Προς το περιεχόμενο

Oblivion


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτο ότι υπάρχει θέμα για το oblivion 10 χρόνια μετά. 

Πράγματι μια απο τις καλύτερες ταινίες sci-fi που καταπιάνεται με μερικά πολύ δύσκολα φιλοσοφικά θέματα και το κάνει καλά.

Για παράδειγμα μέσα απο τα μάτια των Jacks, η ταινία αναρωτιέται τι είναι ζωή, τι κάνει εμάς τους ανθρώπους αυτό που είμαστε. Είμαστε οι αναμνήσεις μας; Το DNA μας; Κάποιο ακριβές αντίγραφο μας με το ίδιο DNA και αναμνήσεις συνεχίζει να είμαστε εμείς ανεξάρτητα αν δεν έχουμε την προσωπική εμπειρία της ύπαρξης του;

Επιπλέον έχει καταπληκτική εικόνα, δράση, ΑΙ, διάστημα, εξωγήινους. Αριστούργημα. 10/10 απο εμένα.

Star Troopers, επίσης μια εξαιρετική ταινία. Είναι απίστευτο πόσοι άνθρωποι δεν πιάσανε το αντιπολεμικό και αντιφασιστικό τόνο της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα την πω την αμαρτία μου.

Πριν κάποια χρόνια, με βάση αυτό εδώ το νήμα την βρίσκω και ένα βραδάκι την βάζω να τη δω.

Κάπου στα μισά, τρώω φλασιά ότι την έχω ξαναδεί και έπεσε εντελώς wipe στο κεφάλι μου, oblivion του κερατά.

Την τέλειωσα και τη 2η θέαση, δεν νομίζω ότι μου έμεινε το παραμικρό πέρα από κάποιες σκηνές και μέχρι εκεί.

Τί να πω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Θα την πω την αμαρτία μου.

Πριν κάποια χρόνια, με βάση αυτό εδώ το νήμα την βρίσκω και ένα βραδάκι την βάζω να τη δω.

Κάπου στα μισά, τρώω φλασιά ότι την έχω ξαναδεί και έπεσε εντελώς wipe στο κεφάλι μου, oblivion του κερατά.

Την τέλειωσα και τη 2η θέαση, δεν νομίζω ότι μου έμεινε το παραμικρό πέρα από κάποιες σκηνές και μέχρι εκεί.

Τί να πω...

Περα απο τον υπεροχο μετα αποκαλυπτικο κοσμο δεν σου εμειναν τα παρακατω βρε? Γενικα αυτη και το edge of tomorrow θα μπορουσα να πω οτι ειναι απο τα νεοτερα sci-fi blockbuster που θα μπορουσα να βλεπω ξανα και ξανα. Μπορει να μην εμβαθυνουν παρα πολυ στο φιλοσοφικο κομματι το oblivion ισως ενα τσικ παραπανω αλλα δεν τις λες τερμα flat ξερουν τι ειδος θελουν να ειναι και το δινουν με τον καλυτερο τροπο. 

Spoiler

qahhgaptzwbo9pkq8was.gif

olga_kurylenko_julia_field_top_ponytail_

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

δυνατη η βρετανιδα. στο Mandy ηταν 🔥

Ναι η Riseborough ειναι φωτια αν και η Ολγα εχει αλλη κλαση ως μοντελο 2 μετρα γυναικαρα. Mandy και possessor που ειδα ηταν παρα πολυ καλη η Riseborough. Δεν την προωθει το hollywood οσο θα επρεπε νομιζω για πιο μεγαλες ταινιες οπως το oblivion. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...