Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση ΑCCA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο για το γαμήσι το ανέφερα και σε προηγούμενο post. Πως το βλέπω εγώ.

 

1) Βάζεις στο βιογραφικό μεγάλη ελεγκτική. Τεράστιο συν.

2) Βλέπεις πως λειτουργεί και τι γίνεται σε μια μεγάλη και οργανωμένη εταιρία. Τέτοιες εμπειρίες για μένα αξίζει και να τις πληρώνεις. Είναι σαν να κάνει πρακτική ένας γιατρός στα καλύτερα νοσοκομεία. Μόνο την πληθώρα περιστατικών, το σύστημα, τις γνωριμίες, τη βοήθεια και τις εμπειρίες που θα κερδίσει για μένα δεν αντικαθίστανται ούτε με +500 ευρώ στο μηνιάτικο.

3) Σου πληρώνουν το ACCA. Οπότε στην ουσία είναι σαν να έχεις έξτρα μισθό το κόστος που θα πλήρωνες ούτως ή άλλως.

4) Το 1 χιλιάρικο για 22χρονο σήμερα στην Ελλάδα θεωρώ ότι είναι ονειρικά λεφτά. Και μην ξεχνάς ότι το potential είναι μετά από 5 χρόνια να χτυπάς τελείως άλλη κατηγορία, σε εσωτερικό κι εξωτερικό.

 

Για να συνοψίσω. Για μένα το γαμήσι που θα φας 3 χρόνια, αξίζει την ανταμοιβή που θα έρθει μετά από 5. Ακόμα και με 500αρικο να με πλήρωναν. Άλλοι φυσικά μπορεί να μην το βλέπουν έτσι, καθένας αποφασίζει.

 

Προσωπικά, λογιστική ούτε από μακριά, έχω βρει το αντικείμενο μου και ευτυχώς δεν χρειάζεται να την ξαναβρω μπροστά μου εκτός αν αλλάξει κάτι. Σε φίλους που δεν έχουν κασταλάξει ή ψάχνονται πάντως θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι από τις καλύτερες διεξόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά, λογιστική ούτε από μακριά, έχω βρει το αντικείμενο μου και ευτυχώς δεν χρειάζεται να την ξαναβρω μπροστά μου εκτός αν αλλάξει κάτι.

 

Ποιό είναι αυτό το αντικείμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό δουλεύοντας σε μια πολυεθνική ελεγκτική, είναι ότι κάποια στιγμή θα σου δοθεί η ευκαιρία να φύγεις από αυτό το μπουρδέλο κράτος. Κατά τα άλλα, είναι μια δουλειά. Ο ορκωτός δεν είναι αυτός που ήταν κάποτε.

 

Άσε που σε λίγο δεν θα υπάρχουν ελεγχόμενοι. Γι αυτό και οι νομοθετικές αλλαγές προς διεύρυνση του ρόλου των ελεγκτικών εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό δουλεύοντας σε μια πολυεθνική ελεγκτική, είναι ότι κάποια στιγμή θα σου δοθεί η ευκαιρία να φύγεις από αυτό το μπουρδέλο κράτος.

ή να μεταπηδήσεις σε κάποια άλλη από τις εταιρίες που θα δουλέψεις κατά καιρούς και που θα αναπτύξεις επαφές, μην το παραμελείς αυτό.

 

Βασικά το όλο concept τουλάχιστον στο εξωτερικό (αλλά και των γνωστών μου στην Ελλάδα) είναι αυτό. Σκίζεσαι, σου πληρώνουν πιστοποίηση, μαθαίνεις, κάνεις επαφές, εγκαταλείπεις για άλλη θέση μετά από χ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγώ σε ένα παρόμοιο τρίλλημα όπως ο topicstarter οπότε θα ήθελα μια γνώμη. Από ότι κατάλαβα προτείνετε το ACCA αντί μεταπτυχιακού σαν συμπλήρωμα σε πτυχίο. Τουλάχιστον σε όποιον έχει βάλει στόχο ελεγκτική συγκεκριμένα. Γενικά σε κάποιον που ασχολείται με λογιστική? Η μόνο με ελεγκτική?

