Προς το περιεχόμενο

Πιο συμφέρουσες αγορές GPU αυτόν τον καιρο


XMorsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πιο καλή επιλογή είναι η 7770 για Light-gaming/tight budget/opencl. Μεγάλη διαφορά σε compute power πλέον τα GCN core απο HD68XX / GT6xx(οι τελεύταιες είναι εντελώς σάπιες) Με το opencl support στις εφαρμόγες πιάνεις πολύ καλές επιδόσεις.

 

Χαίρομαι που εκανα "την πιο καλη επιλογή" με την 7770 γιατί και το budget ειναι tight... και το gaming μου light! Χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πιο καλή επιλογή είναι η 7770 για Light-gaming/tight budget/opencl. Μεγάλη διαφορά σε compute power πλέον τα GCN core απο HD68XX / GT6xx(οι τελεύταιες είναι εντελώς σάπιες) Με το opencl support στις εφαρμόγες πιάνεις πολύ καλές επιδόσεις.

 

λαθος φιλε. Η 6850 ακομα κραταει σε OPEN CL. Εχει διαυλο 256 για να το πουμε. Η 7770 απλως 20% παραπανω ταχυτητα στις μνημες.

Επισης εχει 960 παλαιους ( VLIW 5 ) αντι για 640 νεους GCN. Απλως ειναι πιο αποδοτικες- efficient καρτες. 1.5Μ τρανσιστορς η 7770 1.5Μ η 6850 ( 1.7 εχει η 6870 με τους ξεκλειδωτους πυρηνες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι ειμαι και κανενας τρελος οικολογος αλλα ρε παιδες δεν πρεπει εκτος των στεγνων επιδοσεων να βαλουμε και την σχεση watt- επιδοσεις ;;;

τι πραμα ειναι αυτο με τις vga για να παρεις μια της προκοπης θα εχει τριπλασια watt [full load] απο την cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι ειμαι και κανενας τρελος οικολογος αλλα ρε παιδες δεν πρεπει εκτος των στεγνων επιδοσεων να βαλουμε και την σχεση watt- επιδοσεις ;;;

τι πραμα ειναι αυτο με τις vga για να παρεις μια της προκοπης θα εχει τριπλασια watt [full load] απο την cpu

 

που να είχες δηλαδή τίποτα 295 / 590 sli όπου θέλουν μίνι υποσταθμό της δεη για να δουλέψουν... στο θέμα μας όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι ειμαι και κανενας τρελος οικολογος αλλα ρε παιδες δεν πρεπει εκτος των στεγνων επιδοσεων να βαλουμε και την σχεση watt- επιδοσεις ;;;

τι πραμα ειναι αυτο με τις vga για να παρεις μια της προκοπης θα εχει τριπλασια watt [full load] απο την cpu

 

Οι καινουριες GPU χρησιμοποιουν πυρήνες κατασκευασμενους στα 28nm οποτε η καταναλωση τους ειναι πολυ μικροτερη απο τις καρτες προηγούμενης γενιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.omarket.gr/222-43069.html

 

για να μην πάμε σε site εξωτερικού και πέσουμε παραπάνω

 

Οκ αλλα και παλι τα 150 με τα 210+ ειναι μεγαλη διαφορα.

 

Ενα μικρο update βλεπω οτι πλεον η VaporX 7770 της sapphire εχει μινιμουμ 163 ευρω. Δεν ξερω ποιος Ελληναρας την εκανε την βρωμοδουλεια του αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τοσα τετοιας κατηγοριας καρτα. Η Black edition της XFX κοστιζει περιπου 140 ευρω και ειναι εξισου καλη και σιγουρα προτιμοτερη. Εχει αντιστοιχα εξελιγμενο cooler με επισης τεραστιο OC απο τη μερια της μανας της out of the box. Το μονο "εξτρα" που προσφερει η Sapphire στο κουτι σε σχεση με την XFX ειναι ενα HDMI καλωδιο του 1.5 μετρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλα και παλι τα 150 με τα 210+ ειναι μεγαλη διαφορα.

 

Ενα μικρο update βλεπω οτι πλεον η VaporX 7770 της sapphire εχει μινιμουμ 163 ευρω. Δεν ξερω ποιος Ελληναρας την εκανε την βρωμοδουλεια του αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τοσα τετοιας κατηγοριας καρτα. Η Black edition της XFX κοστιζει περιπου 140 ευρω και ειναι εξισου καλη και σιγουρα προτιμοτερη. Εχει αντιστοιχα εξελιγμενο cooler με επισης τεραστιο OC απο τη μερια της μανας της out of the box. Το μονο "εξτρα" που προσφερει η Sapphire στο κουτι σε σχεση με την XFX ειναι ενα HDMI καλωδιο του 1.5 μετρου.

 

Την Vapor-X την εχω αλλαξει με την Black Edition εδω και καποιο καιρο, τωρα εχω αλλο προβλημα οτι δε μπορω να κανω επεξεργασια το κειμενο. Υπαρχει οριο στον αριθμο επεξεργασιων που μπορεις να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...