Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσότερο με προβληματίζει η τιμολογιακή πολιτική χρόνο με το χρόνο.

Την 1950 pro την είχα αγοράσει 190 ευρώ. 

Την 4850 149 ευρώ. Μιλάμε για την δεύτερη high end κάρτα μετά την 4870 όταν βγήκε και ναι έκανε 149 ευρώ 3- 4 μήνες μετά το λανσάρισμά της. sapphire dual slot cooler. Με διαφορά η πιο value κάρτα που έχω αγοράσει στην ζωή μου. Ακόμα και σήμερα βγάζει  playable framerate με καλές ρυθμίσεις σχεδόν στα πάντα. Η δεύτερη τη τάξει high end κάρτα έκανε το 2008 150 ευρώ.

Τον Απρίλιο του 11 πήρα μια 6950 270 ευρώ. Έξοχη κάρτα, αλλά 270 ευρώ.

 

Πως είναι δυνατόν από τα 150 ευρώ να έχουμε πάει στα 300+ για την δεύτερη high end και μάλιστα 14 μήνες μετά την κυκλοφορία της.

 

Για να αξίζει μια αγορά σε οριζοντα  χρόνου  θα πρέπει είτε να μειώνεται η τιμή για την ίδια απόδοση, είτε να αυξάνεται η απόδοση για την ίδια τιμή. Όταν αυξάνεται η τιμή ταυτόχρονα με την αύξηση της απόδοσης έχουμε μη εξέλιξη για τη mainstream αγορά. Εκτός και αν οι εταιρείες έχουν αποφασίσει να απευθύνονται στην οικονομική ελίτ.Αυτό το πισωγύρισμα σε τιμολογιακή πολιτική προ του 2006 βρωμάει άσχημα για το δίπολο-δίπωλο nvida και amd(ati). Άντε και η 8870 στα 400 ευρώ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε νιωθω γιατι τοσα περιπου εδωσα για τις 4890 και 6950 (155 και 255) και βλεπω οτι πλεον εχουμε φτασει να κοιταμε τουλαχιστον σε 300αρες γιατι δε πεφτουν οι τιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε νιωθω γιατι τοσα περιπου εδωσα για τις 4890 και 6950 (155 και 255) και βλεπω οτι πλεον εχουμε φτασει να κοιταμε τουλαχιστον σε 300αρες γιατι δε πεφτουν οι τιμες 

σε αυτο το θεμα πιστεύω οτι φταίει και η οικονομική κρίση, και για τις εταιριες αλλα και για εμας !!!!

 

και γω το 2008 ειχα πάρει την 4870 κάτω απο 200€, τοτε ομως οι εταιρίες πουλούσαν παρά πολλά κομμάτια και τα χρήματα τα έβγαζαν απ την μεγάλη ποσότητα που έδιναν, ειχε δούλευα τοτε ο κοσμος και ειχε και χρήματα  και σε αυτο πονταριζαν και οι εταιριες, εριχναν τις τιμες γιατι υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός. και εκτος αυτου η amd και nv μπορούσαν να παρουν ευκολα δανια απο τραπεζες για να εχουν ρευστο, δεν τους απασχολούσε τοσο πολυ η ποσότητα και η τιμη σε καθε καρτα γιατι απλα υπήρχε θεμιτή κατανάλωση για αυτους απο εμας.

 

σκεφτείτε και το αλλο ομως !!!

η amd και nv δεν εχουν εργοστάσια παραγωγής, πληρώνουν άλλους για να φτιαχνουν καρτες!!!

και όπως εχεται καταλάβει πέρασε η εποχή που λέγαμε ''θα στα δώσω στην πορεια τα χρήματα''  ολοι πλέον φοβούνται και δουλεύουν της μετρητής για να μην φανέ κανένα κανόνι !!! γιαυτο δεν εχουμε και μεγαλες ποσότητες απο καρτες τον πρώτο καιρό που βγαινουν !!! θυμάται κανένας ποσες καρτες ειχαμε και σε ποσες εκδώσεις μεχρι το 2008 ???  

