Προς το περιεχόμενο

Arrow


..MementoMori..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ιδεα, δεν εχω δει ποτε ΟuaT

 

Προσεξε, δεν λεω οτι ειναι για τα 15χρονα=ειναι τελειως ανωριμο. Κανουν μια προσπαθεια (για τα δεδομενα της σειρας και του συγκεκριμενου καναλιου ετσι?)

Λεω απλα οτι εχει τοσες τραβηγμενες καταστασεις σε καθε επεισοδιου που "βολευουν" αυτα που θελουν να δειξουν τους χαρακτηρες να κανουν, τοσες στιγμες που λες "ελεος ρε φιλε, μα ο ταδε δεν ειδε οτι εκεινος ο τυπος μπλα μπλα..." που σπαει καρυδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 916
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οχι ρε, ποιος να το σταματησει (καλα, στο 14 εχω φτασει, δεν νομιζω οτι με 15-16 θα αλλαξω γνωμη)

Εχω δει πολλα τετοια, εδω εχω διαβασει μεχρι και κατι τελειωμενους monthly τιτλους της DC

 

Απλα μου κανει εντυπωση ότι ενω προσπαθουν να περασουν μια based-to-reality/dark/φιλοσοφικη εικονα τυπου Νολαν στην τριλογια Μπατμαν για να το ξεχωρισουν απο αλλες σειρες του δικτυου πχ Smallville, ωρες ωρες αυτα που βλεπουμε μολις στην 1η σεζον του Arrow να γινονται στην οθονη, δεν γινονταν ουτε στην 6η-7η κουρασμενη σεζον του Smallville

Αναφερομαι σε "βολικες καταστασεις" και αβλεψιες του σεναριου, πραγματα που καποιος ανω των 15 δεν μπορει να καταπιει αμασητα

 

Δεν το παραταω γιατι εχει χαβαλε αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι ειναι περιεργο για 1η σεζον σειρας οι σεναριογραφοι να ειναι τοσο...βαριεστημενοι και να θεωρουν οτι θα αποφυγουν τα facepalm

και πολυ το πηγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δει και τα 19 επισόδια μπορώ να πω πως είναι μια αρκετά καλή σειρά με δράση και ανατροπές. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο ακολουθεί πιστά τη σειρά των κόμικς παρ' όλα αυτά θεωρώ πως έχουν επικεντρωθεί πολύ στην προσωπική ζωή των χαρακτήρων(όπως γίνεται εξάλλου σε όλες τις τηλεοπτικές σειρές). Περισσότερο ενδιαφέρον έχει (για μένα) ωστόσο τι συνέβη στο νησί παρά τι κάνει πλέον στην πόλη. Μέχρι στιγμής έχει απλά τον άψοφο. Περιμένω 1vs1 Oliver με τον Merlin και τι θα γίνει όταν κάποιος από τους δύο ανακαλύψει ποιος είναι ο αντίπαλος του.

Είναι γνωστό το κανάλι που το προβάλει στην Αμερική; Ξέρει κανείς γιατί δεν έχει υψηλή τηλεθέαση; Περίμενα να τραβήξει περισσότερους απο 3 μυρια τηλεθεατές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακολουθει καθολου το continuity του γνωστου Arrow εκτος απο τα ονοματα και καποια πολυ βασικα πραγμα που προφανως δεν γινεται να αλλαξουν.

Σκεψου το σαν re-imagining για την τηλεοραση (οπως πανω κατω ηταν και το Smallville αλλωστε)

Γι'αυτο αλλωστε η DC έβγαλε ξεχωριστο τιτλο comic για την σειρα

 

Οποτε εκτος απο τα ονοματα και τους ηρωες (Deadshot, Deathstrike, Huntress κτλ) δεν εχουμε καποιο αλλο δεσιμο

 

Λογικα, αν παμε με τα κομικς,

προφανως θα συγκρουστει με τον Μερλιν και θα του φαει την γκομενα αφου η Λορελ γινεται η Black Canary, γκομενα του Green Arrow. Αν και στα κομικς Λορελ ειναι το μεσαιο, Ντάινα ειναι το κανονικο ονομα, αλλα στη σειρα Ντάινα λενε τη μανα της

 

 

Οσο για την θεαματικοτητα, το CW ειναι το μικροτερο απο τα 5 μεγαλυτερα ελευθερα δικτυα, με target group πιτσιρικαδες και κυριως πιτσιρικες κοπελιτσες. Εχει τα μικροτερα νουμερα και ενα 3-3.5Μ ειναι μια χαρα για CW και γι'αυτο αλλωστε το εκανε renew για season 2. Ειδικα στο demo που τους ενδιαφερει, το 18-49 και βασικα το 18-30 εχει αρκετα καλό μερίδιο (για τα δεδομένα του σταθμου) οπότε ειναι safe προς το παρον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Για σειρά σε επίπεδο Smallvlle, σίγουρα προσπάθησε περισσότερο από εκείνο.

Στα θετικά της ότι χαρακτηριστικά προσπαθούν να κάνουν κάτι διαφορετικό με συγκεκριμένα subplots και εξελίξεις στη γενική ιστορία (και μερικές φορές σκόπιμα σε προετοιμάζουν για το προφανές, και στο τέλος κάνουν κάτι -που τουλάχιστον σε βρίσκει προσωρινά απροετοίμαστο, αν και παλι δεν είναι και κάτι που δεν έχεις ξαναδεί).

Στα αρνητικά όλα τα υπόλοιπα (κακογραμμένο σενάριο (και η ιστορία στο νησί έγινε βαρετή/αδιάφορη όσο δεν πάει), χαρακτήρες όπου φυσάει ο άνεμος, πρόχειροι διάλογοι, εξελίξεις μόνο για wtf factor...

Ίσως του χρόνου με δεδομένη την ανανέωση για πλήρη(?) season, να φτιάξουν κάτι πιο δεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για του χρόνου είναι αν έχουν δουλέψει καθόλου στο σενάριο αλλιώς αν ξεκινάνε να γράφουν μέσα στο καλοκαίρι θα γίνει ακόμα χειρότερη και μάλλον βαρετή!

Γενικά δεν ήταν για βραβεία αλλά αξίζει τον κόπο κάποιος μέσα στο καλοκαίρι να την δει ( άποψη μου ) και εμένα οι διάλογοι μου φάνηκαν κάπως πρόχειροι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...