Προς το περιεχόμενο

Hdd 7200 vs ssd


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω λάπτοπ HP Pavilion DV7 με hdd 320GB 5400rpm. Σκεφτόμουν να πάω σε SSD αλλα μια οι πιθανές ασυμβατοτητας με ένα λάπτοπ 4ετιας, μια οι ταχύτητες που αρκετοί δεν πιάνουν σε εκτέλεση εφαρμογών και μια το κοστος, με οδήγησαν στη σκέψη να πάω σε HDD WD 1TB black 7200rpm. Τι λέτε?

Επίσης, σε αυτήν την περίπτωση θα κρατούσατε τον παλιό HDD ως δεύτερο μέσα στο λάπτοπ ή θα μου σκίσει την μπαταρία?

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον WD Black εχεις δει που ειναι 1ΤΒ γιατι οι Black για laptop (Scorpio) πανε μεχρι 750GB...

 

Επειδη ημουν κι'εγω στο ιδιο διλλημα πριν λιγους μηνες, με τη μονη διαφορα οτι το laptop ειναι καινουργιο, προτιμησα την αξιοπιστη λυση του WD Scorpio Black 750GB. Τα λιγα sec πιο γρηγορου boot και τα ακομη πιο λιγα sec αποκρισης στο ανοιγμα των εφαρμογων, δεν με συγκινουν. Προτιμω την μεγαλη χωρητικοτητα και την ποιοτητα των Black που συνοδευεται με 5ετη εγγυηση...

 

Τον παλιο HDD μπορεις να τον κανεις αποθηκη με μια εξωτερικη 2,5'' USB θηκη που εχει 10 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον WD Black εχεις δει που ειναι 1ΤΒ γιατι οι Black για laptop (Scorpio) πανε μεχρι 750GB...

 

Επειδη ημουν κι'εγω στο ιδιο διλλημα πριν λιγους μηνες' date=' με τη μονη διαφορα οτι το laptop ειναι καινουργιο, προτιμησα την αξιοπιστη λυση του WD Scorpio Black 750GB. Τα λιγα sec πιο γρηγορου boot και τα ακομη πιο λιγα sec αποκρισης στο ανοιγμα των εφαρμογων, δεν με συγκινουν. Προτιμω την μεγαλη χωρητικοτητα και την ποιοτητα των Black που συνοδευεται με 5ετη εγγυηση...

 

Τον παλιο HDD μπορεις να τον κανεις αποθηκη με μια εξωτερικη 2,5'' USB θηκη που εχει 10 ευρω.[/quote']

 

Ναι αυτόν εννοούσα. Είδες διάφορα σε επιδόσεις και θόρυβο? ο δίσκος που έχω τώρα είναι SATA. Είμαι οκ απο συμβατότητα;

Τέλος, δε βλέπω πια τους black στο website της WD. Λες να τους απέσειραν?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με τον Hitachi 500GB 5400 rpm που φοραγε το laptop απο τη μανα του... φυσικα και ειδα διαφορα, ολα γινονται πιο γρηγορα. Θορυβος δεν υπαρχει καθολου στον Black, ειναι λιγο πιο ζεστος απο τον Hitachi αλλα και παλι δροσερος σαν δισκος και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

 

ΕΔΩ θα βρεις και ενα benchmark που ειχα τρεξει οταν ειχε συζητηθει θεμα για τον Black...

 

Θεμα συμβατοτητας δεν τιθεται, ο Black ειναι SATA II και υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω.

Και φυσικα οι Black αναφερονται κανονικα στο site...

http://wdc.com/gr/products/products.aspx?id=790

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχυτητες που θα εχεις θα ειναι SATA I, φανταζομαι το γνωριζεις αυτο...

 

Δεν τρεχω XP οποτε δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα Advanced Format.

Σε Vista/7/8 δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχυτητες που θα εχεις θα ειναι SATA I' date=' φανταζομαι το γνωριζεις αυτο...

 

Δεν τρεχω XP οποτε δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα Advanced Format.

