Προς το περιεχόμενο

Λανθασμένο μάρκετινγκ και υψηλές τιμές φρενάρουν τις πωλήσεις Ultrabook


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπερβολική η τιμή. Ειδικά την σημερινή εποχή που κυνηγάς το ευρώ με το ντουφέκι, και δεν το πετυχαίνεις κιόλας!

 

Είσαι τυχερός που έχεις και φυσίγγια ακόμα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate....abook-problems/

 

ένα άρθρο που συνοψίζει γιατί τα ultrabooks είναι εκεί που είναι και όχι εκεί που θα ήθελαν να είναι.

 

 

Because we actually question them, and won’t do exactly as we are told to do, we don’t even get briefed on upcoming CPUs. How mature. If you are wondering why Intel only gets positive reviews, now you know. They are actively shutting out press who don’t play ball, and that is sad to watch. Then again, Nvidia tried this to great effect too.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά εκεί πέρα έχουν χάσει την μπάλα μου φαίνεται. Κι εγώ θα έπαιρνα ένα ultrabook αν είχε καλό δείκτη τιμής απόδοσης αλλά εκεί που παίζουν τώρα να τα χαίρονται μόνα τους τα παλικάρια μου.

 

Το μόνο που έχουν να προσφέρουν είναι μειωμένο βάρος και αισθητική. Αλλά αν νομίζουν ότι αυτό αρκεί για να διπλασιάσουν την τιμή τότε καλά έπαθαν και έφαγαν τα μούτρα τους.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθούν να ακολουθήσουν την πολιτική της Apple ειδικά τη στιγμή που έχει αποτύχει. Αν η πλειοψηφία του κόσμου προτιμούσε τα φανταχτερά και πανάκριβα/υπερτιμημένα προϊόντα τότε δεν θα είχαν επικρατήσει τα οικονομικά pc με windows μέχρι σήμερα.

 

Ανεκαθεν η πλειοψηφία του κόσμου προτιμαει τα προιοντα τα οποια γινονται ευρεως γνωστά. Την apple την γνώρισε η κόσμος μετα το 2005. Ως τότε δεν γνώριζε τίποτα άλλο απο pc και Microsoft.

Αν γνώριζε η πλειοψηφία του κόσμου την apple νωρίτερα δεν θα υπήρχαν τόσα pc με windows. Αν και υπήρχε παράλληλα με την Microsoft δεν μπόρεσε να εξαπλωθεί σε αγορές εκτός Αμερικής παρα μόνο όταν έφτιαξε το iPod. Μια προσιτή σχετικα συσκευη με καλη ποιότητα η οποία κέρδισε την αναγνώριση παγκοσμίως.Επειτα η συνέχεια γνωστή και όχι αποτυχημένη όπως θεωρείς.

Επίσης τα pc γενικότερα δεν τα προτίμησε ο κόσμος γιατι του άρεσε , αλλα περισσότερο απο ανάγκη για εκπαίδευση των παιδιών στο επαγγελματικό τους μέλλον. Δηλαδη δεν έγινε επιλογη απο απόλαυση αλλα κυρίως με την σκέψη ότι το παιδι θα πιάσει στο μέλλον δουλεια στο γραφείο για το οποίο ήταν σχεδιασμένο το pc αρχικά και όχι home use. Σε αυτη την αδυναμία πάτησε η apple. Έδωσε σχεδίαση και εμφάνιση για home use εκει που οι περισσότερες εταιρείες pc δεν έδωσαν σημασία γιατι είχαν στάνταρ πελάτες τα γραφεία και της εταιρείες. Έλα όμως που οι εταιρείες κάποια στιγμη σταμάτησαν να ανανεώνουν τα pc. Οπότε στράφηκαν όπως φαίνεται καθυστερημένα στο home design που η apple είχε προηγηθεί και τώρα τα pc είναι πίσω. Σίγουρα παίζει ρολο και το marketing αλλα αυτο έπαιζε και πριν δημιουργηθεί η apple και είναι λάθος ιστορικά να λέμε ότι το marketing το ανακάλυψε η apple άμεσα ή έμμεσα.....

