Προς το περιεχόμενο

Oblivion


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν..

 

 

Καλά τώρα..

Κάνετε σαν τον μπάτσο που σταμάτησε κάποιον κ προσπαθεί να τον γράψει..

 

Ο ΤΕΤ εισέρχεται στόν πλανήτη,δεν επιτίθεται,περιμένει,δεν ξέρει,αφού τσιμπάει. το ανθρώπινο είδος,εγκλωβίζει δύο δείγματα,τα επεξεργάζεται,ανακαλύπτει τρόπους πως και..,το αναφέρει η ταινία..τα drones κατασκευάστηκαν μετά..από ποιους;

Από τούς κλώνους

Άρα ο ΤΕΤ για να μάθει πώς θα κατακτήσει-ρουφησει έναν άγνωστο πλανήτη χρειάστηκε-έτυχε-χρησιμοποίησε τις γνώσεις δύο ανθρώπων διαφορετικού φύλλου

Είχε αναφερθεί ότι ο TET μπορεί να ελέγχει την μνήμη τών κλώνων,να την διαμορφώνει,να την διαγράφει..κτλ

 

Δηλ. συγνώμη κιόλας..χρειάζεται τόσο πολύ μυαλό να καταλάβεις την ταινία;

 

Ο TET χωρίς τούς ανθρώπους-κλώνους δεν υπήρχε περίπτωση να κατακτήσει τον πλανήτη...

 

Δεν ήταν πολεμική μηχανή,εγκλώβισε δύο ανθρώπους και αποροφησε τις μνήμες κ ότι πληροφορίες είχαν ώστε να τις χρησιμοποιήσει πρός όφελος του

 

Δεν σας στα λέει η ταινία,κ εκεί είναι η μαγεία της,σκεφτείτε λίγο..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drones πάντως

 

φαίνονται προεγκαταστημένα στο μητρικό σκάφος και μοιάζουν με την κεντρική μονάδα άρα αμφιβάλλω πως τα έφτιαξαν οι άνθρωποι. Και πάλι η ένστασή μου δεν είναι εδώ αλλά στο λογικό άλμα που γίνεται. Δηλαδή μια οντότητα συλλαμβάνει δύο ανθρώπους, φτιάχνει άπειρους mind controlled κλώνους και κατακτά τον πλανήτη μέτα από φυσικές καταστροφές που φέρνει η απώλεια του φεγγαριού. Και μετά εγκαθιστά μερικούς όχι mind controlled κλώνους για να επιδιορθώνουν τα drones όσο μερικοί χωρικοί που απέμειναν καταστρέφουν τις πλατφόρμες. Δλδ έχεις εξολοθρεύσει έναν ολόκληρο πλανήτη και σου χαλάνε τη δουλειά λίγοι χωρικοί ενώ μπορείς πχ να ρίξεις έναν ιό και τέλος.

Και μετά κάθεται και το συζητά;

Και όλη αυτή η πλεκτάνη όσο υπονοείται στους τεχνικούς πως οι άνθρωποι που έμειναν είναι οι εξωγήινοι, οι οποίοι τύποι ντύνονται συνεχώς έτσι και τυχαίνει να μην αφήνουν πτώματα ποτέ πίσω;

Δηλαδή και το Moon δε μου τα έλεγε αλλά αυτό είχε όντως μαγεία κατά την άποψή μου. Την ταινία την καταλαβαίνω απλά την θεωρώ τσαπατσούλικη. Όχι κακή, απλά θα μπορούσε να γίνει κλασσικό sci-fi όπως το Pandorum αλλά δε το κατάφερε, Τα visuals φοβερά ήταν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grotenfrod κανεις λαθος

 

 

και οι κλωνοι-τεχνικοι ηταν εξισου mind controlled. γιαυτο εβλεπες την Victoria να αντιδρα oπως την ειχε προγραμματισει το ΤΕΤ. (η σκηνη με το λουλουδι πχ)

Ομως ο Jack παρεκλινε απο  το "προγραμμα" του, επαιρνε πρωτοβουλιες και δικες του αποφασεις (παλι η σκηνη με το λουλουδι) , γιατι οι παλιες μνημες του αρχισαν να επανερχονται και να τον αλλαζουν.

Ο ιδιος ο Morgan Freeman το εξηγει αυτο στην ταινια, οτι ο Jack ειχε τραβηξει την προσοχη του γιατι ηταν διαφορετικος απο τους αλλους κλωνους-τεχνιτες, οταν τον ειδε να καθεται να διαβαζει ενα βιβλιο.

