Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση ΑCCA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να προσθέσω οτι τα early registration fees ειναι μέχρι 8/9/2013

Αν θυμαμαι καλα σε cbt υπαρχουν μόνο "early" οποτε μπορει καποιος να δωσει f1,f2,f3 se cbt κάπου εξω και μετα f4 klp το Δεκεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω τα foundation mock exams του 2010 και μπορώ να πω οτι ειναι βάρβαρη η ύλη...

 

Κάτσε ...

 

Για ποιά πιστοποίηση μιλάς

 

Για την

 

ACCA QUALIFICATION

 

ή για κάποια από αυτές

 

FOUNDATION-LEVEL QUALIFICATIONS

 

 

edit:

 

Σε ποιά papers αναφέρεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα mock του F1 που είχε πέσει στα χέρια μου μου φάνηκε κάπως άσχετο, περισσότερο test ιστορίας (= παπαγαλία) μου φάνηκε παρά λογιστικής/οικονομικών.

 

Από το F5 και μετά που είναι πιο quantitative βγάζουν νόημα. Δεν είναι δύσκολα στην κατανόηση πιο πολύ θα με δυσκόλευε ίσως ο χρόνος καθώς είναι δύσκολο να τον ελέγξεις σε μη multiple choice εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα mock του F1 που είχε πέσει στα χέρια μου μου φάνηκε κάπως άσχετο, περισσότερο test ιστορίας (= παπαγαλία) μου φάνηκε παρά λογιστικής/οικονομικών.

 

Από το F5 και μετά που είναι πιο quantitative βγάζουν νόημα. Δεν είναι δύσκολα στην κατανόηση πιο πολύ θα με δυσκόλευε ίσως ο χρόνος καθώς είναι δύσκολο να τον ελέγξεις σε μη multiple choice εξετάσεις.

Και καλά λέει οτι τα στελέχη μας πρέπει να γίνουν κάτι παραπάνω απο accountants. Εξου και οι ερωτήσεις για Μάκρο μικρό και τα σχετικά. Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι περιεργο σαν ερωτηση

το acca επι της ουσιας, ειναι επαγγελματικο διαβατηριο για να γινεις ορκωτος στην ευρωπη? 

δεν λεω αν μου παρεχει τα τυπικα προσοντα, αλλα ουσιαστικη γνωση, αν εχω ακκα, ειμαι καλυμμενος?

 

 

και κατι σχετικο με το ορκωτιλικι, αλλα λιγο ξεκαρφωτο απο ακκα

 

ενα μεταπτυχιακο  (μερικους φοιτησης) στην στατιστικη, θα μου εδινε avantage ως ορκωτο ελεγκτη? ξερει φαινεται ακυρο, αλλα πολλοι λενε, κανε μαστερ στα χρηματοοικονομικα για να εχεις πιο σφαιρικη αποψη, ε σκεφτομουν οτι απο στατιστικη θα εισαι ακομα πιο μαγκας

 

just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι περιεργο σαν ερωτηση

το acca επι της ουσιας, ειναι επαγγελματικο διαβατηριο για να γινεις ορκωτος στην ευρωπη? 

δεν λεω αν μου παρεχει τα τυπικα προσοντα, αλλα ουσιαστικη γνωση, αν εχω ακκα, ειμαι καλυμμενος?

 

 

και κατι σχετικο με το ορκωτιλικι, αλλα λιγο ξεκαρφωτο απο ακκα

 

ενα μεταπτυχιακο  (μερικους φοιτησης) στην στατιστικη, θα μου εδινε avantage ως ορκωτο ελεγκτη? ξερει φαινεται ακυρο, αλλα πολλοι λενε, κανε μαστερ στα χρηματοοικονομικα για να εχεις πιο σφαιρικη αποψη, ε σκεφτομουν οτι απο στατιστικη θα εισαι ακομα πιο μαγκας

 

just saying

 

Ασχολείστε με IFRS, οπότε μάλλον γίνεσαι παγκόσμιος λογιστής...

Για να πάρεις το membership και τα λεφτα, θα πρέπει να έχεις 3 χρόνια προϋπηρεσία σαν λογιστής ή στον χρηματοπιστωτικό τομέα...

 

Ενα info ακόμα. Το acca θέλει να σε κάνει σωστό λογιστή/manager/financial executive, εξου και η γιγάντια ύλη...

 

Οσο αφορά την στατιστική, γιατί δε κοιτάς τι γινεται σαν χρηματοοικονομικός αναλυτής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτης δεν θα μ αρεσε να ειμαι σε δουλεια 8ωρου να εκτιμω επιτοκια και αξιογραφα ή οτι αλλο κανουν τελος παντων

 

θα ηταν καλο να εχω τετοιες ικανοτητες, σαν προσθετο προσον (κρυφα ταλεντα :P ) παρα να ειναι η μονιμη μου απασχοληση

 

ξερω οτι με 3 χρονια πρακτικη γινεσαι ACCA member, αλλα φανταζομαι οτι εχεις και μικροεμποδιακια (οχι σημαντικα, οχι αμεληταια) απο το να μεταβεις απο μια χωρα στην αλλη

ειχα ακουσει πχ, δεν ξερω ποσο εγκυρο ειναι, οτι για να εχεις δικαιωμα υπογραφης στην Αγγλια και εχεις το ACCA-Jes, πρεπει να δωσεις τα f4,f6 της αγγλιας, πριν δραστηριοποιηθες και εκει

 

κατι τετοια δεν ισχυουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι έχω καταλάβει μπορείς να μαζέψεις την εμπειρία απο παντού στον χρηματοπιστωτικό τομέα...

 

Μπορεί να κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...