Προς το περιεχόμενο

Wifi κατευθυντική κεραία, πως βλέπω μέχρι πόσα μέτρα πιάνει;


Latency

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευθειες με πανελς γενικοτερα και παραπανω δινεις ισως και 300, για 800 ομως θελει κεραια directional, κανα μετρο περιπου ειναι αυτες, ας πουμε σαν της τηελορασης, κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευθειες με πανελς γενικοτερα και παραπανω δινεις ισως και 300, για 800 ομως θελει κεραια directional, κανα μετρο περιπου ειναι αυτες, ας πουμε σαν της τηελορασης, κατι τετοιο.

σορρυ rfc.εχεις δικιο.μπερδεψα το θεμα αυτου του παιδιου με τον αλλον που ηθελε να δωσει απο τον τριτο μεχρι το ισογειο οποτε λεω τι 800 μετρα μου λες.ναι για 800 μετρα το Panel δεν κανει.θελει grid η πιατακι.

σορρυ το μπερδεψα με το αλλο θεμα που του ειπα να παιξει με panel η με τα tp link εξωτερικα απο τον 3ο,4ο οροφο μεχρι το ισογειο.απο τα πολλα τοπικς μπερδευτηκα .λαθος δικο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι,

 

έχω laptop που έχει μια κεραία μέσα του (Atheros), ίσα που πιάνω το Hotspot του δήμου (1 γραμμή) και δεν μπορώ να συνδεθώ λόγο σήματος.

 

Η απόσταση είναι περίπου 600-900μ (στα 600μ είναι το κέντρο που αποκει το πιάνει full, ε βάλε 100-200μ ακόμα)

 

θέλω μια κεραία που να μπορεί να πιάσει το σήμα σε αυτήν την απόσταση(700~)

 

 

Να ρωτίσω ενα απλό πράγμα, Την κεραία στο Laptop, που έχεις σκοπό να την συνδέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτίσω ενα απλό πράγμα, Την κεραία στο Laptop, που έχεις σκοπό να την συνδέσεις?

μαλλον θα ριξει καλωδιο μεχρι το router που θα παρει που θα ειναι στην ταρατσα.εκτος αν οτι παρει παιζει σαν repeater οποτε θα μπορει να το πιανει ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευθειες με πανελς γενικοτερα και παραπανω δινεις ισως και 300, για 800 ομως θελει κεραια directional, κανα μετρο περιπου ειναι αυτες, ας πουμε σαν της τηελορασης, κατι τετοιο.

εχετε να προτεινετε κατι σε κατευθυντικη κεραια και τι αλλο χρειαζεται (καλωδιωση κλπ για συνδεση με το λαπτοπ)? Χρειαζεται αδεια για αυτο? Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατευθυντικη εχει νοημα μονο αμα βλεπει σε οπτικη επαφη το Hot spot που θες .αλλιως δεν εχει νοημα μεσα στο σπιτι.συνηθως ταρατσα βαζουν οτι βαζουν και μετα με καλωδιο η repeater φτανουν μεχρι κατω το Laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε να προτεινετε κατι σε κατευθυντικη κεραια και τι αλλο χρειαζεται (καλωδιωση κλπ για συνδεση με το λαπτοπ)? Χρειαζεται αδεια για αυτο? Ευχαριστω...

συνηθως ειναι κεραιες grid και ανταπτορα Ntype σε sma για να συνδεθει σε μια καρτα η σε access point.επισης και καλωδιο ομοαξονικο.τωρα να συνδεθει στο λαπτοπ δυσκολα .συνηθως την συνδεεις σε access point και μετα με Utp πας στο λαπτοπ η ασυρματα αν ειναι σε λειτουργεια Repeater.

 

 

 

το ομοαξονικο καλο ειναι να ειναι καλης ποιοτητας.

 

lmr 400 low loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ να μην είναι πολλά μέτρα γιατί θα υπάρχουν απώλειες.

σωστος ,παντα προσπαθουμε να μεγαλωνουμε το καλωδιο δικτυου και να μικρυνουμε το ομοαξονικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θελει μετα και 2 poe injectors που ενταξει δεν ειναι πολυ ακριβοι.συνηθως δεν ειναι included μεσα σε καποια μοντελα.το γραφει βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το bullet συμφέρει μόνο αν έχεις μια κεραία στο σπίτι και δεν έχεις τι να την κανεις. Αλλιώς θές 35 ευρώ για το bullet, και κανα 15αρι για το poe, βάλε και άλλα 25 στην καλύτερη για μια κεραία φτάνεις στα 75 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολλές και έτοιμες λύσεις και από ubiquiti και από deliberant. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ μηχάνημα της deliberant και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...