Προς το περιεχόμενο

Amazon.de Cyber Monday week - 23-30/11/2012


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παντως, τη μοναδικη φορα που παρηγγειλα κατι απ το γερμανικο αμαζον, ηταν τα φτηνα καλωδια HDMI παρεα με το φιλο matrixx, και τα μεταφορικα ηταν 0 (zero) !! προφανως ηταν θεμα πωλητη!

 

το οτι τα καλωδια ηταν μαπα και κανανε νερά πως το ειδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι τα καλωδια ηταν μαπα και κανανε νερά πως το ειδες?

Τι εκανε λεει??

Εχεις κανα λινκ με κατι τετοιο ειπωμενο??

 

4 καλωδια πηρα μονο εγω, κανενα προβλημα. Αλλα τοσα φιλοι μου και ξαδερφια μου. Ενημερωσε με , αν κα οφφτοπικ, δε θυμαμαι σ εκεινο το τοπικ να γραφεται κατι αρνητικο μετα τις παραγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανουν κατι πρασιναδες με το ps3 - λεω θα ναι το οτι πληρωνεις περνεις.

Σοβαρα? Κριμα. Παλι καλα ηταν παμφθηνα, 1 ευρω και κατι! Πιστευω αν το βγαλεις και το ξανα βαλεις θα φευγουν, αν ειναι παροδικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ δυσκολα θα βρειτε προσφορες στο Γερμανικο αμαζον αν δεν βρισκετε στο Αγγλικο.

 

3 χρονια εχω κανει (ας μιλησουμε για BF deals μονο) 30-40 παραγγελιες απο uk και ΜΙΑ απο de... Και αυτη σε προιον που εδωσα τοτε 10 ευρω μεταφορικα ενω με τα τωρα ισχυοντα θα πληρωνα καπου 50-60 οποτε δεν θα εκανα την παραγγελια (7kgr).

Ναι και στο Γερμανικο γλυτωνεις τον επιπλεον ΦΠΑ, αλλα τα μεταφορικα ακομα και σε ελαφρια πραγματα θα φερουν την τιμη, σχεδον παντα, σε χειροτερα επιπεδα απο το Αγγλικο.

 

 

Ασχετο με το θεμα, τα καλωδια που πηρα και εγω απο τον πωλητη εκεινον βγηκαν μια χαρα. 4 τοτε, και αλλα 2 πριν 2 μηνες, ολα οκ. Δεν ηταν ολα ιδια μαρκα παντως. Παιζουν διαφορές κατασκευαστη και "σχεδιου" βυσματων, χωρις ομως καποιο να μην δουλεψε απολυτα καλα σε 1080p και DTS HD-MA.Και στο ps3 μαλιστα δοκιμαστηκαν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα συμφωνήσω με τον matrixxx υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα. Όπως σήμερα που για 1η φορά πήρα κάτι από το amazon.de σε τιμή καλύτερη από του uk. Έχω όμως την απορία, τα μεταφορικά είναι 20 Ε. και το πακέτο έφυγε με DHL 1 ώρα μετά την παραγγελία. Εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης 30/11 :-) - 18/12 :shock: .Υπάρχει περίπτωση να κάνει τόσο καιρό με DHL ?

 

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα πακέτο από amazon.uk το οποίο ήταν επίσης με αποστολή DHL και έκανε 1 εβδομάδα και free φυσικά αποστολή. Τώρα που πληρώνω τα μεταφορικά θέλει περισσότερο χρόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανουν κατι πρασιναδες με το ps3 - λεω θα ναι το οτι πληρωνεις περνεις.

Τα ιδια καλωδια πηρε τοτε κι εγω χαρη στον matrixxx. Πηρα 3 και δοκιμασα τα 2 απο αυτα με το PS3 με αψογα αποτελεσματα (και 3D κανονικα και ολα!).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα πακέτο από amazon.uk το οποίο ήταν επίσης με αποστολή DHL και έκανε 1 εβδομάδα και free φυσικά αποστολή. Τώρα που πληρώνω τα μεταφορικά θέλει περισσότερο χρόνο ?

 

Εδώ κάνeις ένα λάθος. Το αγγλικό στέλνει μέσω του ευρωπαικού συσήματος ταχυδρομείου DHL και όχι μέσω του συστήματος courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φίλο πιο πάνω με την παραγγελία από Amazon.de να μην ανησυχεί. Το πολύ σε μια εβδομάδα θα παραλάβει.

Εγώ αντίθετα προτιμώ το γερμανικό αμαζον από το αγγλικό ειδικά σε κινητά-laptop-tablet διότι και μεγαλύτερη ποικιλία καλύτερες τιμές από το αγγλικό και πληρως συμβατά με δικές μας στάνταρ ρεύματος.

Ακόμα και tv έχω πάρει, είδη παρήγγειλα Lumia 920 ειχα πάρει Μάιο GS3 και tablet από εκεί θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ κάνeις ένα λάθος. Το αγγλικό στέλνει μέσω του ευρωπαικού συσήματος ταχυδρομείου DHL και όχι μέσω του συστήματος courier.

 

Αν μπορείς να το εξηγήσεις ? Δηλ. θα μου έρθει νωρίτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να το εξηγήσεις ? Δηλ. θα μου έρθει νωρίτερα ?

 

Αυτό που λέω είναι ότι το δέμα από την Αγγία ήρθε με το κανονικό ταχυδρομείο, χωρίς tracking number, και υποθέτω ότι το παρέλαβες από τα ΕΛΤΑ, έστω και σε μια βδομάδα.

