έννοια του όρου και ότι με αυτή τη λογική η Apple δεν θα έπρεπε να υπάρξει ως εταιρεία λόγω πατέντας...!!! Εκτός αν κάποιος μου μιλήσει για το IBM 610... Μόνο που αυτό το μηχάνημα το μόνο κοινό που έχει με τα pc είναι ότι χώραγε σε ένα γραφείο, δε χρειαζόταν ειδικό κλιματισμό για να λειτουργήσει και μπορούσε να το χειριστεί ένας μόνο άνθρωπος από πληκτρολόγιο!!! LOL

Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι οι IBM και οι MS ειναι καινοτομες γιατι βαλαν απο 1 pc στο σπιτι μας. Οχι οτι εφηύραν τους Υπολογιστες. Με την ιδια λογικη που τα ταμπλετ ηταν καινοτομια της apple.

 

Περι εμπαθειας, το αντιθετο φιλε μου, καποιοι εχετε μεγαλυτερη εμπαθεια στην MS απο οτι εγω στην apple.

 

Εγω δεν το εκρυψα οτι δεν χωνευω την apple. Αλλα το οτι δεν την χωνευω δεν παει να πει οτι δεν παραδεχομαι οτι τα ταμπλετ αυτη τα βαλε στον χαρτη. Μπορει η MS να τα σκεφτηκε πρωτη αλλα η Apple τα εκανε επιτυχια. Το ιδιο ομως ισχυει και για τα PC μεGUI η Xerox τα σκεφτηκε πρωτη αλλα η MS με τα IBM compatible PC τα εβαλε στα σπιτια μας. Τοσο απλα.....

 

Οσο για την διαμαχη Apple/Samsung εξηγησα οτι κανουν διπολο για να φανε τον ανταγωνισμο και να μεινουν οι 2 τους. Κατι που ειχαν κανει και στο παρελθον η Apple με την MS εξαφανιζοντας Atari/Commodore/Amiga ακομα και το IBM O/S WARP που τοτε ειχε και αναγνωριση φωνητικων εντολων!!!!

 

Στην πραγματικοτητα δεν νομιζω οτι διαφωνουμε. Aπλα η υπερβολικη ευαισθησια που εχουν μερικoi για την apple τους βαζει κατ' ευθειαν σε θεση αμυνας της αγαπημενης τους εταιριας.

Εγω το μονο brand που ειμαι funboy ειναι η ομαδα ποδοσφαρου μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω εντάξει εγω σκέφτομαι οτι όλα τα άτομα πήγαν να απαντήσουν σε αυτό το τόπικ.

Η καλύτερη διαφήμιση για apple & samsung. Δωρεάν μάλιστα...

Τελικά ή είμαστε ολοι haters & lovers τις apple ή απλά δεν έχουμε να κάνουμε κατι καλύτερο..

Δεν εξηγείτε αλλιώς τόσες ειδοποιήσεις χθες και σήμερα ξεπέρασαν τις 150...

Και ολα αυτα οταν έχουμε φίλους & αδέλφια ανέργους...

Αναρωτιέμαι ώρες ώρες που πάμε ως ανθρωπότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...