Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση δημοσίων υπαίθριων συναθροίσεων σε περιοχές της Αθήνας στις 09-10-2012.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τότε θα'ναι καλοί άνθρωποι, λάθος μου :P

 

δεν ξερω αν ειναι καλοι η κακοι ανθρωποι.

εγω απο τη μερια μου απλως μια διορθωση εκανα στη δηλωση περι καμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν πρεπει να εχει δικαιωμα ψηφου.-

 

Και πώς θα χειραγωγήσεις τα πλήθη, αν τους αφαιρέσεις την ψευδαίσθηση της επιλογής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς θα χειραγωγήσεις τα πλήθη, αν τους αφαιρέσεις την ψευδαίσθηση της επιλογής;

χμ...μα εγώ νόμιζα οτι ο λαός αποφασίζει ποιος θα είναι στην εξουσία. Άλλωστε γιαυτο δεν έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης απ τους πολιτικούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν πρεπει να εχει δικαιωμα ψηφου.-

 

Αυτή η ιδέα δεν είναι καινούρια. Την είχανε σκεφτεί και κάτι συνταγματάρχες πιο παλιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...μα εγώ νόμιζα οτι ο λαός αποφασίζει ποιος θα είναι στην εξουσία. Άλλωστε γιαυτο δεν έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης απ τους πολιτικούς?

 

Θα συμφωνούσα,απο την στιγμή όμως που ο λαός πραγματικά έχει την δύναμη να κάνει κάτι τέτοιο.Η μικρή λεπτομέρεια εδώ είναι ποιος φοράει την "σέλα" και πίστεψέ με οι ρόλοι αντιστρέφονται χωρίς να το καταλάβεις.Εκεί είναι η ουσία βασικά,να μήν καταλάβεις την μετάβαση,γιατί όταν πραγματικά συνειδητοποίησής τι έχει γίνει θα παίζεις (αναγκαστικά) με τους δικούς τους όρους.

Ευθύνη δέν έχει ο λαός για το ποιος ανεβαίνει στην εξουσία,άλλα γιατι έχασε τον έλεγχο αυτής της διαδικασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούω μαθήματα δημοκρατίας και ανθρωπισμού από Γερμανούς, Άγγλους κλπ με πιάνουν τα γέλια πραγματικά. Να μας πούνε για το πως κάνουμε αποικίες, καταδικάζουμε λαούς (ακόμη και ηπείρους) σε αιώνια φτώχεια, λαδώνουμε κυβερνήσεις, πως "ανακυκλώνουμε" πυρηνικά απόβλητα και άλλα "πολιτισμένα" να πω νταξ.

Από τη μια βλέπεις Άγγλους και λοιπούς να λοιδορούν Βορειοκορεατες που κλαίνε επειδή πέθανε ο ηγέτης τους, από την άλλη θυμάσαι το θίασο στο θάνατο της πριγκίπισσας και τις κωλοτούμπες του πάτερ στο γάμο. Έρχεσαι σε λογικό αδιέξοδο και καταλήγεις στο ότι το μόνο τελικά που αξίζει να ασχολήσε είναι η κωλάρα της Πίπας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσου. το κανουν και εκτος καμερας. στο υπογραφω αυτο.

 

Δεν το κάνουν εκτός κάμερας, δεν το κάνουν για όλους τους ανθρώπους.

 

Στο υπογράφω.

 

Συσσίτια, διανομές φαγητού, κοινωνικά ιατρεία, κοινωνικά φροντιστήρια, υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα πάρα πολύ καιρό. Όχι απλά στο υπογράφω αλλά με μια αναζήτηση θα τα βρεις.

 

Από απλούς ανθρώπους για όλους τους ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κάνουν εκτός κάμερας, δεν το κάνουν για όλους τους ανθρώπους.

 

Στο υπογράφω.

