Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ερώτημα για μένα είναι αν θα έχει επιτέλους texture filtering της προκοπής ή αν θα κόβει πάλι ποιότητα για να κερδίζει FPS και να περνάει την NV για να χαίρονται οι γιωτάδες που δεν βλέπουν τις διαφορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα για μένα είναι αν θα έχει επιτέλους texture filtering της προκοπής ή αν θα κόβει πάλι ποιότητα για να κερδίζει FPS και να περνάει την NV για να χαίρονται οι γιωτάδες που δεν βλέπουν τις διαφορές..

ψιλα γράμματα αυτα που στην τελικη ουσια δεν ενδιαφέρει κανέναν.

 

το βασικο ειναι να μας δωσουν επιδώσεις σε ποσοτο επι της % στα καρε και οχι σε επεξεργαστική ισχύ η οποία να ειναι σε χαμηλή τιμη  οπως στην σειρα HD4000 series. ( ωραιες εποχες τοτε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα για μένα είναι αν θα έχει επιτέλους texture filtering της προκοπής ή αν θα κόβει πάλι ποιότητα για να κερδίζει FPS και να περνάει την NV για να χαίρονται οι γιωτάδες που δεν βλέπουν τις διαφορές..

 

το ξέρεις ότι έχεις άδικο και ότι το θέμα αυτό ήταν μόνο με αρχικούς driver της σειράς 6 και 7.

 

το HARDOCP και άλλα site έλεγξαν και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά στην ποιότητα.

 

Επιπλέον τα χρώματα σε AMD είναι κατά γενική ομολογία χρηστών,(και εμένα προσωπικά) πολύ πιο σωστά ισσοροπημένα και ζωντανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια χαρά την βλέπω την διαφορά με τους τελευταίους οδηγούς, ακόμα έχει θέμα και δεν είναι θέμα οδηγών αλλά θέμα Hardware..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα για μένα είναι αν θα έχει επιτέλους texture filtering της προκοπής ή αν θα κόβει πάλι ποιότητα για να κερδίζει FPS και να περνάει την NV για να χαίρονται οι γιωτάδες που δεν βλέπουν τις διαφορές..

Nα τις κερδίσουν τις επιδόσεις από που ακριβώς την σημερινή εποχή; Θέμα αλγόρυθμων είναι καθαρά και οι διαφορές πλέον είναι αμελητέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρεις ότι έχεις άδικο και ότι το θέμα αυτό ήταν μόνο με αρχικούς driver της σειράς 6 και 7.

 

το HARDOCP και άλλα site έλεγξαν και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά στην ποιότητα.

 

Αναρωτιέμαι με τι το εξέτασαν ακριβώς και με ποιούς οδηγούς της NV. Γιατί αν την υποτιθέμενη εξέταση την είχαν κάνει με σχετικά πρόσφατους οδηγούς της NV θα πρέπει να είχαν ανακαλύψει ότι υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι με το LOD offset σε SSAA το οποίο διορθώθηκε στο μεσοδιάστημα.

Επιπλέον τα χρώματα σε AMD είναι κατά γενική ομολογία χρηστών,(και εμένα προσωπικά) πολύ πιο σωστά ισσοροπημένα και ζωντανα.

 

Αμάν πια με αυτή την πανάρχαια παντελώς άκυρη καραμέλα που την ακούω να σέρνεται ακόμα από την εποχή της πάλαι ποτέ 3dfx και τα υποτιθέμενα "ζωντανότερα" χρώματα στις Voodoo. Αμφότερες εταιρείες έχουν πλέον στους οδηγούς τους monitor callibration tools. Εάν κάπως δεν είναι σε θέση μέσα από αυτές να πετύχει ένα εφάμιλλο αποτέλεσμα μέσω απλώv ρυθμίσεων ανάλογα με την οθόνη και τον περιβάλλοντα χώρο και με μια σημερινή GeForce όσο και μια σημερινή Radeon, τότε λυπάμαι που θα στο πω αλλά το πρόβλημα δεν βρίσκεται αλλού από το μεσοδιάστημα μεταξύ καρέκλας και πληκτρολογίου.

 

 

Να κρατήσουν το AF perfect σαν το ALU με ενδιαφέρει εμένα όπως κάνει η NV.

 

 

΄Οταν λες ALU τι εννοείς; Η AMD έχει όπως θα περίμενε κανείς από διαφορετική εταιρεία διαφορετικό αλγόρυθμο ανισοτροπικού. Αν βάλεις αμφότερες υλοποιήσεις κάτω από το μικροσκόπιο σε επαγγελματικές εφαρμογές θα βρεις μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα για αμφότερες λύσεις. Σε πραγματικό χρόνο το AF της NV έχει ένα μικρό προβάδισμα αλλά κυρίως όπου οι υφές έχουν trilinear.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επιπλέον τα χρώματα σε AMD είναι κατά γενική ομολογία χρηστών,(και εμένα προσωπικά) πολύ πιο σωστά ισσοροπημένα και ζωντανα.

σαν την γενική ομολογία για τα χρώματα των amoled των κινητών? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν την γενική ομολογία για τα χρώματα των amoled των κινητών? :P

 

εσύ τι κάρτα έχεις; έχεις δοκιμάσει κάρτες και από τις δύο εταιρείες; μοια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό.

 

 

@ ailuros φυσικά έχεις δίκιο ότι αν κάνει κάποιος calibration θα έχει το αποτέλεσμα που επιθυμεί. Όμως σε default ρυθμίσεις τα χρώματα της AMD δεν είναι πιο ισοροπημένα ενώ της NVidia τείνουν προς το πολύ ψυχρό; Πολύς κόσμος που έχω μιλήσει κατά καιρούς έχει την ίδια άποψη. 

 

Φυσικά δεν επιμένω σε αυτό διότι μπορεί να έχει αλλάξει αλλά και με την σωστή λογική του calibration είναι άκυρο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εσύ τι κάρτα έχεις; έχεις δοκιμάσει κάρτες και από τις δύο εταιρείες; μοια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό.

δεν μου απάντησες, σαν τη γενική ομολογία της χρωματικής απόδοσης των amoled των κινητών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...