Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση serial number των windows


sargio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Έχω αγορασμενο φέτος ένα λάπτοπ με Windows 10 home 64bit. Αρχικά είχε το S mode το οποίο το αφαίρεσα εξ αρχής. Θα ήθελα να βρω το κλειδί τψν Windows 10 ώστε να το έχω κάπου αποθηκευμένο. Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το βρω και να το κάνω copy/paste σε ένα αρχείο text? Γίνεται χωρίς την χρήση προγράμματος όπως το key finder? Π.χ να το βρω μέσω εντολών στο command prompt? Ευχαριστώ!!

Δες στο παρακάτω λινκ. Έχει δύο μεθόδους, εμένα σε Home μου δούλεψε η 2η μέθοδος.

https://www.howtogeek.com/660517/how-to-find-your-windows-10-product-key-using-the-command-prompt/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, micos000 είπε

Δες στο παρακάτω λινκ. Έχει δύο μεθόδους, εμένα σε Home μου δούλεψε η 2η μέθοδος.

https://www.howtogeek.com/660517/how-to-find-your-windows-10-product-key-using-the-command-prompt/

 

Αν θελήσω να χρησιμοποιήσω εφαρμογή για να βρω το κλειδί ποια προτείνετε? Υπάρχει και κάποια σε portable έκδοση? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή; Ένα αρχείο κειμένου θα ανοίξεις και θα κάνεις επικόλληση τις εντολές, θα το σώσεις με κατάληξη .vbs αφού επιλέξεις "Όλα τα αρχεία" στο σημειωματάριο και θα το τρέξεις. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα έχω αγοράσει πριν ένα χρόνο σταθερό υπολογιστή από τον Κωτσόβολο με windows 10 δεν θυμάμαι έκδωση 

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος αφού έχω πληρώσει λογικά έχω δικαίωμα να έχω και το κλειδί γιατί θέλω να κάνω format μπορείτε να μου πείτε λίγο τι πρέπει να κάνω γιατί δεν ξέρω και καλά Αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα έχω αγοράσει πριν ένα χρόνο σταθερό υπολογιστή από τον Κωτσόβολο με windows 10 δεν θυμάμαι έκδωση 

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος αφού έχω πληρώσει λογικά έχω δικαίωμα να έχω και το κλειδί γιατί θέλω να κάνω format μπορείτε να μου πείτε λίγο τι πρέπει να κάνω γιατί δεν ξέρω και καλά Αγγλικά

Εάν τον αγόρασες έτοιμο με windows περασμένα απο τον Κωτσόβολο τότε πρέπει κάπου στον πύργο να έχεις ένα αυτοκόλλητο με το κλειδί.
Όσον αφορά τι έκδοση έχεις δεν είναι δύσκολο να την βρείς. Πατάς δεξι κλικ στο εικονίδιο "Υπολογιστής" που έχεις στην επιφάνεια σου, πας κάτω κάτω στις "Ιδιότητες"  και κάτω απο τον τίτλο Προδιαγραφές των Windows σου εμφανίζει την έκδοση που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

Εάν τον αγόρασες έτοιμο με windows περασμένα απο τον Κωτσόβολο τότε πρέπει κάπου στον πύργο να έχεις ένα αυτοκόλλητο με το κλειδί.
Όσον αφορά τι έκδοση έχεις δεν είναι δύσκολο να την βρείς. Πατάς δεξι κλικ στο εικονίδιο "Υπολογιστής" που έχεις στην επιφάνεια σου, πας κάτω κάτω στις "Ιδιότητες"  και κάτω απο τον τίτλο Προδιαγραφές των Windows σου εμφανίζει την έκδοση που έχεις.

@iceman33221 θα το κοιτάξω αύριο και θα σου πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν αυτοκόλλητο τα 10αρια εκτός αν είναι σε refurbished pc.

Το κλειδί πάντως δεν το χρειάζεσαι. Δες τι έκδοση windows έχεις home ή pro και στήσε την ανάλογη έκδοση. Θα ενεργοποιηθουν αυτόματα όταν συνδεθείς στο ίντερνετ. Την έκδοση την βλέπεις από τις πληροφορίες συστήματος. 

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην συνδέεσαι μέχρι να βγεις στην επιφάνεια εργασίας και όσο κι αν σε ρωτάει θα προχωράς χωρίς λογαριασμό Microsoft και με περιορισμένες δυνατότητες (και καλά). Εκτός αν έχεις ήδη λογαριασμό και βάλεις τα στοιχεία σου στη νέα εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν έχουν αυτοκόλλητο τα 10αρια εκτός αν είναι σε refurbished pc.