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και dual core pentim- CPU κάνουν δουλεια σε φορητούς και άνετα με 4 γιγκα μνήμης. Τα νέα λεπτα φορητα είναι μεν δυνατά αλλα ακριβα οποτε για μεταφορά αξίζει ένα μικρο ταμπλετ Φθηνό που μετατρέπεται σε υπολογιστή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια εποχή λέγανε οτι όλοι θα έχουμε netbook ,μετά tablet, μετά hybrid, τώρα ultra portable σαν να θέλουν να μας δημιουργήσουν υποτιθέμενες ανάγκες και να μας βάλουν σε φαύλο κύκλο αγορών.Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα άλλα όχι οτι απο αύριο πετάμε τους φορητούς και τα σκάμε όλοι για την νέα φουρνιά.Μέχρι τώρα δεν έχουν πέσει μέσα στις προβλέψεις τους και ούτε νομίζω ποτέ πως ένα είδος θα αντικαταστήσει όλα τα υπόλοιπα αφού το καθένα καλύπτει άλλες ανάγκες και μέν οι διαφορές μικραίνουν αλλα ακόμα υπάρχουν αλλα αν ακολουθoύμε αυτά που λένε και τις χρήσεις που προωθούν θα πρέπει να έχουμε μία συσκευή απο κάθε κατηγορία στο τέλος :- P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παιδιά εκεί πέρα έχουν χάσει την μπάλα μου φαίνεται. Κι εγώ θα έπαιρνα ένα ultrabook αν είχε καλό δείκτη τιμής απόδοσης αλλά εκεί που παίζουν τώρα να τα χαίρονται μόνα τους τα παλικάρια μου.

 

Το μόνο που έχουν να προσφέρουν είναι μειωμένο βάρος και αισθητική. Αλλά αν νομίζουν ότι αυτό αρκεί για να διπλασιάσουν την τιμή τότε καλά έπαθαν και έφαγαν τα μούτρα τους.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθούν να ακολουθήσουν την πολιτική της Apple ειδικά τη στιγμή που έχει αποτύχει. Αν η πλειοψηφία του κόσμου προτιμούσε τα φανταχτερά και πανάκριβα/υπερτιμημένα προϊόντα τότε δεν θα είχαν επικρατήσει τα οικονομικά pc με windows μέχρι σήμερα.

Φιλε μου αν η πρωτη εταιρια σε κεφαλαιοποιηση παγκοσμιως εχει αποτυχει εσυ χριζεις ιατρικης γνωματευσης δεν ειναι κακο ,απλα μην τα λες παραεξω αυτα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7% market share στα desktop δεν το λες και επιτυχία. Η επιτυχία της apple βασίζεται στο iPhone το οποίο έφερε με τη σειρά του και το iPad.

Η προσωπική μου εμπειρία με τα Mac είναι ότι και μόνο που ο απλός κοσμάκης άκουγε την τιμή τους, να το πω λαϊκά: έκοβε λάσπη. Το ίδιο που συμβαίνει τώρα και με τα ultrabook, ωραία είναι αλλά θα πάρει ένα απλό λαπτοπάκι με 500-600€ και θα δώσει τα υπόλοιπα 600 για το χαράτσι!

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7% market share στα desktop δεν το λες και επιτυχία. Η επιτυχία της apple βασίζεται στο iPhone το οποίο έφερε με τη σειρά του και το iPad.

Η προσωπική μου εμπειρία με τα Mac είναι ότι και μόνο που ο απλός κοσμάκης άκουγε την τιμή τους, να το πω λαϊκά: έκοβε λάσπη. Το ίδιο που συμβαίνει τώρα και με τα ultrabook, ωραία είναι αλλά θα πάρει ένα απλό λαπτοπάκι με 500-600€ και θα δώσει τα υπόλοιπα 600 για το χαράτσι!

B)

 

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Αν το βλέπεις Windows vs Apple τότε ναι το ποσοστό είναι μικρό. Αν το βλέπεις όμως Apple vs Dell vs HP vs Lenovo κλπ τότε έχει τεράστια επιτυχία αφού τους ανταγωνίζεται στα ίσια ως ποσοστό. Και είναι και τεράστια επιτυχία αφού επιπλέον πουλάει υπολογιστές με δικό της λειτουργικό, όχι Windows και σε premium τιμές.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τώρα που διάβασα κάποια μηνύματά σας παιδιά, θέλω να μοιραστώ κάτι το οποίο νομίζω έχει σημασία.

Με την εμφάνιση των tablets και smartphones, έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο στο ποιοι είναι καθαρά gadgetάκιδες - καταναλω-χομπίστες όπου η χρήση της τεχνολογίας, είναι καθαρά θέμα διασκέδασης και ποιοι είναι αυτοί οι οποίοι κάνουν την αγορά Η/Υ για λόγους δημιουργίας. (Εντάξει - εντάξει το παραδέχομαι και για high end gaming). BUT!! Υπάρχει αυτή η διαφορά που ο ένας θα δώσει 600€ για ένα tablet απλά για να διασκεδάσει τον εαυτό του και ίσως τους γύρω του, μέσω μουσικής, ταινιών, σερφαρίσματος, gaming... Ενώ ο άλλος θα πάρει ένα σεβαστό H/Y των 600€ να το χρησιμοποιήσει ως εργαλείο για να μάθει να σχεδιάζει, να ασχοληθεί με 3D, Animation, Video editing, Μουσική παραγωγή, Προγραμματισμό, Αυτοματισμούς, Web Design, (hacking... why not?), Αρχιτεκτονική και περισσότερα ίσως που τώρα δε μου 'ρχονται... Ααα ναι και για High End Gaming για να ξελαμπικάρει λίγο.

