Προς το περιεχόμενο

Μετα την 6950 τι;


sta2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπηκα Ingame το εβαλα 8xmsaa και ειχα 28-33fps,stock clocks. Και ηταν playble οντως και εχεις δικιο.. Εγω οταν λεω 30 μιλαω και για την γενικη εικονα ολων το games πχ των mmo και του bf3 MP,το 30fps κανει το game να εχει σπαστικα κολληματα και θεωρειται ΣΧΕΔΟΝ playable. Αυτη τουλαχιστον μου δινει την εντυπωση εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπηκα Ingame το εβαλα 8xmsaa και ειχα 28-33fps,stock clocks. Και ηταν playble οντως και εχεις δικιο.. Εγω οταν λεω 30 μιλαω και για την γενικη εικονα ολων το games πχ των mmo και του bf3 MP,το 30fps κανει το game να εχει σπαστικα κολληματα και θεωρειται ΣΧΕΔΟΝ playable. Αυτη τουλαχιστον μου δινει την εντυπωση εμενα.

 

Ναι, ίσως παρεξήγησες και γω δεν τα εξήγησα σωστά. Δεν εννοούσα ότι γενικά είμαι καλά με αυτή την κάρτα και ότι το όριο των 30 δεν λέει τίποτα και είναι μύθος, προς θεού. Απλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι πάιζω άριστα θεωρώ. Ακόμα καλυτερα είμαι με τις ίδιες ρυθμίσεις στο επίσης πολύ βαρύ hitman absolution. Ο stealth χαρακτήρας του βοηθάει να μην χρειάζεσαι το frame rate εκτιμώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

797/50 > 6970cf άνετα . Και δεν μιλάω για benches αλλά για ingame framerate. Είχα 2 χρόνια 6970cf και "ξέρω". Τώρα ειδικά που έχουν πέσει οι τιμές είναι no brainer.

Θα μας τρελάνεις ρε κολλητέ? Για τσέκαρε λίγο αυτές τις μετρήσεις (σε παιχνίδια, οχι benches)

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7970-benchmark-tahiti-gcn,3104.html

http://www.anandtech.com/bench/Product/508?vs=515

 

Στο μόνο που βλέπω να πηγαίνει μπροστά η 7970, είναι στο Batman. Στα υπόλοιπα έχει σταθερό προβάδισμα η 6990 (6970cf)

Kαι καλά να κοντράρεις τις 6970cf με την 7970..αλλά να την κοντράρεις και με 7950? Και μάλιστα "άνετα"!

Αν θες να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου την αγορά της 7970, κάντο (δικαίωμα σου είναι), αλλά μην γράφεις ανακρίβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνεις ρε κολλητέ? Για τσέκαρε λίγο αυτές τις μετρήσεις (σε παιχνίδια, οχι benches)

http://www.tomshardw...i-gcn,3104.html

http://www.anandtech...duct/508?vs=515

 

Στο μόνο που βλέπω να πηγαίνει μπροστά η 7970, είναι στο Batman. Στα υπόλοιπα έχει σταθερό προβάδισμα η 6990 (6970cf)

Kαι καλά να κοντράρεις τις 6970cf με την 7970..αλλά να την κοντράρεις και με 7950? Και μάλιστα "άνετα"!

Αν θες να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου την αγορά της 7970, κάντο (δικαίωμα σου είναι), αλλά μην γράφεις ανακρίβειες.

 

εχεις δοκιμασει cf σε moh/bf , hitman , ac3 ?

 

στο hitman συγκεκριμενα στο benchmark του παιχνιδιου η 1 καρτα αποδιδει καλυτερα απο οτι οι 2

 

μετα απο αυτα φιλος μου αποφασισε να πουλησει τις 2 6870 του και να παρει μια 7970 (και ας παει σε θεωρητικα χειροτερη αποδοση) γιατι στη πραξη τα πραγματα ειναι διαφορετικα

τα ιδια και χειροτερα ειχε περασει με 2 4890 , πιστεψε οτι στις 6xxx τα πραγματα θα εφτιαχναν , εκανε υπομονη πανω απο 1 χρονο , αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο , δε προκειται ποτε να δουλεψουν σωστα οι 2 καρτες γιατι λιγοι ενδιαφερονται να δουλεψουν σωστα

 

αν ειναι να περιμενεις μηνες να βγουν updates και σωστοι drivers μπας και καταφερεις να χαρεις ενα παιχνιδι με βαση τα λεφτα που εδωσες σωθηκες.χιλιες φορες μια και καλη καρτα παρα cf