Το κλειδί πάντως δεν το χρειάζεσαι. Δες τι έκδοση windows έχεις home ή pro και στήσε την ανάλογη έκδοση. Θα ενεργοποιηθουν αυτόματα όταν συνδεθείς στο ίντερνετ. Την έκδοση την βλέπεις από τις πληροφορίες συστήματος. 

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην συνδέεσαι μέχρι να βγεις στην επιφάνεια εργασίας και όσο κι αν σε ρωτάει θα προχωράς χωρίς λογαριασμό Microsoft και με περιορισμένες δυνατότητες (και καλά). Εκτός αν έχεις ήδη λογαριασμό και βάλεις τα στοιχεία σου στη νέα εγκατάσταση. 

Δεν έχει σημασία να δει τι έκδοση είναι...

Όταν "τρέξεις" το επίσημο iso διαβάζει αυτόματα την αντίστοιχη έκδοση βάση της άδειας που έχει στο bios και δεν εμφανίζει το γνωστό (παλιό) "μενού" επιλογής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Άλλαξα μητρική σε Η/Υ με windows 10 και μου ζήτησε ξανά activation key λόγω αλλαγής λογισμικού. Ποια ήταν η λύση; Ξαναέβαλα το παλιό και όλα καλά:!!! Δεν θα έπρεπε να το έχει αποθηκευμένο στα αρχεία του συστήματος; Log in στην microsoft δεν είχα κάνει ποτέ για να με θυμάται.

Θα μπορούσα να είχα πληρώσει άλλα 10 ευρώ νομίζοντας ότι μου ζητάει νέο activation key...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Krusty είπε

Άλλαξα μητρική σε Η/Υ με windows 10 και μου ζήτησε ξανά activation key λόγω αλλαγής λογισμικού. Ποια ήταν η λύση; Ξαναέβαλα το παλιό και όλα καλά:!!! Δεν θα έπρεπε να το έχει αποθηκευμένο στα αρχεία του συστήματος; Log in στην microsoft δεν είχα κάνει ποτέ για να με θυμάται.

Θα μπορούσα να είχα πληρώσει άλλα 10 ευρώ νομίζοντας ότι μου ζητάει νέο activation key...

Όταν αλλάζεις μητρική αλλάζει και το hardware id του pc με αποτέλεσμα να αποδεσμεύεται το κλειδί ενεργοποίησης και αυτό έχει ως συνέπεια την αλλαγή του activation status. Αφού σου δέχτηκε το παλιό κλειδί όλα καλά. Θα μπορούσε να μην στο δεχτεί αλλά μάλλον το κλειδί σου ήταν retail και όχι oem, γιατί τα oem "παντρεύονται" με το hardware id του pc στο οποίο ενεργοποιούνται την πρώτη φορά και δεν ξανά ενεργοποιούνται αν αλλάξει η μητρική. Μπορείς βέβαια να ενεργοποιήσεις πάλι το κλειδί μετά από αλλαγή μητρικής αν ακολουθήσεις την ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου δεν γκρινιάζει. Συνήθως η τηλεφωνική ενεργοποίηση γίνεται με αυτοματοποιημένο σύστημα αλλά ακόμα και με υπάλληλο να μιλήσεις (για τα oem κλειδιά) και πεις ότι σου κάηκε η μητρική στα ενεργοποιούν αμέσως και χωρίς πολλές κουβέντες. Στα retail δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για επανενεργοποίηση σε διαφορετικό hardware καθώς δεν κλειδώνουν στην πρώτη ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

καλησπέρα σε όλους,

Πρόκειται να στηθεί PC σε επαγγελματικό γραφείο, γνωρίζω ότι τα windows και office για να είσαι ένταξη με την εφορία πρέπει να είναι με τιμολόγιο. Επειδή οι τιμές είναι κάπως τσιμπιμένες150+ €, θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα αγοράσω από ελληνικό site με τιμολόγιο, τιμή 30-35 €, θα έχω θέμα σε πιθανόν έλεγχο ή αρκεί η παρουσίαση του τιμολογίου ανεξάρτητα τιμής αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, koskol είπε

καλησπέρα σε όλους,

Πρόκειται να στηθεί PC σε επαγγελματικό γραφείο, γνωρίζω ότι τα windows και office για να είσαι ένταξη με την εφορία πρέπει να είναι με τιμολόγιο. Επειδή οι τιμές είναι κάπως τσιμπιμένες150+ €, θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα αγοράσω από ελληνικό site με τιμολόγιο, τιμή 30-35 €, θα έχω θέμα σε πιθανόν έλεγχο ή αρκεί η παρουσίαση του τιμολογίου ανεξάρτητα τιμής αγοράς.

Θεωρητικά ναι.
Μίλα με τον λογιστή σου καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...