Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας Ηλεκτρολόγος TE να προσληφθεί σαν ΔΕ ???


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είσαι απόφοιτος ΙΕΚ/ΤΕΕ/ΤΕΛ/ΤΕΣ/ΕΠΛ/ΟΑΕΔ κτλ, η άδεια που κατέχεις δεν είναι ηλεκτροτεχνίτη ούτε εκδόθηκε λόγω τίτλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή ΙΕΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν είσαι απόφοιτος ΙΕΚ/ΤΕΕ/ΤΕΛ/ΤΕΣ/ΕΠΛ/ΟΑΕΔ κτλ, η άδεια που κατέχεις δεν είναι ηλεκτροτεχνίτη ούτε εκδόθηκε λόγω τίτλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή ΙΕΚ

Είμαι κάτοχος ενιαίου λυκείου που είναι ΔΕ και είναι ισότιμος, δεν ζητάω να κάνω ολική χρήση του πτυχίου αλλά να έχω άδεια.

 

Δεν ξέρω μπορεί να μπορώ να περάσω κάποιο test και να πάρω μια βεβαίωση όπως κάνουν και οι εμπειρικοί.

 

Νομικά δεν είναι παράνομο να κάνω ηλεκτρολογικές εργασίες, δηλαδή πχ ίσως είναι και λίγο άκυρο αν με παίρναν σαν υπάλληλο γραφείου και χάλαγε κάτι ηλεκτρολογικό θα ήταν παράλογο-παράνομο να το φτιάξω εγώ.

 

Επίσης όπως λέω και πιο πάνω την πιστοποίηση γνώσης Η/Y που πήρα λόγω πτυχίου μια χαρά την δέχονται σε άλλες προκήρυξης ΔΕ που θέλουν στα κριτήρια γνώση Η/Y.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

 

 

 

άλλο ορθογραφικό,άλλο τυπογραφικό,στοιχειώδη νοημοσύνη θέλει,sorry απλά ήθελα να το αναφέρω

 

τίποτα REDODIN,μη σου γμσ το θέμα,ΟΚ

 

Κάποτε την έλεγες σε κάποιον για το κόμμα. Οι τελείες όμως; Το πρώτο γράμμα κεφαλαίο στην αρχή της πρότασης; Όχι; Πώς σε βολεύει;

 

Κανένα τυπογραφικό εργαλείο να σου διορθώνει τα ορθογραφικά λάθη; "της απαντήσεις", "συγνώμη", κτλ...;

 

Αλλά ξέχασα...στοιχειώδη νοημοσύνη θέλει...

 

Ήθελες τώρα να πετάξεις την παπαρδέλα σου στο παληκάρι, να δείξεις λίγη εξυπνάδα, συνδυάζοντας τις απόψεις του στο "Ισλαμισμός" με το "τώρα τα ψάχνω αρκετά", έ;...Σου 'ρθε τώρα εσένα...

 

Και μόλις σε ρώτησε τί εννοείς, "τίποτα, μη σου γμσ το θέμα"...σ ωραίος ναουμ...(ουπς, τυπογραφικά λάθη)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είσαι απόφοιτος ΙΕΚ/ΤΕΕ/ΤΕΛ/ΤΕΣ/ΕΠΛ/ΟΑΕΔ κτλ, η άδεια που κατέχεις δεν είναι ηλεκτροτεχνίτη ούτε εκδόθηκε λόγω τίτλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή ΙΕΚ

 

Νομίζω ότι η δεύτερη παράγραφος αυτό ακριβώς εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

 

 

 

 

 

Κάποτε την έλεγες σε κάποιον για το κόμμα. Οι τελείες όμως; Το πρώτο γράμμα κεφαλαίο στην αρχή της πρότασης; Όχι; Πώς σε βολεύει;

 

Κανένα τυπογραφικό εργαλείο να σου διορθώνει τα ορθογραφικά λάθη; "της απαντήσεις", "συγνώμη", κτλ...;

 

Αλλά ξέχασα...στοιχειώδη νοημοσύνη θέλει...

