Προς το περιεχόμενο

H Tom Tom δείχνει το δρόμο... στο Android


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Στα πλαίσια της έκθεσης IFA 2012 η Ολλανδική εταιρεία κατασκευής συστημάτων και λογισμικού πλοήγησης Tom Tom ανακοίνωσε την κυκλοφορία της έκδοσης του ομώνυμου λογισμικού πλοηγήσής της για smartphones που “τρέχουν” λειτουργικό σύστημα Android.Σύμφωνα με την εταιρεία, το λογισμικό θα προσφέρει πλοήγηση με τους χάρτες της εταιρείας, δωρεάν χάρτες εφ’ όρου ζωής, το σύστημα IQ Route για ενημέρωση και αποφυγή προβλημάτων κατά τη διάρκεια μετάβασης στο σημείο άφιξης, σύστημα πλοήγησης λωρίδων, ενημέρωση για κάμερες κατά τη διάρκεια της διαδρομής καθώς και τρισδιάστατους χάρτες.

 

Σε ερώτησή μας γιατί η εφαρμογή για Android καθυστέρησε τόσο πολύ ενώ η αντίστοιχη για iOS κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό ενώ πέρσι ανακοινώθηκε η εφαρμογή για Windows Phone 7.5, εκπρόσωπος της εταιρείας μας είπε ότι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια να καταστήσουν την εφαρμογή λειτουργική σε όσο το δυνατόν περισσότερες συσκευές είναι δυνατόν.

 

 

 

Η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη εντός του Οκτωβρίου 2012 σε ανταγωνιστική τιμή που δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη αλλά η οποία θα βρίσκεται κοντά στην τιμή των αντίστοιχων εφαρμογών της εταιρείας για iOS και Windows Phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, επιτέλους, σοβαρή εφαρμογή GPS και για το Android. :)

 

Επίσης να κρατήσουμε αυτό που είπε η Tom Tom. Σε χαζο-εφαρμογούλες δεν είχε παρατηρηθεί πρόβλημα ποτέ, αλλά αυτό το χάος συσκευών έβγαλε μάτι σ' αυτή την περίπτωση. Ήταν σίγουρο ότι δυσκολεύει τη ζωή των προγραμματιστών, αλλά πολλοί δε το παραδέχονταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρές εφαρμογές υπάρχουν εδώ και χρόνια (iGO και Google Navigator για κορυφαία πλοήγηση και Sygic/Aura για μόστρα-γραφικά).

Από τις φωτος δεν βλέπω να έχει πολύ καλύτερο GUI-γραφικά από το iGO και, αν και δεν αναφέρεται ποιούς χάρτες θα χρησιμοποιεί για Ελλάδα, αμφιβάλλω αν θα έχει καλύτερη πλοήγηση...

 

Αλλά το δοκιμάζουμε όταν κυκλοφορήσει και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα εγώ όταν είχα δοκιμάσει το TomTom σε WM6.5 είχε από τις χειρότερες πλοηγήσεις. Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί, θα το δούμε όταν κυκλοφορήσει.

BTW και το Navigon ψιλοχάλια είναι... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα εγώ όταν είχα δοκιμάσει το TomTom σε WM6.5 είχε από τις χειρότερες πλοηγήσεις. Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί, θα το δούμε όταν κυκλοφορήσει.

BTW και το Navigon ψιλοχάλια είναι... :P :P

 

αν εννοείς χάρτες για ελλάδα, όντως ήταν γτπ. είχαν μόνο κεντρικούς δρόμους σε κάποιες πόλεις.

όταν πήρα εγώ την πρώτη wm5 συσκευή δεν υπήρχαν καν χάρτες για ελλάδα ενώ το destinator κάλυπτε 100% αθήνα θεσσαλονίκη και εθνικές οδούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί τριετίας σε οδική βοήθεια .... το GPS ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μου.

Έβαλα πάνω στο μηχάνημα μου σχεδόν τα πάντα .... 7-8 διαφορετικά προγράμματα.

iGO - Destinator - Navigon - Tom Tom - Mio - AutoMapa - Drive - Garmin 4in1 - Ndrive - SygDrive

 

Το iGO έρχεται πρώτο σε όλα, ποιο ενημερωμένο, ποιο εύχρηστο, ποιο γρήγορο, ποιο όμορφο ...... μετά το Destinator, απο πλευράς οδών ........ το Tom Tom αμφιβάλω αν θα το έβαζα μέσα στην πεντάδα.

 

Προσωπικά ούτε που θα μου έλειπε το Tom Tom .... αν δεν έβγαινε και καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί τριετίας σε οδική βοήθεια .... το GPS ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μου. Έβαλα πάνω στο μηχάνημα μου σχεδόν τα πάντα .... 7-8 διαφορετικά προγράμματα. iGO - Destinator - Navigon - Tom Tom - Mio - AutoMapa - Drive - Garmin 4in1 - Ndrive - SygDrive Το iGO έρχεται πρώτο σε όλα, ποιο ενημερωμένο, ποιο εύχρηστο, ποιο γρήγορο, ποιο όμορφο ...... μετά το Destinator, απο πλευράς οδών ........ το Tom Tom αμφιβάλω αν θα το έβαζα μέσα στην πεντάδα. Προσωπικά ούτε που θα μου έλειπε το Tom Tom .... αν δεν έβγαινε και καθόλου.

Για το iGO υπάρχει εφαρμογη για android συσκευές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συγκρίνονται όλα αυτά με το Tom Tom. Τουλάχιστον βάση όσων έχω διαβάσει, μιας κι εγώ στο κινητό μου έχω Navigon. :P

 

Κάνεις σύγκριση με βάση τη γνώμη άλλων;

Εγώ που τα έχω δοκιμάσει θα σου πω οτι οι διαδρομές και η παραμετροποίηση του igo και ειδικά του primo δεν συγκρίνονται με κανένα. Επίσης το περιβάλλον του είναι πολύ πρακτικό και αν θες έχεις και άπειρο customization. Ειδικά αν βάλεις και custom skin μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

Και για όσους ρωτάτε για χάρτη. Πράγματι ο χάρτης της tomtom ήταν άθλιος. Αλλά πλέον έχει αγοράσει την teleatlas οπότε θα έχει αυτό το χάρτη. Όποιος θέλει να τον δει μπορεί να τον χρησιμοποιήσει στο igo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...