Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση ζαμπόν & τυρί του τοστ


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλό θα ήταν αν αποθηκεύσεις τις φέτες στην κατάψυξη να τις βάλεις 1-1 ή 2-2 με ένα κομματάκι λαδόκολλα σιλικόνης ή διάφανη μεμβράνη ανάμεσα για να μην σου βγει η παναγία μετά να τα ξεχωρίζεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό θα ήταν αν αποθηκεύσεις τις φέτες στην κατάψυξη να τις βάλεις 1-1 ή 2-2 με ένα κομματάκι λαδόκολλα σιλικόνης ή διάφανη μεμβράνη ανάμεσα για να μην σου βγει η παναγία μετά να τα ξεχωρίζεις κλπ.

 

Όλα αυτά για ένα γαμημένο τοστ! Φάτε μουσακά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 2-3 φορές που εφάρμοσα συντήρηση του πισού πακέτου γαλοπούλας σε σακουλάκι τροφίμων και του άλλου μισού στην κατάψυξη παρατήρησα τα εξής:

Μετά από 2 ημέρες το μισό πακέτο που είχα στη συντήρηση στέγνωσε εντελώς και "έκοψε" αρκετά σε γεύση...

Μετά από 10 ημέρες που χρειάστηκε να βγάλω το άλλο μισό από την κατάψυξη ναι μεν μέσα σε 4-5 ώρες ήρθε στα ίσα του στη συντήρηση όμως και αυτό φάνηκε το ίδιο στεγνό.

Κάτι παρόμοιο δεν έγινε με το τυρί του τοστ το οποίο διατηρήθηκε φρέσκο και με όλη τη γεύση του και στην κατάψυξη αλλά και στη συντήρηση.

Θα δοκιμάσω γυάλινο ταπεράκι στη γαλοπούλα να δούμε τι θα γίνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ειδικό μαχαιρο-λεπιδο-τέτοιο εργαλειάκι δεν υπάρχει ρε γαμώτο, να κόβετε(-ουμε) φετούλες στο σπίτι μόνοι μας...;

Και τι θα πεις στο πάγκο στο σ/μ; Δωστε μου έτσι όπως είναι το μπαστούνι γαλοπούλας; :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:  Δε μου χει τύχει, να παίρνει κάποιος ολόκληρο το μπαστουνι.

 

Εχμ ναι το μάκρο δε το σκέφτηκα..εκει τα παίρνεις και 2-3 τα μπαστουνια αν εχεις καταψυκτη-μπαούλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα...

Το πιο φθηνό 32 € και το κάνεις απόσβεση με τα μπαστούνια αλλαντικών αλλά και τις φέτες που σου κόβουν και πετάς επειδή μυρίζουν σε ένα εξάμηνο σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως εκτος θεματος γενικως στο μακρο εχω παρατηρησει σημαντικοτατες προσφορες ακομα και στα επωνυμα αλλαντικα που δεν τις βρισκεις στα κοινα σουπερ μαρκετ. δεν θυμαμαι ακριβεις τιμες παντως πχ ειχα πετυχει γαλοπουλα κρετα φαρμ  σχεδον στη μιση τιμη κιλου απο οτι καρφουρ το ιδιο προιον την ιδια μερα. ειδικα στα τυρια οι τιμες ειναι εξευτελιστικες πολλες φορες πχ βρισκεις ενταμ- γκουντα κεφαλια με 3.5-4 ευρω το κιλο ενω στα σουπερ μαρκετ παιζουν στα 5-6 ευρω το κιλο.

τωρα ontopic η πλεον ενδεδειγμενη οπως ηδη αναφερθηκε αγοραζουμε ποσοτητες πχ μισο ενα κιλο ζαμπον, βαζουμε οσο χρειαζομαστε για τη βδομαδα στο ψυγειο στα χαμηλα ραφια και το υπολοιπο χωρισμενο σε αντιστοιχες ποσοτητες στο καταψυκτη. οταν χρειαζομαστε ξεπαγωνουμε κτλ.

την ιδια τακτικη εφαρμοζω και για τα τυρια εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγοράζω ζαμπόν-τυριά από το makro και έτσι δεν τρέχω στην ουρά του κάθε supermarket με νουμεράκι να μου κόψουν 10-15 φέτες και φυσικά πιο φθηνά μου έρχονται μία 50αδα π.χ. γαλοπούλα creta farm (6,2 ευρώ) σε σχέση με τους υπόλοιπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράζω τα έτοιμα συσκευασμένα που είναι στα ψυγεία των αλλαντικών σε πακετάκια των 10. Η διαφορά τιμής με αυτά που σου κόβουν στον πάγκο είναι απειροελάχιστη...κάποιες φορές είναι και πιο οικονομικά. Ούτε ουρές...ούτε τίποτα. Όσο για το ΜΑΚΡΟ...η βενζίνη που θα χαλάσω για να πάω καλύπτει σε μεγάλο βαθμό το οποιοδήποτε κέρδος (Εκτός αν ψωνίσεις 500 ευρώ :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράζω τα έτοιμα συσκευασμένα που είναι στα ψυγεία των αλλαντικών σε πακετάκια των 10. Η διαφορά τιμής με αυτά που σου κόβουν στον πάγκο είναι απειροελάχιστη...κάποιες φορές είναι και πιο οικονομικά. Ούτε ουρές...ούτε τίποτα. Όσο για το ΜΑΚΡΟ...η βενζίνη που θα χαλάσω για να πάω καλύπτει σε μεγάλο βαθμό το οποιοδήποτε κέρδος (Εκτός αν ψωνίσεις 500 ευρώ :P).

 

Καλά, εδώ δεν μιλάμε για τη σύγκριση ουράς με πακετάκια των 10 τύπου ΥΦΑΝΤΗΣ και CRETA FARM...

Μιλάμε για την καλύτερη μάρκα (θεωρητικά) creta farm σε πακέτο του κιλού όπου με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έγραψα πάνω σου μένουν τρελά λεφτά στην τσέπη.

Οσο για το MAKRO φυσικά για όποιον δεν έχει κάρτα εμπόρου (είτε δικιά του, είτε γνωστού του) ή είναι μακριά είναι ασύμφορο αλλά για όποιον μένει κοντά στην Παλλήνη ή πάει π.χ. για ψώνια στο ΙΚΕΑ (Κηφισσός) νομίζω δεν είναι και τρελή απόσταση να πεταχθεί και στο Makro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...