Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α.παιρνεις την Forthnet ζητας 6 Margin που ειναι το πιο μικρο και βλεπεις.κανονικα θα παιξεις πολυ καλα.θα πρεπει να πας κανα 18-19 Mbit που ειναι πολυ πιο φυσιολογικο για την γραμμη σου.

αν εισαι σε alcatel dslam ζητα free no rfi για να παρεις το Max.

b.το κανουν απευθειας την αλλαγη στο Profile>σε ενα λεπτο βλεπεις το νεο συγχρονισμο.

γ.για την καλωδιωση πρεπει να δοκιμασεις στο κατανεμητη του σπιτιου/η στην χωνευτη για να δεις ποιο ειναι το max της γραμμης σου αλλα πρεπει να πιανουν τα χερια σου.

το Fast path με βαση την γραμμη σου μια χαρα θα παιζει εκτος απροοπτου απλα αν δεν το θες τοτε μην το βαλεις χωρις λογο.δηλαδη αν δεν παιζεις παιχνιδια μην το βαλεις γιατι θα χασεις 1 με 1,5 mbit απο οτι με inteleave.Μιλαμε παντα για το ιδιο margin να εχεις ειτε Fast ειτε interleave.

λιγο πιο αναλυτικα θα γραψω αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα τηλεφωνο και μου κατεβασαν το snr margin στο 8 και επιασα 18,65. μετα την ενεργοποιηση του fast path  επεσα στο 17,5 περιπου, αλλα μου κατεβασε 10+ ping  αναλογως το παιχνιδι οποτε νομιζω οτι αξιζει αφου παιζω αρκετα Online games. Θα ξαναπαρω σημερα να με κατεβασει στο 6, αν και δεν ξερω ποσο θα κερδισω για 2 snr. ( φοβομουν για αποσυνδεσεις και συμφωνησα στο 8 ).

Επισης ειμαι ηδη σε no rfi συμφωνα με τον τεχνικο.

Καποιες ακομα ερωτησεις αν γινεται να μου απαντησεις.

 

1)Οσο για τον κατανεμητη δεν γνωριζω πως να το κανω αυτο, υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο ή κατι να μαθω? Η μπορω να φερω καποιον να το κανει? 

 

2)Αξιζει να βαλω φιλτρακια στις αλλες γραμμες τηλεφωνου του σπιτιου?

 

3)Εκανα tracert google/youtube και διαφορα αλλα και το 1ο Hop που παει στο router υποθετω ειναι 88ms+ ενω τα αλλα ειναι 5 και πιο μετα φτανουν max μεχρι το 20 σε αργοτερα hops. Θα ηθελα να μου πεις,εαν γνωριζεις, αν ειναι φυσιολογικες ταχυτητες για τα Hops 2+ και αν χρειαζομαι καινουριο router επειδη εχω 90+ στο 1ο Hop.

Οταν κανω trace rt την ip μου εχω λιγοτερο απο 1ms αλλα αυτο ειναι λιγο νομιζω.

 

4) Ειμαι 750-800m απο α/κ και δεν νομιζω να βαλουν νεο καφαο στη περιοχη μου συντομα, αξιζει να αναβαθμισω σε vdsl? ( ποσο θα ειναι περιπου το Max bandwith  που νομιζεις οτι μπορει να πιανω) 

Μπορω να τραβηξω καινουριο καλωδιο απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα μου εαν αποφασισω να το κανω,το οποιο θα καταληγει στην θυρα τηλεφωνου που θα ειναι το router,το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο με ethernet στον υπολογιστη.

Εφοσον δεν θα εχω fast path αφου ειμαι σε α/κ, αν και δεν ρωτησα αν γινεται παρα μονο την αποσταση, θα κερδισω σε διαφορα ping ή δεν αξιζει εαν το πρωτο μου ενδιαφερον ειναι το online (gaming) ping μου?

 

5) Και τελευταιο, ολα τα speedtests που κυκλοφορουν σου παρεχουν καποια χρησιμη πληροφορια?

 

Ευχαριστω για ολα μεχρι τωρα και για οποιες μελοντικες απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηρα τηλεφωνο και μου κατεβασαν το snr margin στο 8 και επιασα 18,65. μετα την ενεργοποιηση του fast path  επεσα στο 17,5 περιπου, αλλα μου κατεβασε 10+ ping  αναλογως το παιχνιδι οποτε νομιζω οτι αξιζει αφου παιζω αρκετα Online games. Θα ξαναπαρω σημερα να με κατεβασει στο 6, αν και δεν ξερω ποσο θα κερδισω για 2 snr. ( φοβομουν για αποσυνδεσεις και συμφωνησα στο 8 ).