 

Ήθελες τώρα να πετάξεις την παπαρδέλα σου στο παληκάρι, να δείξεις λίγη εξυπνάδα, συνδυάζοντας τις απόψεις του στο "Ισλαμισμός" με το "τώρα τα ψάχνω αρκετά", έ;...Σου 'ρθε τώρα εσένα...

 

Και μόλις σε ρώτησε τί εννοείς, "τίποτα, μη σου γμσ το θέμα"...σ ωραίος ναουμ...(ουπς, τυπογραφικά λάθη)

 

 

 

 

Έγραψα ένα κείμενο αλλά το 'σβησα,κατέβασα το iq αρκετά αλλά και πάλι νόημα δεν θα βγει,οπότε.....

ΥΓ:Μπες με το άλλο account

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Απαντάω και εγώ μετά από δύο χρόνια μιά και τυγχάνω παρόμοια περίπτωση.Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ πτυχιούχος και εγώ αλλά στη σχολή πέρασα μετά την φοίτησή μου σε τεχνικό λύκειο Β κύκλου πρώην ΤΕΕ και νυν Επαλ.Αυτήν  την απορία είχα ΚΑΙ εγώ μια και η επερχόμενη προκηρύξη της ΔΕΗ  ζητά ΔΕ ηλεκτρολόγους εναερίτες και τεχνιτών υπογείων σταθμών και με ηλικιακό περιορισμό άρα πολλές οι πιθανότητες προσωπικά να πετύχω,αλλά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΔΕΝ επιτρέπεται να έχει προέλθει βάσει διαφορετικού τίτλου από τον δηλωμένο και αυτό σημαίνει ότι για να λάβω μέρος είμαι υποχρεωμένος να βγάλω ΚΑΙ την ΣΑΦΩΣ μικρότερη άδεια του τεχνίτη βάσει του ΔΕ πτυχίου αλλιώς θα φάω άκυρο.Το επιβεβαίωσα μετά από χθεσινή τηλεφωνική επικοινωνία με υπεύθυνο του ΑΣΕΠ.

Και έχω πολύ μεγάλο βαθμό στο ΔΕ πτυχίο 19 στα 20 και από πολύτεκνη οικογένεια προέρχομαι.Αν προκηρυχθούν αρκετές θέσεις,κυρίως στο εργοστάσιο ΔΕΗ Μεγαλόπολης θα πάω να την πάρω την άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω και εγώ μετά από δύο χρόνια μιά και τυγχάνω παρόμοια περίπτωση.Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ πτυχιούχος και εγώ αλλά στη σχολή πέρασα μετά την φοίτησή μου σε τεχνικό λύκειο Β κύκλου πρώην ΤΕΕ και νυν Επαλ.Αυτήν  την απορία είχα ΚΑΙ εγώ μια και η επερχόμενη προκηρύξη της ΔΕΗ  ζητά ΔΕ ηλεκτρολόγους εναερίτες και τεχνιτών υπογείων σταθμών και με ηλικιακό περιορισμό άρα πολλές οι πιθανότητες προσωπικά να πετύχω,αλλά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΔΕΝ επιτρέπεται να έχει προέλθει βάσει διαφορετικού τίτλου από τον δηλωμένο και αυτό σημαίνει ότι για να λάβω μέρος είμαι υποχρεωμένος να βγάλω ΚΑΙ την ΣΑΦΩΣ μικρότερη άδεια του τεχνίτη βάσει του ΔΕ πτυχίου αλλιώς θα φάω άκυρο.Το επιβεβαίωσα μετά από χθεσινή τηλεφωνική επικοινωνία με υπεύθυνο του ΑΣΕΠ.

Και έχω πολύ μεγάλο βαθμό στο ΔΕ πτυχίο 19 στα 20 και από πολύτεκνη οικογένεια προέρχομαι.Αν προκηρυχθούν αρκετές θέσεις,κυρίως στο εργοστάσιο ΔΕΗ Μεγαλόπολης θα πάω να την πάρω την άδεια.

