Προς το περιεχόμενο

Από τα $899 δολάρια η τιμολόγηση του Surface tablet με Windows 8 Pro


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος θέλει x86 με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας πηγαίνει σε κάτι τέτοιο http://www.lenovo.com/products/us/tablet/thinkpad/thinkpad-tablet-2/

Στα 800$

 

Για κάθε ανάγκη υπάρχει και η αντίστοιχη πρόταση. Ευτυχώς η microsoft δεν είναι apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τετοια τιμη δεν πας πουθενα....

 

ultrabook -tablet με τα παραπάνω specs δεν πάει πουθενά σε αυτή την τιμή ;

για κάνε μια γύρα σε απλά ultrabooks να δεις τι παίζει σε τιμές, πριν τρολάρεις ..

 

Αυτό είναι και το μόνο ατού των win8 , ότι θα συνδυάσουν tablet - laptop σε ένα, και σε τιμές ..

 

Φυσικά και δεν θα κάνει 500 ευρώ. Τουλάχιστον μέχρι να βγουν ανταγωνιστικά κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο iPad, παλιότερα είχα και Android Tablets. Θεωρώ το Surface Pro (και τα υπόλοιπα της κατηγορίας, πχ Acer W700, Samsung Ativ 700 κτλ) εξαιρετικές ιδέες.

Κατ' αρχάς δεν συγκρίνονται καν με το iPad. Σχεδόν οοποιαδήποτε ερώτηση "μπορεί να..." έχει το "ναι"¨ως απάντηση...

Μπορεί να πάρει tv tuner; Ναι.

Εξωτερικό δίσκο με πλήρη λειτουργικότητα; Ναι.

Να συνδεθεί ενσύρματα με δίκτυο; Ναι.

Να εκτυπώσει σωστά με οποιονδήποτε εκτυπωτή; Ναι

Flash; Ναι

Μπορεί να συνδεθεί με μια φωτογραφική να φορτώσει RAW και να γίνει το πρώτο ξεκαθάρισμα; Ναι.

Μπορεί να κάνει μια πλήρη παρουσίαση; Ναι.

Μπορείς να δεις τα πάντα και να τρέξεις τα πάντα; Ναι.

Μπορεί να... Ναι.

Τόσο καιρό λέγαμε ότι ένα από τα προσόντα του iPad είναι τα προγράμματά του. Εδώ οι συσκευές με Windows κερδίζουν πριν αρχίσει ο αγώνας. Υπάρχουν τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Διάβαζα πιο πάνω και ο καθένας το συγκρίνει με ό,τι του έρθει. Ναι, δεν θα το έχω για να ρεντάρω στο 3D MAX ένα τεράστιο αρχείο. Αλλά μπορώ να το ανοίξω και να το επεξεργαστώ. Δεν θα μοντάρω μια ταινία σε αυτό, αλλά μπορώ να δω τα πλάνα.

Ναι, είναι βαρύτερο. Λογικό. Να έχει μικρότερη αυτονομία. Επίσης λογικό. Να, είναι ακριβό. Αλλά δεν θα αγοράσω και ultrabook και ταμπλέτα. Και θα σερφάρω με αυτό, θα διαβάσω κάτι, θα το πάρω στο κρεβάτι, αλλά αν θέλω να κάνω κάτι στη δουλειά, αρκεί ένα mouse και ένα πληκτρολόγιο.

Αν το iPad με όλους αυτούς τους περιορισμούς, τη μικρότερη χωρητικότητα, το κατώτερο hardware κάνει 200 ευρώ λιγότερα, και θα χρειαστώ και ένα ultrabook, αρχίζει να μην μοιάζει και τόσο ακριβό πια...

Προσώπικα, θα δώσω το ένα ipad και σκέφτομαι για ένα Acer W700, μιας και το Microsoft δεν ξέρω πότε θα το δούμε εδώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες ακόμα υπο-κατηγορίες τέτοιων μηχανημάτων θα βγουν;

Η αγορά δεν είναι ήδη κορεσμένη;

 

αυτό νομίζω ότι κυνηγάει η ms.. να φτιάξει μια κατηγορία που θα τραβήξει τζίρους από τις άλλες (τους οποίους δεν έχει η microsoft :devil: ).

 

ήτοι να πει στον end user.. Γιατί να πάρεις ένα laptop με windows και ένα tablet με adnroid ή ios ;

Πάρε 2 σε 1 , και με full windows ..

Έτσι έχεις 1 ultrabook - tablet για τη high end αγορά, και τραβάς τζίρους από τα tablets (στα οποία δεν έχεις μερίδιο), και μεταφέρεις και το τζίρο σου από τα ultrabooks στις νέες συσκευές..

 

στο φτηνό κομάτι της αγοράς των tablets θέλει να πάρει μερίδιο με τα rt , που θα έχουν και office πάνω..

 

Μόνο αποτυχία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί η κίνηση αυτή..

 

Εγώ θα το λεγα σαν την πιο έξυπνη κίνηση της microsoft που θυμάμαι ever..

 

τα win8 βέβαια δε λένε και τίποτα για συμβατική desktop χρήση, μάλλον σπαστικά θα τα έλεγα με το συνδυασμό touch και desktop Περιβάλλοντος..

όλα τα λεφτά τα έχουν ρίξει στο συνδυασμό tablet-ultrabook..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο ipad που αναφέρεται με τα 64 GB και το Lte4G, εχω μετανιώσει απίστευτες φορές για την μα...κία που έκανα και το αγόρασα... Περιμένω εναγωνίως το καινούργιο μηχανάκι της MS που απο ότι φαίνεται τα σπάει...

