Προς το περιεχόμενο

The Wolverine


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειναι καλο που οι δημιουργοι της ταινιας δεν μεταφερουν αυτουσια την κλασσικη κομικ ιστορια των Claremont kαι Miller, παρα μονο εχουν παρει στοιχεια απο αυτη.

οπως και να το κανουμε το κομικ εχει μια δοση χοντροκομμενου ρατσισμου.

 

ομως τα trailers μεχρι τωρα ειναι αποκαρδιωτικα, που σημαινει αλλη μια απογοητευτικη Wolverine ταινια.

οχι οτι η ταινια θα ειναι μαπα, σιγουρα θα ειναι καλοφτιαγμενη και αρκετα διασκεδαστικη για τον μεσο θεατη.

 

αλλα για ενα πιο απαιτητικο θεατη και κομικ φαν, η ταινια δειχνει τελειως κοινοτυπη και προβλεψιμη. δεν υπαρχει κατι στα τραιλερς που να ειναι πραγματικα εντυπωσιακο, κατι καινουργιο, κατι που δεν εχουμε ξαναδει.

ειναι ολοφανερο ποιο θα ειναι το κεντρικο storyline, οι σκηνες δρασεις ειναι μια απο τα ιδια, τουριστικη σκηνοθεσια της Iαπωνικης εικονογραφιας, ο Jackman παλι χωρις φανελακι θα τρεχει να μας δειχνει ποσο γρηγορα επουλωνονται τα

κοψιματα στο προσωπο του. τιποτα που να μην εχουμε ξαναδει σε δεκαδες προηγουμενες κομικ ταινιες.

 

και η ριζα αυτου του γενικου προσβληματος στο superhero movie genre, ειναι το γεγονος οτι τα στουντιο θελουν αυτες τις ταινιες να ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να ειναι προσιτες οσο το δυνατον στο ευρυτερο, παγκοσμιο κοινο, με απωτερο σκοπο το μεγιστο κερδος.

αυτες οι ταινιες δεν ειναι αποτελεσματα δημιουργικοτητας, οραματος και πειραματισμου απο διψασμενους, ταλαντουχους καλλιτεχνες, αλλα τεχνητα προιοντα κατασκευσμανα απο επιτροπες που ακολουθανε τις ιδιες δοκιμασμενες και ασφαλες συνταγες, εστιαζουν σε ερευνες αγορας και στατιστικες,

εφαρμοζουν οτι ειναι hip,trendy  και πετυχημενο απο αλλες ταινιες εκεινη την στιγμη, οι αποφασεις τους να επηρεαζονται ακομη και απο τις διεθνεις πολιτικες συγκυριες.

 

ολα τα παραπανω οδηγουν στην ομογενοποιηση αυτου του ειδους, στο θανατο της πρωτοτυπιας και στην επικρατηση της στασιμοτητας.

ναι ειμαι σιγουρος ο Wolverine θα ειναι μια καλη ταινια για να περασεις δυο ευχαριστες ωρες. Το προβλημα ειναι δεν θα ειναι μια αριστουργηματικη ταινια που θα σου αποτυπωθει στην μνημη για πολλα χρονια ακομη, οπως

εκανε το κλασσικο κομικ πανω στην οποια βασιστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα wolverine ?

είναι κάποιο sequel? σορρυ απλά έχουν βγει πολλά και το έχω χάσει λίγο το θέμα,ποιο μου προτείνετε εσείς να δω?

αυτό ή κάποιο παλιώτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονολογικα οπως συμβαινει η ιστορια:

X-men: First Class

X-men Origins: Wolverine

X-men
X-men 2
X-men 3: The Last Stand
The Wolverine

 

Χρονολογικα οπως βγηκαν στο σινεμα:

X-men
X-men 2
X-men 3: The Last Stand
X-men Origins: Wolverine
X-men: First Class
The Wolverine

 

Aργοτερα θα βγει και το X-Men: Days of Future Past το οποιο θα διαδραματιζεται και στο παρελθον και στο μελλον,

δηλαδη λιγο μετα τα γεγονοτα του X-men: First Class και αρκετα μετα τα γεγονοτα του X-Men 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονολογικα οπως συμβαινει η ιστορια:

X-men: First Class

X-men Origins: Wolverine

X-men

X-men 2

X-men 3: The Last Stand

The Wolverine

 

Χρονολογικα οπως βγηκαν στο σινεμα:

X-men

X-men 2

X-men 3: The Last Stand

X-men Origins: Wolverine

X-men: First Class

The Wolverine

 

Aργοτερα θα βγει και το X-Men: Days of Future Past το οποιο θα διαδραματιζεται και στο παρελθον και στο μελλον,

δηλαδη λιγο μετα τα γεγονοτα του X-men: First Class και αρκετα μετα τα γεγονοτα του X-Men 3.

ευχαριστώ για το ινφο,δηλαδή να ξεκινήσω απο χμεν first class και τελευταίο το the wolverine?

το xmen origins wolverine είναι αυτό που δίχνει απο την αρχή την ιστορία του wolverine,πως φτιάχτηκε κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο First Class ο Wolverine εχει μονο ενα cameo.

στο Origins και στην καινουργια ταινια, ειναι μονος του ως πρωταγωνιστης.

στα υπολοιπα ειναι ενας απο τους κεντρικους χαρακτηρες απο το cast.

 

αν θες να δεις την ιστορια των x-men και του wolverine, ξεκινα απο το First Class,

αλλιως αν θες μονο την ιστορια του Wolverine, δες μονο το Origins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο First Class ο Wolverine εχει μονο ενα cameo.

στο Origins και στην καινουργια ταινια, ειναι μονος του ως πρωταγωνιστης.

στα υπολοιπα ειναι ενας απο τους κεντρικους χαρακτηρες απο το cast.

 

αν θες να δεις την ιστορια των x-men και του wolverine, ξεκινα απο το First Class,

αλλιως αν θες μονο την ιστορια του Wolverine, δες μονο το Origins.

όχι γενικά θέλω να δω τα xmen,πάνω κάτω ξέρω τι παίζει καθώς διάβαζα τα κομικ παλιά αλλά απο ταινίες έχω δεί μόνο το origins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι γενικά θέλω να δω τα xmen,πάνω κάτω ξέρω τι παίζει καθώς διάβαζα τα κομικ παλιά αλλά απο ταινίες έχω δεί μόνο το origins

 

Λαθος λιστα διαλεξες, δες τα με σειρα το πως εχουν στην ιστορια των xmen, οχι την κινηματογραφικη σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Fail  η ταινια, σεναριο για τα πανηγυρια, κλισε ατακες και ο κακος για τα μπαζα. Απορω τοσα χρονια που εκαναν να τη βγαλουν σχεδιαζαν αυτη την πατατα? Τελικα το φετινο καλοκαιρι ηταν  το καλοκαιρι των blockbuster fail. Μονο το Star Trek βλεποταν.

 

 

Για το μονο που αξιζε η ταινια ηταν η σκηνη μετα τα credits (η οποια ηταν epic) και σε προιδεαζει για το X-men Days of the Future Past (το πιο πολυαναμενομενο super-hero movie των τελευταιων χρονων για μενα και με σουπερ καστ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...