Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση ΑCCA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι level φτάνεις?

 

Κι αν επιτρέπεται, είσαι σε συναφές αντικείμενο? Καλύπτεις δηλαδή τα professional experience requirements του ινστιτούτου?

 

Level 3 δίνω τον Ιούνη του '13.

 

Όχι δεν είμαι σε καθόλου συναφές αντικείμενο (κάθε άλλο). ΔΕΝ καλύπτω ούτε κατά διάνοια professional experience requirements.

 

Θα μου πεις και γιατί το κάνεις στα 36 σου. Κατά βάση για το "2" του προηγούμενου post μου. Το αν άξιζε τον κόπο θα στο πω σε λίγο καιρό.

 

Να διαβάζεις μόνος σου παίζει σε αυτές τις πιστοποιήσεις , π.χ. να πάρεις τα βιβλία και να διαβάσεις χωρίς μαθήματα ;

 

Σαφέστατα και γίνεται, αυτή είναι άλλωστε η λογική.

 

Για το CFA που μπορώ να μιλήσω πιο συγκεκριμένα μπορείς να χρησιμοποιήσεις βιβλία και άλλα βοηθήματα εφόσον φυσικά έχεις χρόνο και χρήμα (μιλάμε πάντα για non-pirated material).

 

Το L1 το έκανα παράλληλα με το μεταπτυχιακό μου οπότε δε μπορώ να πω ότι το έκανα "χωρίς μαθήματα" αλλά το L2 το πέρασα χωρίς μαθήματα, προετοιμαζόμενος μόνος μου παράλληλα με την κατά τα άλλα άσχετη δουλειά μου.

 

 

Για το ACCA δεν έχω εμπειρία αλλά έχω ρίξει μια γρήγορη ματιά στην ύλη του. ΟΚ είναι μεγάλη και πολλά κεφάλαια (13) να δώσεις (αν δεν απαλλαχθείς από κανένα) αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική. Για οποιονδήποτε με βασικές γνώσεις απλής αρηθμιτικής, μια γενική γνώση οικονομικών και απλή λογική και αντίληψη είναι πολύ doable.

 

Μη ξεχνάτε ότι το ACCA έχει σχεδιαστεί για να μπορεί να το ξεκινήσει ένας απλός απόφοιτος λυκείου.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαβάζεις μόνος σου παίζει σε αυτές τις πιστοποιήσεις , π.χ. να πάρεις τα βιβλία και να διαβάσεις χωρίς μαθήματα ;

 

 

εχουν ebooks & videocourses για αυτες τις πιστοποιησεις

 

επισης

 

ποσο κοστιζει [εξεταστρα, e.t.c.] η καθε ενοτητα για το ACCA?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμπειρίες φίλων λογιστών, τα μαθήματα για την απόκτηση του ACCA ή του ACA είναι απαραίτητα για ένα και μόνο λόγο: Μαθαίνεις πώς να περνάς την εξέταση.

 

Με άλλα λόγια, στην εξέταση δίνεται ένας αριθμός ασκήσεων και υποερωτημάτων, οι οποίες πρέπει να λυθούν σε ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Το χρονικό πλαίσιο δεν είναι ποτέ αρκετό για να λυθούν οι ασκήσεις στο 100% των ερωτημάτων τους. Οι καθηγητές του ACCA ή του ACA, έχουν διττό ρόλο: Αφενός να περάσουν τη νοοτροπία στους υποψήφιους ότι «μετράει το να περάσεις, όχι με τι βαθμό θα περάσεις» (νοοτροπία η οποία απέχει παρασάγγας από αυτήν των μαθητικών/φοιτητικών χρόνων) και αφετέρου με τις συνεχόμενες ασκήσεις/mock exams/past papers κτλ, διδάσκουν στους υποψήφιους να αναγνωρίζουν τα σημαντικά ερωτήματα κάθε άσκησης έτσι ώστε να καταφέρουν να περάσουν την εξέταση. Δεν γνωρίζω κάποιον ο οποίος να πιστοποιήθηκε ως ACCA ή ACA χωρίς να έκανε μαθήματα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει).

