Προς το περιεχόμενο

Πιο συμφέρουσες αγορές GPU αυτόν τον καιρο


XMorsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη:

 

http://www.visionstu...?id=29747&cat=5

 

Παρε μια ιδέα τι FPS θα παιρνεις:

 

http://www.overclock...e_hd_7870/5.htm

θα εχω θεμα με τη μνημη(2γιγα)στο αμεσο μελλον;

 

η 7950 δεν αξιζει τα 60€-70€ παραπανω;

ή ειναι υπερβολη για 1920 αναλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε αυτη την αναλυση δε θα εχεις προβλημα με τα 2 GB. H 7950 αξιζει τα λεφτα της και θα δεις βελτιωση στα πιο απαιτητικα games, κυρίως αν παιζεις με υψηλες τιμες anti-aliasing, αλλα σιγουρα δεν εχει τοσο καλο value for money στα 1080p οσο η 7870. Και η 7870 ειναι ικανη να παιξει με 40+ FPS ολα τα καινουρια games σε max settings και μετριες ως υψηλες τιμες AA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να περιμενεις λιγο ή θελεις να παρεις καρτα τωρα? Αντιστοιχη της 7870 ειναι η GTX 660 απο Nvidia μερια και επισης ειναι εξισου καλη. Λιγο πετσοκομμενη για τα γουστα μου αλλα δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα σε αυτην την αναλυση. Απο την αλλη αν εισαι τυπος του Overclock η 7870 ειναι σαφεστατα καλυτερη επιλογη καθως θα σου προσφερει αρκετα μεγαλυτερη ελευθερια και δωρεαν εξτρα επιδοσεις. Μιλαμε για τερατα overclocking.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα

αντε να βγει καμια προσφορα η 7870 στα 200€πουλα να την χτυπησω. :D

 

eyxaristv filos

 

edit:

αντιστοιχη Nvidia ποια ειναι;

 

H 660 ειναι γυρω στα 20 ευρω φθηνοτερη, σε καποια παιχνιδι εχει καλυτερες επιδοσεις απο την 7870 αλλα γενικα μενει λιγο πισω. Η 660ti σε καποια παιχνιδια αποδιδει το ιδιο ή και χειροτερα απο την 7870 (κυριως με υψηλες τιμες anti-aliasing), συνολικα βεβαια ειναι καλύτερη καρτα αλλα κοστιζει και 300 ευρω.

 

Αν θες εναλλακτικη η 660 αξιζει. Εγω προτιμω την 7870 παντως, δινει γενικα καλύτερα min FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να περιμενεις λιγο ή θελεις να παρεις καρτα τωρα? Αντιστοιχη της 7870 ειναι η GTX 660 απο Nvidia μερια και επισης ειναι εξισου καλη. Λιγο πετσοκομμενη για τα γουστα μου αλλα δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα σε αυτην την αναλυση. Απο την αλλη αν εισαι τυπος του Overclock η 7870 ειναι σαφεστατα καλυτερη επιλογη καθως θα σου προσφερει αρκετα μεγαλυτερη ελευθερια και δωρεαν εξτρα επιδοσεις. Μιλαμε για τερατα overclocking.

μπορω να περιμενω..τι προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 660ti σε καποια παιχνιδια αποδιδει το ιδιο ή και χειροτερα απο την 7870 (κυριως με υψηλες τιμες anti-aliasing), συνολικα βεβαια ειναι καλύτερη καρτα αλλα κοστιζει και 300 ευρω.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε αυτό. Νομίζω ότι έχει συζητηθεί εκτενώς γιατί δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε αυτό. Νομίζω ότι έχει συζητηθεί εκτενώς γιατί δεν ισχύει.

 

Ας το συζητησουμε κι αλλο λοιπον.

Ακομη και αν δεχτω οτι ο Tom υπερβαλλει (η και οτι μεροληπτεί, αν και δε βλεπω το λογο γιατι στην συγκεκριμενη καρτα) ειναι γεγονος οτι σε καποιες περιπτωσεις η 7870 αποδιδει καλύτερα, χωρις αυτο να σημαινει οτι αποτελει συνολικα δυνατοτερη καρτα.

 

Χωρις AA:

 

1920_2_FXAA.png

 

2x AA:

1920_3_2xAA.png

 

4x AA:

1920_4_4xAA.png

 

8x AA:

1920_5_8xAA.png

 

Απο τα benchmarks αυτα φαινεται οτι η 660ti εχει αδυναμια στις υψηλες τιμες AA, και μαλιστα σε ενα game το οποιο ειναι nVidia optimized (Batman:AC). Αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι συμπεριφερεται ετσι σε ολους τους τιτλους (το ΒF3 ειναι διαφορετικη περιπτωση όπου η 660ti ξεπερναει και την 7950), ομως δειχνει μια αδυναμια που, κατα την αποψη μου, δε θα επρεπε να υπαρχει σε καρτα των 300 ευρω. Φυσικα ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασμα του. Εγω εχω καταληξει παντως οτι η 7870 εχει πολυ καλύτερο value for money απο την 660ti εξαιτιας της υψηλης τιμης διάθεσης της δευτερης. To γεγονος οτι στα ιδια σχεδον χρηματα διατίθεται και η 7950 το κανει ακομα χειροτερο.

 

Νομιζω οτι η προταση αυτη απο το review συνοψιζει ωραια το συμπερασμα:

 

Nvidia's GeForce GTX 660 Ti isn’t really a premium card.

 

Καποιος που θελει ακριβη καρτα, θελει και καλυτερες επιδοσεις με υψηλες τιμες AA. Αν δε σε ενδιαφερει το τελευταιο, η 7870 δινει υπεραρκετα fps για να παιζεις με ανεση ολα τα καινουρια παιχνιδια ενω κοστιζει 60 ευρω λιγοτερα

 

Το αρθρο ειναι το παρακατω και εχει ενδιαφερον:

 

http://www.tomshardw...asing,3283.html

 

Αν εχετε αντιθετη αποψη να το συζητησουμε διοτι με προβληματιζει αρκετα το γεγονος οτι μια καρτα των 300 ευρω μενει σε ορισμενες περιπτωσεις πισω απο μια καρτα των 240. Τι ιδιαιτερο εχει η 660ti το οποιο δικαιολογει την τιμη της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...