Προς το περιεχόμενο

overclocking q6600 !


vasgka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum !

Έχω υπερχρονίσει τον υπολογιστή μου που πλέον εμφανίζει αυτά τα χαρακτηριστικά , ανεβάζοντας τον πολλαπλασιαστή όμως από το 8 σε 9 δεν τα καταφέρνει... προφανώς κάτι συμβαίνει με τις τάσεις τις οποίες τις έχω στο auto δεν μπορώ όμως να βρω την χρυσή τομή χειροκίνητα !

Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια σας ,...... που να αλλάξω και πόσο τις τιμές ?

Και αν φυσικά είναι εφικτός περαιτέρω υπερχρονισμός για ένα σύστημα σαν το δικό μου !

 

Ευχαριστώ !

 

post-250673-0-60841100-1352627808_thumb.png

post-250673-0-31975600-1352627958_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

400*9 δεν είναι λίγα, μιλάμε για 50% overclocking σε σχέση με τα stock clocks.

 

Αν τα έχει ο επεξεργαστής σου, θα χρειαστεί αρκετή τάση, λογικά πάνω από 1.4V, μην πω παραπάνω.

 

Με τι τον ψύχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι εξαρτάται κι απ' το τσιπάκι, δεν είναι και χαλαρό κλοκάρισμα το 50% στον Q6600.

 

Μιας και είναι στα 65nm, δεν έχει θέμα και ~1.5V να του εφαρμόσεις, οπότε μπορείς να ορίσεις κάπου εκεί το Vcore και να δεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ενώ από το bios ανεβάζω το ρεύμα στο 1.47 (δεν θυμάμαι ακριβώς την ένδειξη)περίπου όταν μπαίνω στα windows to cpu-z μου δίνει v-core κάπου μεταξύ 1.36- 1.38 ?

Ανεβάζοντας το ρεύμα τελικά μπήκε στα windows προσπαθώντας όμως να τρέξει το prime καταρέει !

Προφανώς θέλει και άλλο ρεύμα αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει να τον πιέσω παραπάνω για ελάχιστα προσδοκόμενα οφέλη !

Με τς μνήμες δεν υπάρχει περίπτωση να τρέχει κάτι ,είναι θέμα καθαρά ρεύματος του επεξεργαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το λεγόμενο Vdroop και είναι φυσιολογικό. Εσύ θα κρατάς αυτό που βλέπεις στο cpu-z.

 

Όπως είπες κι εσύ, προφανώς θέλει κι άλλο. Μην το φοβάσαι, δε χαμπαριάζει όσο δεν κάνεις υπερβολές και απ' τη στιγμή που έχεις τόσο δυνατή ψύκτρα.

Τα οφέλη είναι κάτι σχετικό, αν παίζεις παιχνίδια και σε κόβει σε κάποια σημεία ο επεξεργαστής, ένα καλό κλοκάρισμα θα σου δώσει ένα boost.

Ή ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι την extra ταχύτητα, μπορεί απλά να το δεις σα στόχο να φτάσεις τουλάχιστον τα 3.6GHz.

 

Οι μνήμες σου απ' ότι κατάλαβα είναι 800άρες και καλές, οπότε μπορείς να κυνηγήσεις τουλάχιστον το 400*9 ώστε να παίζεις 1:1.

Όπως και να 'χει τσέκαρε το διαιρέτη και όρισέ τον έτσι, ώστε να μην ανέβουν πάνω από τα 400MHz (800MHz effective). Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δε σε κόβουν αυτές.

 

Αν δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνουν τα παραπάνω, ρίξε μια ματιά στο οδηγό για Overclocking σε Core 2 Duo's εδώ στο forum και αν έχεις απορίες το συζητάμε.

 

Πάντως να ξέρεις ότι όσο παίζεις κάτω από τους 80-85°C σε full load και δεν τον έχεις με 1.6V π.χ., δεν έχεις πρόβλημα. Δε μασάει ο Q6600 σου.

Έχεις καλό πακέτο, μητρική που κλοκάρει (αν δεν είναι καμια κομμένη έκδοση), Q6600 που είναι G0, μνήμες που παίζουν τουλάχιστον στα 800MHz, ψύκτρα γομάρι.

Κρίμα να μην το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες δουλεύουν συγχρονισμένα στο 1:1 και εκεί ακριβώς θέλω να το κρατήσω γι΄αυτό και δεν πειράζω το fsb !

Μάλλουν θέλουν πείραγμα και τα north-south bridge στα volt ....... θέλει ψάξιμο !

Σίγουρα το ότι δουλεύει δροσερός ο επεξεργαστής είναι υπέρ μου......γι΄αυτό και επέλεξα αυτή την ψύκτρα ......που εξασφαλίζει τουλάχιστον το χαμηλό της θερμοκρασίας !