 

καλα ρε αδερφε πριν ενα μηνα εβγαλε μονιμους η δεδδηε γιατι δεν εκανες αιτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω και εγώ μετά από δύο χρόνια μιά και τυγχάνω παρόμοια περίπτωση.Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ πτυχιούχος και εγώ αλλά στη σχολή πέρασα μετά την φοίτησή μου σε τεχνικό λύκειο Β κύκλου πρώην ΤΕΕ και νυν Επαλ.Αυτήν  την απορία είχα ΚΑΙ εγώ μια και η επερχόμενη προκηρύξη της ΔΕΗ  ζητά ΔΕ ηλεκτρολόγους εναερίτες και τεχνιτών υπογείων σταθμών και με ηλικιακό περιορισμό άρα πολλές οι πιθανότητες προσωπικά να πετύχω,αλλά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΔΕΝ επιτρέπεται να έχει προέλθει βάσει διαφορετικού τίτλου από τον δηλωμένο και αυτό σημαίνει ότι για να λάβω μέρος είμαι υποχρεωμένος να βγάλω ΚΑΙ την ΣΑΦΩΣ μικρότερη άδεια του τεχνίτη βάσει του ΔΕ πτυχίου αλλιώς θα φάω άκυρο.Το επιβεβαίωσα μετά από χθεσινή τηλεφωνική επικοινωνία με υπεύθυνο του ΑΣΕΠ.

Και έχω πολύ μεγάλο βαθμό στο ΔΕ πτυχίο 19 στα 20 και από πολύτεκνη οικογένεια προέρχομαι.Αν προκηρυχθούν αρκετές θέσεις,κυρίως στο εργοστάσιο ΔΕΗ Μεγαλόπολης θα πάω να την πάρω την άδεια.

Να πας όμως γιατί εγώ περίμενα 2μήνες γι'αυτή την βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε "Anonymous" έχω λάβει μέρος   στην ΔΕΔΔΗΕ προκήρυξη για θέση ηλεκτρολόγου μηχανικόυ ΤΕ,νομίζοντας ότι η μεγάλη "σφαγή"  θα γινόταν για τις ΔΕ θέσεις,αλλά δυστυχώς έπεσα έξω.Άσε που έκανα λόγω άγνοιας γκάφα τις ημέρες που έκανα τα χαρτιά μου και λογικά θα είμαι στους απορριπτέους.

 

"Arianos 16" ευχαριστώ για την πληροφορία,αν και δυσάρεστη. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε "Anonymous" έχω λάβει μέρος   στην ΔΕΔΔΗΕ προκήρυξη για θέση ηλεκτρολόγου μηχανικόυ ΤΕ,νομίζοντας ότι η μεγάλη "σφαγή"  θα γινόταν για τις ΔΕ θέσεις,αλλά δυστυχώς έπεσα έξω.Άσε που έκανα λόγω άγνοιας γκάφα τις ημέρες που έκανα τα χαρτιά μου και λογικά θα είμαι στους απορριπτέους.

 

"Arianos 16" ευχαριστώ για την πληροφορία,αν και δυσάρεστη. :(

 

μια χαρα ηταν η τε , η δε και πε ηταν πολλοι περισσοτεροι, επισης ποτε δεν ξερες εγω δηλωσα ολες τις πολεις και οπου κατσει.

Να πας όμως γιατί εγώ περίμενα 2μήνες γι'αυτή την βεβαίωση.

 

εγω για β ταξης ηλεκτρολογου τει εκανα δεκα μερες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 21 Οκτωβρίου 2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 3Κ/2014

Γνωστοποιείται ότι, στο πλαίσιο της Προκήρυξης 3Κ/2014 του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 11/5-9-2014, Τεύχος Προκηρύξεων ΑΣΕΠ) για την πλήρωση με σειρά προτεραιότητας πεντακοσίων σαράντα (540) θέσεων προσωπικού, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ανώνυμη Εταιρεία ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. Α.Ε.), υποβλήθηκαν συνολικά 12.363 αιτήσεις από υποψηφίους των κατηγοριών Πανεπιστημιακής (Π.Ε.), Τεχνολογικής (Τ.Ε.) και Δευτεροβάθμιας (Δ.Ε.) Εκπαίδευσης.

