Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση serial number των windows


sargio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εγω ειχα τον υπολογιστη με τα win7, μετα για καιρο εβαλα τα ubuntu που ναι δωρεαν. Εδω και μια εβδομαδα εβαλα τα win10, το λαπτοπ εχει το αυτοκόλλητο με το κλειδι απο τα 7αρια. 

Εγω αγορασα αλλο κλειδι για τα win10, σε περιπτωση που γινει κατι και χρειαστει να τα ξαναπερασω θα ισχυει το κλειδι που αγορασα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπερα.

Εγω ειχα τον υπολογιστη με τα win7, μετα για καιρο εβαλα τα ubuntu που ναι δωρεαν. Εδω και μια εβδομαδα εβαλα τα win10, το λαπτοπ εχει το αυτοκόλλητο με το κλειδι απο τα 7αρια. 

Εγω αγορασα αλλο κλειδι για τα win10, σε περιπτωση που γινει κατι και χρειαστει να τα ξαναπερασω θα ισχυει το κλειδι που αγορασα? 

Φαντάζομαι ότι το λάπτοπ είχε 7 home premium, σωστά; Τα 10άρια όταν τα έβαλες ενεργοποιήθηκαν αυτόματα; Αν ναι, σε ποια έκδοση; (πάτα WINDOWS+R και δώσε για εκτέλεση winver ή δεξί κλικ στο "Αυτός ο υπολογιστής" και ιδιότητες).

Αν έγινε αυτόματα θα πήγε στην αντίστοιχη έκδοση με αυτήν των 7, δηλαδή 10 Home. Το κλειδί που πήρες για ποια έκδοση είναι; Αν το έκανες με activator τότε δεν έχει σημασία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, micos000 είπε

Φαντάζομαι ότι το λάπτοπ είχε 7 home premium, σωστά; Τα 10άρια όταν τα έβαλες ενεργοποιήθηκαν αυτόματα; Αν ναι, σε ποια έκδοση; (πάτα WINDOWS+R και δώσε για εκτέλεση winver ή δεξί κλικ στο "Αυτός ο υπολογιστής" και ιδιότητες).

Αν έγινε αυτόματα θα πήγε στην αντίστοιχη έκδοση με αυτήν των 7, δηλαδή 10 Home. Το κλειδί που πήρες για ποια έκδοση είναι; Αν το έκανες με activator τότε δεν έχει σημασία.

Τα win7 ηταν home. Εβαλα win10 pro και αγόρασα το αντιστοιχο κλειδι και εγινε ενεργοποίηση.  

Απλα αν παει κατι στραβα θα μπορεσω με το κλειδι που αγορασα να το χρησιμοποιησω κανονικα? 

Υ.γ. απλα σκεφτομαι για να προχωρησω σε dualboot, τα win  πλεον μόνο απο αναγκη τα χρησιμοποιω. Ειχα 3+ χρονια linux και δεν με ενοιαζε αν κατεβει κατι που δεν πρεπει, συν οτι ολα τα αρχεια μου θελω να τα εχω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα μπορέσεις να τα ενεργοποιήσεις. Θα μπορούσες να μην είχες αγοράσει καθόλου κλειδί και να ενεργοποιούσες τα 10 με το κλειδί των 7 στην home έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπερα.

Εγω ειχα τον υπολογιστη με τα win7, μετα για καιρο εβαλα τα ubuntu που ναι δωρεαν. Εδω και μια εβδομαδα εβαλα τα win10, το λαπτοπ εχει το αυτοκόλλητο με το κλειδι απο τα 7αρια. 

Εγω αγορασα αλλο κλειδι για τα win10, σε περιπτωση που γινει κατι και χρειαστει να τα ξαναπερασω θα ισχυει το κλειδι που αγορασα? 

Συνήθως τα "κλειδιά" αυτά είναι για μια μοναδική ενεργοποίηση.

Κάποια άλλα "κλειδώνουν" με το Hardware ID του δίσκου οπότε επιτρέπουν επανενεργοποίηση.

