Προς το περιεχόμενο

Αγορά 27αρας Yamakasi


Sotosgl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, όπου και να έχω διαβάσει για αυτές μόνο καλά λόγια λένε. Εννοείται πως παίρνεις αυτές με τον έλεγχο για 0pixel.

 

Απλά να ξέρεις (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη) πως έχουν ΜΟΝΟ DVI. Στο λέω γιατί κάποιοι την πάτησαν γιατί γλυκάθηκαν και πήραν 3 για CF αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και όχι μόνο αυτό αλλά είναι αρκετά "εκλεκτικές" με το θέμα του καλωδίου DVI που βάζεις. Αν δεν είναι αρκετά μονωμένο κάνει παράσιτα ή δεν δουλευει καν.

παρόλα αυτά είναι πάρα πολύ καλές για τα λεφτά τους. Η εικόνα, ιδιαίτερα μετά από calibration, είναι αψογη (delta στα χρώματα κάτω από 0.4). Μείον είναι επίσης η ομοιογένεια του φωτός. Αν και LED δεν ξέρεις ποτέ πόσο ανομοιογενές θα είναι το φως. Οπότε αν είσαι γραφιστας ή έχεις λόξα με την τελειότητα πήγαινε σε άλλη οθόνη.

Αν θέλεις να δεις τι διαφορα έχει σε σχέση με την Dell 2711, δες το θέμα που έχω ανοίξει για μια βάση τοίχου που εφτιαξα. Στην μέση έιναι η Dell και περιφερικά οι Matrix. Απλά να θυμάσαι ότι η Dell έχει matt coatring ενώ η πλειοφηφία των οθονών gloss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AGIKBAB132-HDMI-DVI__15867_zoom.jpg

Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, όπου και να έχω διαβάσει για αυτές μόνο καλά λόγια λένε. Εννοείται πως παίρνεις αυτές με τον έλεγχο για 0pixel.

 

Απλά να ξέρεις (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη) πως έχουν ΜΟΝΟ DVI. Στο λέω γιατί κάποιοι την πάτησαν γιατί γλυκάθηκαν και πήραν 3 για CF αλλά δεν...

 

δεν κανει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις είναι single link dvi, οπότε δεν δουλεύει.

Θεωρητικά το HDMI 1.4 έχει δυνατότητα ως 4Κ οθόνες οπότε μια κάρτα με αυτό ίσως υποστηρίζει μεγάλες αναλύσεις (θα πρέπει σε κάθε καρτα να βρείς ποια είναι η μέγιστη ανάλυση που υποστηρίζει από το HDMI).

Δυστυχώς οι απλοί HDMI-DVI adapters που έχει κάθε κάρτα μέσα δεν κάνουν δουλειά σε μεγάλες αναλύσεις. όσα pin και να έχουν είναι single link. Χρειάζειαι ενεργός adapter, πρακτικά ο ίδιος με του Dp, ο οποίος όμως είναι ακριβός 80+ ευρώ αν τον βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δύο λόγους:

1. Όταν τις πήρα ήταν πολύ φθηνότερες 240 ευρώ +10 για το 0 pixel. H μικρότερη Achieva έκανε +100 ευρώ.

2. Η πρώτη ήρθε σε 4 μέρες και μου άρεσε αρκετά οπότε πήρα και την δεύτερη άμεσα..

 

Βρες 0 Pixel οποσδήποτε, γιατί για να το ελέγξουν κοιτούν και άλλα πράγματα, και το κυριότερο σου εγγυούνται ότι η οθόνη δεν έφυγε από αυτούς DOA.

Απλά το ξανατονίζω, μόνο EMS, όλες οι άλλες εταιρίες είναι τουλάχιστον +150 ευρώ σε φόρους και λοιπά νταβατζιλίκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει, σε διάφορα site τις χωρίζουν σε α και β διαλογής, ανάλογα με την ποιότητα του πάνελ, τα ηλεκτρονικά που έχουν πάνω και από διάφορα εξτρα π.χ γυαλί στην επιφάνεια της οθόνης.

Η οθόνη που πήρα δεν ανοίκει στις μάρκες α διαλογής, χωρίς να είμαι δυσαρεστημένος με αυτό που αγόρασα, κάθε άλλο μάλιστα.