 

Για να εργαστείτε στις Big 4 (Ernst & Young, KPMG, Deloitte, PwC) ο επαγγελματικός τίτλος είναι απαραίτητος – είτε προϋπάρχει της εργοδότησης είτε τον αποκτάται κατά τη διάρκεια των πρώτων 3-4 ετών της εργοδότησης (και ως συνεπακόλουθο, η εταιρία χρειάζεται να αποσβέσει την επένδυσή της, άρα δεσμεύει τον εργαζόμενο με συμβόλαιο για Χ χρόνια, βάσει του οποίου ο εργαζόμενος καλείται να αποζημιώσει την εταιρία με ποσοστό των χρημάτων που δαπανήθηκαν για την απόκτηση του τίτλου, εάν σπάσει πριν την λήξη του).

 

Προσοχή όμως, δεν μιλάω μόνο για ACCA ή ACA που αφορούν κυρίως σε financial audits. Οι Big 4 διενεργούν και άλλα είδη ελέγχων όπως, για παράδειγμα, internal audits ή IT audits. Για αυτούς τους ελέγχους υπάρχουν οι επαγγελματικοί τίτλοι CIA (Certified Internal Auditor) και CISA (Certified Information Systems Auditor) αντίστοιχα. Όσον αφορά στους δύο τελευταίους επαγγελματικούς τίτλους – πάλι από εμπειρίες φίλων – είναι δυνατό για τον υποψήφιο να αφιερωθεί σε ατομική μελέτη, να δώσει την εξέταση και να περάσει· κυρίως επειδή οι εξετάσεις είναι πιο «ανθρώπινες» (κρίνοντας από το διαθέσιμο χρόνο για ολοκλήρωση και από το passing rate κάθε εξέτασης). Όμως, ειδικά για τον CISA, καλό θα ήταν να υπάρχει υπόβαθρο σχετικών γνώσεων (είτε λόγω σπουδών είτε λόγω επαγγελματικής εμπειρίας είτε και τα δύο), διότι σε διαφορετική περίπτωση θα δώσει την εξέταση σαν ξυπόλυτος στα αγκάθια.

 

Για τους μικρότερους διεθνείς ελεγκτικούς οίκους (π.χ. Grant Thorton, Baker Tilly, Thomson Reuters) ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια όσον αφορά στο ACCA ή στο ACA. Συνήθως, αυτοί οι ελεγκτικοί οίκοι δεν έχουν αρκετό ανθρώπινο δυναμικό για να αφιερώσουν μέρος τους σε άλλα είδη ελέγχων ή ο τζίρος από τα άλλα είδη ελέγχων είναι πολύ μικρό ποσοστό του συνολικού τζίρου οπότε δεν ασχολούνται πολύ.

Στα τοπικά (Ελληνικά) ελεγκτικά γραφεία δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως στην Κύπρο, σε οποιοδήποτε τοπικό ελεγκτικό γραφείο ο επαγγελματικός τίτλος ACCA ή ACA είναι απαραίτητος για να εργαστείς στον χώρο και μάλιστα πολλά από αυτά χρηματοδοτούν την απόκτηση του τίτλου (μαθήματα, εξετάσεις, άδεια για μελέτη). Το κόστος των μαθημάτων εξαρτάται από το κολλέγιο στο οποίο θα γίνουν τα μαθήματα· τα βιβλία είναι όλα σε χαρτί (μπορεί να υπάρχουν παράνομα e-books, δεν το ξέρω), για το κόστος εξετάσεων και βιβλίων δεν έχω ιδέα.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, αλλά εδώ για να είναι κάποιος πιστοποιημένος ACCA ή ΑCA και να είnαι άνεργος, δύο πράγματα συμβαίνουν: ή είναι βλάκας ή είναι βλάκας (ΟΚ, ΟΚ, υπερβολή χάριν έμφασης, αλλά το πιάνεται το νόημα). Με άλλα λόγια, λογιστής και άνεργος δεν γίνεται – ακόμα και τώρα, στη μέση της οικονομικής κρίσης, τα ελεγκτικά γραφεία ζητάνε συνέχεια κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση :-) Αφετέρου να σταθώ στις πληροφορίες του wizzy...και να θέσω πιο σαφές το δίλλημα μου...τρίλλημα μαλλον :X : Με πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ, μαθήματα σε φροντηστήριο λογιστικών κ φοροτεχνικών και κάποια εμπειρία( >6 μηνών και συνεχίζεται , αμισθί ) σε λογιστικό γραφείο με Β' κ Γ' κατηγορίας βιβλία....εξετάζω 3 σενάρια :