Ειδικότερα, υποβλήθηκαν:
  • 6.848 αιτήσεις για την κάλυψη 160 θέσεων κατηγορίας Π.Ε.
  • 2.845 αιτήσεις για την κάλυψη 90 θέσεων κατηγορίας Τ.Ε.
  • 2.670 αιτήσεις για την κάλυψη 290 θέσεων κατηγορίας Δ.Ε.

Από asep.gr

 

Αφαίρεσε από την κατηγορία ΔΕ  τις θέσεις χειριστών οχημάτων (10 συνολικά) και έχεις συνολικά 280 θέσεις ηλεκτρολόγων πρώην Ειδικότητος ΣΤ  , υπόγειων εναέριων κυκλωμάτων και Σταθμών-Υποσταθμών ΚΑΙ το σημαντικότερο με ηλικιακό περιορισμό όσον αφορά τους Εναερίτες,ήτοι όσοι γεννηθέντες  πριν το 1979 ΔΕΝ γίνονται δεκτοί ως εναερίτες.

 

Θα μου πους βρε φίλε λιγότερα τα λεφτά και επικίνδυνες συνθήκες εργασίας σαν εναερίτης,αλλά από την άλλη το σκέφτεσαι σε τέτοιους δύσκολους καιρούς?


ΥΓ

Επίσης σου εύχομαι καλή επιτυχία στον διαγωνισμό που έλαβες μέρος, φίλε Anorymous !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 21 Οκτωβρίου 2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 3Κ/2014

Γνωστοποιείται ότι, στο πλαίσιο της Προκήρυξης 3Κ/2014 του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 11/5-9-2014, Τεύχος Προκηρύξεων ΑΣΕΠ) για την πλήρωση με σειρά προτεραιότητας πεντακοσίων σαράντα (540) θέσεων προσωπικού, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ανώνυμη Εταιρεία ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. Α.Ε.), υποβλήθηκαν συνολικά 12.363 αιτήσεις από υποψηφίους των κατηγοριών Πανεπιστημιακής (Π.Ε.), Τεχνολογικής (Τ.Ε.) και Δευτεροβάθμιας (Δ.Ε.) Εκπαίδευσης.

Ειδικότερα, υποβλήθηκαν:

  • 6.848 αιτήσεις για την κάλυψη 160 θέσεων κατηγορίας Π.Ε.
  • 2.845 αιτήσεις για την κάλυψη 90 θέσεων κατηγορίας Τ.Ε.
  • 2.670 αιτήσεις για την κάλυψη 290 θέσεων κατηγορίας Δ.Ε.

Από asep.gr

 

Αφαίρεσε από την κατηγορία ΔΕ  τις θέσεις χειριστών οχημάτων (10 συνολικά) και έχεις συνολικά 280 θέσεις ηλεκτρολόγων πρώην Ειδικότητος ΣΤ  , υπόγειων εναέριων κυκλωμάτων και Σταθμών-Υποσταθμών ΚΑΙ το σημαντικότερο με ηλικιακό περιορισμό όσον αφορά τους Εναερίτες,ήτοι όσοι γεννηθέντες  πριν το 1979 ΔΕΝ γίνονται δεκτοί ως εναερίτες.

 

Θα μου πους βρε φίλε λιγότερα τα λεφτά και επικίνδυνες συνθήκες εργασίας σαν εναερίτης,αλλά από την άλλη το σκέφτεσαι σε τέτοιους δύσκολους καιρούς?

ΥΓ

Επίσης σου εύχομαι καλή επιτυχία στον διαγωνισμό που έλαβες μέρος, φίλε Anorymous !!!