 

μου το υπογραφεις;

γιατι εσυ εχεις παει και δωσει φαγητα και ρουχα στους πεινασμενους και φτωχους ελληνες στα συσσιτια που διοργανωνει η ΧΑ;

και ηταν καμερες εκει καθε φορα;

 

 

Συσσίτια, διανομές φαγητού, κοινωνικά ιατρεία, κοινωνικά φροντιστήρια, υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα πάρα πολύ καιρό. Όχι απλά στο υπογράφω αλλά με μια αναζήτηση θα τα βρεις.

Από απλούς ανθρώπους για όλους τους ανθρώπους.

 

και τι σχεση εχει αυτο με το αν υπαρχουν η οχι καμερες στα συσσιτια που διοργανωνει η ΧΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σόρυ θα πω την άποψη μου χωρίς να έχω παρακολουθήσει τη συζήτητησής σας, επειδή όμως έριξα μια ματιά στις συζητήσεις στην τηλεόραση μου έκανε εντύπωση το εξής..

όλοι διαμαρτύρωνται για την απαγόρευση συναθροίσεων.... είναι δικαιωμά μας, έχουμε δημοκρατία και τα σχετικά...

και μου έκανε εντύπωση ότι κανείς δεν είπε το προφανές...

ρε μαλάκες.. δεν έχουμε πρόβλημα με τις συναθροίσεις, το πρόβλημα είναι ότι γίνονται ζημιές εκατομμυρίων που καλείται να πληρώσει ξανα και ξανα ο έλληνας φορολογούμενος, το πρόβλημα είναι ότι καταστρέφονται ο κόπος απλών πολιτών σπάζοντας και καίγοντας αυτοκίνητα και καταστήματα και πάνω απόλα το πρόβλημα είναι ότι χάθηκαν άνθρωποι...

 

και ξέρω τι θα πείτε,.. αυτά τα κάνουν κάποιοι κακόβουλοι κι όχι οι υπόλοιποι...

αν εγώ όμως έκανα για παράδειγμα ένα πάρτυ γενεθλίων κάθε χρόνο και επέμεναν κάθε φορά να σπάνε την πορτα δέκα τραμπουκι και να μου κάνουν το σπίτι γυαλιά καρφία, θα συνέχιζα να κάνω πάρτυ; δε νομίζω...

 

Δεν αγαπάμε τον τόπο μας. Δεν θεωρούμε ότι μας ανήκει. Σαφέστατα φταίει η πολιτική ηγεσία και το κράτος το οποίο αποτελεί εχθρό μας, εχθρό του πολίτη και όχι σύμμαχό μας. Αν όμως θέλουμε να νιώσουμε ότι το κράτος είμαστε εμείς οι ίδιοι και όχι μια ανώτερη δύναμη που μας χειραγωγεί, καλά είναι να μάθουμε να λειτουργούμε και ανάλογα. Να διεκδικήσουμε να ακουστούμε, όχι με μια πορεία, αλλά με συνάντηση με πολιτικά στελέχη, με συζήτηση, με αιτήματα, με διάβασμα, με ενημέρωση, να απαιτήσουμε. Οι περισσότεροι δεν είμαστε καν πληροφορημένοι, απλά βγαίνουμε στους δρόμους να κάνουμε τους καμπόσους και να νιώσουμε ότι κάναμε το χρέος μας, να ικανοποιήσουμε τη συνείδησή μας ότι πολεμάμε για να αλλάξει αυτός ο τόπος. Λυπάμαι αλλά θέλει πολύ περισσότερο δουλειά. Θέλει να είμαστε ηθικοί. να έχουμε αξίες και να μη μας διαφθείρει κι εμάς η εξουσία και με το που εξασφαλίσουμε ένα μικρό πόστο να περάσουμε από τη μεριά των άλλων....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θέλει πολύ περισσότερο δουλειά. Θέλει να είμαστε ηθικοί. να έχουμε αξίες και να μη μας διαφθείρει κι εμάς η εξουσία και με το που εξασφαλίσουμε ένα μικρό πόστο να περάσουμε από τη μεριά των άλλων....

Αυτά που λες δε γίνονται και ούτε πρόκειται να γίνουν ποτέ σε καμία χώρα του πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...