Προς το περιεχόμενο

Υφυπουργός Ανάπτυξης: Στην Ελλάδα το iphone 5 πωλείται στην υψηλότερη τιμή διεθνώς


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο μέρες κ μήνες σκληρής προσπάθειας τελικά,είμαι σε θέση να σας αναγγειλω τον ένοχο!

Για ότι κακο συμβαίνει στο ταλαιπωρημένο,ετούτο τόπο,

ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ!!!

 

 

Y.Γ.Μη ψαρονετε!Ο μονος λογος που αναφερθεικε στο iphone5,ειναι για το παιξει cool και να ριξει το "γκομενακι" απεναντι! :P

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωπα φρενο. Οταν ΟΛΑ τα προϊόντα τεχνολογιας (ακομα και αυτα χαμηλης κατηγοριας τιμης) ειναι πιο ακριβα σε σχεση με αλλες χωρες ΕΕ λογω των φορων, πως φταιμε εμεις οι καταναλωτες; Που δεν τα φερνουμε απ' εξω; Μα οποτε μπορουμε αυτο κανουμε.

 

για να στο αναλυσω περισσοτερο, κατα βαση φταιμε εμεις, διοτι δεν εχουμε μαθει (εμεις οι Ελληναραδες), να αξιολογουμε τις αναγκες μας, ωστε να εχουμε τη γνωση να αγοραζουμε σωστα! και δεν μιλαω μονο για το συγκεκριμενο προιον τηλεφωνιας!!

 

πριν αρκετα χρονια, οταν "ολοι" ζουσαμε μεσα στην ευημερια,

1 πες μου ποσα Jeepοειδη αυτοκινητα κυκλοφορουσαν μεσα στην Αθηνα? ενα τετοιο αυτοκινητο, τι αναγκη υπαρχει να αγοραστει απο εναν κατοικο μεγαλουπολης?

2 ποσα μπουζουξιδικα λειτουργουσαν? οταν ολοι καλοπερνουσαμε?

3 ποσα αμαξια ειχαν οικογενειες? οταν ακομα και ο 18αχρονος μαθητης ειχε αυτοκινητο και πηγαινε σχολειο?

κλπ, κλπ, κλπ, κλπ.........!!

 

μην βλεπεις μονο ενα συγκεκριμενο προιον που ηρθε σαν παραδειγμα, αμα θελουμε να βλεπουμε το δεντρο και οχι το δασος, τοτε καλα να παθουμε...!!! εγω δεν εχω μαθει να ριχνω ευκολα ευθυνες παντα στους αλλους!

 

για να κανεις κριτικη, πρεπει πρωτα να κανεις αυτοκριτικη..!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο παραδειγμα .....

Αυτος που θα παρει iphone θα το παρει τι να σκασει 700 ευρώ τι 750 σιγά τη διαφορα.

Το οτι καποιοι δεν εχουν να πληεωσουν λογαριασμους αλλα εχουν να τα σκασουν για iphone θα το δεχομουνα αν κοστιζε μεχρι 300 ευρω.

Ας φροντισει το κρατος να πεσουν οι τιμες των βασικών προιοντων και δεν πειραζει ας ειναι το iphone ακριβότερο απ εξω και παλι θα το αγορασουμε αυτο ειναι το μονο σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα ένα HTC 8X μέσω internet απο την Ιρλανδία, δηλαδη μια χώρα με παρόμοιο πληθυσμό με την Ελλάδα και σε παρόμοια συγκυρία (μνημόνιο κτλ). Η τιμή του ήταν 80 ευρώ κάτω απο το πιο φτηνό skroutzομαγαζο και περίπου 160 ευρώ κάτω απο τα συμβατικά μαγαζιά. Ο Ιρλανδός έμπορος μου έκανε δώρο τα μεταφορικά. Προφανώς κάτι δεν πάει καλά στην Ελλάδα τόσο σε επίπεδο τιμών όσο και σε επίπεδο εξυπηρέτησης.

 

 

Η Ιρλανδία δεν έχει παρόμοιο πληθυσμό με την Ελλάδα. Οι Ιρλανδοί είναι 4.5-5 εκατομμύρια. Είμαστε υπερδιπλάσιοι πληθυσμιακά. Επίσης, η Ιρλανδία μπορεί να έχει δανειστεί χρήματα από ΔΝΤ, η κοινωνικοπολιτική κατάστασή της όμως δεν έχει καμία σχέση με της Ελλάδος. Το επίδομα ανεργείας των Ιρλανδών μέχρι τον περασμένο Μάη που ζούσα εκεί, ήταν 800 Ευρώ το μήνα. Μπορεί να είναι και η ζωή ακριβότερη σε μερικά πράγματα από την Ελλάδα, όμως με 800 το μήνα θα δυσκολευτείς αλλά θα ζήσεις. Στην Ελλάδα αυτό δεν υπάρχει, ούτε ως εργαζόμενος δεν μπορείς να ζήσεις.