Επισης ειμαι ηδη σε no rfi συμφωνα με τον τεχνικο.

Καποιες ακομα ερωτησεις αν γινεται να μου απαντησεις.

 

1)Οσο για τον κατανεμητη δεν γνωριζω πως να το κανω αυτο, υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο ή κατι να μαθω? Η μπορω να φερω καποιον να το κανει? 

2)Αξιζει να βαλω φιλτρακια στις αλλες γραμμες τηλεφωνου του σπιτιου?

3)Εκανα tracert google/youtube και διαφορα αλλα και το 1ο Hop που παει στο router υποθετω ειναι 88ms+ ενω τα αλλα ειναι 5 και πιο μετα φτανουν max μεχρι το 20 σε αργοτερα hops. Θα ηθελα να μου πεις,εαν γνωριζεις, αν ειναι φυσιολογικες ταχυτητες για τα Hops 2+ και αν χρειαζομαι καινουριο router επειδη εχω 90+ στο 1ο Hop.

Οταν κανω trace rt την ip μου εχω λιγοτερο απο 1ms αλλα αυτο ειναι λιγο νομιζω.

4) Ειμαι 750-800m απο α/κ και δεν νομιζω να βαλουν νεο καφαο στη περιοχη μου συντομα, αξιζει να αναβαθμισω σε vdsl? ( ποσο θα ειναι περιπου το Max bandwith  που νομιζεις οτι μπορει να πιανω) 

Μπορω να τραβηξω καινουριο καλωδιο απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα μου εαν αποφασισω να το κανω,το οποιο θα καταληγει στην θυρα τηλεφωνου που θα ειναι το router,το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο με ethernet στον υπολογιστη.

Εφοσον δεν θα εχω fast path αφου ειμαι σε α/κ, αν και δεν ρωτησα αν γινεται παρα μονο την αποσταση, θα κερδισω σε διαφορα ping ή δεν αξιζει εαν το πρωτο μου ενδιαφερον ειναι το online (gaming) ping μου?

5) Και τελευταιο, ολα τα speedtests που κυκλοφορουν σου παρεχουν καποια χρησιμη πληροφορια?

Ευχαριστω για ολα μεχρι τωρα και για οποιες μελοντικες απαντησεις!

 

ναι ζητα 6 fast path.το no rfi ειναι για το 6 αρι profile και μονο αν εισαι σε alcatel.δηλαδη η forthnet δινει 15 αρι,11 αρι 8αρι μετα 6αρι και μετα 6αρι no rfi .σε siemens ειναι τα ιδια απλα δεν υπαρχει no rfi ξεχωριστο.
Με interleave θα πηγαινες κανα 20 αρι σε 6 profile οποτε μια χαρα εισαι.Δεν πιστευω οτι εχει νοημα για δοκιμη στον κατανεμητη.Δεν υπαρχει οδηγος για δοκιμη σε κατανεμητη και καποιος που δεν ξερει ακομα και με οδηγο χωρις καταλληλα εργαλεια δεν θα ηταν ευκολο να το κανει.Δηλαδη πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια του και για να μην χαλασει την δικια του γραμμη αλλα να μην χαλασει και κανενος γειτονα.Ειδικα αμα ειναι χωνευτη και οχι κατανεμητης γινονται λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα.
Φιλτρακια βαζεις οπου υπαρχει τηλεφωνο.Δεν ειναι αν αξιζει.Ειναι υποχρεωτικο.Το τηλεφωνο ο συναγερμος
το φαξ το μηχανημα πιστωτικων πρεπει ειτε να εχουν φιλτρο ειτε να παιρνουν απο σπλιττερ .Δεν μας νοιαζει
αν θα παιρνουν ολα απο το σπλιττερ,φιλτρο ή αν θα μπει φιλτρο στο καθενα(αναλογα την καλωδιωση).Το βασικο ειναι οτι πρεπει να περναει απο φιλτρο ή σπλιττερ πριν φτασει στο τηλεφωνο το καλωδιο.και επισης εχουν σωστη και αναποδη .Το φιλτρο εχει μια υποδοχη phone και μια Line που ειναι ο τοιχος.Αν το βαλεις αναποδα θα κανει την δουλεια του αλλα θα σου ριξει τον συγχρονισμο στο adsl. To τηλεφωνο θα παιζει μια χαρα.

