Προς το περιεχόμενο

MD5 αποκρυπτογράφηση


Swinrrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθόλου δεν έχω όρεξη να γελάσω , το θέλω να μελετήσω πολύ καλά το θέμα .Μια ερώτηση, αν ξέρεις , που μπορώ να

βρω κώδικα της md5 που χρησιμοποιεί το PHP ; θέλω να ρίξω μια ματιά μήπως βρω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που θέλεις να κάνεις δεν γίνεται με τα μαθηματικά και υλικά εργαλεία που διαθέτει η ανθρωπότητα σήμερα.

 

Είναι σαν να λες για παραγωγή ενέργειας εκ του μηδενός, για ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν κατάλαβες αυτό που σου έγραψε ο Retromaniac περί απωλεστικού αλγόριθμου (και πολύ εύστοχα σου έδωσε το παράδειγμα λέξης-αρχείου 500mb), άστο καλύτερα γιατί δεν το 'χεις. Στο έχουν γράψει όλοι, εσύ επιμένεις - δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι γραφικός?

 

Καθόλου δεν έχω όρεξη να γελάσω , το θέλω να μελετήσω πολύ καλά το θέμα .Μια ερώτηση, αν ξέρεις , που μπορώ να

βρω κώδικα της md5 που χρησιμοποιεί το PHP ; θέλω να ρίξω μια ματιά μήπως βρω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιστροφή του MD5 δεν μπορείς να κάνεις με τίποτα όσο και να προσπαθείς λόγω της φύσης του. Στα μαθηματικά υπάρχουν κάποιες συναρτήσεις ονόματι μονόδρομες. Ονομάζονται έτσι γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να βρεις τις εισόδους που έδωσες στην συνάρτηση αν κάποιος σου δώσει την έξοδο αυτής.

 

Να στο δώσω με ένα απλό παράδειγμα. Έστω οτι έχουμε την συνάρτηση f(x)=5, η οποία όπως καταλαβαίνεις ανεξάρτητα από την είσοδο x που δίνουμε μας επιστρέφει πάντα 5. Αν εγώ τώρα σου δώσω αυτό το 5 εσύ μπορείς να πεις τι αριθμό έδωσα εγώ σαν είσοδο; Σαφώς και δεν μπορείς.

 

Κάπως έτσι δουλεύει και ο MD5, με σαφώς καλύτερη συνάρτηση για να μπορεί να πληρή κάποιες άλλες κρυπτογραφικές ιδιότητες που απαιτούνται γενικότερα στην κρυπτογραφία (τις οποίες δεν θα αναλύσω). Τώρα για τον ακριβή τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο MD5 κοίτα εδώ (γιατί δεν μπορώ αυτή την στιγμή να κάτσω να τα γράψω).

 

Για να κλείσω τελείως το θέμα, δεν γίνεται να βρεις το αρχικό μήνυμα σε hashing αλγορίθμους με κάποια συνάρτηση αναστροφής γιατί απλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο από μαθηματικής απόψεως. Trust me, το μεταπτυχιακό μου είναι στην ασφάλεια υπολογιστών και ασχολήθηκα και διάβασα πολλά papers για τον MD5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται αντιστροφή, το χε κάνει ενας φίλος μου για να κάνει ευκολα backup. Είχε πάρει το image του δίσκου του, βρήκε το md5 του και το εγραψε σε ενα χαρτί. Μετά έκανε φορμάτ και με το πρόγραμμα αντιστροφής απο το md5 που ειχε γράψει στο χαρτί του πήρε πίσω το image ολόκληρου του δίσκου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται αντιστροφή, το χε κάνει ενας φίλος μου για να κάνει ευκολα backup. Είχε πάρει το image του δίσκου του, βρήκε το md5 του και το εγραψε σε ενα χαρτί. Μετά έκανε φορμάτ και με το πρόγραμμα αντιστροφής απο το md5 που ειχε γράψει στο χαρτί του πήρε πίσω το image ολόκληρου του δίσκου.

 

Άλλο το αντιστροφή και άλλο το να βρω τον κωδικό με δοκιμές μέσω bruteforce επίθεσης. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Σε παρακαλώ διάβασε λίγο τι έγραψα. Νομίζω οτι το έκανα αρκετά απλό να καταλάβει κάποιος το γιατί δεν αντιστρέφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ο σαρκασμός στο post μου ηταν εμφανής, αλλα μαλλον εκανα λαθος :P Μακάρι να γινόταν να γράψουμε image δίσκου σε χαρτάκι

 

Εγώ από το post σου κατάλαβα οτι σημείωσε το hash στο χαρτί και αργότερα προσπάθησε να βρει το αρχικό μήνυμα. Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω φτιάξει ένα md5 mp3 player, Δουλεύει με πολύ απλό τρόπο και σε ένα cd χωράνε 1.000.000.000 τραγούδια.

Κάνω κρυπτογράφηση mp3 σε md5 και πιάνει μόνο 16 bytes. Μετά ο player το αντιστρέφει και το παίζει. Καμιά φορά αν θέλω να χωρέσω πολλά τραγούδια κάνω με md5 όλο το φάκελο κατευθείαν. Το μόνο μειονέκτημα της 2ης μεθόδου είναι ότι δεν μπορώ να ακούσω όποιο θέλω αλλά πρέπει να τα ακούσω όλα με την σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε λίγα post πιο πριν και ο @parsifal τα σαρκαστικά σχόλια δεν συνεισφέρουν τίποτα στο θέμα.

Έχεις διαβάσει το θέμα από την αρχή και πιστεύεις ακόμη ότι κάποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να σπάσει το md5 για να μην του καθυστερεί η database με τα κρυπτογραφημένα passwords;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω διαβάσει το θέμα από την αρχή και ανεξάρτητα με τις γνώσεις και την κατανόηση του topic starter το flame δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό.

 

Όπως είπα και πιο πριν, ανεξάρτητα με το τι ξέρεις ο καθένας, είναι καλό να βοηθάς όσο μπορείς γιατί μπορεί κάποιος άλλος μεθαύριο (αν όχι ο topic starter) μπορεί να χρειαστεί τις πληροφορίες.

 

Όχι άλλο κάρβουνο οπότε!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...