 

Σίγουρα, ο καταναλω-χομπίστας ίσως είναι ένας εξαίρετος Υδραυλικός, Ηλεκτρολόγος, Ιατρός - Κτηνίατρος, Αθλητής, Βιοχημικός, Πολιτικός, Χρηματιστής, (Επαγγελματίας Απατεώνας... why not?), Ηθοποιός, Αγγειοπλάστης, Καθηγητής, Μάγειρας, Ταβερνιάρης, Σερβιτόρος... Που, νομίζω ότι η επένδυση των 600€ για ένα tablet, που μόνο και μόνο έχει σκοπό να τον διασκεδάσει και θα έλεγα ότι η επίδοση αυτής της διασκέδασης δεν είναι και τόσο ποιοτική, νομίζω είναι κάπως άδικη για τον ίδιο του τον εαυτό. (Συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου αν και δεν έχω tablet, απλά δεν το παίζω «αναμάρτητος»).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τίποτα λαθασμενο,ούτε στο μάρκετινγκ,ούτε στις τιμές!

Είναι απλά μια πολύ νεα αγορά,που σε ένα με δυο χρόνια οι τιμές θα πεσουν εκεί που πρέπει να ειναι,για να βολεύει το καθενα μας να μπορεί να το αποκτήσει!

Υπομονή και δε χρειάζεται να τρέξουμε όλοι,να αποκτήσουμε κάποιο,από τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι ήδη πληρώνουμε υπερπολλαπλασιο της πραγματικής τους αξίας,με 5% καλύτερα υλικά δεν μπορείς να ζητάς διπλή τιμή στο ράφι είναι απλό,η αγορά φτιάχνει ευτυχώς ακόμα σε μερικά πράγματα τις δικές της αξίες.Η ύπαρξη δε μιας πετυχημένης εταιρίας σε αυτόν τον τομέα που λέγεται Apple και έχει αποφασίσει ο κόσμος αυτή να την πληρώνει πολύ παραπάνω απ'οτι αξιζει δεν επιτρέπει,δεν υπάρχει χώρος για άλλη ώστε να κάνει το ίδιο.. Το ευρύ κοινό ανά τον κόσμο κάθε χρόνος που περνάει γίνεται κατά κάτι φτωχότερο αν δεν βρουν λύση σε αυτό θα μείνουν χωρίς πελάτες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι ήδη πληρώνουμε υπερπολλαπλασιο της πραγματικής τους αξίας,με 5% καλύτερα υλικά δεν μπορείς να ζητάς διπλή τιμή στο ράφι είναι απλό,η αγορά φτιάχνει ευτυχώς ακόμα σε μερικά πράγματα τις δικές της αξίες.Η ύπαρξη δε μιας πετυχημένης εταιρίας σε αυτόν τον τομέα που λέγεται Apple και έχει αποφασίσει ο κόσμος αυτή να την πληρώνει πολύ παραπάνω απ'οτι αξιζει δεν επιτρέπει,δεν υπάρχει χώρος για άλλη ώστε να κάνει το ίδιο.. Το ευρύ κοινό ανά τον κόσμο κάθε χρόνος που περνάει γίνεται κατά κάτι φτωχότερο αν δεν βρουν λύση σε αυτό θα μείνουν χωρίς πελάτες ..

Ξεχνάς φυσικά ότι το πιο φτηνό μηχάνημα,με το λογισμικο της εν λόγου εταιρίας είναι το MacBook air!Κάτι που δε συβαινει το ιδιο με τα ultrabooks και τα windows συστηματα!

Ίσως αυτό να σου εξηγεί γιατί το air πουλάει περισσότερο από ένα windows ultrabook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ήρθε καιρός να σταματήσουν όλοι να κυνηγούν το αύριο. Έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο όπου το νέο hardware δεν είναι τόσο απαραίτητο, οι δουλειές που αφορούν τον μέσο χρήστη γίνονται ΑΝΕΤΑ απο έναν τωρινό επεξεργαστή, τα γραφικά έχουν φτάσει σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο, ο αποθηκευτικός χώρος είναι επαρκέστατος, κτλ.

 

Η ανθρωπότητα πρέπει να κόψει κάτι απο την ανάπτυξη με φόντο το αύριο και να κοιτάξει να συμμαζέψει το σήμερα. Όταν γίνει αυτό, τότε ίσως θα έχει έρθει ο καιρός να συνεχίσουμε πάλι το ταξίδι προς τα μπρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...