Τωρα θα μπει ενα σπλιττερ στην κεντρικη πριζα και θα βαλει καποιος ολη την καλωδιωση των τηλεφωνων εκει πανω ή αν θα μπει φιλτρο σε καθε τηλεφωνο ξεχωριστα επειδη ειναι παραλληλα δεν εχει σημασια.

Εκανα tracert το www.google.com με interleave path που εχω:

 1     1 ms    <1 ms    <1 ms  dsldevice.lan [192.168.1.254]
 2    33 ms    30 ms    31 ms  bbras-llu-ath-03L500.forthnet.gr [213.16.246.19]

 3    31 ms    31 ms    31 ms  te1-3-0.bbras-llu-ath-03.forthnet.gr [213.16.25285]
 4    42 ms    42 ms    40 ms  core-kln-13Te0-4-0-9.forthnet.gr [213.16.247.145

 5    39 ms    45 ms    39 ms  core-lsf-08XE-0-2-1.forthnet.gr [194.219.199.246

εσυ θα πρεπει να εχεις καλυτερα απο αυτα.το πρωτο Hop ειναι το ρουτερ πρεπει να εχεις 1ms.Αν εχεις παραπανω τοτε λογικα εισαι με wireless και ειτε εισαι πολυ μακρια απο το ρουτερ ειτε τρως παρεμβολες οποτε αλλαξε καναλι.Μετα εγω εχω 30 εσυ θα εχεις κανα 10 σχεδον που εισαι Fast path.

Οταν κανεις την wan ip σου tracert/Ping αν το router δεν εχει nat loopback τοτε θα την κανει Ping σαν να εισαι μεσα στο ιδιο το δικτυο σου οποτε για αυτο παιρνεις 1ms.
Οσα ρουτερ εχουν Nat loopback οταν ζητησεις μια ip που ειναι στο δικτυο σου την κανουν ping/tracert σαν να ησουν εκτος δικτυου οποτε εκει θα βλεπες την κανονικη απαντηση.Ιδιο θεμα εχουν οσοι κανουν Port forward και πανε να δουν τις καμερες/server μεσα απο το ιδιο το δικτυο και δεν παιζει.Γιατι ζητανε να δουν κατι που ειναι στο δικτυο τους αλλα με την wan ip οποτε δεν παιζουν τα port forward.
Eφοσον βλεπεις 1ms απλα την βλεπει σαν ip του δικτυου σου.Dηλαδη κανεις ping τον ευατο σου σαν να εκανες μια lan ip στο δικτυο σου και ας ειναι wan.Tο ρουτερ μπερδευει ας το πουμε που βλεπει να ζητας κατι το οποιο ειναι μεσα στο δικτυο σου οποτε για αυτο βγαινει 1ms. Tα απλα ρουτερ συνηθως δεν εχουν επιλογη για nat loopback.

Θεωρητικα ναι μπορεις να βαλεις vdsl απο το αστικο κεντρο.θα πρεπει να παιξεις κανα 40 + .Δεν νομιζω
οτι εισαι 700-800 μετρα.Κατι λιγοτερο λογικα μια που εχεις 8 attenuation οποτε πρεπει να το δεις το 40αρι.
Ειναι must βεβαια να φτιαξεις σωστα την καλωδιωση σου στο σπιτι γιατι αλλιως θα χανεις πολυ.Το vdsl
εχει λιγο διαφορετικη καλωδιωση απο οτι το adsl.Δεν ειναι οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ λαθος τωρα οπως ειναι η καλωδιωση σου αλλα λογικα αμα ειναι παραλληλα τα πριζακια στο vdsl θα εχεις θεμα διοτι δεν θελει το vdsl παραλληλα. Κανονικα ουτε το adsl θελει απλα δεν σου κανουν προβλημα.
https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να τραβηξεις νεο καλωδιο αφου δεν νομιζω οτι χανεις ταχυτητα οποτε δεν θα κερδισεις και τιποτα που να αξιζει ολη την διαδικασια του νεου καλωδιου.Αν δηλαδη η καλωδιωση παιζει μια χαρα δεν θα κερδισεις απολυτως τιποτα παρα μονο ψιχουλα στην κυριολεξια.Επισης και vdsl να βαλεις μπορεις να φτιαξεις την καλωδιωση σωστα χωρις να τραβηξεις νεο καλωδιο.

