Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $1.05 δις για τη Samsung για παραβίαση πατεντών της Apple με παράπλευρες απώλειες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως οτι και να πείτε έχουν τρομερό Marketing.Δεν ξέρω αν έχετε δεί τις παρουσιάσεις τους για νέα προϊοντα.Υπάρχει ενα Parody στο Youtube που κοροϊδευει τον τρόπο Marketing, και πως τα παρουσιάζουν όλα.....

http://youtu.be/EaKWHvUASgk

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι οι IBM και οι MS ειναι καινοτομες γιατι βαλαν απο 1 pc στο σπιτι μας. Οχι οτι εφηύραν τους Υπολογιστες. Με την ιδια λογικη που τα ταμπλετ ηταν καινοτομια της apple.

 

Περι εμπαθειας, το αντιθετο φιλε μου, καποιοι εχετε μεγαλυτερη εμπαθεια στην MS απο οτι εγω στην apple.

 

Εγω δεν το εκρυψα οτι δεν χωνευω την apple. Αλλα το οτι δεν την χωνευω δεν παει να πει οτι δεν παραδεχομαι οτι τα ταμπλετ αυτη τα βαλε στον χαρτη. Μπορει η MS να τα σκεφτηκε πρωτη αλλα η Apple τα εκανε επιτυχια. Το ιδιο ομως ισχυει και για τα PC μεGUI η Xerox τα σκεφτηκε πρωτη αλλα η MS με τα IBM compatible PC τα εβαλε στα σπιτια μας. Τοσο απλα.....

 

Οσο για την διαμαχη Apple/Samsung εξηγησα οτι κανουν διπολο για να φανε τον ανταγωνισμο και να μεινουν οι 2 τους. Κατι που ειχαν κανει και στο παρελθον η Apple με την MS εξαφανιζοντας Atari/Commodore/Amiga ακομα και το IBM O/S WARP που τοτε ειχε και αναγνωριση φωνητικων εντολων!!!!

 

Στην πραγματικοτητα δεν νομιζω οτι διαφωνουμε. Aπλα η υπερβολικη ευαισθησια που εχουν μερικoi για την apple τους βαζει κατ' ευθειαν σε θεση αμυνας της αγαπημενης τους εταιριας.

Εγω το μονο brand που ειμαι funboy ειναι η ομαδα ποδοσφαρου μου.

 

Πάλι έχεις λάθος. Αν δεν υπήρχε η Apple, καμιά IBM ή MS δεν θα είχε βάλει τίποτα στο σπίτι σου. Αυτό που λες η Apple το έκανε όχι η IBM και η MS, οπότε τα ευχαριστώ σου στην Apple. Μεταγενέστερα MS και IBM πήγαν κόντρα στην Apple και πέτυχαν γιατί πωλούσαν πολύ φθηνότερα (κυρίως). Η Apple ακολούθησε τις ιδέες των HP, Xerox, Altair κτλ. και δημιούργησε την αγορά του PC, αν και οι πρώτοι της υπολογιστές ήταν και δεν ήταν pcs. Το πραγματικό "κλέψιμο" της Xerox έγινε με την Lisa για πρώτη φορά και ακολούθησαν τα Macintosh.

 

Από κει και μετά εγώ δεν είμαι οπαδός κανενός. Βλέπεις πουθενά να μιλάω για την υπέροχη Apple;

 

Όσον αφορά για την MS, αυτή απλώς χρησιμοποίησε τον όρο tablet pc 1η. Δεν ανακάλυψε ουσιαστικά τίποτα. Τα τότε tablets ήταν απλώς μια μετεξέλιξη των laptops. Βέβαια ήταν πανάκριβα για την εποχή τους, αλλά και χάλια σαν υλοποιήσεις. Όταν δεν μπαίνεις καν στον κόπο να κάνεις τροποποιήσεις στο OS και ουσιαστικά έτρεχαν τα windows των desktop συστημάτων, τότε τι να πούμε; Δε θέλει και πολύ για να καταλάβει κάποιος γιατί απέτυχαν. Τα tablet εκείνης της εποχής μάλλον έμοιαζαν με τα σημερινά netbooks μόνο που είχαν και γραφίδα. Ουσιαστικά και η Apple έπρεπε να κάνει κάτι περισσότερο, αλλά τελικά το iOS αποδείχθηκε αρκετά καλό και φυσικά είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τον πατέρα του το mac os, παρόλο που τώρα συγκλίνουν.

 

Τέλος πάντων το R&D της MS έχει σοβαρευτεί μόνο τα τελευταία χρόνια και οι μεγαλύτερές του επιτυχίες είναι στο xbox και το kinect, αλλά και στη διαχείριση των παραθύρων στα windows 7 όπου έφεραν ωραίες ιδέες. Τώρα επιτέλους έχει τολμηρούς στόχους με τα windows 8. Παλαιότερα το OLE και το DirectX είναι οι προσφορά της, αν και για την επιτυχία του DX μάλλον πέχτηκαν πολλά χτυπήματα κάτω από τη ζώνη για τις άλλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι νεες διαφημισεις της Apple δεχθηκαν μεγαλη κριτικη απο πολυ κοσμο,κυριως απο τους φανς.

Κατι μου λεει οτι σιγα σιγα η απουσια του Jobs αρχιζει να γινεται αισθητη στην εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μα αυτό δεν έγινε και τώρα με την Samsung? ο Steve jobs δεν ήταν αυτός που είπε οτι θέλει να αφανισει το Android ακόμα και αν ξοδέψει το τελευταίο δολάριο της εταιρίας του; Διάβασε το παρακάτω και πες μου αν είναι πέισμα αυτο η όχι..

