Προς το περιεχόμενο

Δικογραφία για κακουργηματικής φύσεως φοροδιαφυγή για 5 γνωστές εταιρείες


kaban22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπαμαι που στο λεω αλλα εισαι πολυ λαθος. Το να επιλεγει καποιος το φθηνο της αλυσιδας αντι του ακριβου του συνοικιακου, ειναι (δυστυχως ή ευτυχως) νομος της συγχρονης αγορας.

 

Το συνοικιακο δεν ειναι παιραιτητα ακριβο , θες κατι ΤΩΡΑ θα το πληρωσεις ακριβα , παρηγγειλε το και ελα σε μια εβδομαδα ειναι πιο φθηνα . Αυτο το δεχεσαι απο το μεγαλοκαταστημα αλλα στραβομουτζουνιαζεις οταν στο πει το μαγαζακι και τον λες απατεωνα .

 

Στο μικρο καταστημα παιζει ρολο και αν σε συμπαθησει ο πελατης και εσυ αυτον . Συνηθως παντως οι μικρομαγαζατορες "ανοιγουν τα ματια" των πελατων που πανε μετα και κανουν τους ειδημονες στα πολυκαταστηματα .

 

Το πλαισιο ειναι μεν καλο μαγαζι αλλα ειναι για τον αρχαριο και μεσο χρηστη . Στα εξειδικευμενα μαλλον χανει, το κακο ειναι οτι τα εξειδικευμενα προι´οντα ΔΕΝ ζουν μαγαζια (οπως μου ελεγε φιλος καταληξαμε ντελικατεσσεν , αλλα καλυτερα να πουλας 1000 τυροπιτες παρα 5 ταρτες βερύκοκο)

 

Αν το 2006 ελεγες οτι ειναι λαθος του eshop που ανοιγει φυσικα καταστηματα θα σε περναγαν για τρελλό . (εγω ειχα πει σε καποιο φορουμ οτι κανει ασχημα το eshop που αλλαζει χαρακτηρα και παυει να ειναι αποκλειστικα ηλεκτρονικο κταστημα και οντως με "εβρισαν")

 

Γεγονος ειναι οτι στο εμποριο πληροφορικης επεσαν πολλοι να κυριευσουν την αγορα (Πουλιαδης, Αλτεκ κλ κλπ) και τελικα και εκλεισαν ή ειναι ετοιμοι για κλεισιμο και ο μεσος Ελληνας παραμενει τεχνοφοβικός .

 

Το μελλον προβλεπεται χειροτερο αφου τα desktop σιγα σιγα θα εξαφανισθουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συνοικιακο δεν ειναι παιραιτητα ακριβο , θες κατι ΤΩΡΑ θα το πληρωσεις ακριβα , παρηγγειλε το και ελα σε μια εβδομαδα ειναι πιο φθηνα . Αυτο το δεχεσαι απο το μεγαλοκαταστημα αλλα στραβομουτζουνιαζεις οταν στο πει το μαγαζακι και τον λες απατεωνα .

 

Αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι ο πελατης τις περισσοτερες φορες θα παει στο φθηνο καταστημα ΟΠΟΙΟ και αν ειναι αυτο και αυτο δεν ειναι απαραιτητα λαθος αρκει να μην κρινει ΜΟΝΟ με αυτο τον παραγοντα

 

Κατα τα αλλα διαφωνουμε καθετα τοσο στο αν το Πλαισιο ειναι καλο μαγαζι οσο και στο τι θα συμβει στην αγορα των desktop οποτε ας κλεισουμε το offtopic εδω.

 

Στα οσα ειπες για το e-shop συμφωνω απολυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταστήματα franchising δεν είναι ? Τι λέμε τώρα ?

 

Όχι, ανήκουν όλα στον ίδιο. Όλοι εκεί μέσα είναι απλοί πωλητές (ή τεχνικοί), και όλοι είναι απλήρωτοι όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Και οι 6-7 μήνες που αναφέρθηκαν είναι περισσότεροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν ήξερα αλλά λίγο πολύ το αποτέλεσμα δεν αλλάζει..