Για μιά α διαλογής με όλα τα εξτρά η τιμή φτάνει σίγουρα στην τιμή της Dell 2713, ιδαίτερα αν πέσει στο τελωνείο.

Αποφάσισε τι χρήματα θα δώσεις και δες την καλύτερη 0 πιξελ που μπορείς να αγοράσεις. Δες αν χρεώνει ή όχι ταχυδρομικά ο πωλητής, τι εγγύηση έχει (αν και να ξέρεις η φθηνότερη τιμή που βρήκα για επιστροφή στην Κορέα είναι 65 ευρώ).

Αν οποσδήποτε θέλεις Dp η HDMI θα δώσει σίγουρα παραπάνω λεφτά, γιατί εκτώς των βισμάτων προσθέτουν και τον scaler που πέρει το 1920χ1080 σήμα και το ανεβάζει στα 2540. Οι απλές με DVI δεν έχουν scaler για αυτό και δεν δουλεύουν παρά μόνο στην native ανάλυση, δεν δείχνουν bios και Dos κτλ.

Αν δεν σε χαλάνε αυτά, τότε προχώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα 0 pixel η τιμη ανεβαινει αρκετα. Πολλοι λενε οτι 2-3 pixel κολλημενα/καμμενα να εινια δεν ειναι ορατα σε τετοιο μεγεθος οθονης. Έπειτα απο περισσοτερη ερευνα συγκεντρωσα αυτες και για οποιον αλλον ενδειαφερεται απο εμπιστους πωλητες και φθηνες.1) New Achieva Shimian QH270 Lite Quad HD 2560x1440 16 9 DVI D Computer Monitor | eBay

 

2) New YAMAKASI Q271i LED 2560X1440 WQHD 27" IPS Hdmi1.4a Monitor

 

3) http://www.ebay.com/itm/Qnix-QX2700-LED-27inch-Wide-QHD-2560-x-1440-Built-in-speaker-Standard-/330827852294?pt=Computer_Monitors&hash=item4d06e06a06 Αν αγοραζες τωρα ποια θα επελεγες ? Thanks!

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρίτη επιλογή που μου δείχνεις δεν δουλεύει.

Κατά τα άλλα, θέλεις HDMI; αν ναι τότε πάρε την ακριβότερη, αν όχι την φθηνοτερη.

Αν θέλεις να κάνεις eyefinity ή το αντίστοιχο της Nvidia, θέλεις οποσδήποτε μια οθόνη με Dp, δεν έχω διαβάσει καμία υλοποίηση με HDMI.

Εδώ θα πήγαινα για την μικρότερη δυνατή τιμή, οπότε την πρώτη. Να θυμάσαι ότι καμία δεν δίνει σήμα πριν μπεις στα Windows, θέλεις και άλλη οθόνη για το Bios κτλ.

Πάντως όταν ξαναπήρα οθόνη 27' για τον αδερφό μου πήρα την εξής:

http://viewitem.eim.ebay.gr/Perfect-Pixel-27-Inch--LED-Qnix-QX2700-SIPS-2560x1440-WQHD-Quad-HD-Monitor/130738099654/item

Κανένα πρόβλημα και με αυτή.

Άλλη μια φορά το τονίζω, όταν θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή ζήτα EMS Express και απόδειξη με τιμή ως 100 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τίποτα για πάνω από 60Hz για τις οθόνες που έχω και για να πώ την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει. Επίσης έχω ΑΤΙ κάρτα και απο ό,τι έχω δει είναι αρκετά δύσκολο λόγω οδηγών.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πήγαινε σε οθόνες που σίγουρα το κάνουν π.χ Achieva. Πάντως επίσημα δεν υποστηρίζεται η δυνατότητα αυτή και έχω διαβάσει ότι μπορεί να καεί αν την ζορίσεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

υπολογισε και το τελωνειο που θα περασει η οθονη κανα 130 ευρω

 

Πως υπολογισες το τελωνειο ?

Υπαρχει καποιο fix ποσοστο ή οτι τους καπνισει?

 

Δηλαδη σε ενα προιον που ενδιαφερομαι να παραγγειλω απο Κινα, αξιας 600$ περιπου ποσο να περιμενω τελωνειο και λοιπα νταβατζιλικια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...