Προς το περιεχόμενο

Νόαμ Τσόμσκι: "Αυτές είναι οι δέκα τεχνικές για να σας ελέγχουν το μυαλό"


HALF EVIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παρεδωσε , οι μορφωμενοι ανθρωποι πανω απο ολα ξερουν οτι πρεπει να ειναι διαλεκτκοι . Η επιστημη προχωραει και αλλαζει συνεχως δεδομενα . Εχω δικαιωμα να εχω την αποψη μου , νομιζω για το τι ειναι αυθεντια ...δεν το κανει ασχετο αλλα δεν μπορει να ειναι αυθεντια παντου. Η επιστημη ειναι τεραστια. Εδω ολες οι επιστημες εχουν 500 εξιδεικευσεις και τον καλυτερο καθηγητη να ρωτησεις , θα σου πει εγω αυτον τον τομεα δεν τον ξερω . Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα , ανθρωπος που τα ξερει ολα. Αυτο ειναι μυθος. Και στην τελικη ειναι η αποψη μου.Δεν θα δεχομουν τετοια αναλυση απο φιλοσοφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρεδωσε , οι μορφωμενοι ανθρωποι πανω απο ολα ξερουν οτι πρεπει να ειναι διαλεκτκοι . Η επιστημη προχωραει και αλλαζει συνεχως δεδομενα . Εχω δικαιωμα να εχω την αποψη μου , νομιζω για το τι ειναι αυθεντια ...δεν το κανει ασχετο αλλα δεν μπορει να ειναι αυθεντια παντου. Η επιστημη ειναι τεραστια. Εδω ολες οι επιστημες εχουν 500 εξιδεικευσεις και τον καλυτερο καθηγητη να ρωτησεις , θα σου πει εγω αυτον τον τομεα δεν τον ξερω . Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα , ανθρωπος που τα ξερει ολα. Αυτο ειναι μυθος. Και στην τελικη ειναι η αποψη μου.Δεν θα δεχομουν τετοια αναλυση απο φιλοσοφο..

 

Έχεις δικαίωμα να έχεις την άποψή σου όπως έχω δικαίωμα να την κρίνω ως ατυχέστατη (για να μην γράψω τίποτα βαρύτερο) - ιδίως όταν το μόνο ουσιαστικό επιχείρημα που προσφέρεις για να την στηρίξεις είναι να επαναλαμβάνεις κάθε λίγο "είναι η άποψή μου".

 

Προφανώς δεν έχεις άποψη για το έργο του Chomsky, αυτό είναι το αβίαστο συμπέρασμα των όσων γράφεις για να δικαιολογήσεις την προηγούμενη πατάτα που τον αποκάλεσες άσχετο με την πολιτική επιστήμη. Αν είχες άποψη, θα γνώριζες ότι είναι ένας από τους πιο πολυγραφότατους και πιο πολυάσχολους πολιτικούς αναλυτές των τελευταίων 50 ετών - είτε συμφωνείς μαζί του είτε όχι.

 

Τέλος, μην προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα γραπτά μου. Δεν έγραψα πουθενά ότι ο Chomsky ή οποιοσδήποτε άλλος είναι αυθεντία παντού ούτε ότι τα ξέρει όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση στα κατά τ' άλλα πολύ σωστά που αναφέρεις, είναι

 

Καθόλου διευκρίνιση. Η φράση είναι "πίστευε και ΜΗΝ ερευνάς". Έτσι ειπώθηκε, έτσι καταγράφηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είτε είναι ευθυντία είτε δεν είναι, είτε τα ξέρει όλα, είτε δεν τα ξέρει, πόση σημασία έχει αν πει κάτι που είναι σωστό;

 

 

Καθόλου διευκρίνιση. Η φράση είναι "πίστευε και ΜΗΝ ερευνάς". Έτσι ειπώθηκε, έτσι καταγράφηκε.