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι η αγορά στον τομέα της τεχνολογίας είναι πίσω σε σχέση με άλλες χώρες και αυτό που σου πουλάει ο έμπορος στο εξωτερικό, ως μια καλή συσκευή για καθημερινη χρήση, στην Ελλάδα είναι είδος πολυτελείας. Γι αυτό και στα περισσότερα thread του insomnia οι πολέμιοι της Apple έχουν ως πρώτο επιχείρημα τις τιμές των προϊόντων της και οι υπερασπιστές της, τη ζήλεια αυτών που δεν τα έχουν για να αγοράσουν προϊόντα Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι η αγορά στον τομέα της τεχνολογίας είναι πίσω σε σχέση με άλλες χώρες και αυτό που σου πουλάει ο έμπορος στο εξωτερικό, ως μια καλή συσκευή για καθημερινη χρήση, στην Ελλάδα είναι είδος πολυτελείας. Γι αυτό και στα περισσότερα thread του insomnia οι πολέμιοι της Apple έχουν ως πρώτο επιχείρημα τις τιμές των προϊόντων της και οι υπερασπιστές της, τη ζήλεια αυτών που δεν τα έχουν για να αγοράσουν προϊόντα Apple.

Ποιος σου είπε ότι,εμείς οι πολέμιοι της Apple δεν έχουμε λεφτα,για πάρουμε iPhone???!!!:mad:

Προς πληροφορίας σου,εγώ προσωπικά,έχω και τους 2 μου νεφρούς,σε άριστη κατάσταση και έτσι οπότε γουστάρω μπορώ να πάρω οποιοδήποτε iPhone,κυκλοφορεί σήμερα!

Για του χρόνου,ίσως να χρειαστεί και κανένα μάτι,εκτός απ'το νεφρό!Αλλά και πάλι και σ'αυτο,έχω 2!:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πανε και 1000 ευρω οποιο iphone/ipad/ipad mini/ipad super mini /ipad σε μεγεθος ipod/και οτι αλλη μ****ια μπορουν να βγαλουνε.Ενας εχει που εχει την προηγουμενη εκδοση iphone και το χρειαζεται για την δουλεια του και μονο και οχι για να το λεει απλα δεν νομιζω να δωσει λεφτα για να παρει το επομενο γιατι εχουν μικρη διαφορά.

 

"Μην αγοραζεις οτι δεν ειναι αναγκη "οπως το iphone

 

Και συν τοις αλλοις, το λογισμικο ειναι το ιδιο, αφου μπορεις και το αναβαθμιζεις, αρα το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτητα και η φωτογραφια. Δλδ, π@π@ρια μεντολες. Εχω το 3gs,και ουτε προκειτε να το αλλαξω, την δουλεια του την κανει και με το παραπανω.

Οποιος κλεγεται και δε μπορει να το παρει, ας παει να παρει αλλο ποιο φθηνο.

Δε γινεται επειδη θελω να κυκλοφορω με mercedes να ριξει την τιμη της οσο ενα skoda επειδη το θελω.. αν το ταβανι μου ειναι το skoda αυτο θα παρω..

Το θεμα στην Ελλαδα ειναι οτι εχουμε τρελαθει με τον υπερκαταναλωτισμο και συνεχως απαιτουμε αλλαγες.Αμα θες αλλαγες, πλερωνε λοιπον,διοτι ο τζαμπας πεθανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν είναι το iphone (που σκασίλα μας, ας το πάρουν τα κορόιδα) αλλά ότι αυτό συμβαίνει εν γένει. Πχ ο κατάλογος του IKEA. Αμα κατεβάσεται το ίδιο pdf από εδώ και πχ από γερμανία θα δείτε διαφορές 30% που ασφαλώς δεν δικαιολογούνται από τα μεταφορικά ή τον λιγο παραπάνω ΦΠΑ. Άλλωστε αυτό ισχύει από τότε που ο ΦΠΑ ήταν 19%. Είναι η βλακία του Έλληνα που ΔΕΝ τιμορεί. Ρε ρίξε μαύρο στον ακριβό, ασ'τον να κοιτάει τα προϊόντα του στο ράφι να σκονίζονται. Επιβράβευσαι τον "σωστό" που δεν σε δουλεύει. Μικρή ανοχή σε ακριβότερες τιμές πρέπει να δείχνουμε μονο για Ελληνικά προϊόντα σε σχέση με ξένα αλλά και εκεί με μέτρο γιατί και οι δικοί μας δεν είναι καλύτεροι (πχ το γιαούρτι τοτάλ είναι φτηνότερο στο Λονδίνο από ότι στην Αθήνα!!) .