 

 

μπορει οπως λετε πολλοι οτι οι μεγαλες καρτες που εχουμε ( 7970 & 680 ) να αξιζουν το πολυ 300€ λογο κατασκευής αλλα σκεφτείτε ολα τα παραπανω που σας εγραψα !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κατι αλλο ειναι που μου τη σπαει.. ας εχουν τις τιμες που εχουν για τους x,y λογους , αλλα να μη δινουν επιδοσεις με το σταγονομετρο απο γενια σε γενια 

 

τις 2 τελευταιες φορες που πηρα επεξεργαστη  η αυξηση σε επιδοσεις σε σχεση με αυτα που ειχα ηταν αισθητη και ισως δραματικη , πλεον βλεπω οτι βγαζουν sandy, ivy και haswell στο αμεσο μελλον και η αυξηση απο γενια σε γενια ειναι της πλακας 

 

δε λεω, για μενα που εχω παλιο επεξεργαστη θα ειναι ενδεχομενως αισθητη, ομως τοσες γενιες και κυριως τοσα χρονια μετα μετα θα περιμενα κατι ακομα καλυτερο

 

και σε οτι αφορα τις καρτες βλεπω οτι μια 7950 ειναι χοντρα χοντρα γυρω στο 50% δυνατοτερη απο τη δικη μου και τωρα συζηταμε για το αν η 8950 θα ειναι 20% πιο πανω , δηλαδη στη καλυτερη δε μπορω να ελπιζω ουτε καν για διπλασιασμο επιδοσεων ενω θα πρεπει να σκασω σιγουρα ενα 300αρι (που δεν εχω δωσει ποτε εως τωρα για gpu) για να παρω το αντιστοιχο μοντελο 2 γενιες μετα.. 

 

ολα αυτα ειναι για αρκετο κοσμο απογοητευτικα και αν δε δωσουν πιο ουσιαστικα κινητρα πώς ακριβως περιμενουν να πουλησουν ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια για εδω. Θυμαμαι ειχα δωσει για την 4870 και 4850 περι τα 220 και 160 ευρω αντιστοιχα. Μετα ειχα παρει την 5850 περι τα 200 ευρω και επειτα περασα στην GTX 570 στα 360(!!!) ευρω. Απο τοτε ειμαι με αυτην και δεν την αλλαξα. Γιατι? Γιατι οι τιμες ειναι στο διαολο. Πλεον πρεπει να κατεβαινω επιπεδα ενω πληρωνω τα ιδια ομως. Δηλαδη οταν βγηκε η 660ti ειχε το λιγοτερο 330 ευρω και αυτα για να εχω μια πολυ μικρη αυξηση επιδοσεων. Η 7850 και 7870 παλι στο περιπου πανω-κατω σαν τη δικη μου ειναι με τιμες απο 190 εως 250+.

 

Μα καλα τι διαολο? Πως θα περασω σε κατι καινουργιο? Δεν εχω το παραμικρο κινητρο (περα απο την καταναλωση) για να αλλαξω καρτα. Δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω ενα σκασμο λεφτα για να εχω ιδιες επιδοσεις (στο περιπου). Για να δικαιολογησω την επομενη μου καρτα θα πρεπει να εχω επιδοσεις 7950+ σε τιμη ομως κατω των 250 ευρω. Μονο τοτε θα μπορεσω να μπω στην διαδικασια ευρεσης νεας GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οταν σε άλλες ενότητες αναφέρω ότι η όλη ιστορία με τις PC/consoles κάπου θα αρχίσει να μετριάζει κάνει εντύπωση. Αν ισχύει σημαίνει απλά ότι η NV θα μας πετάξει μια πανάκριβη Titan στην μάπα για ελάχιστους φανατικούς και τους ακόλουθους για GK10x & Tahiti/Pitcairn τους κρεμάσανε στο στεγνωτήριο αμφότερες εταιρείες μέχρι να ξεπουλήσουνε όλο το stock που τους απέμεινε από τoυς σημερινούς πυρήνες γιατί όγκο με τις μέχρι σήμερα 28nm GPU σίγουρα δεν πουλήσανε.

 

Το βασικό ερώτημά μου δεν είναι αν θα φέρουν σε 2 ή σε 8 μήνες π.χ. κάρτες γραφικών που θα είναι κατά 15-20% γρηγορότερες από τις σημερινές αλλά αν στο μεσοδιάστημα θα μου στοιχίζει μια απλή 7970 ακόμα από 370 και μια 680 από 470 ευρώπουλα. Ας κατεβάσουν και τις 2 στα 300 ευρώπουλα και το συζητάμε.

