Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν παραγγέλλεις από Amazon, πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά? Με τελωνείο τι παίζει?

Και αν είναι τόσο εύκολο να παραγγέλνεις από εκεί, πως τη βγάζουν τα μαγαζιά εδώ?

Και τελωνείο να μην παίζει (εντός ΕΕ π.χ.) τα μεταφορικά και μόνο το κάνει ασύμφορο. Αν το hw είναι ελαττωματικό ή σου πάθει κάτι εντός εγγύησης τα έξοδα αποστολής για RMA συνήθως τα καλύπτεις εσύ. Η τελευταία σου ερώτηση τα απαντάει όλα. Αν ήταν όλα τόσο εύκολα και ρόδινα θα το κάναμε προ πολλού.

 

Και αυτό με τα χρώματα είναι μύθος..

Αλλάζω από την μία εταιρία στην άλλη με μικρή χρονική διαφορά και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο..

Η δικιά μου κάρτα αναδεικνύει ένα λεπτό άρωμα λιβάνι τριαντάφυλλου όταν καίγεται...η δικιά σου; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θύμισέ μου να σε προτείνω για τμήμα marketing αν παρουσιάσουν κανένα κενό οι εταιρείες. Στο παρελθόν οι performance GPUs είχαν ΤΙΜΗ ΕΝΑΡΞΗΣ στα 330-350 ευρώ και μετά από ένα χρόνο απ'την κυκλοφορία οι τιμές είχαν πέσει κατά πολύ. Και όχι δεν μιλάω σαφώς για salvage parts. Λογικό δεν είναι τίποτα από όλα αυτά και για του λόγου το αληθές αυτή τη στιγμή σκέτη 7970 κάτω από 350 δεν βρίσκω σε σοβαρό κατάστημα. Μόνο και μόνο επειδή αμφότερες εταιρείες (και ένα παραπάνω σε σημείο χυδαιότητας η NV με τις 680 να ποζάρουν ακόμα στα 470 ευρώ και βάλε) αποφάσισαν να βγάλουν από την μύγα λίπος δεν σημαίνει ότι θα τους ευλογήσω και τα γένια.

 

Η μόνη διαφορά αυτή τη στιγμή είναι ότι η AMD βγάζει ένα σαφώς καλύτερο κέρδος από τις κάρτες της από ότι στο παρελθόν και η NV αρμέγει την ίδια αγελάδα σε σημείο χυδαιότητας.

 

Ασ το δούμε λίγο πιο συγκεκριμένα:

 

Η 6950 δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα 230-240 ευρώ νομίζω  ότι η 7950 σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ καλή αγορά.

 

http://www.amazon.fr/Sapphire-11196-16-20G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B0091MER16/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1360788010&sr=8-9

 

η 7970 στα 340 είναι πιο ακριβή από την 6970, αλλά η 6970 ήταν μια κάρτα που ανταγωνίζονταν την 570 και όχι την 580... αντίθετα η 7970 είναι ιδίου επιπέδου  με την 680 (χωρίς φυσικά να μετράμε το o/c potential).

 

http://www.amazon.fr/Sapphire-11197-11-40G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B0096WIHL2/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1360788010&sr=8-3

 

Οπότε αν και δεν θα κάνω πάρτυ, πλέον οι τιμές είναι λογικές, ειδικά με την νέα σειρά να απέχει 7-8 μήνες +

 

 

Υ.Γ. τα μεταφορικά από amazon Γαλλίας είναι 10 ευρώ το πακέτο. Και ότι πάρεις είναι σε 3-4 μέρες σπίτι σου.

 

Από amazon Αγγλίας τα μεταφορικά είναι free αλλά ο χρόνος παράδοσης λίγο χειρότερος.

 

Από amazon Γερμανίας είναι πιο ψηλά τα μεταφορικά και αργούν οι παραδόσεις.

 

Φυσικά μιλάω για προιόντα Sold by Amazon μόνο.

 

Λυπάμαι που αγοράζω μόνο από έξω αλλά η αγορά στην Ελλάδα βρίσκεται σε άθλιο σημείο και η εκμετάλευση του πελάτη πάει σύνεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και τελωνείο να μην παίζει (εντός ΕΕ π.χ.) τα μεταφορικά και μόνο το κάνει ασύμφορο. Αν το hw είναι ελαττωματικό ή σου πάθει κάτι εντός εγγύησης τα έξοδα αποστολής για RMA συνήθως τα καλύπτεις εσύ. Η τελευταία σου ερώτηση τα απαντάει όλα. Αν ήταν όλα τόσο εύκολα και ρόδινα θα το κάναμε προ πολλού.