Μάλλον δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το μηχάνημα. Κάνε και ένα jailbreak να κατεβαίνουν τα torrent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το μηχάνημα. Κάνε και ένα jailbreak να κατεβαίνουν τα torrent...

 

Ανοιξε με το ipad σου ενα paper, αλλαξε μια βιβλιογραφία και όλους τους υπερσυνδέσμους της σε ένα αρχείο word, και όταν τελειώσεις πές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει x86 με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας πηγαίνει σε κάτι τέτοιο http://www.lenovo.co...nkpad-tablet-2/

Στα 800$

 

Για κάθε ανάγκη υπάρχει και η αντίστοιχη πρόταση. Ευτυχώς η microsoft δεν είναι apple.

Αυτό μάλιστα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ταμπλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε δειλά δειλά,να εμφανίζεται το εξής ερώτηση και σιγά σιγά θα γίνεται πολύ πιο συχνό τα επόμενα χρόνια!

 

"Τι να πάρω,λαπτοπ ή tablet?"

Οποία εταιρεία δόσει τη καλύτερη απαντηση σ'αυτο το ερωτημα,θα είναι αυτή που θα κυριαρχήσει,τα επόμενα χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε δειλά δειλά,να εμφανίζεται το εξής ερώτηση και σιγά σιγά θα γίνεται πολύ πιο συχνό τα επόμενα χρόνια!

 

"Τι να πάρω,λαπτοπ ή tablet?"

Οποία εταιρεία δόσει τη καλύτερη απαντηση σ'αυτο το ερωτημα,θα είναι αυτή που θα κυριαρχήσει,τα επόμενα χρόνια!

 

Nομίζω ότι με ένα ισχυρό tablet (i5) + οθόνη, πληκρολόγιο ποντίκι για το σπίτι, αντικαθιστά πλήρως tablet, laptop, desktop, με μόνες εξαιρέσεις τις πολύ απαιτητικές εργασίες (αυτές που έτσι και αλλιώς δεν καλύπτονται από consumer portable devices), και το gaming σε υψηλές αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δω ποσο κραταει η μπαταρια δεν το αγοραζω..

Μου φαινεται λιγο βαρυ για ταμπλετ και για το πληκτρολογιο θα προτιμουσα την λυση της ασους για να μεγαλωνει και η αυτονομια.Ενω με το μπλεδοντι θα μειωνεται.Ασε που με το σταντ εχεις μονο μια γωνια και δεν μπορεις να το βαλεις λιγο πανω λιγο κατω για να σε βολευει αναλογα με το υψος σου ή με το που καθεσαι(καναπες-γραφειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Microsoft καταφέρει να ρίξει στο μέλλον λίγο την τιμή νομίζω θα σαρώσει.Tablet με δυνατότητες notebook Και πάνω από όλα windows.

+1 από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε δειλά δειλά,να εμφανίζεται το εξής ερώτηση και σιγά σιγά θα γίνεται πολύ πιο συχνό τα επόμενα χρόνια!

 

"Τι να πάρω,λαπτοπ ή tablet?"

Οποία εταιρεία δόσει τη καλύτερη απαντηση σ'αυτο το ερωτημα,θα είναι αυτή που θα κυριαρχήσει,τα επόμενα χρόνια!

Να πως πώς φαντάζομαι το ιδανικό μηχάνημα; Μια ταμπλέτα με μεγάλη αυτονομία και μικρό βάρος που στο γραφείο τη δουλεύεις σαν λάπτοπ (με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι σου) και στο σπίτι σαν desktop (με πληκτρολόγιο, ποντίκι αλλά και μια βάση με εξωτερική κάρτα γραφικών... γιατί όχι και με εξωτερική οθόνη; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Microsoft καταφέρει να ρίξει στο μέλλον λίγο την τιμή νομίζω θα σαρώσει.Tablet με δυνατότητες notebook Και πάνω από όλα windows.

+1 από εμένα

Δε θα ρίξει η ms τις τιμές,αλλά οι κατασκευάστριες εταιριες!

 

 

Να πως πώς φαντάζομαι το ιδανικό μηχάνημα; Μια ταμπλέτα με μεγάλη αυτονομία και μικρό βάρος που στο γραφείο τη δουλεύεις σαν λάπτοπ (με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι σου) και στο σπίτι σαν desktop (με πληκτρολόγιο, ποντίκι αλλά και μια βάση με εξωτερική κάρτα γραφικών... γιατί όχι και με εξωτερική οθόνη; ).

Asus transformer book!

Αυτό περιγραφεις,με τη φαντασια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δουλευετε εδω δινετε 850 ευρω για το νεο 64αρι ipad

Μονο που το ipad ξεκιναει απο τα 500 ευρω τα 16GB, να μην πεταμε ετσι τιμες στον αερα επιλεκτικά

 

Και αμα θελεις να το παμε ακομα παραπερα 500 ευρω το ipad, 900ευρω της microsoft σχεδον διπλασια τιμη.

 

Δεν θα επρεπε να συγκρινονται καν αυτα τα δυο προιοντα, ουτε ιδια τιμη εχουν ουτε ιδια προγραματα τρεχουν.

Το ενα ειναι ARM και τρεχει mobile εφαρμογες το αλλο ειναι χ86 και τρεχει ο,τι ενα κανονικο desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...