Προς το περιεχόμενο

Panasonic TXP42ST50 ή Άλλη Plasma


BIGJOHN13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που την είχες δει; Μη μου πεις σε μαγαζί μόνο, τα έχω γράψει πιο πάνω. :P

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση διότι όσοι έχουν έρθει σπίτι κι έχουμε δει ταινία έχουν καραγουστάρει. Και μιλάω για άτομα που έχουν εξαιρετικά καλές τηλεοράσεις, δε συγκρίνω με 23" παλιές CCFL-LCD φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά σε μαγαζί δεν είναι δυνατόν να τις έχω όλες σπίτι μου. Είπα συγκριτικά πάντα και για τα δικά μου ματια. Το θυμάμαι καλα γιατι έβλεπες αυτό το 400 subfield (ή 600) και ειδικά σε μαύρο φόντο με τίτλους να πέφτουν ήταν πολύ φανερό το πρόβλημα στα ματια μου. Ηταν σα να βλέπω σε 50hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τότε, δικαιολογείσαι. :P

 

Σε μαγαζί θα 'πρεπε να σου φανεί ακόμα χειρότερη λόγω των αντανακλάσεων από τα φώτα. Γενικά, το ότι το μόνο που δε σ' άρεσε ήταν το flickering και τα χρώματα, είναι καλό. Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι εάν τη δεις στο σκοτάδι σε σπίτι με καλή πηγή, θα αλλάξεις γνώμη προς το (πολύ) καλύτερο.

 

Φυσικά, δε μπορεί να συγκριθεί με άλλες Plasma μιας και είναι entry-level μοντέλο, αλλά για τα λεφτά της πατάει στα πόδια της απίστευτα καλά.

 

Για όποιον έχει απαιτήσεις όλα αυτά, διότι σε έναν αδιάφορο, τι τον βάλεις μπροστά σε KURO, τι τον βάλεις μπροστά σε μια TV των 100€, δε θα βρει διαφορές.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω γυρισει ολο το Ηρακλειο εδω δεν την εχει κανενα μαγαζι... Μονο με παραγελεια αν τη παραγγειλω.... Τι να κανω τι λετε εσεις αξιζει τα λεφτα της???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή όμως: τα καταστήματα συνηθίζουν να αφήνουν κακορυθμισμένες τις Plasma διότι "σπρώχνουν" τις LED-LCD. Ίσως να έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους σ' αυτές, τι να πω... το μόνο σίγουρο είναι, ότι σε σχέση με αυτό που θα δεις στο μαγαζί, στο σπίτι σου θα παίζει πολύ καλύτερα!

 

Κατά τα άλλα, βουρ, εάν κατεβάζεις ματρόσκες 1080p είναι μανούλα η συγκεκριμένη.

 

Αυτό το έχουν πει και σε γειτονικό φόρουμ και πραγματικά ειναι άκυρο ...Το μικτό κέρδος στις tv ειναι σχεδόν το ίδιο είτε για πλάσμα ειτε για led. Σε πλάσμα μάλιστα είναι ελαφρώς μεγαλύτερο Πιο πολύ εξαρτάται απο τον προμηθευτή. Εχει να κάνει με τις αγορές του καταστήματος και τα bonus που δέχονται ανα παραγγελιά. Και σε πληροφορώ οτι δεν έχουν όλα τα καταστήματα τις ίδιες συνεργασίες. Μάλιστα μια συγκεκριμένη εταιρία πλάσμα εχει σχεδόν το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους κατα 12% από την πιο κερδοφόρα εταιρία led tv. Brand names δεν λεω καθώς δεν επιτρέπεται να ανακοινώνεται η εμπορική πολιτική των εταιριών που συνεργάζομαι.

 

Το άλλο άκυρο αυτής της άποψης είναι οτι πραγματικά ... Πιστεύεις οτι οι περισσότεροι κακοπληρωμένοι πωλητές των καταστημάτων λιανικής που βαριούνται την ζωή τους, και με το ζόρι ξέρουν να βιδώσουν την επιτραπέζια βάση σωστά ενώ δεν ξέρουν να κάνουν ούτε ταξινόμηση στα κανάλια μιας tv....Θα κάτσουν να καλιμπραρουν τις led για να διαπραχθεί ολόκληρη λαθροχειρία κατά των πλάσμα ???.. Και μάλιστα σε όλα τα καταστήματα??