"I will spend my last dying breath if I need to, and I will spend every penny of Apple's $40bn in the bank, to right this wrong," Jobs told Isaacson. "I'm going to destroy Android, because it's a stolen product. I'm willing to go thermonuclear war on this."

Διάβασέ το πρώτα το ρημάδι το βιβλίο! 2 σειρές δεν βοηθάνε στο να καταλάβεις τι είπε και γιατί το είπε!

 

Φαντάζομαι ο HAL9000 και ο Paredwse ανοίξανε σαμπάνιες όταν βγήκε η απόφαση.

 

Ο Hal είναι αποστάτης και επίσης δεν πίνει! Εγώ και ο paredwse δεν έχουμε ξεμεθύσει ακόμη! χικ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι και τελεσίδικη, υπάρχει επιλογή για έφεση...

 

γιατι νομιζεις εσυ οτι με την εφεση,υπαρχει περιπτωση να αλλαχθει η αποφαση και να δικαιωθει η Samsung;

 

Η ολη κατασταση με τις πατεντες ειναι πολυ σοβαρη και ξεφευγει απο τα ορια του πολεμου Apple vs Samsung.

Aυτη η αποφαση του δικαστηριου,που δεν προκετια να αλλαξει, ειναι το αποκορυφωμα του σαπιου αμερικανικου συστηματος πατεντων και προμηνυει ενα πολυ σκοτεινο μελλον για τον χωρο της τεχνολογιας και οχι μονο.

Ο καθενας πλεον νομιμοποιειται να πατενταρει οτι γουσταρει αρκει να χει το οικονομικο μεγεθος να στηριξει την πατεντα του οταν καποιος την αμφισβητησει στα δικαστηρια.

Η μηπως αν καποιος ειχε προλαβει να πατενταρει το ορθογωνιο με τις στρογγυλεμενς ακρες και πηγαινε την Apple στο δικαστηριο, υπηρχε περιπτωση να κερδισει την υποθεση;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για διάφορους οπαδούς δείτε αυτό το documentary έτσι για να αποκατασταθεί η αλήθεια και να σταματήσουν διάφορα ιστορικά απαράδεκτα posts.

 

http://www.youtube.com/watch?v=KhjVidOFqBo&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις μηνυσεις που εκανε η Samsung κατα της Apple για παραβιαση δικων της πατεντων, εχουμε κανενα νεο; Ποτε ειναι να γινει η δικη;

 

Επισης καποιο λινκ που να εχει το κειμενο της πληρη δικαστικης αποφασης, υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ το 2ο μέρος και έχει και συνέχεια... καλά αυτά που λένε οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές από όλες τις πλευρές είναι πολύ αποκαλυπτικά....

 

http://www.youtube.com/watch?v=FytWjEd2gcg&feature=relmfu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οτι και να πείτε έχουν τρομερό Marketing.Δεν ξέρω αν έχετε δεί τις παρουσιάσεις τους για νέα προϊοντα.Υπάρχει ενα Parody στο Youtube που κοροϊδευει τον τρόπο Marketing' date=' και πως τα παρουσιάζουν όλα.....

http://youtu.be/EaKWHvUASgk

 

Μετα απο αυτό το βίντεο, πείστηκα να αγοράσω το νυχοκόπτη! :) Που τον πουλάνε; :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα μιλαμε ενα βιντεο υμνο στον steve Jobs και πολυ "αντικειμενικο"

Το GUI ειναι της Xerox εφευρεση και δεν μπορει να λεει κανεις οτι ειναι της apple.

Οτι δικαιωματα εχει η apple εχει και η Microsoft. Διαβασε πιο νωρις στα ποστ την σφαλιαρα που εφαγε η apple οταν κατηγορουσε την Microsoft οτι της πηρε τις πατεντες. Φυσικα οι πατεντες ανηκαν στην Xerox....

 

Και διαβασε εδω τις αναφορες σε γεγονοτα και οχι σε αποψεις.

 

http://www.cio.in/ar...apitalize-apple

 

Η Microsoft τα εκανε πρωτη απλα δεν μπορουσε να βρει τροπο να τα εκμεταλευτει εμπορικα. Αυτο ειναι και το δυνατο κομματι της apple. Εκει που ολοι βλεπαν εναν ακομα φορητο υπολογιστη αυτη ειδε μια ολοκληρη αγορα. Υποστηριζετε την apple αλλα δεν ξερετε ποιο ειναι το πραγματικο της προτερημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατι νομιζεις εσυ οτι με την εφεση,υπαρχει περιπτωση να αλλαχθει η αποφαση και να δικαιωθει η Apple;

 

Η Samsung? όχι, απλά το ανέφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ας μην ηταν τα κινεζακια της FoxConn και θα λεγαμε μετα αν θα υπηρχαν οι νεες αγορες.

Αυτο που καταφερε η Apple ειναι να βγαζει κερδος,και μαλιστα μεγαλο,απο τις συσκευες iphone και ipad.

Eιδικα στην περιπτωση του ipad δεν ειναι τυχαιο που παιζει μονη της, εφοσων ο ανταγωνισμος δεν μπορουσε να χτυπησει στα ισα τις τιμες της Apple με το ιδιο hardware.

Γιαυτο θα ειναι πολυ ενδιαφερον να δουμε τι εξελιξεις θα εχουμε στην tablet αγορα εφοσων οι φημες οτι το Surface θα κοστιζει $200 αποδειχθουν πραγματικες.

 

Παρτε το χαμπαρι. χωρις φθηνα εργατικα χερια δεν θα ειχαμε αυτο το καταναλωτικο ξεσπασμα για προιοντα τεχνολογιας που υπηρχαν απο το 90.

Αλλα αυτο δεν το λεω μονο για την Apple, ανεκαθεν ο πρωτος κοσμος προοδευε πανω στις πλατες του τριτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...