Η forthnet στην παρουσα φαση δεν δινει Fast path απο το αστικο κεντρο οποτε θα εχεις ping οπως πριν που ησουν interleave με adsl.
Oποτε αν παιζεις παιχνιδια ναι θα εισαι οπως πριν. Mετα κανεις υπομονη ειτε να δωσουν Fast path ειτε να μπει kv και να παρεις απο το kv (dslam του οτε )που θα δινει Fast path. Εκτος αν επειδη εισαι κοντα δεν μπει ποτε kv σε σενα και θεωρησουν οτι εισαι μια χαρα να παρεις απο το αστικο κεντρο. Στα 700-800 μετρα βεβαια λογικα θα το αλλαξουν αλλα αν εισαι πχ 300-400 μπορει να μην το αλλαξουν


τα speedtests απλα σου δειχνουν ποσο πιανει η γραμμη σου.δεν ειναι αξιοπιστα παντα.

δηλαδη εσυ βλεπεις πχ οτι απο το ρουτερ παιζεις στα 17,5 mbit και μετα με speedtest βλεπεις αν πιανεις τα 17.5.αλλα παντα το speedtest πρεπει να το τρεχει καποιος με καλωδιο και χωρις να κατεβαζει καποιος κατι για να ειναι καπως αξιοπιστο.και δεν ειναι παντα.το speedtest.net ειναι σχετικα απο τα καλα.αλλιως μετα παμε σε κατεβασμα απο καποιο γρηγορο site πχ με download manager ή απο καποιον ftp με καποιον client(ακομα καλυτερα)οπως filezilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και τις απαντησεις σου στα ερωτηματα μου!

Το εκανα 6 και κλειδωνω στα 20.000 με fast path οποτε ολα ειναι πολυ καλα! :-D  

Οσο για τα φιλτρακια, ειχαμε βαλει και το ειχα ξεχασει,εχουν περασει κοντα στα 10 χρονια απο τοτε που τα ειδα,γιατι εχουμε 1 γραμμη σε καθε οροφο και και χρησιμοποιουμε ασυρματα. Δεν ξερω αμα εχουν χαλασει αλλα λεω να παρω 2 καινουρια μετα απο τοσα χρονια.

Για το router/modem ειμαι με ethernet και εχω 70-90ms. Θα αλλαξω τα καλωδια μεσα στη βδομαδα και θα δω αμα υπαρχει διαφορα. Αμα δεν υπαρχει τοτε θα παω να αγορασω ενα καινουριο.

Παρεμπιπτοντως πηρα 2  φορες τηλεφωνο στη forthnet, ο 1ος ειπε οτι ολες οι vdsl ειναι fast path και απο οτι εχω διαβασει σε αυτο το topic,καταλαβα οτι δεν ηξερε τι ελεγε. Ο 2ος μου ειπε οτι εχω τη δυνατοτητα για fast path εαν αποφασισω να αναβαθμισω σε vdsl.

Οποτε θα παω απο τη forthnet να κανω το καινουριο συμβολαιο/αναβαθμιση και να ξαναρωτησω μια τελευταια φορα για να ειμαι σιγουρος! ( επισης να δω αμα γινεται να ξαναγυρισω σε adsl αμα προκυψουν προβληματα )

Παντως ειτε αναβαθμισω σε vdsl ειτε εχει χαλασει κατι στο router σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο http://www.skroutz.gr/s/3312799/Draytek-Vigor-2760-Annex-A.html

Διαβασα σε αλλα topics και αλλα sites οτι η εταιρεια ειναι  καλη και ειναι στα λεφτα που σκεφτομουν να δωσω! Αν και θα ηθελα να μου πεις εαν γνωριζεις τη διαφορα του απλου 2760 με την 'n' version  γιατι δεν μπορουσα να βρω κατι.

Αμα εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτες τις τιμες περιπου ή αν αξιζει να παρω αυτo που δινει η forthnet, θα εκτιμουσα τη συμβουλη!