οσο αφορα τα πτωματα, θα προσεξες οτι τα lasers των drones και του σκαφους του Jack δεν αφηναν τo παραμικρο ιχνος απο τους στοχους τους, που θα μπορουσε να ταυτοποιηθει.

 

τελος αυτο με τον ιο, ειναι καθαρα η προσωπικη σου ιδεα για το τι θα μπορουσε να γινει στην ταινια. αυτο ομως δεν ειναι plothole, γιατι δεν ερχεται σε αμεση αντιθεση με τον κοσμο και τους χαρακτηρες που εχει στησει η ταινια.

και εγω ομοιως μπορω να ισχυριστω οτι το ΤΕΤ δεν εριξε κανενα ιο, γιατι δεν ηθελε να κινδυνεψουν οι κλονοι-τεχνικοι του.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drones πάντως

 

φαίνονται προεγκαταστημένα στο μητρικό σκάφος και μοιάζουν με την κεντρική μονάδα άρα αμφιβάλλω πως τα έφτιαξαν οι άνθρωποι. Και πάλι η ένστασή μου δεν είναι εδώ αλλά στο λογικό άλμα που γίνεται. Δηλαδή μια οντότητα συλλαμβάνει δύο ανθρώπους, φτιάχνει άπειρους mind controlled κλώνους και κατακτά τον πλανήτη μέτα από φυσικές καταστροφές που φέρνει η απώλεια του φεγγαριού. Και μετά εγκαθιστά μερικούς όχι mind controlled κλώνους για να επιδιορθώνουν τα drones όσο μερικοί χωρικοί που απέμειναν καταστρέφουν τις πλατφόρμες. Δλδ έχεις εξολοθρεύσει έναν ολόκληρο πλανήτη και σου χαλάνε τη δουλειά λίγοι χωρικοί ενώ μπορείς πχ να ρίξεις έναν ιό και τέλος.

Και μετά κάθεται και το συζητά;

Και όλη αυτή η πλεκτάνη όσο υπονοείται στους τεχνικούς πως οι άνθρωποι που έμειναν είναι οι εξωγήινοι, οι οποίοι τύποι ντύνονται συνεχώς έτσι και τυχαίνει να μην αφήνουν πτώματα ποτέ πίσω;

Δηλαδή και το Moon δε μου τα έλεγε αλλά αυτό είχε όντως μαγεία κατά την άποψή μου. Την ταινία την καταλαβαίνω απλά την θεωρώ τσαπατσούλικη. Όχι κακή, απλά θα μπορούσε να γίνει κλασσικό sci-fi όπως το Pandorum αλλά δε το κατάφερε, Τα visuals φοβερά ήταν.

 

 

A: δεν υπάρχει ιός με 100% θνησιμότητα. Αλλα και να υπήρχε, θα ήταν γεωγραφικά απίθανο να φάει το 100% του πληθυσμού.

Β: έχεις παίξει strategyπου σου ζητάει να εξαφανίσει ολόκληρο το αντίπαλο στράτευμα.? αν όχι τότε τρως το 99% του στρατεύματος στο πρώτο μισάωρο αλλα περνάς ώρες για να βρεις εκείνα τα λίγα στρατεύματα που ειναι χαμένα στον χάρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση, όλα τα παίγνια του ΝΑΤΟ, προβλέπουν απόλυτη ήττα κ μετά ότι γίνει, θα γίνει μέσω πυρήνων αντίστασης. Σε περίπτωση εισβολής έχει ληφθεί υπόψιν ακόμα βιολογικός πόλεμος κ πτώση Μετεώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το σκάφος πάντως δεν πήγαινε στο ΤΕΤ. Στον Τιτάνα πήγαινε και του άλλαξαν πορεία για να ρίξει μια μάτια. Το ποιο πιθανό για το υπόλοιπο σκάφος είναι να μπήκε σε κάποια περίεργη τροχιά (πολύ λογικό λόγο ακυβερνησίας. Όπως οι κύκλοι που κάνουν τα ακυβέρνητα αεροσκάφη με αυτόματο πιλότο) και να περίμενε εντολές. Γι' αυτό έμεινε τόσα χρόνια. Μόλις οι άλλοι έσπασαν την κρυπτογράφηση του GPS του υπέδειξαν που να κατέβει.

 

Επίσης το ΤΕΤ είναι εξωγήινη νοημοσύνη. Λογικό είναι να αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα εντελώς διαφορετικά.