 

Και θα πω κάτι άσχετο που μπορεί και να το είπε (δεν νομίζω) για να δημιουργήσει εντυπώσεις αλλά το άκουσα με τ'αυτια μου.

Ήταν ο Καλλιμανης με τα κατεψυγμένα στο Mega και τον ρώτησαν αν θα κάνει μειώσεις τώρα που το "επιβάλει" η τρόικα κλπ.. και είπε φυσικά και όχι ! αυξήσεις θα δώσω γιατί ο κύκλος εργασιών και οι εξαγωγές μεγάλωσαν και ένα κομμάτι από όλα αυτά ανήκει και στους εργαζομένους μου γιατί μαζί φτάσαμε ως εδώ, αλλά πέρα από αυτό δεν ρισκάρω το παραμικρό με το να έχω δυσαρεστημένους υπαλλήλους που δεν θα νοιάζονται.. αυτά τα μυαλά κ τους Ανθρώπους περιμένω και θέλω να βλέπω,να υπάρχουν γύρω μου,σε αυτή την επιχειρηματικότητα εγώ πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι το eshop ήθελε να δείξει καλύτερα νούμερα από τα πραγματικά,

Το αντίθετο μάλλον απίθανο, αφού αποκλείεται να έχει κέρδη και αν χρειαστεί να προσθέσει έξοδα για να μην πληρώσει φόρους !!

το κράτος πρακτικά δε χάνει λεφτά , γιατί συναλλαγές δεν υπήρξαν. αλλά είναι παράβαση του κώδικα έτσι κι αλλιώς (εικονικά).

 

Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά πράγματα και διαφωνώ στο παραπάνω. Να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι στο e-shop αλλά γενικά στην παραπάνω διαδικασία και για ποιους λόγους μπορεί αυτή να πραγματοποιηθεί από κάποιες επιχειρήσεις. Δεν είναι ο μοναδικός λόγος παίζουν και άλλοι ίσως πιο σύνθετοι ακόμα αλλά είναι ο σύνηθες.

 

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι καμία επιχείρηση δεν φτιάχνει τα νούμερα της βγάζοντας έξοδα είτε εικονικά είτε όχι. Αντιθέτως βγάζοντας έξοδα χαλάς τα νούμερα σου. Επομένως ναι το κράτος χάνει λεφτά από 2 πηγές. Α) Πληρώνεις λιγότερο ΦΠΑ στο τέλος του μήνα σε σχέση με αυτό που σου αναλογεί από τις πωλήσεις που έχεις κάνει, μια και το ΦΠΑ των πωλήσεων που έχεις κάνει συμψηφίζετε με το ΦΠΑ των αγορών σου και πληρώνεις την διαφορά. Β) στο τέλος του χρόνου αν τα τιμολόγια αυτά έχουν επηρεάσει τα κέρδη σου πληρώνεις λιγότερο φόρο εισοδήματος.

 

