Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση φυσικής κατάστασης


facebookcase

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ξερετε καποιο προγραμμα για τρεξιμο το οποιο βελτιωνει την φυσικη κατασταση και να μπορουμε να αυξησουμε την ταχυτητα μας στο τρεξιμο;;σκετο τρεξιμο ειναι λιγο βαρετο γι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε 2 ροτβαιλερ και βαλτα να σε κυνηγανε γυρω γυρω απο το τετραγωνο...και φυσικη κατασταση θα κανεις και ταχυτητα θα αποκτησεις :)

 

πηγαινε σε κανα παρκο να τρεξεις να βλεπεις και αλλους...τι να σου πω...

 

για μενα τα αθληματα ειναι η καλυτερη ασκηση..πνευματικη , σωματικη ταυτοχρονα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν ομάδες μυών. Οι μύες που δίνουν μεγάλη ταχύτητα και εκρηκτικότητα και οι μύες που δίνουν αντοχή και "stamina".

 

Με λίγα λόγια πέραν του αερόβιου για να φτιάξεις αντοχή κλπ θες και βάρη. Πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις στην συγκεκριμένη περίπτωση για ταχύτητα και εκρηκτικότητα. Με κάθε επιφύλαξη μιας κι εγώ είμαι αρχάριος και λατρης της ταχύτητας του καναπέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν ομάδες μυών. Οι μύες που δίνουν μεγάλη ταχύτητα και εκρηκτικότητα και οι μύες που δίνουν αντοχή και "stamina".

 

Με λίγα λόγια πέραν του αερόβιου για να φτιάξεις αντοχή κλπ θες και βάρη. Πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις στην συγκεκριμένη περίπτωση για ταχύτητα και εκρηκτικότητα. Με κάθε επιφύλαξη μιας κι εγώ είμαι αρχάριος και λατρης της ταχύτητας του καναπέ!

 

Για να κανει φυσικη κατασταση δεν θελει τοσο βαρη οσο αεροβιο αλλα τα θελει γιατι αμα εχει κιλακια και κανει αεροβιο θα τα ξεφορτωθει και αν δεν κανει βαρη υπαρχει περιπτωση να κρεμασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερετε καποιο προγραμμα για τρεξιμο το οποιο βελτιωνει την φυσικη κατασταση και να μπορουμε να αυξησουμε την ταχυτητα μας στο τρεξιμο;;σκετο τρεξιμο ειναι λιγο βαρετο γι αυτο

 

Εξαρτάται τι πλατφόρμα έχεις.

 

Π.χ., εάν θες πρόγραμμα για iPhone, νομίζω στο App Store κάτι έχει. Το κατεβάζεις, το τρέχεις και εσύ γυμνάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι απόσταση θες να αυξήσεις ταχύτητα?

 

Γιατί ταχύτητα θεωρούνται και τα 60 και τα 100,200,400 μέτρα.

 

Βάρη δεν είναι απαραίτητα. Εκτός και εάν πας για Ολυμπιακούς αγώνες.

Η ταχύτητα έχει στην βάση της την διαλειμματική προπόνηση. (HIT όπως ανέφεραν παραπάνω)

 

Πχ κάνεις 10 x 200 στο 70%-80% της ταχύτητας σου.

 

(πηγή: ήμουνα αθλητής ταχυτήτων(200-400 μέτρα) από μικρός μέχρι να μπω στην σχολή μου, από τότε ασχολούμαι ερασιτεχνικά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εισαι γρηγορος ειναι φυσικο ταλεντο. Δεν το χτιζεις ετσι απλα :P

Το ολο θεμα ειναι στην συχνοτητα. Απο εκει κ περα μεσω της αεροβιας ασκησης, διαφορων ασκησεων κλπ αποκτας και μεγαλυτερο διασκελισμο ενω κρατας την συχνοτητα στο ιδιο καλο επιπεδο αρα κανεις και την x αποσταση γρηγοροτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος συνδιασμος ειναι αεροβια + βαρη.

Αν εισαι απαυτους που δε θελουν να βλεπουν τα βαρη ουτε ζωγραφιστα αρκεσου σε χαλαρο τρεξιμο (τζοκινγκ) για οσο χρονο νοιωσεις ανετα τη πρωτη φορα. Καθε βδομαδα αυξανε λιγο το χρονο που τρεχεις. Θα δεις οτι σιγα σιγα θα εχεις μεγαλυτερη αντοχη,θα κουραζεσαι πιο δυσκολα.

 

Αν εχεις ΠΟΛΛΑ κιλλα πανω σου για να μη διαλυσεις τα γονατακια σου αρκεσου σε γρηγορο περπατημα γιαρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιλα δεν εχω παραπανω απο οσα πρεπει!(αντε 0,5 με 1 κιλο παραπανω)!βαρη για τα ποδια δεν εχω,εχω ομως για τα χερια!την φυσικη κατασταση και την ταχυτητα την θελω για αρκετους λογους και ενας ειναι για τοπικους αγωνες ας πουμε,για 100 μετρων και 1000 μετρων τρεξιμο!αυτοι οι αγωνες ειναι το φλεβαρη!στην φυσικη κατασταση χρειαζομαι λιγη βελτιωση αλλα δεν ειμαι παλτο!στην ταχυτητα τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά η προπόνηση που θα κάνεις για το κάθε αγώνισμα...

Στα 100m πρέπει να κάνεις ταχύτητες για να βελτιωθεί η αντοχή σου σε υψηλούς παλμούς (180+) και βέβαια βάρη σε συνδυασμό με πλειομετρικές ασκήσεις για την ταχήτητα.

 

Για μεγαλύτερες απόστάσεις χρειάζεσαι συνεχόμενο τρέξιμο με σταθερούς παλμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερετε καποιο προγραμμα για τρεξιμο το οποιο βελτιωνει την φυσικη κατασταση και να μπορουμε να αυξησουμε την ταχυτητα μας στο τρεξιμο;;σκετο τρεξιμο ειναι λιγο βαρετο γι αυτο

 

Για μένα φυσική κατάσταση κάνεις με το τρέξιμο...

Όταν λέμε όμως τρέξιμο εννοούμε τρέξιμο, ΟΧΙ σπριντ ή περπάτημα. Μάθε να τρέχεις και να ανεβάζεις παλμούς, και λίπος θα κάψεις και το σώμα σου θα αλλάζει σταδιακά και σίγουρα θα κερδίζεις μέρα με τη μέρα σε φυσική κατάσταση. Ξεκίνα λοιπόν να βάζεις στόχους πχ σε 25 λεπτά να καλύπτεις μια απόσταση 4 χιλιομέτρων...

 

Δεν μπορώ όμως να ξέρω τώρα το σωματότυπο σου, βάρος, τους στόχους σου κτλπ πρόσεξε μην το παρακάνεις και πέσεις πολύ σε κιλά γιατί θα πρέπει τότε να κάνεις και κάνα πρόγραμμα με βάρη. Φυσική κατάσταση θα έχεις και πάλι βέβαια απλά θα έχεις γίνει πολύ αδύνατος. Πάντως και σε αυτή την περίπτωση αν τρέφεσαι σωστά και καλά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...