Προς το περιεχόμενο

C/C++ Compiler


yincyun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να υποθέσω Dev* δε σου κάνει ε; Gnu;

 

*Μ'αρέσει, είναι πολύ πολύ εύχρηστο αλλά είναι φορές που βαράει χωρίς λόγο και μπορεί να σε οδηγήσει στην παράνοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Eclipse ειναι IDE. Δεν ειναι compiler :P

 

Ο compiler για Java ειναι ο javac ... μπορεις να δοκιμασεις και τον gcc

για C.

 

Aν κατεβάσεις ενα IDE τα εχει μεσα ολα... και ενσωματωμενο μεταγλωτιστη

για να μπορεις να δουλέψεις με τα προγραμματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Άλλη μια φορά.

 

Λοιπόν. Compilers για C και C++ υπάρχουν πάρα (χ100) πολλοί.

 

Αν σε αυτό το σημείο δεν ξέρεις τη διαφορά compiler και IDE μην πας παρακάτω. Διάβασε πρώτα για αυτό (googlαρε το) και μετά έλα και συνέχισε.

 

Το πιο εύκολο είναι να κατεβάσεις τους GNU compiles (λέγεται MinGW )

 

Τώρα για IDE εγώ θα σου πρότεινα το Eclipse (κάνει και για C/C++ αν κατεβάσεις την ανάλογη έκδοση όμως σε κάθε περίπτωση θελει και την java για να παίξει).

 

Οπότε κατεβάζεις απο εδώ το προγραμματάκι το οποίο θα σου (κατεβάσει /) εγκαταστείσει τους compilers.

 

Κάνεις την εγκατάσταση και επιλέγεις ποιες γλώσσες θες (έχει C, C++, Ada, ObjectiveC)

 

Βάζεις το folder με τους compilers στο enviroment variable PATH.

 

Και μετα κατεβάζεις και τρέχεις το eclipse * (θα σου πρότεινα αυτό) και ξεκινάς projects.

 

* AN έχεις 64bit windows βάλε 64bit java και 64bit Eclipse. Αλλιώς 32. Ή για να είσαι σίγουρς βάλε κατευθείαν όλα 32bit (δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι γενικά και πόσο μπορεί να σου είναι οικεία ή να σε μπερδεύουν αυτά που σου λέω).

 

Γενικά για αναλυτικά δες ΕΔΩ και εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Άλλη μια φορά.

 

Λοιπόν. Compilers για C και C++ υπάρχουν πάρα (χ100) πολλοί.

 

Αν σε αυτό το σημείο δεν ξέρεις τη διαφορά compiler και IDE μην πας παρακάτω. Διάβασε πρώτα για αυτό (googlαρε το) και μετά έλα και συνέχισε.

 

Το πιο εύκολο είναι να κατεβάσεις τους GNU compiles (λέγεται MinGW )

 

Τώρα για IDE εγώ θα σου πρότεινα το Eclipse (κάνει και για C/C++ αν κατεβάσεις την ανάλογη έκδοση όμως σε κάθε περίπτωση θελει και την java για να παίξει).

 

Οπότε κατεβάζεις απο εδώ το προγραμματάκι το οποίο θα σου (κατεβάσει /) εγκαταστείσει τους compilers.

 

Κάνεις την εγκατάσταση και επιλέγεις ποιες γλώσσες θες (έχει C, C++, Ada, ObjectiveC)

 

Βάζεις το folder με τους compilers στο enviroment variable PATH.

 

Και μετα κατεβάζεις και τρέχεις το eclipse * (θα σου πρότεινα αυτό) και ξεκινάς projects.

 

* AN έχεις 64bit windows βάλε 64bit java και 64bit Eclipse. Αλλιώς 32. Ή για να είσαι σίγουρς βάλε κατευθείαν όλα 32bit (δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι γενικά και πόσο μπορεί να σου είναι οικεία ή να σε μπερδεύουν αυτά που σου λέω).

 

Γενικά για αναλυτικά δες ΕΔΩ και εδώ.

 

Είμαι σε ένα επίπεδο που καταλαβαίνω ότι λες :whistle: τα έψαξα τα links και θα δουλέψω το eclipse αν δε βρω κάτι άλλο.

