Προς το περιεχόμενο

C/C++ Compiler


yincyun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Star_Light...

 

Δεν νομίζω ότι μπαίνει καν ζήτημα προβληματισμού το αν πιάνει 30ΜΒ ή 8ΜΒ μια εφαρμογή το 2012.

(Που βέβαια εδώ κάνεις λάθος αφού το θες έτσι.

ΔΕΝ αθροίζεις μαζί με την εγκατάσταση του Geany την εγκατάσταση των compilers την οποία έχεις κάνει χωριστά.

Γιατί μαζί με το Orwell Dev C++ εγκαθίστανται και οι compilers!

Αν κατεβάσεις την έκδοση του Orwell Dev C++ που ΔΕΝ έχει compilers μαζί, το μέγεθός της είναι κάπου τόσο όσο και του Geany.

Αλλά γενικότερα αυτή η σύγκριση δεν έχει νόημα. Είναι παντελώς ανόητη.)

 

Το Geany το χρησιμοποιώ πάρα πολύ λοιπόν αν θες να ξέρεις (όχι οτι σου οφείλω τίποτα) στο linux.

Και πιστεύω οτι δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για windows.

Το eclipse είναι ενα ολοκληρωμένο IDE που εύκολα θα μπορεί να χτίσει PROJECTS (πολλά αρχεία - πολλές classes κ.τ.λ.) και να κάνει πολύ πετυχημένο και αποδοτικό DEBUG με πληθώρα βοηθητικών εργαλείων (που βγαίνουν αυτόματα) (Το geany δεν κάνει debug παρα μόνο με plugin).

 

Δεν έκανα κανένα και σε κανέναν, "μάθημα".

Του εξήγησα (και μάλιστα με πρακτικό παράδειγμα) οτι αν δεν καταλάβει σωστά αυτα τα πράγματα μπορεί να τριγυρνάει μπερδεμένος μη μπορώντας να κάνει αυτό που τελικά θέλει (π.χ. προσπέρασε πλήρως την εγκατάσταση των mingw compilers και ανέφερε οτι δεν μπορεί να βρεί compilers δωρεάν)

 

Πρώτα απ όλα του πρότεινα λοιπόν το Eclipse με χειροκίνητη εγκατάσταση compilers.

Και επειδή είδα οτι δεν δείχνει να ενδιαφέρεται έφερα σαν πρόταση και το Orwell Dev C++.

 

Εδώ θα πρέπει να σου πω κάτι.

Όταν παίρνεις την πρωτοβουλία να μιλήσεις σε αυτό το ύφος (που εμένα προσωπικά διόλου δε με απασχολεί) να είσαι προετοιμασμένος και για αντίλογο σε ακόμα πιο "'έντονο ύφος" αλλά και για ingore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενταξει εχει τεθει απο το πρωι το ζητημα με τους μεταγλωτιστες .... αλλα

Νομιζω οτι σε αυτο το λινκ που του έδωσα θα έχει μεσα και τους μεταγλωτιστες για c/c++ .

 

Γιατι δεν μετράει το μεγεθος το 2012? Αν εγω εχω ενα στικακι 4GB και μεσα εχω κάποια αλλα πραγματα

και θελω να μεταφερω εναν μεταγλωτιστη απο το ενα συστημα στο αλλο κάθε byte ακομη ειναι σημαντικο.

 

Εγω ειμαι προετοιμασμενος για το εντονο υφος πες οτι θες ελευθερα αλλοι δεν ηταν και εκαναν ιγκνορ... και σκεψου οτι το ιγκνορ εγινε

απο την στιγμη που κάποιος ρωτηθηκε για τα προτζεκτ του. Εσυ αν αυριο μεθαυριο θελησεις να φέρεις

καποιον να σου κανει μαθημα να ζητησεις το βιογραφικο του να ξερεις ποιος ειναι αυτος που σε συμβουλευει.

 

Δεν λεω κατι παραλογο φιλε...με συγχωρεις πολυ.

 

Επισης θα επιμεινω και για το cross - platform. Θα πρεπει να υπάρχει μια συμβατοτητα ειτε με τους συναδελφους

που θα πας να δοκιμασετε ενα προγραμμα πχ απο το σπιτι σου στο δικο τουσ συστημα. Για να μην τρεχεις μετα....

 

Πες οτι δεν εχουν ιντερνετ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον compiler για C/C++ σχετικά δυνατό. Εννοώ πχ σε στυλ netbeans, eclipse κλπ.. Εκτός απο το visual studio :P

 

Γιατί δεν θες το visual studio express 2012. Τσάμπα είναι και μπορείς να κάνεις και commercial κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν θες το visual studio express 2012. Τσάμπα είναι και μπορείς να κάνεις και commercial κανονικα.