 

Θα μου επιτρέψεις να (επιλέξω να) προτιμώ αυτή την εξήγηση που γράφτηκε κάπου αλλού:

 

Και οι δυο σημαίνουν "είτε πιστέψεις είτε όχι". Το "πίστευε και μη, ερεύνα" είναι νεοελληνική διαλεκτική μορφή (το "πίστευε και μη" ως "είτε πιστεύεις είτε όχι"). Παρ' όλα αυτά, το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι παλιότερο, γιατί η αυθεντική του μορφή είναι χωρίς κόμμα και σημαίνει "να πιστεύεις χωρίς να το ψάχνεις". Δεν συναντάται σε ελληνιστικό ή μεταγενέστερο κείμενο με αυτήν την σύνταξη, ωστόσο· συνήθως παρεμβάλλονται άλλες λέξεις μετά το "πίστευε". Η σωστότερη μορφή -ή μάλλον πιο κοντινή- στην κοινή νεοελληνική, είναι το "πίστευε ή μη, ερεύνα", γιατί στην σημερινή γλώσσα το "και" δεν παίζει ποτέ διαζευκτικό ρόλο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικαίωμα να έχεις την άποψή σου όπως έχω δικαίωμα να την κρίνω ως ατυχέστατη (για να μην γράψω τίποτα βαρύτερο) - ιδίως όταν το μόνο ουσιαστικό επιχείρημα που προσφέρεις για να την στηρίξεις είναι να επαναλαμβάνεις κάθε λίγο "είναι η άποψή μου".

 

Προφανώς δεν έχεις άποψη για το έργο του Chomsky, αυτό είναι το αβίαστο συμπέρασμα των όσων γράφεις για να δικαιολογήσεις την προηγούμενη πατάτα που τον αποκάλεσες άσχετο με την πολιτική επιστήμη. Αν είχες άποψη, θα γνώριζες ότι είναι ένας από τους πιο πολυγραφότατους και πιο πολυάσχολους πολιτικούς αναλυτές των τελευταίων 50 ετών - είτε συμφωνείς μαζί του είτε όχι.

 

Τέλος, μην προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα γραπτά μου. Δεν έγραψα πουθενά ότι ο Chomsky ή οποιοσδήποτε άλλος είναι αυθεντία παντού ούτε ότι τα ξέρει όλα.

 

Σταματα να με υποτιμας με τοσο ευκολα κολπακια . Ειναι για παιδι δημοτικου ..αν σου πω οτι εχω διαβασει Τσομσκι θα μου πεις αποκλειεται . Πως μπορω να στο αποδειξω ;Εχω πειστηρια ;Οχι..αρα ακομη και να εχω διαβασει δεν μπορω να το αποδειξω . Αρα το κολπακι ως κολπακι ειναι μαλλον απλοικο .

 

Το θεμα ειναι οτι εγω σου εφερα επιχειρηματα . Οτι δεν τα καταλαβες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν . Προσωπικα το συγκεκριμενο κειμενο θα το δεχομουν μονο απο καποιον που εχει σπουδασει κοινωνιολογια. Δεν ειπα οτι οποιος δεν εχει σπουδασει δεν μπορει να εχει αποψη επι του αντικειμενου γενικα . Ειπα για ειξιδεικευσεις και τετοια . Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω..και μου λες αλλα..αυτο που ειπα ειναι οτι το κειμενο ειναι πολυ εξιδεικευμενο κατα την γνωμη μου για φιλοσοφο . Οτι στην γραφη θυμιζει αλλη επιστημη. Οχι οτι ενας φιλοσοφος δεν μπορει να μιλησει για πολιτικα ζητηματα . Αυτο ειναι ψεμα . Ο Πλατωνας ειχε γραψει την πολιτεια . Ηταν φιλοσοφικο -πολιτικου περιεχομενου εργο . Οκ. Δεν ειπα αυτο που καταλαβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους το νόημα της φράσης είναι , Να πιστεύεις αυτό που σου σερβίρουν , χωρίς να κάτσεις να ερευνήσεις αν στέκει ή όχι.

Πχ. Ο ιησούς ανέστησε τον Λάζαρο. Τελεία και παύλα. Δεν χωράει καμιά συζήτηση ή αμφιβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σταματα να με υποτιμας με τοσο ευκολα κολπακια . Ειναι για παιδι δημοτικου ..αν σου πω οτι εχω διαβασει Τσομσκι θα μου πεις αποκλειεται . Πως μπορω να στο αποδειξω ;Εχω πειστηρια ;Οχι..αρα ακομη και να εχω διαβασει δεν μπορω να το αποδειξω . Αρα το κολπακι ως κολπακι ειναι μαλλον απλοικο .