 

Δες επίσης Code::Blocks (για C/C++) και Pelles-C (για σκέτη C)

 

Επίσης αν δεν απατώμαι, και το NetBeans υποστηρίζει C/C++.

 

το απεχθάνομαι το codeblocks. ας το αφήσουμε εκεί :)

 

Αδυνατώ να εγκαταστήσω τους compilers για C/C++. βρίσκω μόνο με χρηματικό αντίτιμο :mad: Σαν εργαλείο μου αρέσει το netbeans και το έχω δουλέψει αρκετα -όσο είναι για μένα το αρκετά-..

 

ΥΓ : Έχετε δίκιο που με κράζετε που χρησιμοποίησα τη λέξη compiler ακολουθούμενη απο διάφορα ide προγράμματα.. αφέθηκα στη σκέψη μου και στο ότι εγώ τα λέω όλα compilers μιας και αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ! σορρυ λοιπόν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δεν σε έκραξα. To αν ξέρεις ή δεν ξερεις κατι ειναι δικο σου θεμα ρε συ....

δεν μας πέφτει λογος. Τα προσωπικα σχολια δεν εχουν ουσια... δεν εχει νοημα να σου πω οτι δεν ξερεις

απο την στιγμη που θα το καταλαβεις μονος σου (οχι εσυ... γενικα) και επισης απο την στιγμη που δεν ξερω σε τι βαθμο ενδιαφερεσαι να μάθεις. Μπηκες απλα να κανεις μια ερωτηση... δεν χρειαζεται να το δραματοποιησουμε :P

ουτε να εντεινουμε οτι κάποιος ειναι κατι και να τον εκθεσουμε... εστω και ανωνυμα.

 

Eγω που δουλευω με την C χρησιμοποιώ αυτο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Geany

 

κοιταξε το αν σε βολευει. Για μενα ειναι ευχρηστο και βολικο.

 

Ειναι Cross Platform και έχει και GPL άδεια. Δεν θα σε ενοχλησει κανεις οσο καιρο το χρησιμοποιεις....

σε αντιθεση με τα εργαλεια της Microsoft πχ . :P

 

Τσεκαρε και εδω πριν το εγκαταστησεις

 

http://www.geany.org/Download/Extras

γιατι δεν πρέπει να έχει και για C++ ... :/ ισως χρειαστει να εγκαταστησεις καποιο προσθετο.

 

Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν οντως έχει και compiler για C ενσωματωμενο με το που θα το κατεβάσεις παρολο που στα χαρακτηριστικα του λεει

  • Build system to compile and execute code

... εμενα πχ το συστηματακι ειχε τον gcc... εσενα αν δεν τον έχει.... μπορει να χεις και θεμα... δεν το θυμαμαι αυτο :S

 

κατεβασε το αν θες αυτο και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να εγκαταστήσω τους compilers για C/C++. βρίσκω μόνο με χρηματικό αντίτιμο :mad: Σαν εργαλείο μου αρέσει το netbeans και το έχω δουλέψει αρκετα -όσο είναι για μένα το αρκετά-..

 

Σου έδωσα ένα link παραπάνω που σου κατεβάζει κατευθείαν τον installer του mingw set απο compilers που ειναι δωρεάν. Αρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αδυνατείς. Βοήθησέ με. :)

 

Άλλωστε και netbeans να βάλεις ακριβώς το ίδιο set θα χρειαστείς.

 

*

 

ΥΓ : Έχετε δίκιο που με κράζετε που χρησιμοποίησα τη λέξη compiler ακολουθούμενη απο διάφορα ide προγράμματα.. αφέθηκα στη σκέψη μου και στο ότι εγώ τα λέω όλα compilers μιας και αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ! σορρυ λοιπόν!!

Καθόλου κράξιμο. Απλά αν δε καταλάβεις το Α δε προχωράς στο Β.

Αν π.χ. δε μάθεις πράξεις δεν πας στις εξισώσεις. Για αυτό σου είπα, κάνε απόλυτα σαφές μέσα σου το τι ειναι το ένα και τι το άλλο και ύστερα προχώρα (γιατι θα ξέρεις καλύτερα τι θες).

 

 

Netbeans + C/C++ + Windows δε θα στο πρότεινα. Δεν είναι κάτι κακό. Αλλά θα πρέπει να βάλεις και το msys στο path σου.

 

Eclipse είναι η καλύτερη επιλογή για μένα.

