Προς το περιεχόμενο

Όνειρο για τυχερούς ή για αυτούς που διαβάζουν;


DoctorJT98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζεται να γνωρίζεις κάτι παραπάνω. Απλά κάνε ό,τι πρέπει τώρα και όταν έρθει η στιγμή θα σου πουν οι καθηγητές σου. Γυμνάσιο είσαι ακόμη, ηρέμησε. Εγώ στο γυμνάσιο σκεφτόμουν πότε θα έρθει αυτή η στιγμή για να τελειώσω, όχι πώς θα διαβάζω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να γνωρίζεις κάτι παραπάνω. Απλά κάνε ό,τι πρέπει τώρα και όταν έρθει η στιγμή θα σου πουν οι καθηγητές σου. Γυμνάσιο είσαι ακόμη, ηρέμησε. Εγώ στο γυμνάσιο σκεφτόμουν πότε θα έρθει αυτή η στιγμή για να τελειώσω, όχι πώς θα διαβάζω. :-)

 

LOL! Thank you!

Απλά ξαναλέω αν κάποιος θέλει να μου πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κοίτα, όταν πέρασα εγώ στην ιατρική το σύστημα ήταν εντελώς διαφορετικό, οπότε μπορώ να σου δώσω μόνο γενικές συμβουλές.

 

1. Σιγουρέψου ότι θες να γίνεις γιατρός. Υπάρχουν χιλιάδες λόγοι για να μην γίνεις γιατρός σήμερα στην Ελλάδα. Ψάξε γνωστούς γνωστών σου που είναι 30-40 χρονών γιατροί και μίλα μαζί τους για το πώς είναι η ζωή ενός γιατρού. Έχει πολύυυυυ κόπο και πολλά προβλήματα. Ρώτα. Πολύ βασικό.

 

2. Εφόσον όλοι δίνετε τα ίδια θέματα στις εξετάσεις, δεν έχει σημασία αν είναι εύκολα ή δύσκολα, σημασία έχει να γράψεις καλύτερα από τους υπολοίπους.

 

3. Πιο βασικό από το πότε θα κάνεις φροντιστήριο είναι να έχεις σωστές βάσεις. Δεν μετράνε οι βαθμοί στο Γυμνάσιο και το Λύκειο, μετράει να καταλαβαίνεις τι μαθαίνεις, ώστε όταν αρχίσεις φροντιστήριο να χτίσεις πάνω σε αυτά. Με παπαγαλία μια χαρά βαθμό παίρνεις τώρα, αλλά μετά θα τα βρεις μπαστούνια.

 

4. Με εξαίρεση ορισμένους πολύ προικισμένους ανθρώπους, αυτό που καθορίζει την επιτυχία είναι κυρίως η δουλειά. Το διάβασμα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κι όχι μόνο στην Γ' Λυκείου. Αυτό που έγραψα πιο πριν για τα θεμέλια στη γνώση. Την τύχη σου την φτιάχνεις εσύ κατά κύριο λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κοίτα, όταν πέρασα εγώ στην ιατρική το σύστημα ήταν εντελώς διαφορετικό, οπότε μπορώ να σου δώσω μόνο γενικές συμβουλές.

 

1. Σιγουρέψου ότι θες να γίνεις γιατρός. Υπάρχουν χιλιάδες λόγοι για να μην γίνεις γιατρός σήμερα στην Ελλάδα. Ψάξε γνωστούς γνωστών σου που είναι 30-40 χρονών γιατροί και μίλα μαζί τους για το πώς είναι η ζωή ενός γιατρού. Έχει πολύυυυυ κόπο και πολλά προβλήματα. Ρώτα. Πολύ βασικό.

 

2. Εφόσον όλοι δίνετε τα ίδια θέματα στις εξετάσεις, δεν έχει σημασία αν είναι εύκολα ή δύσκολα, σημασία έχει να γράψεις καλύτερα από τους υπολοίπους.