Ξερω οτι θελω λογιστική, αλλά ίσως σε εταιρία, δεν έχω βάλει στόχο τις Big4 πχ με το ζόρι, αν και αν είχα την ευκαιρία θα πήγαινα όπως είπε και ο Praetorianos, γιατί πιστεύω πως αξίζει σαν εμπειρία.

Σε μια εταιρία μετά από χρόνια, για ανώτερη θέση, με ανάλογη εμπειρία θα προτιμήσουν αυτόν με το ACCA ή το master? Εχεις κανείς γνώμη?

Και μια λεπτομέρεια, τι επίπεδο αγγλικών χρειάζονται στα μαθήματα, αν ξέρει κάποιος που κάνει, ξέρω ότι δεν ζητάνε proficiency πχ, όπως μου είπαν και όταν ρώτησα σε φροντιστήριο που κάνει acca, αν δεν τα βγάζεις πέρα θα τα παρατήσεις μόνος σου, εμείς δεν ζητάμε αποδεικτικό γνώσης. Με FCE θα είμαι οκ λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγώ σε ένα παρόμοιο τρίλλημα όπως ο topicstarter οπότε θα ήθελα μια γνώμη. Από ότι κατάλαβα προτείνετε το ACCA αντί μεταπτυχιακού σαν συμπλήρωμα σε πτυχίο. Τουλάχιστον σε όποιον έχει βάλει στόχο ελεγκτική συγκεκριμένα. Γενικά σε κάποιον που ασχολείται με λογιστική? Η μόνο με ελεγκτική?

Ξερω οτι θελω λογιστική, αλλά ίσως σε εταιρία, δεν έχω βάλει στόχο τις Big4 πχ με το ζόρι, αν και αν είχα την ευκαιρία θα πήγαινα όπως είπε και ο Praetorianos, γιατί πιστεύω πως αξίζει σαν εμπειρία.

Σε μια εταιρία μετά από χρόνια, για ανώτερη θέση, με ανάλογη εμπειρία θα προτιμήσουν αυτόν με το ACCA ή το master? Εχεις κανείς γνώμη?

Και μια λεπτομέρεια, τι επίπεδο αγγλικών χρειάζονται στα μαθήματα, αν ξέρει κάποιος που κάνει, ξέρω ότι δεν ζητάνε proficiency πχ, όπως μου είπαν και όταν ρώτησα σε φροντιστήριο που κάνει acca, αν δεν τα βγάζεις πέρα θα τα παρατήσεις μόνος σου, εμείς δεν ζητάμε αποδεικτικό γνώσης. Με FCE θα είμαι οκ λέτε?

 

θα προτιμησουν αυτον με τα καλυτερα αποτελεσματα και με το 360 degree view

+

το προφ δεν προκειται να σε βοηθησει σε business english

+

το FCE ειναι αδιαφορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προφ δεν προκειται να σε βοηθησει σε business english

+

το FCE ειναι αδιαφορο...

 

Με κίνδυνο να βγω λίγο off-topic, θα απαντήσω μόνο σε σχεση με τα αγγλικά γιατί για τα λογιστικά δεν έχω ιδέα.

 

 

Δύο συμβουλές ή μάλλον απόψεις μου για αυτούς που αγχόνονται με FCE/CPE κλπ τίτλους αγγλικών.

 

 

ΟΚ για την ελλάδα και για junior positions ίσως να παίζει κάποιο ρόλο αλλά για εξωτερικό σίγουρα δε παίζει κανένα.

 

Θες να στείλεις κάπου ένα CV , σε μια αγγλόφωνη χώρα πχ και ζητάνε και μια 2η γλώσσα. Μη προσπαθείς να πείσεις με FCE/CPE κλπ άσχετα, γράψε απλά πχ

 

- English : Fluent

- Spanish : Intermediate

 

ή ακολούθησε το μοντέλο του linkedin

 

- Full working proficiency

- Limited working proficiency

κλπ

 

Αν μιλάς στο επίπεδο που θέλει ο άλλος θα φανεί από τις πρώτες κι' όλας προτάσεις εύκολα στη συνέντευξη, δε τον ενδιαφέρει η πιστοποίησή σου.