 

Σε Vista/7/8 δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα...[/quote']

 

Ωραία θα ήταν να βγάζανε και 10000 rpm 2,5" hdd. Κόλαση!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουσιαστικά οι Velociraptor έιναι 2.5", αλλά η "ψύκτρα" που έχουν τους κάνει 3.5" :P

 

άσε που θα ήταν προτιμότερο να πας σε SSD παρά σε 10K rpm 2.5"...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά οι Velociraptor έιναι 2.5", αλλά η "ψύκτρα" που έχουν τους κάνει 3.5" :P

 

άσε που δεν θα ήταν προτιμότερο να πας σε SSD παρά σε 10K rpm 2.5"...

 

Fixed :Ρ

 

Εγώ πάλι θα πήγαινα σε SSD εκτός κι αν είχα ανάγκη τον extra χώρο του 750άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί οι SSD αλλά προτείνονται μόνο σε καινούρια συστήματα. Δεν θα ήθελα να στοιχηματίσω στο 4χρονο μηχάνημά μου. Άσε τα θέματα με το trim και άλλα. Ένα προιόν που δεν παίζει out of the box αλλά θέλει τα μύρια tweaks, η πολύχρονη πείρα μου σε κατσαβίδι μου έχει δείξει πως πρέπει να αποφεύγω. Καλύτερη η ασφάλεια του κλασικού hdd με τεχνολογίες που έχουν ωριμάσει.

Αν ήμουν 20χρονος θα το έκανα. Τώρα δεν έχω χρόνο για troubleshooting.

Επίης τώρα που έβαλα τον 7200ρι είδα αισθητή βελτίωση στην απόκριση και στις επιδόσεις (σταθερό transfer rate 29MB/sec από external usb2.0 hdd στον νέο μου δίσκο.Πολύ πιο γρήγορη απόκριση στις εντολές, αθόρυβος)

Τον παλιό σκληρό τον έβαλα σε μια external θήκη και τον έχω για backup.

Έχω όμως ένα πρόβλημα: Κάποια αρχεία από τον παλιό σκληρό που βρίσκονται στο φάκελο users/myuser/ δε με αφήνει να τα ανοίξω, γιατί δεν έχω rights. Είναι φάκελος από την παλιά εγατάσταση των Windows.Τι να κάνω?

Έχω Window 7 Premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη η ασφάλεια του κλασικού hdd με τεχνολογίες που έχουν ωριμάσει.

 

...και με κεφαλές που μπορεί να χτυπήσουν οποιαδήποτε στιγμή και να χάσεις όλα σου τα δεδομένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και με κεφαλές που μπορεί να χτυπήσουν οποιαδήποτε στιγμή και να χάσεις όλα σου τα δεδομένα...

Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Έχω όμως και 2 Backups.

PS: Γιατί δε μπορώ να γράψω αγγλικά? (όχι greeklish). Απαγορέυεται να ποστάρει ο μισός πλανήτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σχεδόν παντού προτείνονται οι ssd αλλά τέσπα...

 

ναι επειδή πήζουμε στους αγγλόφωνους στο forum, κάνε disable το greeklish check από τα options του account σου στο forum...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδόν παντού προτείνονται οι ssd αλλά τέσπα...

 

ναι επειδή πήζουμε στους αγγλόφωνους στο forum, κάνε disable το greeklish check από τα options του account σου στο forum...

Σορρυ, απλά προχθές που είχα βάλει ubuntu, δεν είχα ελληνικά για να ζητήσω βοήθεια!!

Οι ssd προτείνονται παντού γιατί είναι και η busna της εποχής για να κινείται η αγορά. Οι παλιοι γνωρίζουν ότι σε άλλες εποχές που άλλαζες σκληρό κάθε 6 μήνες και επεξεργαστή κάθε 2, τέτοια bugs θα καθιστούσαν τους SSD καμμένα χαρτιά. Έίναι σίγουρα το μέλλον, όχι όμως το παρόν.Επίσης δεν είπα ότι δεν είναι καλύτεροι κατά μέσο όρ από τους HDD. Απλά εγώ δε θα αγοράσω ακόμα.......:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...