 

3. Πιο βασικό από το πότε θα κάνεις φροντιστήριο είναι να έχεις σωστές βάσεις. Δεν μετράνε οι βαθμοί στο Γυμνάσιο και το Λύκειο, μετράει να καταλαβαίνεις τι μαθαίνεις, ώστε όταν αρχίσεις φροντιστήριο να χτίσεις πάνω σε αυτά. Με παπαγαλία μια χαρά βαθμό παίρνεις τώρα, αλλά μετά θα τα βρεις μπαστούνια.

 

4. Με εξαίρεση ορισμένους πολύ προικισμένους ανθρώπους, αυτό που καθορίζει την επιτυχία είναι κυρίως η δουλειά. Το διάβασμα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κι όχι μόνο στην Γ' Λυκείου. Αυτό που έγραψα πιο πριν για τα θεμέλια στη γνώση. Την τύχη σου την φτιάχνεις εσύ κατά κύριο λόγο.

 

Συγχαρητήρια που πέτυχες το όνειρό σου (ιατρική αν δεν κάνω λάθος θα ήθελες)!!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Δεν είμαι παπαγαλάκι :P !!! Στα μαθήματα Φυσική, Χημεία, Βιολογία και Μαθηματικά τα κάνω πάρα πολύ αναλυτικά !!! Δηλαδή οχι τους κανόνες απ'έξω στα Μαθηματικά και μετά να μην μπορώ να τους εφαρμόσω! Αυτό μου την δείνει στα νεύρα σε κάτι μπρρ...

Έκθεση τι πρέπει να κάνω; Απο βιβλία διαβάζω αρκετά μπορώ να πω (Ματωμένα Χώματα και άλλα πολλά!). Τώρα έχω διαβάσει το 1ο Βιβλίο Game Of Thrones: Παιχνίδι του Στέματος και τώρα διαβάζω το 2ο Game Of Thrones: Σύγκρουση Βασιλέων. Καταπληκτικά βιβλία! Έχουν πολλές λέξεις τι οποίες δεν ήξερα. Εντάξει, είναι γεγονός οτι μπορεί να μην είναι λύση για να με βοηθήσει στην έκθεση αυτά τα βιβλία (απ'ότι νομίζω)

Τι άλλο μπορώ να κάνω για την έκθεση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα και πριν, είναι σημαντικό να έχεις κριτική σκέψη και να μπορείς να επιχειρηματολογήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορείς να πείσεις τον αναγνώστη, ακόμα κι αν δεν ενστερνίζεσαι τις απόψεις που αποτυπώνεις στο γραπτό σου.

 

Επίσης πρέπει να έχεις καλό συντακτικό, γραμματική, ορθογραφία και λεξιλόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την έκθεση μπορείς να διαβάζεις άρθρα από εφημερίδες, λογοτεχνικά βιβλία κ.λπ.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Φάνη.

 

Ίσως το μεγαλύτερο αρνητικό της έκθεσης, είναι ότι γράφεις αυτό που θέλουν να δουν οι εξεταστές και όχι τη πραγματική σου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το μεγαλύτερο αρνητικό της έκθεσης, είναι ότι γράφεις αυτό που θέλουν να δουν οι εξεταστές και όχι τη πραγματική σου γνώμη.

 

Αυτό ισχύει σ' ένα βαθμό, αλλά είναι και σε ποιον θα πέσεις, ή μάλλον ποιους, αφού απ' ότι θυμάμαι ο τελικός βαθμός προκύπτει απ' το μέσο όρο 2 βαθμολογητών και αν υπάρχει μεγάλη διαφορά μπαίνει και τρίτος.