 

Νομίζω το έχουν βελτιώσει αρκετά στο VS2012 (συμπληρώστε όσοι το δουλεύετε), αλλά αν μέσα στις ανάγκες του περιλαμβάνεται και προγραμματισμός σε C99 ή/και C11 τότε θα έχει πρόβλημα με το VS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ωραιο το VS2012 migf1 εγω το εχω χρησιμοποιησει μονο για vISUAL BASIC παντως

 

αλλα θέλει να το κάνεις ανανεωση με ενα key απο την Microsoft

 

διαρκει περιπου για 3 μηνες... μετα δεν ξερω μαλλον στο κλεινει.

 

Ειναι trial mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ωραιο το VS2012 migf1 εγω το εχω χρησιμοποιησει μονο για vISUAL BASIC παντως

 

αλλα θέλει να το κάνεις ανανεωση με ενα key απο την Microsoft

 

διαρκει περιπου για 3 μηνες... μετα δεν ξερω μαλλον στο κλεινει.

 

Ειναι trial mode.

 

Εγώ μιλάω για την express έκδοση

http://www.microsoft...xpress-products

είναι τελείως δωρεάν για ΠΑΝΤΑ και μπορείς να κάνεις commercial προγράμματα κανονικά.

 

Δεν εννοούσα την αισθητική του ή την χρηστικότητά του (που είναι top-notch) αλλά το ότι δεν υποστηρίζει ικανοποιητικά τα σύγχρονα πρότυπα της C.

Εδώ λέει ακριβώς τι υποστηρίζει από την C++11. Δυστυχώς όμως λέει μόνο για μέχρι VS2010 compiler. Φαντάζομαι ότι στο 2012 θα βάλάνε και άλλα features.

http://blogs.msdn.co...2/10209291.aspx

 

UPDATE:Στραβομάρα. Λέει και για VC11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ λέει ακριβώς τι υποστηρίζει από την C++11. Δυστυχώς όμως λέει μόνο για μέχρι VS2010 compiler. Φαντάζομαι ότι στο 2012 θα βάλάνε και άλλα features.

http://blogs.msdn.co...2/10209291.aspx

 

UPDATE:Στραβομάρα. Λέει και για VC11.

 

Αυτά είναι που γνώριζα κι εγώ μέχρι τώρα. Αφορούν τα C++ πρότυπα κι όχι τα C πρότυπα. Βασικά είχα διαβάσει πως θα υποστηρίξουν ΜΟΝΑΧΑ όσο features είναι KOINA μεταξύ των 2 γλωσσών και πάλι όχι 100%.

 

Οπότε αν οι ανάγκες περιλαμβάνουν ανάπτυξη ή υποστήριξη λογισμικού γραμμένου σε C99/C11 υπάρχει πρόβλημα με το VS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι που γνώριζα κι εγώ μέχρι τώρα. Αφορούν τα C++ πρότυπα κι όχι τα C πρότυπα. Βασικά είχα διαβάσει πως θα υποστηρίξουν ΜΟΝΑΧΑ όσο features είναι KOINA μεταξύ των 2 γλωσσών και πάλι όχι 100%.

 

Οπότε αν οι ανάγκες περιλαμβάνουν ανάπτυξη ή υποστήριξη λογισμικού γραμμένου σε C99/C11 υπάρχει πρόβλημα με το VS.

Κάπως έτσι είναι. Εδώ όσον αφορά τα υπόλοιπα.

http://herbsutter.co...out-vc-and-c99/

"We recommend that C developers use the C++ compiler to compile C code (using /TP if the file is named something.c). This is the best choice for using Visual C++ to compile C code."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για την express έκδοση

http://www.microsoft...xpress-products

είναι τελείως δωρεάν για ΠΑΝΤΑ και μπορείς να κάνεις commercial προγράμματα κανονικά.

 

 

Oops....

 

Εισαι Σωστος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δεν σε έκραξα. To αν ξέρεις ή δεν ξερεις κατι ειναι δικο σου θεμα ρε συ....

δεν μας πέφτει λογος. Τα προσωπικα σχολια δεν εχουν ουσια... δεν εχει νοημα να σου πω οτι δεν ξερεις

απο την στιγμη που θα το καταλαβεις μονος σου (οχι εσυ... γενικα) και επισης απο την στιγμη που δεν ξερω σε τι βαθμο ενδιαφερεσαι να μάθεις. Μπηκες απλα να κανεις μια ερωτηση... δεν χρειαζεται να το δραματοποιησουμε :P

ουτε να εντεινουμε οτι κάποιος ειναι κατι και να τον εκθεσουμε... εστω και ανωνυμα.

 

Eγω που δουλευω με την C χρησιμοποιώ αυτο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Geany

 

κοιταξε το αν σε βολευει. Για μενα ειναι ευχρηστο και βολικο.

 

Ειναι Cross Platform και έχει και GPL άδεια. Δεν θα σε ενοχλησει κανεις οσο καιρο το χρησιμοποιεις....

