Προς το περιεχόμενο

MD5 αποκρυπτογράφηση


Swinrrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@@defacer: Ο πρώτος προφανής λόγος είναι για το hijack του topic. Ο δεύτερος είναι γιατί έτσι ορίζουν οι Όροι Χρήσης του forum:

 

Δ. Τα μέλη οφείλουν να αποδέχονται την τελική κρίση των συντονιστών για θέματα σχετικά με τη διαχείριση του forum. Δεν επιτρέπεται η προσπάθεια άσκησης συντονιστικών καθηκόντων, έστω και εμμέσως. Απορίες και σχόλια σχετικά με την εφαρμογή των παρόντων Όρων Χρήσης δεν επιτρέπεται να διατυπώνονται δημόσια αλλά με προσωπικό μήνυμα προς τον αρμόδιο συντονιστή ή συντονίστρια ή τον διαχειριστή.

 

Επειδή αυτό το τελευταίο γνωρίζω πως χτυπάει άσχημα, να το εξηγήσω αλλιώς: όταν ακόμη πίστευα πως το φαινόμενο δεν είχε πάρει διαστάσεις τέτοιες που να συνιστά πρόβλημα, έκανα topic split κι έδινα ευκαιρία για δημόσιο διάλογο και προβληματισμό. Από τη στιγμή που παρεμβαίνω με αρμοδιότητες συντονιστή για να ψέξω και να επιπλήξω, δεν χωράει δημόσιος διάλογος/αντίλογος, όπως συμβαίνει και με οποιαδήποτε άλλη περίπτωση εφαρμογής moderation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

;

 

Πως γίνετε ;

 

 

Κοίτα λίγο και το εαυτό σου . Καλό θα ήταν να κάνεις επιστημονική κρητική ,τότε θα κέρδισε και κάποιος κάτι απ αυτό. :whistle:

 

swimrr, προσπαθείς να αντιστρέψεις ένα συγκεκριμένο hash ή κάποιο συγκεκριμένο σύνολο απο hashes?

Αναλόγως, αυτό ίσως γίνεται και ίσως μπόρεσω να σε βοηθήσω ...

 

Στην αρχή μου έδωσεις τήν εντύπωση ότι θες να δημιουργήσεις μια web app που τα αντιστρέφει όλα.

Ακατόρθωτο ( με τους υπολογιστές διαθέσιμους σε εμάς ).

 

Αλλά εάν αυτο σε παρηγορεί ... έχω δεί μια εξωτική αρχιτεκτονική υπολογιστών με 96(νομίζω) εξωτικούς επεξεργαστές ανα μητρική και χιλιάδες απ 'αυτους τους υπολογιστές να δουλεύουν παράληλλά σε ενα υπερυπολογιστή... ήταν σε κάποιο βιβλίο πληροφορικής ... χρησιμοποιήται απο την NSA για κρυπτανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά έχω 8,500 κρυπτογραφημένους passwords ,και όπως καταλαβαίνεις, καλύτερο θα ήταν να τα διατηρήσω χωρίς κρυπτογράφηση λόγου και ταχύτητας αναζήτησης αλλά και οικονομίας χώρου . Οπότε όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα μπορεί να

αντιμετωπιστεί μόνο με κάποιο grid οπου και ο κάθε υπολογιστής θα έχει και ένα καλό γραμμένο OpenCL κώδικα , αλλά νομίζω ότι θα έχει τεράστιο κόστος .Αν θα ήξερα που μπορώ να έχω την πρόσβαση σε ένα grid που θα έκανε συγκεκριμένη δουλεια .

Ξέρω πολύ καλά πόσο χρόνω μπορεί να πιάσει να αποκρυπτογραφήσω το ένα κωδικό ,να μη πω μέρες.(π.χ WPA,

WPA2, αρχεία .rar).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω μια και καλή. Αν το κάνεις και σπάσεις 8500 md5 passwords σε εύλογο χρονικό διάστημα και με λογικά resources, παραιτήσου και όπως είσαι δώσε βιογραφικό σε κάποια από τις καλύτερες εταιρίες security στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ότι γίνεται δεν το συζητάμε , ούτε χρειάζεται να είναι κανείς expert , το hardware θέλει , αλλά και δεν τους θέλω να σπάσω δεν έχει νόημα , αν έκανα σπάσιμο απλά θα είχα αλλάξει κάθε κωδικό για το ιδιο κωδικό και θα άνοιξα κάθε εγγραφή εύκολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά έχω 8,500 κρυπτογραφημένους passwords ,και όπως καταλαβαίνεις, καλύτερο θα ήταν να τα διατηρήσω χωρίς κρυπτογράφηση λόγου και ταχύτητας αναζήτησης αλλά και οικονομίας χώρου . Οπότε όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα μπορεί να