 

Το θεμα ειναι οτι εγω σου εφερα επιχειρηματα . Οτι δεν τα καταλαβες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν . Προσωπικα το συγκεκριμενο κειμενο θα το δεχομουν μονο απο καποιον που εχει σπουδασει κοινωνιολογια. Δεν ειπα οτι οποιος δεν εχει σπουδασει δεν μπορει να εχει αποψη επι του αντικειμενου γενικα . Ειπα για ειξιδεικευσεις και τετοια . Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω..και μου λες αλλα..αυτο που ειπα ειναι οτι το κειμενο ειναι πολυ εξιδεικευμενο κατα την γνωμη μου για φιλοσοφο . Οτι στην γραφη θυμιζει αλλη επιστημη. Οχι οτι ενας φιλοσοφος δεν μπορει να μιλησει για πολιτικα ζητηματα . Αυτο ειναι ψεμα . Ο Πλατωνας ειχε γραψει την πολιτεια . Ηταν φιλοσοφικο -πολιτικου περιεχομενου εργο . Οκ. Δεν ειπα αυτο που καταλαβες..

Ούτε κολπάκια ούτε τίποτα - ίσως με μπερδεύεις με τις συμμαθήτριές σου. Ο μόνος που σε υποτιμά είσαι εσύ, αν κρίνω από την πληθώρα των "επιχειρημάτων" που ανέπτυξες παραπάνω: «Εχω δικαιωμα να εχω την αποψη μου» και «Και στην τελικη ειναι η αποψη μου».

 

Ούτε ζήτησα πιστοποιητικά ανάγνωσης κάποιου βιβλίου ούτε τίποτα. Σε ρώτησα αν έχεις γνώση ή άποψη για το συγγραφικό έργο του Chomsky - η έλλειψη απάντησής σου είναι αρκετή. Δεν πειράζει, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε, έγινε αντιληπτή η έλλειψη αντίληψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δεν τα καταλαβες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν

 

Αντίθετα πάει: το ότι έγραψες και τα θεωρείς επιχειρήματα, δε σημαίνει ότι υποχρεούνται οι άλλοι να τα πάρουν στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αβ εχω γνωση του εργου του Τσομσκι , ναι εχω . Ξερω οτι εχει καυτηριασει τις ηπα . Οτι ειχε γραψει για το Βιετναμ και το Σαραγιεβο . Παλι δεν δεχομαι οτι μπορουσε να γραψει το συγκεκριμενο κειμενο ..

 

Αντίθετα πάει: το ότι έγραψες και τα θεωρείς επιχειρήματα, δε σημαίνει ότι υποχρεούνται οι άλλοι να τα πάρουν στα σοβαρά.

 

Οτι καποιος δεν το πηρε στα σοβαρα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει . Μπορει να μην ειναι ικανος να το καταλαβει.Και ικανος να ειναι και να μην το δεχεται παλι δεν σημαινει οτι δεν εχω επιχειρημα . 1 αυτος 1 και εγω.. τι διαφορα εχει . Ποιος ειναι ο καθενας να με ακυρωσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είτε είναι ευθυντία είτε δεν είναι, είτε τα ξέρει όλα, είτε δεν τα ξέρει, πόση σημασία έχει αν πει κάτι που είναι σωστό;

 

 

 

 

Θα μου επιτρέψεις να (επιλέξω να) προτιμώ αυτή την εξήγηση που γράφτηκε κάπου αλλού:

 

[/size][/font][/color]

 

Δεν είναι τι επιλέγεις ή τι όχι. Την φράση την είπε κάποιος από τα μέλη της εκκλησίας/παπάδες, σε μία σύνοδο που είχαν και ήταν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ φράση. Και η φράση σήμαινε "πίστευε και ΜΗΝ ερευνάς".

 

Όλα τα άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δογματικα υπηρχε αυτο το αξιωμα τον μεσαιωνα κυριως πιστευε και μη ερευνας .. τωρα πολλοι λενβε οτι πρεπει να μετασχηματιστει ετσι .Πιστευε και μη, ερευνα. Αρα να ερευνας οτι και να συμβει. Αλλες εποχες απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί το διαζευκτικό "ή" εφευρέθηκε την περασμένη Πέμπτη.

Μέχρι τότε ρωτούσαμε "θες μακαρόνια και πίτσα" και συμπεραίναμε πως "και στο γραφείο θα το άφησα, και στο αμάξι" καθώς και "αυτός και πολύ βλάκας είναι και πολύ θρήσκος".

 

? Γαργάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...