 

Π.χ. αν πέσει θέμα η θανατική ποινή όπου η προφανής θέση του εξεταζόμενου πρέπει να 'ναι κατά της, αν τελικά γράψει ότι είναι υπέρ της θανατικής ποινής και επιχειρηματολογήσει «σωστά», μπορεί να πάρει καλό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. αν πέσει θέμα η θανατική ποινή όπου η προφανής θέση του εξεταζόμενου πρέπει να 'ναι κατά της, αν τελικά γράψει ότι είναι υπέρ της θανατικής ποινής και επιχειρηματολογήσει «σωστά», μπορεί να πάρει καλό βαθμό.

 

Ακριβώς, αλλά καλύτερα γράψε "αυτό που θέλουν" για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, διότι, όπως είπες, είναι και που θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, αλλά καλύτερα γράψε "αυτό που θέλουν" για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, διότι, όπως είπες, είναι και που θα πέσεις.

Αυτό ισχύει σ' ένα βαθμό, αλλά είναι και σε ποιον θα πέσεις, ή μάλλον ποιους, αφού απ' ότι θυμάμαι ο τελικός βαθμός προκύπτει απ' το μέσο όρο 2 βαθμολογητών και αν υπάρχει μεγάλη διαφορά μπαίνει και τρίτος.

 

Π.χ. αν πέσει θέμα η θανατική ποινή όπου η προφανής θέση του εξεταζόμενου πρέπει να 'ναι κατά της, αν τελικά γράψει ότι είναι υπέρ της θανατικής ποινής και επιχειρηματολογήσει «σωστά», μπορεί να πάρει καλό βαθμό.

 

Παιδιά είστε φοβεροί! Αλήθεια!!!

Με κάνατε να καταλάβω τέλεια! Πως καταλαβαίνω όμως τι θέλει ο καθηγητής;

Μήπως το καταλαβαίνω απο το τι πιστεύει το σύνολο των ανθρώπων στην Ελλάδα; Δηλαδή στην θανατική ποινή νομίζω οτι οι περισσότεροι είναι κατά. Εγώ είμαι υπέρ για αυτούς που διαπράτουν εγκλήματα. Αλλά εννοείται πως δεν θα το έγραφα. Επειδή καταλαβαίνω οτι οι περισσότεροι δεν την υποστηρίζουν.

Am I right?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι. Τα θέματα είναι λίγο-πολύ γνωστά. Ίσως (και) εκεί βοηθήσει το φροντιστήριο, ώστε να ξέρεις ποια θα είναι η θέση σου σε διάφορα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πας με βάση τον ανθρωπισμό. Π.χ., ναι, η θανατική ποινή θεωρείς ότι είναι αυτή που αρμόζει στους εγκληματίες. Εγώ όμως θα σου πω ότι έτσι δεν υπάρχει ουσιαστικός σωφρονισμός του ατόμου ή ότι μπορεί πολλές φορές η θανατική ποινή να γίνει λανθασμένα, λόγω π.χ. δικαστικής πλάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πας με βάση τον ανθρωπισμό. Π.χ., ναι, η θανατική ποινή θεωρείς ότι είναι αυτή που αρμόζει στους εγκληματίες. Εγώ όμως θα σου πω ότι έτσι δεν υπάρχει ουσιαστικός σωφρονισμός του ατόμου ή ότι μπορεί πολλές φορές η θανατική ποινή να γίνει λανθασμένα, λόγω π.χ. δικαστικής πλάνης.

 

Τέλειος!!! Απο το στώμα μου το πήρες! Δικαστική πλάνη! Επίσης δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "τεχνικά" ζητήματα τηε έκθεσης θα σου τα πουν στο φροντιστήριο, οπότε μην σνησυχείς. Εσύ φρόντισε να είσαι σωστός στην ορθογραφία και την σύνταξη και να διαβάζεις πράγματα που καλλιεργούν τη σκέψη σου. Καλή η λογοτεχνία, αλλά διάβαζε και άρθρα από εφημερίδες. Όχι τα κουτσομπολιά στο Πρώτο θέμα, ε; Πχ παίρνε την Καθηερινή της Κυριακής και διάβαζε 5-6 άρθρα κάθε εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...