το cf ΔΕΝ σου εξασφαλιζει επιδοσεις σε καθε περιπτωση βρεξει χιονισει, αντιθετως εχεις συνεχως προβληματα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην γινομαστε υπερβολικοί .. τουλαχιστον απο amd μερια τα profiles ανανεώνονται πολύ συχνά και πλεον πολυ σπανια ένα παιχνιδι να έχει πρόβλημα με το crosfire... συγκεκριμένα απο τα τελευταίας κοπης εμένα μονο το nfs είχε ... αλλα αυτοι οι @@ εκει στην ΕΑ δεν προκειται να διορθωθούν ποτε οποτε δεν δίνω και πουλ σημασεία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ανεφερα προσφατα παιχνιδια που μεχρι και πριν καποιες μερες τουλαχιστον που δοκιμαστηκαν δε δουλευαν οπως θα επρεπε

 

καποια αλλα οπως τα bf/mow που χρησιμοποιουν μηχανη γραφικων που δεν εκμεταλλευεται καν το cf δε θα φτιαξουν ποτε

 

αν ειναι λοιπον καποιος να περιμενει ποτε θα βγουν profiles για να παιξει το παιχνιδι , εκανε μια τρυπα μεσα στο νερο

(οπως θα κανει αν τελικα παιξει με μια καρτα για να μην περιμενει)

 

δυστυχως δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις των προβληματων και οσοι παιζουμε πολλα παιχνιδια βλεπουμε (και πρεπει να παραδεχτουμε) οτι υπαρχουν προβληματα που αργουν να λυθουν ακομα και με μια καρτα

 

στις 2 καρτες τα πραγματα ειναι απλα χειροτερα σε θεματα υποστηριξης , δε χρειαζεται να χρυσωνουμε το χαπι

 

εγω τουλαχιστον ολα αυτα τα χρονια αυτο βλεπω και αυτο καταλαβαινω και ευτυχως δε χρειαστηκε να το διαπιστωσω με δικα μου χρηματα

 

ΥΓ το nfs ειναι αλλο ενα παραδειγμα προσφατου παιχνιδιου που δεν ηξερα

δηλαδη ποιο απο τα προσφατα παιχνιδια δουλευει σωστα? γιατι λιγο πολυ και αυτα που αναφερθηκαν ειναι πολυ βαρια και θα περιμενε καποιος το cf να τον "σωσει" για να μη ριξει ασυστολα τις ρυθμισεις

δε μιλαω για να εχεις το msaa 8x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hitman, έχουν φρικάρει πολλοί με τα "κολπάκια" του, και απ΄αυτά που διαβάζω, περισότερο η σειρά 7χχχ το έχει το πρόβλημα, παρά η 6χχχ. Για frostbite 2 (moh, bf3), μη μιλήσω καλύτερα :X . Εμένα μου κρασάρουν και τα δυο, αν έχω κλοκάρει έστω ελάχιστα την κάρτα.

 

Σε γενικές γραμμές και εγώ είμαι υπέρ της μονής κάρτας. Και στον ts ακόμα, του διευκρίνισα οτι η 7970 είναι η "κυριλέ" λύση και στον αντίποδα του παρέθεσα την λύση του cf (που αν πρόσεξες την συνιστούσα περισσότερο στην περίπτωση που ξεκλειδώνουν οι 6950 σε 6970). Απλά δεν μου αρέσουν και αυθαίρετες δηλώσεις του τύπου "6970cf<7950..άνετα"

Τέσπα..για να ξεκολήσουμε και λίγο (μέρες που είναι), οτι και να πάρει το παιδί, καλοδούλευτη να είναι και να του προσφέρει αυτά που θέλει :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας τρελάνεις ρε κολλητέ? Για τσέκαρε λίγο αυτές τις μετρήσεις (σε παιχνίδια, οχι benches)

http://www.tomshardw...i-gcn,3104.html

http://www.anandtech...duct/508?vs=515

 

Στο μόνο που βλέπω να πηγαίνει μπροστά η 7970, είναι στο Batman. Στα υπόλοιπα έχει σταθερό προβάδισμα η 6990 (6970cf)

Kαι καλά να κοντράρεις τις 6970cf με την 7970..αλλά να την κοντράρεις και με 7950? Και μάλιστα "άνετα"!

Αν θες να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου την αγορά της 7970, κάντο (δικαίωμα σου είναι), αλλά μην γράφεις ανακρίβειες.

 

Τι να δικαιολογήσω φίλε μου , ευτυχώς που ψόφησαν φέτος το Μάρτη οι 6970 (temps) και ήμουν τυχερός ώστε στο rma να μου δώσουν 7970 , για να δω το φως μου , ειδικά στο battlefield θυμάμαι τότε... Για μένα προσωπική εμπειρία > οποιoδήποτε site.