 

 

Αν αισθάνεσαι ότι ξέρεις καλά αγγλικά ή όποια άλη γλώσσα και πας σε μια συνέντευξη που έχει από την αρχή δηλώσει ότι η ξένη γλώσσα είναι σημαντικό προσόν μπορείς απλά να ρωτήσεις στην αρχή της συνεντευξης "Θέλετε να κάνουμε την συνέντευξη στα Ελληνικά ή στα [βάλε άλλη γλώσσα εδώ]".

 

Πίστεψτε μετρά πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε πτυχίο αγγλικών

 

Προυποθέτει βέβαια ότι μπορείς να κάνεις μια επαγγελματική συνέντευξη σε ξένη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με κίνδυνο να βγω λίγο off-topic, θα απαντήσω μόνο σε σχεση με τα αγγλικά γιατί για τα λογιστικά δεν έχω ιδέα.

 

 

Δύο συμβουλές ή μάλλον απόψεις μου για αυτούς που αγχόνονται με FCE/CPE κλπ τίτλους αγγλικών.

 

 

ΟΚ για την ελλάδα και για junior positions ίσως να παίζει κάποιο ρόλο αλλά για εξωτερικό σίγουρα δε παίζει κανένα.

 

Θες να στείλεις κάπου ένα CV , σε μια αγγλόφωνη χώρα πχ και ζητάνε και μια 2η γλώσσα. Μη προσπαθείς να πείσεις με FCE/CPE κλπ άσχετα, γράψε απλά πχ

 

- English : Fluent

- Spanish : Intermediate

 

ή ακολούθησε το μοντέλο του linkedin

 

- Full working proficiency

- Limited working proficiency

κλπ

 

Αν μιλάς στο επίπεδο που θέλει ο άλλος θα φανεί από τις πρώτες κι' όλας προτάσεις εύκολα στη συνέντευξη, δε τον ενδιαφέρει η πιστοποίησή σου.

 

 

Αν αισθάνεσαι ότι ξέρεις καλά αγγλικά ή όποια άλη γλώσσα και πας σε μια συνέντευξη που έχει από την αρχή δηλώσει ότι η ξένη γλώσσα είναι σημαντικό προσόν μπορείς απλά να ρωτήσεις στην αρχή της συνεντευξης "Θέλετε να κάνουμε την συνέντευξη στα Ελληνικά ή στα [βάλε άλλη γλώσσα εδώ]".

 

Πίστεψτε μετρά πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε πτυχίο αγγλικών

 

Προυποθέτει βέβαια ότι μπορείς να κάνεις μια επαγγελματική συνέντευξη σε ξένη γλώσσα.

 

για εμενα το λες...? :huh:

 

επισης τι ειναι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα το λες...? :huh:

 

επισης τι ειναι αυτα?

 

Όχι δε το λέω για σένα, γενικά αναφέρομαι - απλά πήρα αφορμή από τη συζήτηση περί γλωσών και πιστοποιήσεων αγγλικών.

 

Το τελευταίο καιρό βλέπω βιογραφικά και να γράφουν ένα κάρο πράγματα στις ξένες γλώσσες, πχ

 

Αγγλικά, C1 σε αυτό C2 στο άλλο, πιστοποίηση αυτή και πιστοποίηση η άλλη ... όλα αυτά για μία γλώσσα

αν κάποιος ξέρει 2-3 τα γράφει επί 3.

 

Και εντάξει να το γράφει κάποιος 20-21 χρονών που προσπαθεί να δείξει ότι έχει κάνει κάτι το καταλαβαίνω, να το γ΄ραφει κάποιος 29-30 που έχει εμπειρία, για μένα όταν στο βιογραφικό γράφει αυτά φαίνεται σαν να αγχώνεται να δέιξει ότι ξέρει αγγλικά, πράγμα που ο εμπειρος επαγγελματίας και αυτός που ξέρει ότι ξέρει μια γλώσσα δε το κάνει

 

Ένα "Full working proficiency" για μένα είναι αρκετό, θα σε δώ αν ξέρεις αγγλικά, δε με νοιάζει άν έχεις FCE/CPE ή ότι άλλο.