1) ΑCCA

2)μεταπτυχιακό στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ

3) MBA στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

θέλω να εργαστώ σε ελληνική ελεγκτική. Μονόδρομος το 1) ? ή και τα άλλα 2 αποτελούν σημαντικά προσόντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση :-) Αφετέρου να σταθώ στις πληροφορίες του wizzy...και να θέσω πιο σαφές το δίλλημα μου...τρίλλημα μαλλον :X : Με πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ, μαθήματα σε φροντηστήριο λογιστικών κ φοροτεχνικών και κάποια εμπειρία( >6 μηνών και συνεχίζεται , αμισθί ) σε λογιστικό γραφείο με Β' κ Γ' κατηγορίας βιβλία....εξετάζω 3 σενάρια :

1) ΑCCA

2)μεταπτυχιακό στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ

3) MBA στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

θέλω να εργαστώ σε ελληνική ελεγκτική. Μονόδρομος το 1) ? ή και τα άλλα 2 αποτελούν σημαντικά προσόντα ?

 

Στη θέση σου θα επέλεγα το "1" ... άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση :-) Αφετέρου να σταθώ στις πληροφορίες του wizzy...και να θέσω πιο σαφές το δίλλημα μου...τρίλλημα μαλλον :X : Με πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ, μαθήματα σε φροντηστήριο λογιστικών κ φοροτεχνικών και κάποια εμπειρία( >6 μηνών και συνεχίζεται , αμισθί ) σε λογιστικό γραφείο με Β' κ Γ' κατηγορίας βιβλία....εξετάζω 3 σενάρια :

1) ΑCCA

2)μεταπτυχιακό στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ

3) MBA στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

θέλω να εργαστώ σε ελληνική ελεγκτική. Μονόδρομος το 1) ? ή και τα άλλα 2 αποτελούν σημαντικά προσόντα ?

 

[1]

hands down

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση :-) Αφετέρου να σταθώ στις πληροφορίες του wizzy...και να θέσω πιο σαφές το δίλλημα μου...τρίλλημα μαλλον :X : Με πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ, μαθήματα σε φροντηστήριο λογιστικών κ φοροτεχνικών και κάποια εμπειρία( >6 μηνών και συνεχίζεται , αμισθί ) σε λογιστικό γραφείο με Β' κ Γ' κατηγορίας βιβλία....εξετάζω 3 σενάρια :

1) ΑCCA

2)μεταπτυχιακό στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ

3) MBA στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

θέλω να εργαστώ σε ελληνική ελεγκτική. Μονόδρομος το 1) ? ή και τα άλλα 2 αποτελούν σημαντικά προσόντα ?

 

όχι άλλο MBA! λυπηθείτε μας! ΤΙΠΟΤΑ σχετικό δε θα πάρεις από το MBA του παμακ.

Από αυτά τα 3 θα επέλεγα ACCA.

 

Θες να εργαστείς σε ελληνική ελεγκτική;

Για την ελληνική αγορά εργασίας θα επέλεγα ΙΕΣΟΕΛ. Θα σου είναι χρήσιμο ούτως η άλλως στο λογιστικό επάγγελμα στην ελλάδα, ακόμα και αν δεν ασχοληθείς με ελεγκτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tomass: Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το ACCA είναι μονόδρομος. Το ΙΕΣΟΕΛ δεν το γνωρίζω, γιατί δεν έχω επαφή με την ελληνική αγορά, ίσως ο Physics_Rulez να μπορεί να σου πει περισσότερα.

