Προς το περιεχόμενο

UPS περίεργο σύμπτωμα.


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια, δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια ιδέα. Έχω εδώ και αρκετά χρόνια αυτό το UPS

 

 

post-201720-0-82891900-1351273387_thumb.jpg

 

 

Μπαταρίες έχω αλλάξει πρόσφατα και γενικά η λειτουργία του είναι σωστή. Σήμερα, μετά από μια διακοπή ρεύματος - όπου μου κράτησε κανονικά ανοιχτό τον υπολογιστή και έκανα εγώ shut down - όταν το ρεύμα επανήλθε, παρατήρησα ότι ένα μικρό ανεμιστηράκι που έχει στην «πλάτη» του, δε λειτουργεί πλέον. Δεν ξέρω αν είναι σημαντική η λειτουργία του για την υγεία του ups, ή αν στη μη λειτουργία του οφείλεται αυτό που θα περιγράψω:

 

Ακόμα κι αν η συσκευή είναι εκτός ρεύματος (με βγαλμένο το καλώδιο τροφοδοσίας και το power button κλειστό), το επάνω led-άκι από τα δύο που φαίνονται στη φωτογραφία (κάτω από το power) μένει μονίμως αναμμένο, ενώ παράλληλα ακούγεται συνεχώς ένα «μπιιιιιπ» (!) που μου έχει πάρει τ' αυτιά.

 

Η ίδια ακριβώς κατάσταση ισχύει και όταν το θέτω σε λειτουργία και ανοίγω τον υπολογιστή. Ενώ λειτουργεί κανονικά και κρατάει το μηχάνημα ανοιχτό χωρίς ρεύμα, δε σταματάει αυτό το καταραμένο σφύριγμα!

 

Φαντάζεται κανείς σας που μπορεί να οφείλεται αυτό και αν μπορώ να κάνω κάτι για να το σταματήσω (εκτός από το να πετάξω το ups στο τζάκι :mad: ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανεμιστηρακι πρέπει να είναι για το inverter που εμπεριέχει όλο το άλλο δεν παράγει θερμοκρασία,και ναι είναι βασικό να δουλεύει,όταν δουλεύει το inverter όμως, δοκίμασε κάτι βγαλτο από την μπριζα άστο να λειτουργήσει αρκετή ώρα με την μπαταρία και δες αν θ'αναψει.

UpDate > Το μπιπ είναι επειδή ζεσταίνεται το inverter άρα προφανώς έχει χαλάσει και δες αν μπορείς ν'αλλαξεις το ανεμιστηρακι.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι ,ανοιξε το ,αποσυνδεσαι την μπατάρία (τουλάχιστον θα σταματήσει ο ήχος),πάτα καμιά δεκάριά φορές το power ,κάνε την προσευχή σου και ξανασύνδεσαι το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεμιστηρακι πρέπει είναι για το inverter που εμπεριέχει όλο το άλλο δεν παράγει θερμοκρασία,και ναι είναι βασικό να δουλεύει,όταν δουλεύει το inverter όμως, δοκίμασε κάτι βγαλτο από την μπριζα άστο να λειτουργήσει αρκετή ώρα με την μπαταρία και δες αν θ'αναψει. Το μπιπ είναι επειδή ζεσταίνεται το inverter

 

- Το γεγονός ότι μένει το λεντάκι αναμμένο και ο ήχος συνεχίζεται, ακόμα και όταν το ups είναι τελείως εκτός ρεύματος και με το power στο off, σου λέει κάτι;

 

- Αυτό το inverter στο οποίο αναφέρεσαι, τι ακριβώς είναι; Είμαι άσχετος μ' αυτά βλέπεις! Τώρα δηλαδή που το ανεμιστηράκι παρέδωσε πνεύμα, είναι επίφοβο να λειτουργεί το ups;

 

Αν δεν βαριέσαι ,ανοιξε το ,αποσυνδεσαι την μπατάρία (τουλάχιστον θα σταματήσει ο ήχος),πάτα καμιά δεκάριά φορές το power ,κάνε την προσευχή σου και ξανασύνδεσαι το.