 

Επειδή εχω ζήσει αρκετά μέσα σε καταστήματα αυτό που λες, χωρίς παρεξήγηση ειναι γελοίο και δεν ισχύει Πιθανολογώ οτι το λένε οι φανς και οι προσκολλημένοι σε τεχνολογίες...

 

Καλό είναι οτι διαβάζουμε απο εδώ και εκει να το διασταυρώνουμε και οχι να το κάνουμε καραμέλα.

 

Φυσικά σε μαγαζί δεν είναι δυνατόν να τις έχω όλες σπίτι μου. Είπα συγκριτικά πάντα και για τα δικά μου ματια. Το θυμάμαι καλα γιατι έβλεπες αυτό το 400 subfield (ή 600) και ειδικά σε μαύρο φόντο με τίτλους να πέφτουν ήταν πολύ φανερό το πρόβλημα στα ματια μου. Ηταν σα να βλέπω σε 50hz.

 

Αυτο που είδες ειναι το λεγόμενο flickering η πιο σωστά το blinking που ειναι εγγενές χαρακτηριστικό των πλάσμα Δεν εχει να κάνει με τα HZ που υποδηλώνουν την ροη της κίνησης Έχει να κάνει με το οτι οι πλασμα κάνουν on-off (αναφλέξεις) τα εικονοστοιχεια τους συνεχώς. Για να μπορούμε λοιπόν να δούμε ενδιάμεσες καταστάσεις, πρέπει τα υποεικονοστοιχεία να αναβοσβήνουν πολλές φορές το δευτερόλεπτο. Συνήθως οι εταιρίες χωρίζουν τα πάνελ σε δυαδικά υποπεδια που τα ελέγχει κάποιο chip.

 

Τα νεα πανελ εχουν βελτιωθεί μειώνοντας τα υποπεδια καθώς επιτυγχάνουν περισσότερη φωτεινότητα.

 

Το flickering δεν το αντιλαμβάνονται ολοι οι άνθρωποι το ίδιο. Αλλοι λιγο, άλλοι σχεδόν καθόλου, αλλοι πάρα πολυ. Όσοι ειναι ευαίσθητου σε αυτο μπορούν να το δουν και στα νεα πανελ άνετα. Εγω δυστυχώς το βλέπω σχεδόν σε ολες τις διαβαθμίσεις.

 

Το flickering ειτε πας σε κατάστημα, είτε σπίτι σου ειτε κάνεις calibration ειτε οχι, άπαξ και το διακρίνεις θα το βλέπεις. Δεν αποτελεί προϊών εσκεμμένης κακής ρυθμίσεως η κακού φωτισμού του χώρου. Αποτελεί εγγενές μειονέκτημα της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το εχεις ξαναεξηγησει και σε αλλο θεμα σε ευχαριστω πολυ και παλι. Απλα λεω πως το αντιλαμβανομαι. Παντως σε πιο καλα μοντελα που εχω δει ισως να μην αντιλαμβανομουν σε αυτα το flickering. η εικονα μου φαινοταν πιο στρωτη.

 

Και κατι αλλο που θελω να σε ρωτησω. Εχω την εντυπωση πως η εικονα σε LCD-LED ειναι πιο sharp εχει ενα κλικ καλυτερη ευκρινεια απο τις plasma σε αντιστοιχία μοντελων παντα. Οχι πως υπαρχει δηλαδη καποιο προβλημα τις εικονας στις plasma. Ειναι ιδεα μου η ισχυει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα είδες ισχύει αυτο. Οι LCD έχουν πολυ μικρότερο dot pitch με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερη ευκρίνεια-οξύτητα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την TX-P42U10. Παλιότερο και κατώτερο μοντέλο από αυτή που κοιτάς. Παίρνεις δυο μπύρες, έρχεσαι σπίτι μου, βλέπουμε LOTR σε 1080p, καταλαβαίνεις πόσο γαμάτη είναι και μετά πας και κλείνεις αυτή που θες, που είναι ακόμα καλύτερη.

 

:P

Εντάξει μη λέμε και υπερβολές είναι η χειρότερη plasma που έχω δει. Και όχι μόνο από plasma. Υπέροχο value for money σε πολλές ίντσες αλλά δεν. Μου φαινόταν λες και έβλεπα τηλεόραση 50HZ. Πολύ έντονο flickering; κακή κίνηση εικονας; Ούτε στα χρώματα έσκιζε. Ίσως σε σπίτι να μην χτυπάει τοσο ασχημα. Μιλάω για δικά μου ματια και δεν αμφιβάλλω πως την απολαμβάνεις. Μιλάω συγκριτικά πάντα για να μην παρεξηγηθω

Που την είχες δει; Μη μου πεις σε μαγαζί μόνο, τα έχω γράψει πιο πάνω. :P

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση διότι όσοι έχουν έρθει σπίτι κι έχουμε δει ταινία έχουν καραγουστάρει. Και μιλάω για άτομα που έχουν εξαιρετικά καλές τηλεοράσεις, δε συγκρίνω με 23" παλιές CCFL-LCD φυσικά.

