Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση δίσκου με Bad Sectors


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν παλιό δίσκο ο οποίος έχει πολλά bad sectors. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποια προγράμματα που διαμορφώνουν έτσι τον δίσκο, ώστε να μην πάει το λειτουργικό να γράψει πάνω σε αυτά.

Ποιο προτείνετε; Αν είναι Free, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HD Sentinel. Surface test, reinitialize disk surface.

Δεν είναι δωρεάν η πλήρης έκδοση του.

Για wd δίσκους μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το διαγνωστικό που δίνει τη δυνατότητα να γράψεις 0 στο δίσκο (ίδιο πράγμα σχεδόν με το από πάνω). Επιλέγεις write zeroes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εδώ ο άνθρωπος συμβιβάστηκε με τα bad sector και ψάχνει κάτι όπως τα παλιά format για χαλασμένες δισκέτες που υπήρχαν σε dos και απλά μια 1,4mb δισκέτα την έκαναν π.χ. 900kb παρακάμπτοντας τα bad sector.

Δεν έχω υπόψιν κάποιο πρόγραμμα αλλά παραπέμπω στα σοφά λόγια του washcloud

http://www.insomnia.gr/topic/417593-%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D/page__st__15__hl__%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%20%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%20%CF%84%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1#entry4228233

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ακριβως αυτο φιλε μου. Θα διαβασω το Link που εβαλες και ελπιζω να βγαλω ακρη.

Ευχαριστω!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...