 

Αυτό από τη Γερμανία, δεν γνωρίζω εάν θα έρθει με το κανονικό ταχυδρομείο ή με courier. Αυτό πρέπει να το γνωρίζεις εσύ αφού επέλεξες τον τρόπο αποστολής λίγο πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι ότι το δέμα από την Αγγία ήρθε με το κανονικό ταχυδρομείο, χωρίς tracking number, και υποθέτω ότι το παρέλαβες από τα ΕΛΤΑ, έστω και σε μια βδομάδα.

 

Αυτό από τη Γερμανία, δεν γνωρίζω εάν θα έρθει με το κανονικό ταχυδρομείο ή με courier. Αυτό πρέπει να το γνωρίζεις εσύ αφού επέλεξες τον τρόπο αποστολής λίγο πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία.

 

Η παραγγελία από το αγγλικό είχε tracking number και ακριβώς στς 15/11 το έφερε σπίτι η γενική ταχυδρομική (ενώ εγώ περίμενα το γνωστό ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ).

 

Στην σημερινή παραγγελία δεν είχε επιλογή. Στην ολοκλήρωση της παραγγελίας πρόσθεσε 20 ευρώ μεταφορικά αλλά και πάλι λέει για DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και θα συμφωνήσω με τον matrixxx υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα. Όπως σήμερα που για 1η φορά πήρα κάτι από το amazon.de σε τιμή καλύτερη από του uk. Έχω όμως την απορία, τα μεταφορικά είναι 20 Ε. και το πακέτο έφυγε με DHL 1 ώρα μετά την παραγγελία. Εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης 30/11 :-) - 18/12 :shock: .Υπάρχει περίπτωση να κάνει τόσο καιρό με DHL ?

 

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα πακέτο από amazon.uk το οποίο ήταν επίσης με αποστολή DHL και έκανε 1 εβδομάδα και free φυσικά αποστολή. Τώρα που πληρώνω τα μεταφορικά θέλει περισσότερο χρόνο ?

 

Λοιπον Βασιλη τα εχεις μπερδεψει λιγο... Και οχι μονο εσυ...

 

Αποκλειεται να εφυγε το πακετο σου για δυο λογους.

α) Ποτε δεν φευγει πακετο την ιδια μερα ουτε απο uk ουτε απο de

β) αυτα που βλεπεις ειναι εκτιμωμενες ημερομηνιες παραλαβης και ειναι ετσι φλου ακριβως επειδη ακομα δεν εχει φυγει. ΟΤΑΝ φυγει θα εχεις ΜΙΑ συγκεκριμενη μερα ως εκτιμωμενο arrival πχ ενα ξερο 3-12-2012 (καπου εκει σε κοβω αφου θα φυγει Πεμπτη ή Παρασκευη. )

 

Ο,τι φευγει απο Γερμανια κανει περιπου 10 μερες ενω απο Αγγλια με royal μια βδομαδα. Αυτες ειναι οι δικες τους εκτιμωμενες, στην πραξη μπορει να αργησουν και λιγο παραπανω οπως (σπανια) να ερθουν και νωριτερα. Δεν εχει σημασια το οτι πληρωνεις στο de (απλα οι Αγγλοι στα χαριζουν τα εκαστοτε μεταφορικα), μην περιμενεις καλυτερες υπηρεσιες, οποτε κανω παραγγελια στο Uk και φευγει το πακετο απο Γερμανια (με dhl) βγαζω καντιλες :P

 

(Το "dhl" ειναι απλο ταχυδρομειο δεν εχει καμια σχεση με την γνωστη κουριερ, ειναι το Γερμανικο αντιστοιχο των ΕΛΤΑ για τους Γερμανους.)

 

ΥΓ. Εισαι σιγουρος οτι σου ηρθε με Γενικη Ταχυδρομικη και οχι με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ;; ;) Τo dhl που δεν εχει τρακινγ θα σου ερθει με τον ταχυδρομο οπως και της royal. Χαρτακι δλδ αν σε συνηθιζει σε χαρτακια ο δικος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φίλο πιο πάνω με την παραγγελία από Amazon.de να μην ανησυχεί. Το πολύ σε μια εβδομάδα θα παραλάβει.

Εγώ αντίθετα προτιμώ το γερμανικό αμαζον από το αγγλικό ειδικά σε κινητά-laptop-tablet διότι και μεγαλύτερη ποικιλία καλύτερες τιμές από το αγγλικό και πληρως συμβατά με δικές μας στάνταρ ρεύματος.

Ακόμα και tv έχω πάρει, είδη παρήγγειλα Lumia 920 ειχα πάρει Μάιο GS3 και tablet από εκεί θα πάρω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

 

Λοιπον Βασιλη τα εχεις μπερδεψει λιγο... Και οχι μονο εσυ...

 

Αποκλειεται να εφυγε το πακετο σου για δυο λογους.

 

α) Ποτε δεν φευγει πακετο την ιδια μερα ουτε απο uk ουτε απο de

 

Αν και δεν έχω ιδέα από Γερμανικά η μετάφραση αυτής της πρότασης "heute wurden von Lipando PC Artikel Ihrer Bestellung vom 21. November 2012 versandt λέει ότι το έστειλαν σήμερα (έστειλαν 2ο email)

 

ΥΓ. Εισαι σιγουρος οτι σου ηρθε με Γενικη Ταχυδρομικη και οχι με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ;; ;) Τo dhl που δεν εχει τρακινγ θα σου ερθει με τον ταχυδρομο οπως και της royal. Χαρτακι δλδ αν σε συνηθιζει σε χαρτακια ο δικος σου.

 

Δεν ήμουν σπίτι αλλά μου είπαν ότι ήταν γενική ταχυδρομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...