 

--

 

Αυτά ειναι η κλίμακα (δύο από τις επιλογές) που χρησιμοποιεί το linkedin για να δηλώσεις το επίπεδο γνώσης μιας γλώσσας.

 

 

 

linkedinlanguages.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πες μου οτι ειναι αμερικανια για να καταλαβω

 

εντοmetaxi

θα επρεπε να υπαρχει και level 6

 

οταν καταλαβαινεις ασιατες που προσπαθουν να μιλησουν αγγλικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γλώσσες γενικά αυτό λέω και γω, θα βρει τρόπο ο άλλος να σε τεστάρει, ακόμα και να έχεις κάτι δεν θα βασιστεί σε αυτό τυφλά. Απλά σκευτόμουν τι επίπεδο χρειάζεται για να μην έχεις πρόβλημα στα μαθήματα του ΑCCA. Με την έννοια, πάω να βελτιώσω τα αγγλικά μου πρώτα και μετά το ξεκινάω, ή με ένα επίπεδο γνώσης καλό μεν αλλά όχι άριστο, και με λεξικό για την ορολογία κτλ τα βγάζεις πέρα? Ετσι και αλλιώς τα μαθήματα στην Ελλάδα φαντάζομαι από Ελληνες γίνονται, Αγγλική ύλη μεν, αλλά δεν θα είναι σαν να είσαι φοιτητης στην Αγγλία με όλη την ομιλία στα αγγλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γλώσσες γενικά αυτό λέω και γω, θα βρει τρόπο ο άλλος να σε τεστάρει, ακόμα και να έχεις κάτι δεν θα βασιστεί σε αυτό τυφλά. Απλά σκευτόμουν τι επίπεδο χρειάζεται για να μην έχεις πρόβλημα στα μαθήματα του ΑCCA. Με την έννοια, πάω να βελτιώσω τα αγγλικά μου πρώτα και μετά το ξεκινάω, ή με ένα επίπεδο γνώσης καλό μεν αλλά όχι άριστο, και με λεξικό για την ορολογία κτλ τα βγάζεις πέρα? Ετσι και αλλιώς τα μαθήματα στην Ελλάδα φαντάζομαι από Ελληνες γίνονται, Αγγλική ύλη μεν, αλλά δεν θα είναι σαν να είσαι φοιτητης στην Αγγλία με όλη την ομιλία στα αγγλικά...

 

Rule of thumb,

 

Αν μπορείς να διαβάσεις αγγλική εφημερίδα άνετα* (όχι την αντίστοιχη Espresso) δεν θα έχεις πρόβλημα **.

 

Δε θα σε ξετάσει κανείς αν ξέρεις τι είναι το Inversion στα αγγλικά. Χρειάζεται ορολογία και να μπορείς να διαβάζεις γρήγορα ώστε να μη χάνεις χρόνο.

 

 

* Τονίζω το άνετα, όχι να διαβάζεις 2-3 φορές μια πρόταση και να πονά το κεφάλι σου μετά από ένα άρθρο.

** Ξανατονίζω ότι δεν έχω κάνει ACCA αλλά το επίπεδο των αγγλικών από όσο έχω δει και δε φαντάζομαι ότι είναι διαφορετικό του CFA (συγκρίνοντας τα αντίστοιχα βιβλία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γλώσσες γενικά αυτό λέω και γω, θα βρει τρόπο ο άλλος να σε τεστάρει, ακόμα και να έχεις κάτι δεν θα βασιστεί σε αυτό τυφλά. Απλά σκευτόμουν τι επίπεδο χρειάζεται για να μην έχεις πρόβλημα στα μαθήματα του ΑCCA. Με την έννοια, πάω να βελτιώσω τα αγγλικά μου πρώτα και μετά το ξεκινάω, ή με ένα επίπεδο γνώσης καλό μεν αλλά όχι άριστο, και με λεξικό για την ορολογία κτλ τα βγάζεις πέρα? Ετσι και αλλιώς τα μαθήματα στην Ελλάδα φαντάζομαι από Ελληνες γίνονται, Αγγλική ύλη μεν, αλλά δεν θα είναι σαν να είσαι φοιτητης στην Αγγλία με όλη την ομιλία στα αγγλικά...

 

ξαναλεω

business english

οχι προφ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...