 

επισης καλη τυχη, το θεμα ειναι το εξης Α ο καλος βαθμος στα ΔΕ ειναι πολυ πιο ευκολος απο οτι στους ΤΕ  οποτε ενας με πτυχιο 6-6.5 εχει πιο πολλες πιθανοτητες απο εναν ΔΕ 15-17 και Β η ΤΕ κανουν μονο αιτηση η ΔΕ θα περασουν και τεστ δηνατοτητων απο επιτροπη που κανει ακομα πιο δυσκολο να εισαι στους επιτυχοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα χθες στο γραφείο "επαγγελμάτων" του τμήματος βιομηχανίας της περιφέρειάς της περιοχής μου και ζήτησα να βγάλω την μικρότερη άδεια του ηλεκτρολόγου τεχνίτη βάσει αυτή τη φορά του ΔΕ πτυχίου του τεχνικού λυκείου Β κύκλου σπουδών ηλεκτρολογίας,πρώην ΤΕΕ και νυν "Επάλ" και μου ανέφεραν συγκεκριμένα ότι ΔΕΝ γίνεται,κοινώς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, να βγάλω την υποδυέστερη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρολόγου τεχνίτη αυτή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γιατί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ηλεκτρολόγου μηχανικού ΤΕ που ήδη έχω,μαζί με τις τωρινές βεβαιώσεις αναγγελίας,ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΟΥΝ  τα προσόντα του τεχνίτη και μπορώ άνετα λέει να τις χρησιμοποιήσω  αν θελήσω να λάβω μέρος σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ για την διεκδίκηση μίας θέσης ΔΕ ηλεκτρολόγου.

Εν ολίγοις στην περίπτωση αυτή μου είπαν ότι πχ ένας αρχιτεχνίτης μπορεί κάποια στιγμή να προβιβασθεί σε εργοδηγό,αλλά δεν επιτρέπεται τ' αντίθετο.

 

Στον ΑΣΕΠ όμως μου ανέφεραν ότι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να έχει προέλθει από τον βασικό τίτλο σπουδών που θα προσκομίσω,αλλά στο "βιομηχανίας" μου λένε ότι αυτό ΔΕΝ παίζει κάποιο ρόλο στην περίπτωση αυτή.Τώρα λέτε να προσκομίσω για ΔΕ θέση ως βασικό τίτλο, τον τίτλο του ηλεκτρολόγου μηχανικού ΤΕ??Καλύτερα λοιπόν λέω, όταν δημοσιευτεί η προκήρυξη της ΔΕΗ των περίπου 584 θέσεων,να ξαναπάρω τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ για παραιτέρω διευκρινίσεις.

 

ΥΓ

Anorymous τα προσωρινά αποτελέσματα της ΔΕΔΔΗΕ προκήρυξης του ΑΣΕΠ μάλλον αναμένεται να βγουν μέχρι το τέλος του μήνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ

Anorymous τα προσωρινά αποτελέσματα της ΔΕΔΔΗΕ προκήρυξης του ΑΣΕΠ μάλλον αναμένεται να βγουν μέχρι το τέλος του μήνα.

 

 

Τσεκαρω ρε καθε 2-3 μερες παντως ευχαριστω για την πληροφορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα ρώτησα και έμαθα σήμερα, ότι μπορώ άνετα να λάβω μέρος στον παρακάτω ΣΟΧ διαγωνισμό ως Ηλεκτρολόγος ΔΕ!:

 

http://www.dei.gr/Documents2/PROSLIPSIS%208%20M/SOX5DLKM2014.pdf

 

 

Anorymous  πρόσφατα έμαθα ότι οι επιτυχόντες της 3Κ/2014 προκήρυξης δεν θα τεθούν σε μεγάλου διαστήματος αναμονή πρόσληψης αφού  εκτός απροόπτου, σύντομα θα αναλάβουν καθήκοντα μιά και πάρα πολλοί οι υπάλληλοι ΔΕΔΔΗΕ και ΔΕΗ που μέχρι τέλος του χρόνου θα συνταξιοδοτηθούν.Γνωστοποιώ επίσης ότι παρακολουθώ την κατατοπιστική  ιστοσελίδα diorismos.gr (Δεν  βάζω όλον τον κωδικό-πρόθεμα  για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση ιστοσελίδας.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...