Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πέρασα σε ένα partition.

 

Αρκετά καλές εντυπώσεις (εκτος από ένα θέμα με τους drivers τις nvidia - έπρεπε να εγκαταστήσω το linux-headers-generic και μετά τους drivers)

 

Σίγουρα λίγο πιο βαριά από την 12.04 (την οποια φυλάω σε άλλο partition) αλλα όχι τραγικά πράγματα.

 

Αποφάσισα να αξιοποιήσω όλα τα εγγενή στοιχεια των on-line accounts. Δείχνει να είναι αρκετά βολικό να είναι μαζεμένα όλα τα accounts σου σε ένα μέρος του λειτουργικού και να σου βγάζει ειδοποιήσεις για ότι θες.

 

Τα web apps έχουν ενδιαφέρον αν και θα ήθελε λίγη λειτουργικότητα παραπάνω στο gmail (πχ να υπάρχει κάποιο μικρό service που να παραμένει ακόμα και όταν κλείσεις το firefox - σαν το gmail notifier - αν και δε νομίζω οτι είναι αυτή η λογική του web app πιο πολύ ένα API επικοινωνίας με το unity εχω την αίσθηση είναι) αλλα φαντάζομαι θα γίνουν διαφορα εν καιρώ.

 

Στη σούμα πάντως νομίζω ότι συνεχίζει να γίνεται όλο ένα και περισσότερο εξαιρετικό λειτουργικό για τον κάθε μέσο χρηστη (που είναι ο χώρος που έχανε παραδοσιακά το linux).

 

Και ενώ αρχικά είχα την χειρότερη γνώμη για το unity νομίζω πως πλέον έχω αναθεωρήσει (αν και KDE χρηστης πια αλλα χωρίς φανατισμό). Το Unity είναι αρκετά καλο (σίγουρα καλύτερο από το gnome shell) και μπορεί να ενθουσιάσει τον απλό χρηστη αφού του αφιερώσει λίγο χρόνο και το συνηθίσει.

Επεξ/σία από moukoublen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω το wubi ?

 

Το λίνκ για το κατέβασμα μου πετάει το iso.

 

Κατι λαθος κανετε.Μολις το δοκιμασα και βγαινει το wubi.exe κανονικα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πετάς" το unity (το shell του ubuntu) που δεν έχει Start και βάζεις cinnamon να μοιάζει λίγο με windows XP και να μπορείς να δουλέψεις.

cinnamon.jpg

 

H εγκατάσταση γίνεται μέσα από το ubuntu πολύ απλά.

 

Ένα λιγο πιο όμορφο office να είχε και θα ήταν μια χαρά το linux. Προσωπικά προτιμώ win7 βέβαια να το παραδεχθώ (για πολλούς) λόγους αλλα δεν είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Unity είναι αρκετά καλο (σίγουρα καλύτερο από το gnome shell)

 

Και τα 2 αθλια ειναι. Προσωπικα, δεν θα μπορουσα να αντεξω πανω απο 1 ωρα σε κανενα απο αυτα.

 

To unity ειναι ενα πολυ ασχημο αισθητικα συνονθυλευμα win 7 taskbar αριστερα με OSX application menus integration πανω... :eek: + οτι κοστιζει απαραδεκτα σε performance ιδιως σε opengl καταστασεις.

 

Το gnome 3 οταν το δοκιμασα σε vbox, μου εδωσε την αισθηση οτι απευθυνεται σε αυτιστικους.

 

Σκετο lxpanel+openbox / compiz - standalone και εχει ηρεμησει το κεφαλι μου εδω και χρονια.

 

Μακρια απο unity - gnome 3 - αχρηστα gnome-2 wannabe forks και αλχημειες...Μεγαλωσα πλεον δεν ειμαι για πειραματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το κακό αλλα και το καλό με το Linux ο καθένας λέει τα δικά του. ούτε κοινό shell δεν κατάφερε να έχει και να πολεμήσει την ασθένειά του που λέγεται "τμηματισμός" (fragmentation).

Για μένα πιο πολύ κακό είναι. Το ubuntu ήταν μια ελπίδα να συνταχθούμε όλοι μαζί του και να πάμε κάπου. εγω έτσι το έβλεπα όπως πιο παλια το redhat. μετά έβγλαε το unity και η μπάλα χάθηκε. Το ανάποδο ακριβώς έκανε αυτό το shell από αυτό που λέει το ονόμά του.

 

Σημερα πάλι ο καθένας βάζει τα δικά του (mint, ubuntu, debian, fedora κτλ). Ετσι δεν "κερδίζει" καμιά ομάδα.

 

αϊ να δούμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το κακό αλλα και το καλό με το Linux ο καθένας λέει τα δικά του. ούτε κοινό shell δεν κατάφερε να έχει και να πολεμήσει την ασθένειά του που λέγεται "τμηματισμός" (fragmentation).

Για μένα πιο πολύ κακό είναι. Το ubuntu ήταν μια ελπίδα να συνταχθούμε όλοι μαζί του και να πάμε κάπου. εγω έτσι το έβλεπα όπως πιο παλια το redhat. μετά έβγλαε το unity και η μπάλα χάθηκε. Το ανάποδο ακριβώς έκανε αυτό το shell από αυτό που λέει το ονόμά του.

 

Σημερα πάλι ο καθένας βάζει τα δικά του (mint, ubuntu, debian, fedora κτλ). Ετσι δεν "κερδίζει" καμιά ομάδα.

 

αϊ να δούμε..

 

Ειναι θεμα οπτικης ,το linux ειναι highly customizable απο τους χρηστες τοσο οπτικα οσο και λειτουργικα.Ενας εμπειρος χρηστης το φτιαχνει οπως θελει απο καθε αποψη.

 

Ο μεσος χρηστης η newbie με λιγη εξοικειωση, που του αρεσει το eye candy,ειναι απο οτι διαβαζω στα ξενα φορα,ευχαριστημενος με το Unity που προσωπικα για τις δικες μου αναγκες και με το δικο μου γουστο το βλεπω υπεροχο. Οι purists,η πιο μονολιθικοι χρηστες,που εχουν πιο ειδικες,συγκεκριμενες αναγκες χρησης, μπορουν να εχουν αλλο τυπο desktop που τους βολευει.Η ποικιλια στην παραμετροποιηση ειναι δυναμη του linux οχι αδυναμια η σχισμα.Αντιθετα η πολιτιστικα και λειτουργικα βιαια εναρμονιση των χρηστων στα windows 8,για παραδειγμα,ειναι περισσοτερο αδυναμια.

 

Η Canonical προχωρα στρατηγικα σωστα στην εξαπλωση του λειτουργικου στην, μεγαλη πλειοψηφια χρηστων υπολογιστων που κανουν κυριως απλη χρηση,οσο για μερικα bugs του Unity,οντως υπαρχουν αλλα ετσι βελτιωνεται ενα λειτουργικο με τον χρονο και σταδιακα χρησιμοποιωντας και το feedback του κοσμου.Στα Windows τρως τα bugs στην μαπα και πληρωνεις και μεγαλο ποσο,οποτε η συγκριση ειναι σαφως υπερ του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...