Και επειδή κάποιος θα πει ότι αυτό με το ΦΠΑ δεν ισχύει μια και το ΦΠΑ το πληρώνεις σε αυτόν που σου κόβει ένα τιμολόγιο γιατί και αυτός με την σειρά του το αποδίδει στην εφορία θα ήθελα να προσθέσω τον όρο «Χρηματοοικονομικό όφελος» . Κοινώς η Χ επιχείρηση που είναι πιστωτική σε ΦΠΑ αυτό το μήνα (έχει κάνει περισσότερες αγορές από ότι πωλήσεις άρα θεωρητικά δεν έχει να δώσει ΦΠΑ ο συμψηφισμός είναι αρνητικός προς όφελος της) εκδίδει ένα τιμολόγιο προς μία Ψ εταιρία αξίας τέτοιας που ουσιαστικά να φέρει τον συμψηφισμό ίσα βάρκα ίσα πανιά να μην πρέπει να πληρώσει τίποτα (άλλωστε είναι γνωστό ότι η εφορία όταν το ΦΠΑ σου είναι αρνητικό δεν σου επιστρέφει λεφτά το κρατάει έναντι για τον επόμενο μήνα). Αυτό δεν απαιτεί και άμεση πληρωμή του ΦΠΑ μια και η επιχείρηση Χ δεν πρόκειται αυτό το μήνα να αποδώσει ΦΠΑ. Επομένως η επιχείρηση Ψ γλιτώνει ένα ποσό που καλείται στο τέλος του μήνα να αποδώσει στην εφορία από το συνολικό ΦΠΑ της εκμεταλλευόμενη αυτό το ποσό για άλλες ανάγκες. Τον επόμενο μήνα συμβαίνει το ανάποδο μια και η Ψ αυτή την φορά είναι πιστωτική οπότε η Ψ κάνει την ανάλογη διαδικασία με την Χ. Οπότε και η Χ δεν αποδίδει ΦΠΑ που τις αναλογεί αλλά κάτι λιγότερο και επομένως στο τέλος του 2μηνου η Χ χρωστάει στην Ψ όσα και η Ψ στην Χ. Με μια άμεση μεταφορά από τον έναν στον άλλον μέσω τράπεζας ή μέσω επιταγής όλοι έχουν γλιτώσει να αποδώσουν το ΦΠΑ στην ώρα του και βεβαίως έχουν επηρεάσει και τα τελικά τους αποτελέσματα μειώνοντας τα κέρδη της χρήσης ή και βγάζοντας ζημιές. Αν σε αυτή την εξίσωση εμπλέξουμε περισσότερες από 2 εταιρίες και φτάσουμε να μιλάμε για την Α-Β-Γ-Δ-Ε κλπ που κάνουν κάτι τέτοιο μεταξύ τους φανταστείτε τα συνολικό νούμερα και την συνολική εισφοροδιαφυγή στο τέλος κάθε μήνα.

Και κάπως έτσι Λεφτά Υπάρχουν……..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το χειρότερο απο όλα ειναι τα παιδιά που δουλεύουν στα κατάστημα του e-shop.gr Και κανείς δεν τους λέει ποτέ θα πάρουν τα λεφτά τους. Απο ότι μου εχουν πει παιδιά μέσα απο το χώρο τους δίνουν κάτι έναντι και τίποτα άλλο δηλαδει αν κάποιος πληρώνεται με 650euro μηνιατικο παίρνουν έναντι 350 euro και επόμενος κάθε μήνα μπαίνουν μέσα !!! Όταν ρώτησα πωλητή τι κάνουν για να πάρουν τα λεφτά τους μου είπε ότι ο καθένας ειναι μόνος του και δεν γίνεται κατί μαζικό ώστε να ζητήσουν τα δεδουλευμένα !! ΤΡΑΓΙΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε κύριε Σίμο Μαυροειδή;

Δεν σας φτάνουν τα λεφτά που ΚΛΕΒΕΤΕ από τους μισθούς και τα επιδόματα των υπαλλήλων σας;

Τώρα θέλετε και τα λεφτά των φόρων;

Πλήρωνε εσύ φόρους κορόϊδο υπάλληλε, για να τους γλυτώνει το αφεντικό σου που σου τρώει τον μισθό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μεγαλοι αλητες αυτοι του eshop.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ φταινε σε τιποτα τα παιδια που δουλευουν εκει..αλλα αυτον και τους υπολοιπους να πανε μεσα σαν τον λακη...ακους εκει να πληρωνουμε φορους και οι κυριοι του eshop να το παιζουν πονηροι...

 

και οχι μονο χρωσταει και σε οποιον εργαζεται εκει αλλα να τα ΄΄τρωει΄΄ και απο το κρατος !!! ελεως δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...