 

* EDIT

Καταλαβαίνεις γιατί σου λέω να προχωρήσεις μόνο όταν έχεις καταλάβει πλήρως τι είναι το ένα και τι το άλλο;

Πιθανά, πριν είδες να γράφω για το eclipse και παραμέρισες όλο το post κατευθείαν. Ενδεχομένως να σκέφτηκες πως ότι γράφεται σε αυτό το post αφορά το eclpise. αρα και οι compiers που αναφέρονται αφορούν μονο το eclise - πράγμα που είναι τελείως - τελείως λάθος (αν όντως έτσι το σκέφτηκες). Οι compilers είναι αυτόνομο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδωσα ένα link παραπάνω που σου κατεβάζει κατευθείαν τον installer του mingw set απο compilers που ειναι δωρεάν...

 

Εδώ μπορείς να βρεις σύντομες οδηγίες εγκατάστασης του mingw: http://www.insomnia.gr/topic/450299-notepad-plugins-mingw-ide/ ως αυτόνομο C/C++/ObjC compiler στο σύστημά σου.

 

Βέβαια, θα πρέπει μετά να τον "δείξεις" σε όποιο IDE χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τολμήσω να προτείνω VI iMproved + GCC + GDB;

 

Μπορείς να ανοίγεις πολλά "sub-windows", μπορείς να παραμετροποιήσεις ΠΛΗΡΩΣ την εμφάνιση του κώδικα, να κάνεις ταχύτητα ό,τι θες. Όταν λέμε ταχύτητα, το εννοούμε. Απίστευτη ταχύτητα για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θελήσεις και υπάρχουν σε κάθε *nix σύστημα, natively.

 

Στα κατά: Έχουν μεγαλούτσικη learning curve, ξεχνάς το auto complete.

 

Δεν ξέρω εάν έχει γίνει port σε windows το VIM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δεν ξέρω εάν έχει γίνει port σε windows το VIM

 

Έχει, αλλά προσωπικά δεν το προτιμώ, οπότε δεν παρακολουθώ την εξέλιξή του: http://www.thegeekst...or-for-windows/

 

Και: http://www.vim.org/download.php (ίσως να υπάρχουν κι άλλα ports, δεν το γνωρίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυσικά και κάποια έκδοση IDE + compiler που έρχεται πακέτο όπως το DevCpp αλλα προς θεού οχι το αυθεντικό DevCpp. Είναι πανάρχαιο!

 

Υπάρχει μια επανέκδοση του DevCpp to Orwell Dev-Cpp (στο οποίο αν θυμάμαι καλά έχει κάνει την Ελληνική μετάφραση ο migf1).

 

Το κατεβάζεις απο εδώ. Το εγκαθιστάς και τα έχει όλα έτοιμα.

 

 

Σημείωση: Και το DevCpp και το Orwell Dev-Cpp έχουν μαζί τους πακέτο τους compilers MinGW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να εγκαταστησει ενα IDE το οποιο του πιανει περισσοτερο χωρο στον δισκο ?

 

http://geany.en.malavida.com/ -> 7.6 ΜΒ

 

ενω αυτο που του προτεινεις εσυ πιάνει κοντα 25ΜΒ

 

ισως επειδη φέρει και αρκετα χαρακτηριστικα τα οποια σαν νέος (αν ειναι)

δεν θα χρειαστει ποτε να τα χρησιμοποιησει... γραφει τον πηγαιο και θελει απλα

να κανει μια μεταγλωτιση και ενα execute. Τελος

 

Aυτοματως δηλαδη του προτεινεις κατι που δεν εχεις τσεκαρει οτι πιάνει πολυ μεγαλυτερο χωρο

απο κάτι αλλο. :P

 

Του λες οτι δεν ξερει τι σημαινει ενα ΙDE και του κανεις μαθημα.... εσυ ξερεις οτι η σπαταλη μνημης

δεν αξιζει τον κοπο οταν πραγματα που εχει μεσα δεν θα σου χρειαστουν ποτε? :P

 

Επισης αυτο που του προτεινεις ειναι cross-platform? Θα μπορεσει να παιξει σε MAC? τον ρωτησες πρωτα τι λειτουργικο συστημα έχει? :P

 

μην με κανεις ιγκνορ και εσυ.....σαν τον προσβεβλημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...