Η καταναλωτική παιδεία πρέπει να διδάσκεται και στα σχολεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν είναι το iphone (που σκασίλα μας, ας το πάρουν τα κορόιδα) αλλά ότι αυτό συμβαίνει εν γένει. Πχ ο κατάλογος του IKEA. Αμα κατεβάσεται το ίδιο pdf από εδώ και πχ από γερμανία θα δείτε διαφορές 30% που ασφαλώς δεν δικαιολογούνται από τα μεταφορικά ή τον λιγο παραπάνω ΦΠΑ. Άλλωστε αυτό ισχύει από τότε που ο ΦΠΑ ήταν 19%. Είναι η βλακία του Έλληνα που ΔΕΝ τιμορεί. Ρε ρίξε μαύρο στον ακριβό, ασ'τον να κοιτάει τα προϊόντα του στο ράφι να σκονίζονται. Επιβράβευσαι τον "σωστό" που δεν σε δουλεύει. Μικρή ανοχή σε ακριβότερες τιμές πρέπει να δείχνουμε μονο για Ελληνικά προϊόντα σε σχέση με ξένα αλλά και εκεί με μέτρο γιατί και οι δικοί μας δεν είναι καλύτεροι (πχ το γιαούρτι τοτάλ είναι φτηνότερο στο Λονδίνο από ότι στην Αθήνα!!) .

Η καταναλωτική παιδεία πρέπει να διδάσκεται και στα σχολεία.

Είναι αποδεδειγμένα το τηλέφωνο με τις υψηλότερες επιδόσεις, την καλύτερη οθόνη, την καλύτερη κατασκευή και ίσως και το πιο όμορφο. Το θες; Σκάστα! Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας, το θέμα μας είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα πωλούνται στη χώρα μας σε υψηλότερη τιμή από αλλού, το iPhone 5 ήταν απλά ένα πα-ρα-δειγ-μα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο προιον το θεμα δεν ειναι πως ειναι πιο το ακριβο διεθνως. Το θεμα ειναι πως υπαρχουν κοροιδα που το αγοραζουν.

 

Και περίμενες το iPhone για να καταλάβεις πως υπάρχουν κορόιδα γύρω σου? Πριν το iPhone δεν υπήρχαν κορόιδα?

Εγω μπορω να σου πώ ,πως ήταν ακριβώς τα ίδια άτομα που αγόραζαν Nokia και απλα κρύβονταν πίσω απο μια αναγνωρισμένη μάρκα. Το ότι ξεγελάσουν έτσι "αρκετούς" , σημαίνει ότι αυτοι οι "αρκετοί" ηταν και αυτοι κορόιδα κάποτε....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περίμενες το iPhone για να καταλάβεις πως υπάρχουν κορόιδα γύρω σου? Πριν το iPhone δεν υπήρχαν κορόιδα?

Εγω μπορω να σου πώ ,πως ήταν ακριβώς τα ίδια άτομα που αγόραζαν Nokia και απλα κρύβονταν πίσω απο μια αναγνωρισμένη μάρκα. Το ότι ξεγελάσουν έτσι "αρκετούς" , σημαίνει ότι αυτοι οι "αρκετοί" ηταν και αυτοι κορόιδα κάποτε....

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Δεν συμφωνω. Οι χρηστες του iphone ειναι ειδικη κατηγορια. Ειναι οι trendηδες, βλαχοκυριλεδες, που θελουν να το παιξουν καποιοι. Τα τελεια θυματα δηλαδη για την τελεια διαφημιστικη πολιτικη της apple. Κοροιδα στο τετραγωνο.

 

Και για να μην παρεξηγηθω. Δεν αναφερομαι σε ολους τους κατοχους iphone γιατι σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις που εχουν αυτο το κινητο γιατι οντως το χρειαζονται. Η πλειοψηφια ομως εχει τα χαρακτηριστικα που λεω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδιά! Μη κολλατε στο iPhone. Για παραδειγμα το εφερε ο άνθρωπος, και ειχε και δικιο! Οταν μια εταιρια βλεπει πως ο κοσμος ενώ γκρινιαζει οτι δεν εχει να φαει παει και παιρνει 800ευρω τηλέφωνο δεν ειναι ηλιθια να ριξει την τιμη! Οσα μπορει θα τους τα φάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν συμφωνω. Οι χρηστες του iphone ειναι ειδικη κατηγορια. Ειναι οι trendηδες' date=' βλαχοκυριλεδες, που θελουν να το παιξουν καποιοι. Τα τελεια θυματα δηλαδη για την τελεια διαφημιστικη πολιτικη της apple. Κοροιδα στο τετραγωνο.