 

Δε βαριέμαι, αλλά ...δε μπορώ να το ανοίξω! Βλέπεις, αυτοί οι κάφροι που το έφτιαξαν, αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν κάτι βίδες, για τις οποίες δεν έχω κατάλληλο κατσαβίδι (έχουν ένα περίεργο «αστεράκι» στην κεφαλή, που δεν το πιάνει ούτε σταυροκατσάβιδο, ούτε κανένα άλλο από τα κατσαβίδια που μπορώ να βρω, τουλάχιστον άμεσα). Αναρωτιέμαι πραγματικά, ποιος είναι ο λόγος αυτής της επιλογής από τον κατασκευαστή, εκτός από το να βασανίζει όποιον χρειάζεται να ανοίξει το ups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακέτα inverter είναι αυτή που μετατρέπει το 12v σε 220v εκεί τραβάει το ζόρι και ζεσταίνεται..

Είπαμε καλό είναι να αλλάξεις το ανεμιστηρι και να βρεις κατσαβίδι σχετικά σύντομα..

Για να μην δουλεύει το alarm θα πρέπει να μην ζεσταίνεται. Άρα βγαλτο για λίγη ώρα και στο μπαλκόνι να πάρει την ανάσα του,όταν σταματήσει,προσπάθησε να το ξανασυνδεσεις όπως ήταν αλλά να ΜΗΝ ανάψεις τον υπολογιστή σε battery mode γιατί τότε θα ξαν'αρχισει..

Αν ζεσταίνεται αρκετά και την ώρα της φόρτισης απλά την .. έκατσες.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά να ΜΗΝ ανάψεις τον υπολογιστή σε battery mode γιατί τότε θα ξαν'αρχισει..

 

Εννοείς να το αφήσω σβηστό να φορτίσει, να το ενεργοποιήσω μετά και κατόπιν μπορώ ν' ανάψω τον υπολογιστή;

 

Αν ζεσταίνεται αρκετά και την ώρα της φόρτισης απλά την .. έκατσες.. ;)

 

Πάω για καινούργιο δηλαδή; :cry: :cry: :cry:

 

(edit: Βρήκα ένα ανεμιστηράκι με τα ίδια χαρακτηριστικά που είχε ξεμείνει σ' ένα συρτάρι και το έβαλα στη θέση του παλιού, αλλά δε γυρίζει καθόλου, σα να μην παίρνει καθόλου ρεύμα... Το συγκεκριμένο ανεμιστηράκι δεν είναι χαλασμένο. Σκέφτεσαι τίποτα;...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να το αφήσω σβηστό να φορτίσει, να το ενεργοποιήσω μετά και κατόπιν μπορώ ν' ανάψω τον υπολογιστή;

 

Ναι δοκίμασε αυτό που λες.

 

Πάω για καινούργιο δηλαδή; :cry: :cry: :cry:

Μπορεί να χάλασε μόνο το ανεμιστηρι βρε.. άλλαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το edit που έκανα από πάνω...

Μήπως έχει ξεχωριστή ασφάλεια γι'αυτο ? Any Way αν έχεις κάποιον ηλεκτρονικό να το κοιτάξει από κοντά νομίζω δεν θα χρειαστεί ν'αγορασεις άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα το πάω αύριο να το τσεκάρει ένας φίλος ηλεκτρονικός και βλέπουμε...