 

Και είναι απόλυτα λογικά να χρησιμοποιεί υπηρέτες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λινκ με αποτελεσματα? ακουγεται ενδιαφερον.

Δε θυμάμαι να σου πω,το ειχα διαβάσει πριν κάνα 2 χρόνια.

Απώλειες πάνω απο 80% του πληθυσμού και πόλεμος φθοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το σκάφος πάντως δεν πήγαινε στο ΤΕΤ. Στον Τιτάνα πήγαινε και του άλλαξαν πορεία για να ρίξει μια μάτια.

 

 

 

Βασικά η αρχική αναγνωριστική αποστολή στον Τιτάνα δεν ξεκίνησε καν, καθώς το ΤΕΤ εμφανίστηκε 6 εβδομάδες πριν την εκτόξευση, οπότε άλλαξε το πλάνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Την είχα δεί σινεμά όταν είχε βγεί. κ δεν μετάνιωσα ούτε ένα cent

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω frame by frame αν υπάρχουν plot holes..όλες έχουν...

 

Και δεν θα κάτσω να γίνω τροχονόμος που προσπαθεί να βρεί παράβαση για να κόψει κλήση..

 

 

Εμένα σαν συνολική αίσθηση η ταινία μου έχει μείνει μετά από 2+ μήνες που την είδα

 

 

Μόλις κατέβηκε κ θα την ξαναδώ αύριο.

 

Την έβαλα λίγο στην αρχή-εισαγωγή κ ανατρίχιασα πάλι...η αίσθηση που είπα..

 

Φοβερό το soundtrack των m.8.3 που δεν το ανέφερε κανείς κσι επίσης φοβερή η Adrea..

 

Με διαφορα η καλυτερη ταινια που ειδα φετος!

Πραγματικα απιστευτη, μονο εγω την θεωρω φανταστικη;

Τρομερη ατμοσφαιρα, visuals, σεναριο, και φυσικα soundtrack.

Ολα ηταν ενα καταπληκτικο συνολο.

Σκοπευω να την ξαναδω συντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή προσπάθεια επιστημονικής φαντασίας . μολονότι που θύμισε αρκετά το ''σελήνη'' εντούτοις δεν αντιγράφει αλλά εξελίσσεται περισσότερο. καλή αλλά όχι gattaca. πάντοτε για τα δικά μου γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Το είχα από πέρυσι στη watchlist μου και αποφάσισα να καθίσω να το δω. (ευτυχώς!)

Γενικά πολύ καλό sci-fi, απ τα καλύτερα που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια, με πολύ δυνατό σενάριο (που είναι για μένα και το βασικό ζητούμενο) με έξυπνες ιδέες και πλοκή με απρόβλεπτη εξέλιξη (και μερικά wtf-moments). Επίσης δυνατό σημείο ο καλοσχεδιασμένος μελλοντικός κόσμος, δηλαδή η συνύπαρξη του ερημοποιημένου πλέον περιβάλλοντος με τη φουτουριστική τεχνολογία. Τα drones μου άρεσαν πολύ σα χαρακτήρες, όπως και σα design (ίσως εμπνευσμένα εν μέρει από HL2 και Portal?). Τα σκηνικά με τους "scavs" και τη "σπηλιά" έφερναν από την άλλη κάτι σε Mad Max και έρχονταν σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κομψό-μοντέρνο-α-λα-apple-σχεδιασμό, κάτι που επίσης μου άρεσε.

 

Ολα αυτά συνοδεύονται από εξαιρετικά special-/sound-fx, όμορφη μουσική, εντυπωσιακά σκηνικά και πετυχημένη σκηνοθεσία. Τα ρέστα μου στον Kosinski για τη πρόοδο του μετά το (κάπως μέτριο κατά την άποψη μου) Tron Legacy. Και τέλος, άλλο ένα καλό sci-fi για τον Cruise και ελπίζουμε προσεχώς σε ανάλογη συνέχεια με το Edge of Tomorrow.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Κλεμμενο σεναριο απο το Moon δεν λες καλυτερα... Οντως ο Kosinski χειριζεται πολυ καλα το περιβαλλον στις ταινιες του και μακαρι να δουμε περισσοτερες καλες ταινιες στο μελλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υποτίθεται ότι βασίζεται σε ένα unpublished graphic novel, το οποίο δεν γνωρίζω πότε γράφτηκε για να λέμε ότι έκλεψε ιδέες από το Moon, αλλά και πάλι σιγά τις ομοιότητες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...