 

Θεωρώ ότι είναι καλό το γεγονός ότι έχεις κάποια πείρα στο αντικείμενο, η οποία θα σε βοηθήσει κυρίως στην κατανόηση των εννοιών που θα κληθείς να αντιμετωπίσεις στο ACCA. Για τα μεταπτυχιακά στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ δεν γνωρίζω κάτι, αλλά μπορώ να σου πω ότι εάν θέλεις να εργαστείς σε ελληνική ελεγκτική εταιρία, δεν θα σου χρησιμεύσουν κάπου. Ο λόγος; Στον επαγγελματικό κλάδο της Λογιστικής (με όσα άλλα αυτός συμπεριλαμβάνει) την ουσιαστική διαφορά κάνουν οι επαγγελματικοί τίτλοι και όχι τα πτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κρυβονται στο συστημα και χοντρες παρανομιες και αποκρυψεις συγκαλυωψεις δεδομενων .Αν καποιος θελει να το ακολουθησει ας εεχει υποψη οτι εχει ψηλο κοστος και διαβασμα σε βαθος γιατι αν το τελειωσεις κουτσα στραβα και δεν το κατεχεις δεν προκειται να αποκτησεις ποτε πελατεια...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση :-) Αφετέρου να σταθώ στις πληροφορίες του wizzy...και να θέσω πιο σαφές το δίλλημα μου...τρίλλημα μαλλον :X : Με πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ, μαθήματα σε φροντηστήριο λογιστικών κ φοροτεχνικών και κάποια εμπειρία( >6 μηνών και συνεχίζεται , αμισθί ) σε λογιστικό γραφείο με Β' κ Γ' κατηγορίας βιβλία....εξετάζω 3 σενάρια :

1) ΑCCA

2)μεταπτυχιακό στην ελεγκτική σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ

3) MBA στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

θέλω να εργαστώ σε ελληνική ελεγκτική. Μονόδρομος το 1) ? ή και τα άλλα 2 αποτελούν σημαντικά προσόντα ?

Στη θέση σου θα πήγαινα φουνταριστός για εξετάσεις (και θέση) σε μεγάλη ελεγκτική. Εφ' όσον εκεί που είσαι δεν πληρώνεσαι κι αν δεν είναι συγγενής σου του έχεις μηδενική υποχρέωση, μια μεγάλη και οργανωμένη ελεγκτική θα σου μάθει σε ένα εξάμηνο, ότι μια μικρή ή 150 ebooks θα σου μάθουν σε 5 χρόνια.

 

Πιάσε ό,τι κονέ ή καθηγητές έχεις, αν έχεις, και ζήτα συμβουλές ή ψάξου στο ιντερνετ για forum ή στο linkedin για νυν εργαζομένους. Στην τελική και ξέμπαρκος να πας σε κάποιο μεγάλο οικονομικό πανεπιστήμιο λίγο δύσκολο να σε πετάξει καθηγητής έξω αν ζητήσεις βοήθεια.

 

Φίλος που είχε άριστους βαθμούς στις Λογιστικές έγινε τσιμπητός από καθηγητή, του έδωσε (πολύ) υλικό για να διαβάσει το καλοκαίρι ώστε να είναι έτοιμος για τις εξετάσεις στην τάδε εταιρία και τελικά πέρασε. Το ίδιο κι άλλοι 2 σε διαφορετικές εταιρίες. Για την ακρίβεια οι πιο καλοπληρωμένοι γνωστοί που έχω στην Ελλάδα είναι μελλοντικοί ορκωτοί. Αν δεν αρχίσει να πηγαίνει η σάρα και η μάρα για πιστοποίηση ACCA, όπως έγινε με τα MBA πριν από κανα 5χρονο, αποτελεί πολύ ισχυρό χαρτί και σχεδόν guarantee θέση εργασίας.

 

Ακόμα και να το μετανιώσεις πάντως, μακριά, ούτε απ' έξω από ΜΒΑ. Ό,τι άλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praet δεν ξέρω αν έχεις πέσει σε περιπτώσεις, αλλά οι ασκούμενοι δεν είναι καθόλου καλοπληρωμένοι. Εκτός αν εννοείς τα 950 και τα 1k καλά λεφτά για τέτοιο γ@μ.σι που τρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...