 

...άκου όμως τώρα και το τελείως κουφό:

 

Εδώ και κάνα μισάωρο έχω βγάλει το ups από το ρεύμα και, πάνω σ' ένα πολύπριζο που έχω συνδέσει στη μία από τις τέσσερις παροχές του ups, έχω συνδέσει έναν ανεμιστήρα και τρία πορτατίφ με λάμπες πυρακτώσεως και τα έχω αφήσει να λειτουργούν ταυτόχρονα, τροφοδοτούμενα μόνο από το ups, προκειμένου να εξαντλήσω τελείως τις μπαταρίες και να τις φορτίσω από το «μηδέν». Αποτέλεσμα;

 

- Μόλις τώρα, μετά από ένα γεμάτο μισάωρο (εμένα μου φαίνεται απίστευτο, υποθέτω και σε 'σένα...), σταμάτησε να τροφοδοτεί τις συσκευές! Σκέψου ότι, σε κάθε περίπτωση διακοπής ρεύματος, κρατούσε τον υπολογιστή ανοιχτό το πολύ για 6-7 λεπτά...

 

Τώρα το έβαλα και πάλι σε λειτουργία με τον υπολογιστή επάνω του και άναψε κανονικότατα (αυτή τη στιγμή, ο υπολογιστής λειτουργεί και πάλι μέσω του ups). Το «μπιπ» φυσικά, συνεχίζεται ακάθεκτο (δε σταμάτησε ούτε όταν σταμάτησαν να λειτουργούν οι συσκευές, αλλά ούτε και το φωτάκι του power έσβησε...) και, αν κόψω τώρα την παροχή από την πρίζα, ο υπολογιστής μένει ανοιχτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το ζορίσω άλλο. Ήδη το έχω βγάλει ξανά και το έχω χώσει σε μια αποθήκη, προκειμένου να μη μου παίρνει τ' αυτιά, μέχρι αύριο που θα το πάω για έλεγχο. Αυτό που δε μπορώ να εξηγήσω, είναι το ότι, ακόμα και αποσυνδεδεμένο για ώρα και με - θεωρητικώς - εξαντλημένες μπαταρίες, συνεχίζει να έχει αναμμένα τα λαμπάκια στην πρόσοψη και να σφυρίζει σα δαιμονισμένο. Το δε φωτάκι του power, όταν το ups είναι στο ρεύμα, κλείνοντάς το από το power button σβήνει, ενώ όταν είναι εκτός ρεύματος μένει συνεχώς αναμμένο, είτε είναι στο on είτε στο off...

 

Τέλος πάντων, αύριο θα δείξει!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να μην σφυρίζει είναι να κρυώσει.. οπότε μπαλκόνι θα ήταν μια λύση. (αφού δεν μπορείς ν'αποσυνδεσεις μπαταρίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βαριέμαι, αλλά ...δε μπορώ να το ανοίξω! Βλέπεις, αυτοί οι κάφροι που το έφτιαξαν, αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν κάτι βίδες, για τις οποίες δεν έχω κατάλληλο κατσαβίδι (έχουν ένα περίεργο «αστεράκι» στην κεφαλή, που δεν το πιάνει ούτε σταυροκατσάβιδο, ούτε κανένα άλλο από τα κατσαβίδια που μπορώ να βρω, τουλάχιστον άμεσα). Αναρωτιέμαι πραγματικά, ποιος είναι ο λόγος αυτής της επιλογής από τον κατασκευαστή, εκτός από το να βασανίζει όποιον χρειάζεται να ανοίξει το ups...

 

Κατσαβιδι για Torx βιδες χρειαζεσαι! Παρε ενα σετακι με πολλες Torx μυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To board εχει προφανως κρατησει την πληροφορια οτι δεν λειτουργει ο ανεμιστηρας και συνεχιζει να σφυριζει.

Ενα ειδος reset ειναι να αποσυνδεθει τελειως η μπαταρια απο πανω,να ξανασυνδεθει και φυσικα να αντικατασταθει ο ανεμιστηρας.

Αν εβαλες αλλον καλο ανεμιστηρα και δεν δουλεψε ,τοτε κατι εχει καψει και δεν δινει 12v στον ανεμιστηρα.Με μια πατεντα να παρεις bypass απο τον αλλον ανεμιστηρα μπορει να δουλεψει,αλλα αν εχει τρια καλωδια θα πρεπει να δωσεις την πληροφορια στο χαλασμενο βυσμα μεσω του τριτου καλωδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...