Το speedtest το ξερω οτι ηταν ακυρη ερωτηση αλλα επειδη μου βγαζει 17,5  χωρις να εχω κατι ανοιχτο,ηθελα να μαθω τι ισχυε. Στο κατεβασμα πλεον ειμαι γυρω στα 2mbps απο steam ή με download manager οποτε ειμαι καλα υποθετω? Δεν εχω δει και ποτε πανω απο 2mbps να σου πω την αληθεια σε adsl

 

Ευχαριστω για τον οδηγο συνδεσης καλωδιων vdsl, θα τον διαβασω να ξερω τι πρεπει να γινει και μετα μαλλον θα παρω τον ηλεκτρολογο γιατι δεν νομιζω να μπορω να το φτιαξω μονος μου!  :P

 

Edit: Πηρα παλι σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν γινεται  :unsure:  :huh:  :huh:

Δεν ξερω τι γινεται με την τεχνικη υποστηριξη στη forthnet...

Επεξ/σία από fivestars12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα..Σημερα διαβαζοντας το ποστ αυτο πηρα τηλ την Hol και ζητησα να μου χαμηλωσουν το Μargin (9) στο 6,και που ειπαν οτι θα το δωσουν σαν αιτημα στον ΟΤΕ και σε 3 μερες θα γινει...

 

Ξερετε αν σε Vdsl γινετε η με δουλευουν.? γιατι ειχα ξαναδοκιμασει πριν κατι μερες και μου ειπαν οτι ειναι φιξ αυτο για ολους...παιζει το σεναριο να το χαμηλωσουν,και αν γινει θα παιξει πιο καλα.?? σαν ταχυτητα.?? 

 

Τα σημερινα πρωινα νουμερα ειναι τα παρακατω,τα οποια αλλαζουν μερες μερες,φτανει μεχρι και 47.000 καποιες μερες..

 

pZlgjOw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και τις απαντησεις σου στα ερωτηματα μου!

Το εκανα 6 και κλειδωνω στα 20.000 με fast path οποτε ολα ειναι πολυ καλα! :-D  

Οσο για τα φιλτρακια, ειχαμε βαλει και το ειχα ξεχασει,εχουν περασει κοντα στα 10 χρονια απο τοτε που τα ειδα,γιατι εχουμε 1 γραμμη σε καθε οροφο και και χρησιμοποιουμε ασυρματα. Δεν ξερω αμα εχουν χαλασει αλλα λεω να παρω 2 καινουρια μετα απο τοσα χρονια.

Για το router/modem ειμαι με ethernet και εχω 70-90ms. Θα αλλαξω τα καλωδια μεσα στη βδομαδα και θα δω αμα υπαρχει διαφορα. Αμα δεν υπαρχει τοτε θα παω να αγορασω ενα καινουριο.

Παρεμπιπτοντως πηρα 2  φορες τηλεφωνο στη forthnet, ο 1ος ειπε οτι ολες οι vdsl ειναι fast path και απο οτι εχω διαβασει σε αυτο το topic,καταλαβα οτι δεν ηξερε τι ελεγε. Ο 2ος μου ειπε οτι εχω τη δυνατοτητα για fast path εαν αποφασισω να αναβαθμισω σε vdsl.

Οποτε θα παω απο τη forthnet να κανω το καινουριο συμβολαιο/αναβαθμιση και να ξαναρωτησω μια τελευταια φορα για να ειμαι σιγουρος! ( επισης να δω αμα γινεται να ξαναγυρισω σε adsl αμα προκυψουν προβληματα )

Παντως ειτε αναβαθμισω σε vdsl ειτε εχει χαλασει κατι στο router σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο http://www.skroutz.gr/s/3312799/Draytek-Vigor-2760-Annex-A.html

Διαβασα σε αλλα topics και αλλα sites οτι η εταιρεια ειναι  καλη και ειναι στα λεφτα που σκεφτομουν να δωσω! Αν και θα ηθελα να μου πεις εαν γνωριζεις τη διαφορα του απλου 2760 με την 'n' version  γιατι δεν μπορουσα να βρω κατι.

Αμα εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτες τις τιμες περιπου ή αν αξιζει να παρω αυτo που δινει η forthnet, θα εκτιμουσα τη συμβουλη!