Τελωνείο εντός ΕΕ;Ελάτε ρε παιδιά, είναι από τα βασικά...

Το amazon συγκεκριμένα με παραγγελία πάνω από 25 λίρες/ευρώ έχει σχεδόν σε όλα τα προϊόντα δωρεάν μεταφορικά.Αν είναι εντός 30 ημερών η βλάβη από την αγορά το στέλνεις πίσω με δικά σου έξοδα και τα έξοδα αυτά τα πιστώνουν στο λογαριασμό σου.Εμένα η 7970 ήταν αγορασμένη Οκτώβρη και την πήρα στο χέρι το σ/κ που πέρασε.Κυριακή βράδυ στο chat τους τους λέω ότι είμαι από Ελλάδα και δε μπορώ να μπλέξω με αντιπροσωπείες εξωτερικού και αμέσως μου ξεκινούν χειροκίνητα διαδικασία επιστροφής.Δευτέρα περίπου 11πμ ώρα Ελλάδος μου έρχεται μήνυμα ότι η νέα κάρτα έχει ήδη φύγει (ίσως την παρασκευή να την έχω).Ας μου πει κάποιος ποιό ελληνικό μαγαζί θα μου την άλλαζε το ίδιο, αγοράζοντας από ποιό ελληνικό μαγαζί δε θα πλήρωνα εγώ μεταφορικά, πόσες μέρες έπρεπε συνολικά να περιμένω για την απάντηση της αντιπροσωπείας και πόσα καντίλια έπρεπε να ρίξω τηλεφωνικά για να μου έρθει η νέα κάρτα.Εδώ λέμε είχα παραγγείλει μια άλλη 7970 από Ελλάδα και στο 20 ήμερο δεν είχε έρθει, οπότε ακύρωσα και πήρα από έξω.Για rma μιλάμε ακόμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 . Βρήκα μια Tahiti LE στα 199 τελική και την χτύπησα αβλεπί , muahahaha.

 

Για πες, σε ποιο μαγαζί την βρήκες? Την λιγουρευομαι τελευταία αλλά κάτω απο 220 δεν την έχω εντοπίσει κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει η 7970 από Amazon γιατί κάπου κόλλησα..

Όταν την είχα παραγγείλει έκανε κάπου στις 5 ημέρες.Τώρα στην αντικατάσταση μέσα στις 2 πρώτες εργάσιμες ώρες από την επικοινωνία μας έφυγε από Αγγλία και σήμερα είδα έφευγε από Γερμανία.Δεν έχει φτάσει ακόμα.Αν δεν έρθει Παρασκευή, εκτός απροόπτου Δευτέρα θα είναι εδώ.

(Από Ελλάδα είχα παραγγείλει αυτή της gigabyte με τα 3 ανεμιστήρια και στο 20ήμερο και πλέον αγανάκτησα.Μετά από αρκετά τηλέφωνα μου είπαν ότι εν τέλει δεν ξέρουν πόσο ακόμα θα μπορούσε ακόμα να καθυστερήσει να έρθει στο κατάστημά τους γιατί ερχόταν από Γερμανία.Και λέω με το φτωχό μου το μυαλό, εάν είναι ρε παιδιά να σας βάλλω μεσάζοντες να μου τη φέρετε από τη γερμανία, τη φέρνω και μόνος μου, δεν είναι θέμα.Μέχρι εκεί τουλάχιστον μπορώ να τα καταφέρω, δε θα φέρω και ρουμπίνια από την ακτή ελεφαντοστού πια.Ταδε εν Αιθιοπία του 2012..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vtx3d.Πολύ ωραία υλοποίηση.Και 1050 πυρήνας και με τα ανταπτοράκια που ήθελα για τη σύνδεση στο κουτί.Απλά χτύπησε και πάλι η γνωστή γκαντεμιά μου. ^_^

Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο δεν έχει εντός ΕΕ.

 

Φυσικά και δεν έχει και ούτε έγραψα ή εννοούσα ότι υπάρχει (αν το διαβάσει κανείς σωστά). Για το θέμα του amazon (Aγγλίας, Γαλλίας) όσο ζεις μαθαίνεις και φυσικά θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...