Η panasonic p42u10 μπορει να μην συγκρινεται με τις τωρινες plasma, αλλα οταν βγηκε (πριν 3.5 χρονια , αρχες 2009) απειχε παρασαγκας απο τις lcd αντιστοιχων χρηματων ..

 

Καλα είδες ισχύει αυτο. Οι LCD έχουν πολυ μικρότερο dot pitch με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερη ευκρίνεια-οξύτητα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Αληθεια, πως γινεται αυτο οταν μιλαμε για δεδομενο-ιδιο μεγεθος διαγωνιου και δεδομενη-ιδια αναλυση?

 

 

------------------------------------

 

 

Προς τον topic starter:

Την τηλεοραση αυτη την εχει ενας φιλος μου. Ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με τις περισσοτερες τηλεορασεις παρομοιων χρηματων.

Πηγαινω σπιτι του και απολαμβανω να βλεπω ταινιες- game of thrones κλπ..

Φαινεται και με γυμνο ματι η διαφορα σε σχεση με αλλες 42" των 800€.

 

 

Η μονη ενσταση μου ειναι μηπως επαιρνες τηνς p50st30. Ειναι το ακριβως προηγουμενο μοντελο , αλλα ερχεται στα διαι χρηματα στις 50" αντι για τις 42".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υποπιξελ (subpixels) που ελέγχουν την παλετα RGB σε μια πλασμα λογω του γεγονότος οτι τα κελιά που ενεργοποιούνται με εκλάμψεις-εκρήξεις, συνήθως έχουν σχετικα ανομοιόμορφο σχήμα που δεν ειναι το τελειο τετράγωνο. Στα αντίστοιχα lcd πάνελ το dot pitch ειναι πολυ πιο ακριβές ως προς τις εξωτερικές διαστάσεις του χωρις να ξεφεύγει απο τα όρια του.

 

Για αυτο και η εικόνα ειναι οξύτερη και ευκρινέστερη στα lcd.

 

Μερικοί κατασκευαστές αναφέρουν οτι χρησιμοποιούν τοσο μικρά υποπιξελ που το καθε πιξελ χρησιμοποιεί περισσότερες απο μια ομάδες 3 υποπιξελ RGB. (αυτο ομως δεν το εχω διασταυρώσει πρακτικά.) Παντως η διαφορά ειναι αισθητά ορατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με απλα λογια η lcd εχουν πιο καθαρη εικονα ειναι πιο ευκρινεις δηλαδη απο τις plasma.. για να καταλαβω καλυτερα..? Σε τι ειναι καλυτερες η plasma και συγκεκριμενα αυτη που θελω να παρω που υπερτερει απο τις LCD - LED ή μηπως να παω καλυτερα σε μια led θα με ικανοποιησει καλυτερα απο τη plasma..

Aν ρωτησει κανεις τι την θελω τη plasma αυτη απανταω δεν ξερω και πολλα απο τηλεορασεις αλλα απο ενα φιλο μου που ξερει μου εχει προτεινει να παω σε πλασμα και διαβασα και μερικα ξενα review και ειδα οτι μιλανε με τα καλυτερα... Τωρα μηπως να παρω μια led ειναι καλυτερες εχουν πιο καλη ποιοτητα εικονας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεοραση αυτη εχει πολυ καλυτερα χρωματα, πιο βαθυ μαυρο, πιο μεγαλο contrast(πχ σε σκοτεινες ταινιες-σειρες οπως το Game of Thrones, Αρχοντας των Δακτυλιδιων κλπ θα βλεπεις πολυ πιο ευκολα λεπτομερειες, που με αλλες τηλεορασεις θα εχεις παρατηρησει οτι δυσκολευεσαι στις σκοτεινες σκηνες), πιο καλη κινηση στις γρηγορες σκηνες σε σχεση με τις led lcd αντιστοιχων χρηματων.

 

Η λιγο πιο ευκρινης εικονα των led lcd βοηθαει αν ειχες σκοπο να την χρησιμοποιησεις ως monitor και πχ να εκανες browsing και γενικτοερα να εδειχνε κειμενο.