Το speedtest το ξερω οτι ηταν ακυρη ερωτηση αλλα επειδη μου βγαζει 17,5  χωρις να εχω κατι ανοιχτο,ηθελα να μαθω τι ισχυε. Στο κατεβασμα πλεον ειμαι γυρω στα 2mbps απο steam ή με download manager οποτε ειμαι καλα υποθετω? Δεν εχω δει και ποτε πανω απο 2mbps να σου πω την αληθεια σε adsl

 

Ευχαριστω για τον οδηγο συνδεσης καλωδιων vdsl, θα τον διαβασω να ξερω τι πρεπει να γινει και μετα μαλλον θα παρω τον ηλεκτρολογο γιατι δεν νομιζω να μπορω να το φτιαξω μονος μου!  :P

 

Edit: Πηρα παλι σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν γινεται  :unsure:  :huh:  :huh:

Δεν ξερω τι γινεται με την τεχνικη υποστηριξη στη forthnet...

τα φιλτρακια δεν σημαινει οτι χαλανε .μπορει να χαλασουν σε 10 μερες επειδη εφαγαν ενα κεραυνο μπορει να χαλασουν σε 10 χρονια.

και εγω πχ ειχα ενα φιλτρακι πολλα χρονια και το αλλαξα οχι επειδη ειχε προβλημα αλλα επειδη βρηκα ενα για vdsl

και ηθελα να δω αν εχει διαφορα που δεν ειχε βεβαια.φιλτρακι θα μπει οπου υπαρχει τηλεφωνο.

splitter αν καπου υπαρχει τηλεφωνο και ιντερνετ και αμα καπου το ιντερνετ ειναι μονο του χωρις τηλεφωνο

εκει δεν βαζεις τιποτα.

70-90 ms Που εχεις?

σε dns πχ θα πρεπει να εχεις κοντα στα 10-12.να εχεις 70-90 στο πρωτο hop κατι δεν παει καλα αφου το πρωτο hop ειναι το router και πρεπει να εχεις 1ms ping αν μου λες οτι εισαι με ethernet.δες πιο πανω τι εγραψα και τι αποτελεσματτα εβγαλε εμενα με  interleave.

δοκιμασε ping σε www.google.com οπως εκανα και εγω για να συγκρινεις.αν στο πρωτο Hop εχεις οτιδηποτε εκτος απο 1ms κατι παει στραβα.

αλλα αν πηγαινε στραβαθα πρεπε να ειχες το ιδιο θεμ ακαι με την αλλη συσκευη που εκανες ping μεσα στο δικτυο σου που εκει εχεις 1ms.

να φταιει το ethernet δυσκολο.να φταιει κατι στην καλωδιωση επισης δυσκολο γιατι δεν θα ειχες 20mbit τοτε.

εκτος αν μου λες κατι λαθος.

απο εκει και περα

αν μιλαμε για vdsl απο το αστικο κεντρο του οτε δηλαδη να περνεις απο dslam forthnet τοτε μικροτερο profile 8 οσο ξερω και δεν δινουν

interleave.αν μιλαμε για vdsl απο το kv του οτε τοτε απο default μπορει να εχεις fast path στο up και interleave στο down.μπορει να αλλαξει κανονικα.ο οτε το κανει.καποιος ειχε παρει την forthnet και του ειχαν πει οτι δεν το κανουν αλλα δεν μου στεκει διοτι το ζητας

απο τον οτε δεν το κανεις εσυ.

δεν ξερω αν μπορεις να ξαναγυρισεις χωρις να υπαρχει καποιο προστιμο σε adsl αν μιλαμε για Kv.αν εισαι απο το αστικο κεντρο και δεν παιζεις καλα σε ταχυτητα ναι γινεται να γυρισεις.και στο kv βεβαια αν δεν παιξεις καλα επειδη λεμε τωρα ειναι και το kv στο ενα χιλιομετρο ε ναι δεν θα σου πουν κατι.αλλα αμα εισαι κοντα και δεν παιζεις καλα επειδη η καλωδιωση σου εχει θεμα ή επειδη εσυ θεωρεις οτι δεν παιζεις καλα εκει ναι καποιο προστιμο θα παιζει.

το 2760 ειναι μια πολυ καλη αγορα ειτε πας vdsl ειτε μεινεις adsl.το μονο μειον η τιμη του που ποναει λιγακι.

η forthnet δινει το 589.ειναι ενα απλο καλο ρουτερακι.τιποτα τρελλο.σταθερο μεν αλλα δεν εχει κανα τρελο wireless.μπορεις να το δοκιμασεις.