 

Πέρασαν απο τα χέρια μου 4870χ2->5850->6970cf->7970 και ας μην πω καλύτερα που γράφω τα αποτελέσματα των sites και των αριθμών τους καθότι ξέρω πως για 1080p/1200p , όσο άνετα ανώτερη ήταν η 5850 apo την 4870χ2 τόσο άνετα ανώτερη είναι πλέον η 7950 απο το 6970CF , ειδικά με το ο/c potential που έχει. Για να μην παρεξηγηθώ μέσα στην λέξη "άνετα" συγκαταλέγω όλα τα προνόμια μιας σχεδόν ισοδύναμης single vs του cf , και όχι μόνο το performance.

Κάθεσαι τώρα και ποστάρεις αριθμούς απο το launch του chip το 2011? :whistle: , όταν πλέον με τους 12.11 η σειρά 79χχ έκανε τέτοιο μπαμ στις επιδόσεις? Βασικά αυτός ακριβώς είναι και ο κυριότερος λόγος επιλογής μιας καινούργιας σειράς , η εξέλιξη στους drivers. Η 69xx πολύ καλό vfm για την γενιά της αλλά δυστυχώς εδώ και καιρό δεν βλέπεις βελτιώσεις που να την αφορούν στους catalyst... Ίσως βέβαια και η amd να σκοτώνει τα άλογα της πριν γεράσουν... :mad:

Για να είμαι πάντως δίκαιος , δεν αποκλείω την πιθανότητα ένα διπύρηνο 69ΧΧ σύστημα , να παίζει καλύτερα απο 7970 σε μεγάλες αναλύσεις (2560) και αυτό διότι εν ελλείψει προσωπικής εμπειρίας δεν ξέρω να εκφέρω άποψη για τέτοια περίπτωση.

 

edit : To συμπέρασμα βέβαια είναι πως το πρόβλημα μου είναι κυρίως τα 2gpu setups και όχι η σειρά 69ΧΧ που αν μη τι άλλο "έσπερνε" και (λογικά) ακόμα "σπέρνει".

Επεξ/σία από mellodos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω γιατι ο GothmogGr ειναι τοσο αρνητικος σχετικα με την αγορα νεων προιοντων αμοιγως καλυτερων απο των προηγουμενων πραγματικα δε ξερω γιατι μιλαει για χρημα σε κριση κτλ δε λεω και μενα δε μου περισσευουν αλλα απο τη στιγμη που πληρωσα τα παγια εξοδα μου και μου μειναν 150 ευρο γιατι να παω να τα πιω tanquerei (γιατι πιστεψε με εκει 8α καταληξουν) και να μην κανω μια αγορα που θα μου μεινει.

Τελος παντων για NVidia καμια προταση ετσι?Ή 7950/70 η παραμενω με την 6950 μεχρι να βγει κατι κατα πολυ καλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 8αρες ποτε βγαινουν?

 

εγω που ειμαι επισης με 6950 ελεγα να πηδηξω τελειως αυτη τη γενια οπως ειχα κανει και με τις 5xxx

 

μια 8950/70 θα ηταν καλη αναβαθμιση (βεβαια η τωρινη μου καρτα θα αξιζει ακομα λιγοτερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω γιατι ο GothmogGr ειναι τοσο αρνητικος σχετικα με την αγορα νεων προιοντων αμοιγως καλυτερων απο των προηγουμενων πραγματικα δε ξερω γιατι μιλαει για χρημα σε κριση κτλ δε λεω και μενα δε μου περισσευουν αλλα απο τη στιγμη που πληρωσα τα παγια εξοδα μου και μου μειναν 150 ευρο γιατι να παω να τα πιω tanquerei (γιατι πιστεψε με εκει 8α καταληξουν) και να μην κανω μια αγορα που θα μου μεινει.

Τελος παντων για NVidia καμια προταση ετσι?Ή 7950/70 η παραμενω με την 6950 μεχρι να βγει κατι κατα πολυ καλυτερο;

 

Την περίπτωσή να τα κρατησεις για τον επόμενο μήνα για την περίπτωσή που χτυπά ξύλο δεν έχεις δουλεία όπως έχει συμβεί σε εκατομμυρια Έλληνες τους τελευταιους μήνες δεν τη σκέφτηκες. Τεσπα τι να πω ίσως επειδή είμαι από τους πρώτους καμένους από αυτή την κατάστασή το βλέπω λίγο πιο συναισθηματικά το θέμα .

 

Και δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν πρέπει να κάνουμε αγορές αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να κάνουμε κρατεί στις ανούσιες αγορές και στην σπάταλη διότι έτσι πως είναι τα πράγματά δεν ξέρουμε τι μας επιφυλασει το αύριο. Όσοι δεν έχουν χάσει την δουλεία τους άδικα στο όνομά της κρίσης δεν πρόκειται να νιωσουν τπτ από αυτά που λέω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...