Στην κινουμενη εικονα (δηλαδη στην χρηση ως τηλεοραση ) η λιγο πιο ευκρινης εικονα δεν φαινεται, αντιθετα εκει την διαφορα την κανουν τα χρωματα, η αντιθεση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεόραση (digea) ναι, θα ειναι σχετικά μικρές διαφορές στο κομμάτι ευκρίνεια. Σε κάποιο blueray όμως η οξύτητα και η ευκρίνεια των lcd-led πολλές φορές δρα θετικά Παράδειγμα πολλού πελάτες μου σε καλογυρισμένες 2D Full HD ταινίες νιώθουν οτι βλέπουν 3d περιεχόμενο!! H αυξημένη ευκρίνεια δίνει έντονα την αίσθηση του βάθους.

 

Τώρα που οι νέες ταινίες δίνουν έμφαση στην ανάλυση και σταματήσαν (επιτελούς) την προσθήκη του τεχνητού film grain - noise, η αυξημένη ευκρίνεια είναι κάτι το θελητο.

 

Κατα βαση συμφωνώ με οσα λες για το βαθύ μαύρο των πλάσμα και την αντίθεση Σε κίνηση και gamma ομως τα οικονομικά μοντέλα ειναι οριακά αποδεκτά. Πχ μια 40EH6030 στα 200hz με interpοllation στα 499 ειναι μακράν καλύτερη σε κίνηση και overall εικόνα απο μια 43Ε450 που κοστίζει τα ιδια χρήματα.

 

Αρα το συμπέρασμα είναι οτι δεν υπάρχει κατι στάνταρ, ουτε μονόδρομος σε καποια κατεύθυνση Υπάρχουν πολλες επιλογές και αναζητώντας βρίσκουμε το σωστό προϊών.

 

Στα καλά μοντέλα πλάσμα δεν το συζητώ, ισχύουν και με το παραπάνω αυτα που αναφέρεις.

 

 

Offtopic...To Game Of Thrones πότε ξανά ξεκινά με νέες season??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια Ακυρο Ολα,.. Πηγα και ειδα απο κοντα σημερα την http://www.skroutz.gr/s/448767/Samsung-UE40ES8000.html στα 1250ευρω απο electronet και εχει και μια προσφορα η samsung σου επιστρεφει πισω 150 ευρω με καταθεση στη τραπεζα....

Την ειδα απο κοντα κ ειπα να παρω κατι που το εχω δει κ οχι κατι που δεν το ξερω...

Τωρα θελω να μου πειτε την γνωμη σας καλα εκανα η ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τι να πουμε. Ειναι μια απο τις κορυφαιες led που δεν χωρα σηζυτηση για την ποιοτητα εικονας που προσφερει. Αν και δεν αναφερθηκες για τετοια επιπεδα budget.

 

Στα 1250 υπαρχουν και πλασμα πολυ καλες.

 

Σαφως και πρπει να δεις πρωτα κατι πριν το αγορασεις. Ειναι αυτονοητο και κοινη λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τι να πουμε. Ειναι μια απο τις κορυφαιες led που δεν χωρα σηζυτηση για την ποιοτητα εικονας που προσφερει. Αν και δεν αναφερθηκες για τετοια επιπεδα budget.

 

Στα 1250 υπαρχουν και πλασμα πολυ καλες.

 

Σαφως και πρπει να δεις πρωτα κατι πριν το αγορασεις. Ειναι αυτονοητο και κοινη λογικη.

 

Το ξερω αλλα την ειδα και χαζεψα λιγακι.... κ λεω δν ....... ας παρω αυτη γινεται λεει και καποια αναβαθμηση αργοτερα σ αυτη καλα το ξερω βλακειες ειναι μαρκεντιγκ κ αυτα γιατι ποσα χρηματα θα θελει και σε 2 χρονια να της κανεις την αναβαθμιση αλλα την ειδα κ κολλησα... το ξερω υπαρχει κ αυτη http://www.skroutz.g...X-P42GT50E.html που ειναι εξισου πιο καλη απ την αλλη πλασμα που ηθελα.. αλλα απ αυτα που διαβαζω οτι ειναι λιγο μπιζιλες η πλασμα θελουν καποιο στρωσιμο εχουν τεσπα καποιες ιδιοτροπιες λεω ας παρω αυτη κ ας χασω λιγο ποιοιτητα απο πλασμα γιατι ο Player της samsung τα παιζει ολα απο στικακι ενω της panasonic μπορει βρισκομουν προεκπληξεων......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...