σε αντιθεση με τα εργαλεια της Microsoft πχ . :P

 

Τσεκαρε και εδω πριν το εγκαταστησεις

 

http://www.geany.org/Download/Extras

γιατι δεν πρέπει να έχει και για C++ ... :/ ισως χρειαστει να εγκαταστησεις καποιο προσθετο.

 

Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν οντως έχει και compiler για C ενσωματωμενο με το που θα το κατεβάσεις παρολο που στα χαρακτηριστικα του λεει

  • Build system to compile and execute code

... εμενα πχ το συστηματακι ειχε τον gcc... εσενα αν δεν τον έχει.... μπορει να χεις και θεμα... δεν το θυμαμαι αυτο :S

 

κατεβασε το αν θες αυτο και βλέπουμε...

 

το τσεκάρω και αναφέρω.. :)

 

Σου έδωσα ένα link παραπάνω που σου κατεβάζει κατευθείαν τον installer του mingw set απο compilers που ειναι δωρεάν. Αρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αδυνατείς. Βοήθησέ με. :)

 

Άλλωστε και netbeans να βάλεις ακριβώς το ίδιο set θα χρειαστείς.

 

*

 

 

Καθόλου κράξιμο. Απλά αν δε καταλάβεις το Α δε προχωράς στο Β.

Αν π.χ. δε μάθεις πράξεις δεν πας στις εξισώσεις. Για αυτό σου είπα, κάνε απόλυτα σαφές μέσα σου το τι ειναι το ένα και τι το άλλο και ύστερα προχώρα (γιατι θα ξέρεις καλύτερα τι θες).

 

 

Netbeans + C/C++ + Windows δε θα στο πρότεινα. Δεν είναι κάτι κακό. Αλλά θα πρέπει να βάλεις και το msys στο path σου.

 

Eclipse είναι η καλύτερη επιλογή για μένα.

 

* EDIT

Καταλαβαίνεις γιατί σου λέω να προχωρήσεις μόνο όταν έχεις καταλάβει πλήρως τι είναι το ένα και τι το άλλο;

Πιθανά, πριν είδες να γράφω για το eclipse και παραμέρισες όλο το post κατευθείαν. Ενδεχομένως να σκέφτηκες πως ότι γράφεται σε αυτό το post αφορά το eclpise. αρα και οι compiers που αναφέρονται αφορούν μονο το eclise - πράγμα που είναι τελείως - τελείως λάθος (αν όντως έτσι το σκέφτηκες). Οι compilers είναι αυτόνομο πράγμα.

 

το netbeans το έχω εγκατεστημένω και τα PATH και όλα είναι κομπλέ αλλά μάλλον δεν κάνω κάτι καλά και μου "κοκκινίζει" τα πάντα..

όταν πήγα να κατεβάσω απο τη σελίδα που το κατέβασα και τα πακέτα για c/c++ ήθελε λεφτά.

 

Το eclipse το είχα και δούλευα και μια χαρα c++ απλά το έφαγε το format οπότε πρέπει να ξαναθυμηθώ τη είχα κάνει..

το μινγς το έβαλα και έβαλα στο path το bin του..

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυσικά και κάποια έκδοση IDE + compiler που έρχεται πακέτο όπως το DevCpp αλλα προς θεού οχι το αυθεντικό DevCpp. Είναι πανάρχαιο!

 

Υπάρχει μια επανέκδοση του DevCpp to Orwell Dev-Cpp (στο οποίο αν θυμάμαι καλά έχει κάνει την Ελληνική μετάφραση ο migf1).

 

Το κατεβάζεις απο εδώ. Το εγκαθιστάς και τα έχει όλα έτοιμα.

 

 

Σημείωση: Και το DevCpp και το Orwell Dev-Cpp έχουν μαζί τους πακέτο τους compilers MinGW.

 

σε devc πρωτοδούλεψα και έμαθα - όσο έμαθα - C! ίσως ξαναγυρίσω στις αξίες :)

 

Γιατί δεν θες το visual studio express 2012. Τσάμπα είναι και μπορείς να κάνεις και commercial κανονικα.

 

απλά είχα το visual και είχα την επαγγελματική έκδοση που μας δίνει η σχολή για δυο χρόνια. απλά πέρασαν τα χρόνια.. :) δεν ήξερα ότι υπάρχει και free σόρρυ!

 

Απλά ήθελα ένα IDE όπως το netbeans eclipse visual που να είναι για C/C++ .. όχι κάτι τρελό απλά ώστε να με βοηθήσει να εξελιγχώ.. στο dev πχ οκ δε λέω για τα απλά προβλήματα είναι υπεραρκετό απλά επειδή θέλω να φτάσω σε παραπάνω επίπεδο -αν υπάρχει- ήθελα βοήθεια -που προφανός τη ζήτησα λάθος- για να βρώ κάποιο εργαλείο..