Δες τι αναφέρει στην περιγραφή του προϊόντος που έκανες την αγορά.

 

Μφχ

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μια χαρά θα μπορέσεις να τα ενεργοποιήσεις. Θα μπορούσες να μην είχες αγοράσει καθόλου κλειδί και να ενεργοποιούσες τα 10 με το κλειδί των 7 στην home έκδοση.

Η άδεια από τα Windows 7 Home δεν ενεργοποιεί τα Windows 10 Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τα home θα ενεργοποιούσε, όχι τα pro.

Αφού Pro ήθελε :)

Αυτό που ανέφερες ισχύει ακόμα για ίδια έκδοση.

Μετατρέπει σε Generic την κανονική άδεια.

Βέβαια για οικιακή χρήση, μια χαρά δουλειά κάνουν τα Home αν δεν έχεις απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kormos είπε

Αφού Pro ήθελε :)

Αυτό που ανέφερες ισχύει ακόμα για ίδια έκδοση.

Μετατρέπει σε Generic την κανονική άδεια.

Βέβαια για οικιακή χρήση, μια χαρά δουλειά κάνουν τα Home αν δεν έχεις απαιτήσεις.

Αν το ηξερα home θα εβαζα. Απλα δεν γνωριζα. Αγορασα ενα κλειδι να μην εχω αλλα θεματα. Να παιρνω κανονικα αναβαθμισεις.  Διαβασα στο ίντερνετ οτι μπορουσες να ενεργοποιηθεί με των κλειδι των 7, αλλα δεν ελεγε πουθενα οτι αν εχεις home, πρεπει να βαλεις τα 10 home edition. 

Το κλειδι ειναι oem,νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Αν το ηξερα home θα εβαζα. Απλα δεν γνωριζα. Αγορασα ενα κλειδι να μην εχω αλλα θεματα. Να παιρνω κανονικα αναβαθμισεις.  Διαβασα στο ίντερνετ οτι μπορουσες να ενεργοποιηθεί με των κλειδι των 7, αλλα δεν ελεγε πουθενα οτι αν εχεις home, πρεπει να βαλεις τα 10 home edition. 

Το κλειδι ειναι oem,νομιζω. 

Κράτα τα 10 Pro που αγόρασες και το κλειδί των 7 βάλτο σε άλλο μηχάνημα αφού του βάλεις 10 home καθαρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Αν το ηξερα home θα εβαζα. Απλα δεν γνωριζα. Αγορασα ενα κλειδι να μην εχω αλλα θεματα. Να παιρνω κανονικα αναβαθμισεις.  Διαβασα στο ίντερνετ οτι μπορουσες να ενεργοποιηθεί με των κλειδι των 7, αλλα δεν ελεγε πουθενα οτι αν εχεις home, πρεπει να βαλεις τα 10 home edition. 

Το κλειδι ειναι oem,νομιζω. 

Σωστά, αν έχεις Home θέλει Home.

Αν έχεις Pro θέλει Pro.

Από θέμα ενημερώσεων μια χαρά τους λαμβάνει όλες.

Δεν πιστεύω να ξοδεύτηκες πολύ 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Κοιτα ενα αρθρο απο γνωστο site βρηκα που εδινε και κωδικο εκπτώσεις.  Ειπα ή θα μου φανε τα λεφτα ή θα δουλεψει . Ημουν τυχερος. 

Μια χαρά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα. Έχω αγορασμενο φέτος ένα λάπτοπ με Windows 10 home 64bit. Αρχικά είχε το S mode το οποίο το αφαίρεσα εξ αρχής. Θα ήθελα να βρω το κλειδί τψν Windows 10 ώστε να το έχω κάπου αποθηκευμένο. Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το βρω και να το κάνω copy/paste σε ένα αρχείο text? Γίνεται χωρίς την χρήση προγράμματος όπως το key finder? Π.χ να το βρω μέσω εντολών στο command prompt? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...