Προς το περιεχόμενο

δεν βλέπει τον σκληρό, περίεργος θόρυβος, τι κάνω;


santana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν εξωτερικό 500άρι 2.5 usb και τον συνδέω στον υπολογιστή κάνει λίγο φιστ φιστ (περίεργο θόρυβο) και μου βγάζει "εγκαταστάθηκε επιτυχώς" αλλά δεν τον βλέπει πουθενά, ούτε στο explorer ούτε στο storage manager.

 

Τον βλέπει στο afr (active file recovery) σαν 2ΤΒ... πάτησα superscan αλλά όπως πάει θέλει 3-4 μήνες για να τελειώσει...

 

Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να σώσω κανα αρχείο πριν τον δώσω για αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν εξωτερικό 500άρι 2.5 usb και τον συνδέω στον υπολογιστή κάνει λίγο φιστ φιστ (περίεργο θόρυβο) και μου βγάζει "εγκαταστάθηκε επιτυχώς" αλλά δεν τον βλέπει πουθενά, ούτε στο explorer ούτε στο storage manager.

 

Τον βλέπει στο afr (active file recovery) σαν 2ΤΒ... πάτησα superscan αλλά όπως πάει θέλει 3-4 μήνες για να τελειώσει...

 

Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να σώσω κανα αρχείο πριν τον δώσω για αντικατάσταση;

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, εφόσον τα δεδομένα σου είναι για 'σένα σημαντικά, είναι ...υπομονή! Άσε το afr να κάνει τον έλεγχο κι ας αργεί. Το δοκίμασα προσφάτως σε χτυπημένο δίσκο, ο οποίος φαινόταν μόνο στο bios (...και όχι πάντα!), άργησε μεν να ολοκληρώσει το scan, αλλά ανέκτησα όλα τα περιεχόμενά του. Σίγουρα άξιζε η αναμονή!

 

(Λάβε δε υπ' όψη σου, ότι το γεγονός πως το afr τον αναγνωρίζει στην παρούσα φάση, δε σημαίνει απαραιτήτως ότι θα συνεχίσει - αναλόγως και τής μορφής του προβλήματος που έχει ο δίσκος - να τον αναγνωρίζει και αργότερα. Με δυο λόγια: Μη χάνεις χρόνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαταβολικά πάντως και ενστικτωδώς εγώ θα του έλεγα (ότι προβλέπω) να συνηθίσει στην ιδέα των χαμένων αρχείων και να στείλει τον δίσκο για αντικατάσταση (αφού "παιδευτεί" με προγράμματα ανάκτησης).

 

...και κυρίως να κρατάει πλέον αντίγραφα των σημαντικών αρχείων με το που θα λάβει τον αντικαταστάτη δίσκο (...έχω επίσης μια ενστικτώδη αμφιβολία για την αντικατάσταση, αλλά περί ορέξεως αυτό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο πρώτα αν μπορεί να γίνει τίποτα με το Test Disk : http://www.insomnia....ry/page__st__30 , και μετά μάλλον τον στέλνεις γι' αντικατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...