 

Και για να μην παρεξηγηθω. Δεν αναφερομαι σε ολους τους κατοχους iphone γιατι σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις που εχουν αυτο το κινητο γιατι οντως το χρειαζονται. Η πλειοψηφια ομως εχει τα χαρακτηριστικα που λεω παραπανω.[/quote']

 

Δηλαδη θες να πεις ότι η ειδική κατηγορία των χρηστών του iPhone, πριν το iPhone δεν ήταν βλαχοκυριλεδες και έγιναν μόλις το πήραν?

Είσαι σίγουρος? Μήπως σε ξεγελασαν και εσένα, γιατι πριν το iPhone ακολουθούσαν αυτο που εσυ πιστεύες normal? Δεν έχω iPhone και μου την λένε για να το αγοράσω τα ίδια άτομα που μου λεγανε παλαιότερα να αγοράσω Nokia. Τυχαίο? Δεν νομίζω...

Βέβαια,όπως και τότε, δεν προκειται να τους ακούσω και θα συνεχίσω να τους κράζω όπως τους εκραζα και τότε. Αν εσυ πιστεύεις ότι ξαφνικά έγιναν πρόβατα όλοι αυτοι και ότι η Ελλάδα δεν είχε πρόβλημα όλα αυτα τα χρόνια αλλα έγινε τώρα, τότε εντάξει. Χάρηκα που τα είπαμε .....γεια!

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι λέτε οι περισσότεροι εδω μέσα, το μόνο όμως που έχω να πω είναι πως καλά μας κάνουν και μας γαμάνε οι Γερμανοί, αφού γίνεται χαμός με τις πωλήσεις του iphone 5 στην Ελλάδα. Πείτε μου λίγο ρε παιδιά, ποιος στ' αλήθεια χρειάζεται ένα τέτοιο κινητό??? Ακόμη κι εγώ που στην δουλειά μου χρειάζομαι ένα smartphone, γιατί καθημερινά συνδέομαι σε 20 ασύρματα δίκτυα, τραβάω 20-30 φωτογραφίες, στέλνω 20 e-mail, σκανάρω 20 barcodes και χρησιμοποιώ το gps του (και ίσως να ξχνάω και τίποτα άλλο,) χρησιμοποιώ ένα των 200 ευρώ που και αυτό μου το έχει δώσει η εταιρεία μου. Και μην μου πείτε πως κι εσείς το χρειάζεστε για τους ίδιους λόγους... άντε να δείτε μία φορά την βδομάδα κάνα e-mail, πάτε και πέρνετε συσκευή αξίας 800-900 ευρώ. Ε όχι. Αυτά που κάνετε μπορείτε να τα κάνετε και με κάτι αντίστοιχο σαν το δικό μου. Εγώ συγκεκριμένα κάνω τέτοια χρήση που περίπου στο 5ωρο χρειάζεται ξαναφόρτισμα. Αλλά όχι... ΠΡΕΠΕΙ να δείχνω πως έχω I PHONE. Ρε καλά κλανουν και μας γαμάνε οι Γεμανοί. Αυτά βλέπουν και ορμάνε. Κρίση??? Ποια κρίση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάσαμε το δάσος βλέποντας το δέντρο. Το νόημα που θα έπρεπε όλοι μας να ψάξουμε ως αποτέλεσμα αυτής της δήλωσης δεν είναι ούτε αν ο υπουργός έχει iphone ούτε αν λεφτά υπάρχουν. Αυτό που φαίνεται είναι το πόσο ζώα (κι εγώ μαζι) ήμασταν τα τελευταία χρόνια. Γιατί τρώγαμε με χρυσά κουτάλια και αγοράζαμε ότι ποζεριά υπήρχε στην αγορά. Η Apple δεν ξεκίνησε με το 5 την τιμολογιακή πολιτική αυτή, την ξεκίνησε με το πρώτο για την Ελλάδα. Είδε ότι υπήρχε ανταπόκριση με τους Έλληνες να είναι στις πρώτες θέσης κατανάλωσης σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό και καθιέρωσε μια πάγια τακτική. Εμείς, αντί να κάνουμε εμπάργκο, πάμε και τρέχουμε να τα αγοράσουμε σε αυτή την τιμή ενώ δεν έχουμε να φάμε και πάμε στην καφετέρια με το ζμαρτφον και πέρνουμε μονό ελληνικό. Αν έπεφτε η ζήτηση δεν θα έπεφτε και η τιμή; Αλλά πού ο Έλληνας... Μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του Iphone θα αγοράζει...Ας τα λουστούμε λοιπόν.. (btw το ΦΠΑ όπως είπε ένας φίλος δεν παίζει ρόλο γιατί όντως θα τα πάρεις σε σουβλάκια...εκτός αν είσαι στην κατηγορία ανθρώπων για τους οποίους ο Γιωργάκης είχε δίκιο ότι λεφτά υπάρχουν και σου περισσεύουν, οπότε θα βγάλει παραπάνω το κράτος...αλλά δεν νομίζω....sry για την μακρηγορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...