 

 

Δεν μοιαζει σαν να έχει έρθει κάποιου είδους "συνενόηση" ανάμεσα στις 2 εταιρείες;

 

 

Συνενόηση και στις τιμές αλλά και στο πρόγραμμα κυκλοφορίας νέων προιόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware είχε παραπάρει τα πάνω του ένα διάστημα ενώ το software δεν ακολούθησε ανάλογα πάντως.

 

Τεσπα ανοίχτε ένα νεο νήμα να το συζητήσουμε εκεί αν θέλετε μη χαλάμε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κατι αλλο ειναι που μου τη σπαει.. ας εχουν τις τιμες που εχουν για τους x,y λογους , αλλα να μη δινουν επιδοσεις με το σταγονομετρο απο γενια σε γενια 

 

τις 2 τελευταιες φορες που πηρα επεξεργαστη  η αυξηση σε επιδοσεις σε σχεση με αυτα που ειχα ηταν αισθητη και ισως δραματικη , πλεον βλεπω οτι βγαζουν sandy, ivy και haswell στο αμεσο μελλον και η αυξηση απο γενια σε γενια ειναι της πλακας 

 

δε λεω, για μενα που εχω παλιο επεξεργαστη θα ειναι ενδεχομενως αισθητη, ομως τοσες γενιες και κυριως τοσα χρονια μετα μετα θα περιμενα κατι ακομα καλυτερο

Λογικό είναι για δύο λόγους:

 

α) Με την αύξηση πυρήνων CPU δεν αυξάνονται ανάλογα και οι επιδόσεις.

β) Για πάρα πολλές εφαρμογές δεν γίνεται ακόμα να χρησιμοποιηθεί κάτι άλλο από single threading. Eδώ το μόνο που θα σου ανεβάσει λίγο την επάρκεια είναι οι μικρές δυνατές βελτιστοποιήσεις στις αρχιτεκτονικές και ενίοτε η αύξηση της συχνότητας που όμως είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί αυξάνει με γεωμετρικό ρυθμό την κατανάλωση ρεύματος.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια: μπαρμπούτσαλα 10GHz για το πάλαι ποτέ Pentium4.

και σε οτι αφορα τις καρτες βλεπω οτι μια 7950 ειναι χοντρα χοντρα γυρω στο 50% δυνατοτερη απο τη δικη μου και τωρα συζηταμε για το αν η 8950 θα ειναι 20% πιο πανω , δηλαδη στη καλυτερη δε μπορω να ελπιζω ουτε καν για διπλασιασμο επιδοσεων ενω θα πρεπει να σκασω σιγουρα ενα 300αρι (που δεν εχω δωσει ποτε εως τωρα για gpu) για να παρω το αντιστοιχο μοντελο 2 γενιες μετα.. 

 

ολα αυτα ειναι για αρκετο κοσμο απογοητευτικα και αν δε δωσουν πιο ουσιαστικα κινητρα πώς ακριβως περιμενουν να πουλησουν ? 

 

΄Ελα μου ντε....

 

Δεν μοιαζει σαν να έχει έρθει κάποιου είδους "συνενόηση" ανάμεσα στις 2 εταιρείες;

 

 

Συνενόηση και στις τιμές αλλά και στο πρόγραμμα κυκλοφορίας νέων προιόντων.

 

Το θεωρώ δύσκολο αμφότερες ποτέ να κάτσουν σε τραπέζι και να φύγουν με μια κοινή απόφαση. Το πιθανότερο είναι απλά οι εκάστοτε παράγοντες να τους οδηγούν σε τέτοιου είδους αποφάσεις (αν φυσικά ισχύει) και απλά να φαίνεται προς τα έξω ότι τα κάνανε πλακάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν  θα πιασαν τα νούμερα στις πωλήσεις  που θέλουν μια και από HD6000 σε HD7000 δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να πάς (εκτός αν σε τρώει) οπότε τις καθυστερούν μπας και πουλήσουν τίποτα παραπάνω… να φανταστώ και η nvidia θα καθυστέρηση (μια και είναι ελεύθερη αγορά και καθόλου cartel);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...