αντιμετωπιστεί μόνο με κάποιο grid οπου και ο κάθε υπολογιστής θα έχει και ένα καλό γραμμένο OpenCL κώδικα , αλλά νομίζω ότι θα έχει τεράστιο κόστος .Αν θα ήξερα που μπορώ να έχω την πρόσβαση σε ένα grid που θα έκανε συγκεκριμένη δουλεια .

Ξέρω πολύ καλά πόσο χρόνω μπορεί να πιάσει να αποκρυπτογραφήσω το ένα κωδικό ,να μη πω μέρες.(π.χ WPA,

WPA2, αρχεία .rar).

 

εγω συνήθως, --αλλά νομίζω ότι αυτό είναι standard για όσους επιθυμούν ασφάλεια--

κρατώ στην login db τους κωδικούς σε MD5 -- τι θες να ψάξεις στους κωδικούς ... όταν κάποιος πάει να κάνει login κανεις ένα md5 στο plaintext που σου δίνει και το συγκρίνεις με το md5 που έχεις στην login db σου

 

... συνήθως δεν κρατώ καν κωδικούς σε plain text και όποτε τους κρατώ το κάνω μόνο σε dbs που δεν είναι ενωμένοι στο Διαδίκτυο ή προσβάσιμοι απο web servers --

 

για grid που κάνει συγκεκριμένη δουλειά? τι συγκεκριμένη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swinrr, έχεις αρχίσει να μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις μια λίστα με md5 hashes κώδικών που δεν σου ανήκει.

 

επιπλέον, εάν σε χρέωνα για κάτι τέτοιο θα σε χρέωνα με τον χρόνο λειτουργίας του cluster μου και όχι ανάλογα με το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι ανάλογα με το χρόνο χρεώνεται(υπερκατανάλωση ρεύματος) . Όμως κάποιος λέει ότι γίνεται αντιστροφή του του MD5. Επειδή ο κωδικός δεν παράγεται τυχαία ,

αλλά με προκαθορισμένο κανόνα(λογικό δεν είναι; το να κάνει function return, κάτι πρέπει να παράγει αυτό το return και για να παράγει αυτό το return πρέπει να υπάρχει κάποια διαδικασία από πίσω . ) , αν θα έψαξα ποιο βαθιά ίσως να 'κανα την έκπληξη για όλους . Εφόσον ξεκίνησα να ψάξω γιατί να το παρατήσω; Αλλά προς το παρόν όποιος θέλει να προσθέσει κάποια λύση ο δρόμος είναι ανοικτός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι τα πράγματα

* Αντιστροφή αλγόριθμου - φθηνή λύση και γρήγορη, και θα ισχύει για πάντα.

*hardwares ,cloud,grid - πανάκριβο, σχετικά αργό και μόνο για μια φορά .

 

Σημείωμα ει και λίγο φιλοσοφία .Να αντιστρέψεις το MD5 είναι σαν να πας κόντρα με την φράση

"Ότι πληρώνεις ,παίρνεις " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλγόριθμος του md5 είναι απωλεστικός. Δεν διατηρεί την αρχική πληροφορία. Δεν υπαρχει τρόπος αντιστροφής κανένας.

Είτε κάνεις με md5 ένα password 4 λέξεις είτε ένα κείμενο 500mb ολόκληρο, 16 bytes hash key Θα πάρεις.

Αν μπορούσες από τα 16 Bytes να πάρεις πάλι πίσω όλο το κείμενο, θα είχες το καλύτερο αλγόριθμο συμπίεσης όλου του κόσμου.

 

Φιλε μου 2 πράγματα συμβαίνουν ή είσαι τελείως naive ή μας δουλεύεις όλους και γελάς πίσω από ένα πληκτρολόγιο που ασχολούμαστε μαζί σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...