 

Δεν είμαι ούτε κάποιος επαγγελματίας ούτε και καποιος τρελός γνώστης! Απλός Φοιτητής που του αρέσει ο προγραμματισμός. :)

 

Εδώ μπορείς να βρεις σύντομες οδηγίες εγκατάστασης του mingw: http://www.insomnia....gins-mingw-ide/ ως αυτόνομο C/C++/ObjC compiler στο σύστημά σου.

 

Το notepad++ το είχα κατεβάσει κάποτε αλλά ποτέ δε το έψαξα. και μάλιστα το είχα κατεβάσει απο αυτό το post. ομως δεν συνέχισα το tuto απλά έμεινα στο κατέβασμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το netbeans το έχω εγκατεστημένο και τα PATH και όλα είναι κομπλέ αλλά μάλλον δεν κάνω κάτι καλά και μου "κοκκινίζει" τα πάντα..

όταν πήγα να κατεβάσω απο τη σελίδα που το κατέβασα και τα πακέτα για c/c++ ήθελε λεφτά.

 

Για να παίξει το netbeans με την (mingw) C++ πρέπει να έχεις στο path και το msys όπως σου είπα.

Είναι μαζί με το MinGw (αν εγκατέστησες τα πάντα όσα σου έδινε τότε βρίσκεται στο "C:\MinGW\msys\1.0\bin" και αυτό πρέπει να μπεί στο PATH).

 

Αυτό προϋποθέτει οτι έχεις την έκδοση netbeans που υποστηρίζει και C/C++ (Δηλαδή σου εμφανιζεται η δυνατότητα να φτιάξεις C/C++ projects).

 

Αν όχι, θα πας στο netbeans στο μενού Tools -> Pugins

Στο tab Available Plugins θα ψάξεις ένα με

 

Name: C\C++

Category: Feature

 

(λογικά αν έχεις εγκαταστήσει το full Netbeans το έχει ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ εκείνο στο ανάφερα για το mingw toolchain, όχι δλδ για το Notepad++ (όταν είπες πως δεν βρίσκεις δωρεάν C/C++ compiler).

 

Πάντως, εμένα τουλάχιστον με έχεις κατα-μπερδέψει επειδή ήδη στο νήμα σου έχουν προταθεί τα περισσότερα από τα πιο δημοφιλή IDE και δείχνεις τα απορρίπτεις όλα, για λόγους που για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει.

 

Αν δυσκολεύεσαι να στήσεις αυτόνομα τους compilers με τα IDE και κατόπιν να τα συνδέσεις από τις ρυθμίσεις του IDE, τότε κατέβασε ή το Code::Blocks με τον mingw ενσωματωμένο (έρχεται σε ειδικό install-file που τα περιέχει και τα 2) ή το VS2012 Express... ή έστω το Orwell DevC++).

 

Επίσης τα Eclipse και NetBeans έχουν κι αυτά εκδόσεις με ενσωματωμένο τον mingw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξει το netbeans με την C++ πρέπει να έχεις στο path και το msys όπως σου είπα.

Είναι μαζί με το MinGw (αν εγκατέστησες τα πάντα όσα σου έδινε τότε βρίσκεται στο "C:\MinGW\msys\1.0\bin" και αυτό πρέπει να μπεί στο PATH).

 

αυτό δε το πρόσεξα! ουπς!

 

Το ποστ εκείνο στο ανάφερα για το mingw toolchain, όχι δλδ για το Notepad++ (όταν είπες πως δεν βρίσκεις δωρεάν C/C++ compiler).

 

Πάντως, εμένα τουλάχιστον με έχεις κατα-μπερδέψει επειδή ήδη στο νήμα σου έχουν προταθεί τα περισσότερα από τα πιο δημοφιλή IDE και δείχνεις τα απορρίπτεις όλα, για λόγους που για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει.

 

Αν δυσκολεύεσαι να στήσεις αυτόνομα τους compilers με τα IDE και κατόπιν να τα συνδέσεις από τις ρυθμίσεις του IDE, τότε κατέβασε ή το Code::Blocks με τον mingw ενσωματωμένο (έρχεται σε ειδικό install-file που τα περιέχει και τα 2) ή το VS2012 Express... ή έστω το Orwell DevC++).

 

Επίσης τα Eclipse και NetBeans έχουν κι αυτά εκδόσεις με ενσωματωμένο τον mingw.

 

Συγγνώμη αν έδωσα λάθος εντύπωση αλλά δε τα απορρίπτω! Ρωτάω εσας που ξέρετε τι να βάλω,το πως που μου το λέτε και ευχαριστώ και τι υπάρχει..! Αν ήξερα θα ήμουν απο τη μεριά σας.. ;)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας γενικά παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...