Οι μνήμες μου είναι με ψύκτρες http://images.highspeedbackbone.net/skuimages/large/C13-6076-main.jpg

αλλά θα χάσω εντελώς την μπάλα αν προσπαθήσω να τις υπερχρονίσω και αυτές ...οπότε μένω στο 9χ400 ως στόχο !

Φαντάζομαι ότι αν ήταν στα 1066 Mhz θα είχα και άλλες δυνατότητες στον υπερχρονισμό του επεξεργαστή ...ώστε πάντα να κρατώ την συγχρονισμένη λειτουργία μνήμης-επεξεργαστή ασφαλή !

Θα δοκιμάσω ...θα ψάξω.... να πετύχω κάτι καλύτερο μιας και το βάπτισμα του πυρός στα 3.2Mhz ήταν επιτυχές και κυρίως ασφαλές ...ευχαριστώ για την ανταπόκριση και την βοήθεια.... μου ήταν χρήσιμη... γιατί διάβασα και πολλές απόψεις σε άλλα forum διφορούμενες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτι να καταφέρνω σιγά σιγά !

Με το ανάλογο κόστος βέβαια σε θερμοκρασίες !

Θερμοκρασία δωματίου δεν έχω ...πρέπει να είναι γύρω στους 19-20 c !

Οι πυρήνες παρουσιάζουν διαφορές στην θερμοκρασία είτε σε idle κατάσταση είτε υπό φόρτο και απάντηση για τυχόν δεισλειτουργία τους δεν βρήκα στο διαδίκτυο !

Το τέστ είχε διάρκεια δεκαλέπτου αλλά τουλάχιστον δεν κατέρευσε όπως τις άλλες φορές !

post-250673-0-06500500-1352719070_thumb.png

post-250673-0-20910700-1352719095_thumb.png

Το σύστημα φιλοξενείται σε αυτό το κουτί ....

post-250673-0-08315700-1352719668_thumb.png

 

 

αυτή την στιγμή διαθέτω τους 3

Front: 200 mm fan x 1 Red LED on / off fan x 1 / 700 RPM / 19 dBA

Top: 200 mm fan x 1 / 700 RPM / 19 dBA

Rear: 120 mm fan x 1 / 1200 RPM / 17 dBA

σκέφτομαι ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον έναν επιπλέον για καλύτερο αερισμό τους καλοκαιρινούς μήνες..θα βοηθούσε κάτι τέτοιο περαιτέρω ...?

Τι να προτιμήσω

 

έναν Bottom: 120 / 140 mm fan x 1 (optional) ή

 

έναν Side: 200 mm fan x 1 (optional)

(can be swap for 120 mm fan x 2)

 

Γιατί, σου είπε κανείς ότι δεν πάει άλλο ή ότι δεν αξίζει;

Ότι είναι παρωχημένης τεχνολογίας.. όπου το ασπάζομαι εν μέρει ...και δεν αξίζει να ασχολούμαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Ποιο πρόγραμμα έτρεξες για να τον stressάρεις;

 

Η διαφορά μεταξύ των πυρήνων μπορεί να οφείλεται στην επαφή στης ψύκτρας με το καπάκι του επεξεργαστή, αν και δε νομίζω. Εξάλλου είναι συχνό φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prime 95 !

Το θέμα είναι ότι υπο φόρτο όλες οι τιμές θα έπρεπε να συγκλίνουν

Την ψύκτρα την έβγαλα ,.. μετά την πρώτη τοποθέτηση της ,... καθάρισα τις επαφές άπλωσα λίγη περισσότερη πάστα αλλά δεν άλλαξε τίποτα , δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα αφού κανένας πυρήνας δεν πλησιάζει το όριο !

 

Η noctua βέβαια λέει ότι δεν απλώνεις την πάστα , το ομοιόμορφο άπλωμα επιτυγχάνεται με την πίεση της ψύκτρας επάνω στο καπάκι του επεξεργαστή αφού βάλεις την ποσότητα που προτείνεται στο κέντρο του....ίσως το δοκιμάσω και έτσι !

Θα δοκιμάσω παρατεταμένο χρονικά τεστ να δω την σταθερότητα του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι ψιλοστραβό το καπάκι του επεξεργαστή και γι' αυτό να παρατηρείς αποκλίσεις μεταξύ των πυρήνων. Απ' ότι φαίνεται «χωρίζονται» σε 2 ομάδες οι πυρήνες, οπότε μπορεί η μια μεριά να έχει ένα θεματάκι.

Μπορεί όμως και να είναι απλά έτσι.

 

Μη σε απασχολεί αυτό.

 

Όταν καταλήξεις ότι είσαι σταθερός στα 400*9 με την τρέχουσα τάση, δοκίμασε να τη μειώσεις μέχρι την ελάχιστη τιμή στην οποία είναι σταθερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...