εγω πχ με technicolor Παιζω σπιτι και ειμαι ικανοποιημενος για αυτα που θελω να κανω.σιγουρα καμια σχεση με draytek αλλα ηταν και δωρεαν.

το speedtest ποτε δεν βγαζει σχεδον το max της γραμμης.παντα λιγο πιο κατω θα παιξει το ιδιο και στο upload.το λιγο πιο κατω μπορει να ειναι πολυ λιγο ή και μεγαλυτερο.

οτι βγαζεις 17.5 ειναι μια χαρα εφοσον λες οτι εχεις 2 mbyte σε steam/download manager.ειναι 2 Mbytes/sec οχι mpbs.τα 2 mbps ειναι 200kilobytes μονο.

ναι για το vdsl το guide ειναι στο περιπου τι πρεπει να κανεις.δεν χρειαζεται να αλλαξεις τα καλωδια σε utp γιατι νομιζω πρεπει να γραφει κατι τετοια.απλα δεν πρεπει να εχεις παραλληλα πριζακια.δεν το εχω διαβασει προσεκτικα ολο το Guide αλλα

μια γρηγορη ματια που του ειχα ριξει αναφερει αυτα που πρεπει να πει.ισως να μπερδευει αν λεει για utp.

ti σου ειπε η forthnet οτι δεν γινεται?fast path απο αστικο κεντρο ή απο Kv?απο το kv πρεπει να μπορουν να το ζητησουν απο οτε.οι αλλοι παροχοι το κανουν.αλλιως θα εισαι οπως ησουν με το adslσε interleave απλα λιγο καλυτερα λογω fast path στο Up.

Καλημερα στην παρεα..Σημερα διαβαζοντας το ποστ αυτο πηρα τηλ την Hol και ζητησα να μου χαμηλωσουν το Μargin (9) στο 6,και που ειπαν οτι θα το δωσουν σαν αιτημα στον ΟΤΕ και σε 3 μερες θα γινει...

 

Ξερετε αν σε Vdsl γινετε η με δουλευουν.? γιατι ειχα ξαναδοκιμασει πριν κατι μερες και μου ειπαν οτι ειναι φιξ αυτο για ολους...παιζει το σεναριο να το χαμηλωσουν,και αν γινει θα παιξει πιο καλα.?? σαν ταχυτητα.?? 

 

Τα σημερινα πρωινα νουμερα ειναι τα παρακατω,τα οποια αλλαζουν μερες μερες,φτανει μεχρι και 47.000 καποιες μερες..

 

 

δεν ξερω αν το κανει ο οτε να το βαλει στο 6.απο την μια μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.ο οτε γενικα και στο adsl ξερω οτι παιζει στο 9 αν και καποιοι ειπαν οτι εχει δωσει και 6.δεν το ξερω παραπανω.ναι θα παιξεις παραπανω σε ταχυτητα με 6 margin.

 

Καλησπέρα, αυτά είναι τα στατιστικά μου από Forthnet  με ZTE ZXHN H108N.

Μπορώ να ζητήσω κάποια αλλαγή μήπως κερδίσω λιγάκι σε ταχύτητα;

Ευχαριστώ.

 

 

α.πετας το zte..β.ρωτα αν εισαι σε alcatel.αν εισαι σε alcatel dslam ζητα no rfi.αν εισαι σε siemens τοτε ειναι το μεγιστο διοτι εισαι 6 ηδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.πετας το zte..β.ρωτα αν εισαι σε alcatel.αν εισαι σε alcatel dslam ζητα no rfi.αν εισαι σε siemens τοτε ειναι το μεγιστο διοτι εισαι 6 ηδη.

 

Nαι το ZTE είναι για τα σκουπίδια, θα κοιτάξω κάτι σε tp-link ή σε netgear.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ZTE είναι για τα σκουπίδια, θα κοιτάξω κάτι σε tp-link ή σε netgear.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

τιποτα.να εισαι καλα.οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γίνεται να κλειδώνω στα 18200 με τέτοια stats?  πριν βάλω fastpath κλείδωνα πάλι στα 19500?? δεν θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 20000? (forthnet) 

 

 

δες απο κατω τι εγραψα.επισης μπορει απλα να ειναι η γραμμη ετσι.οτι εισαι κοντα δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα θα παιζεις στο max.υπαρχουν και ατομα που ειναι 500 μετρα και δεν παιζουν ουτε 15 mbit.για τον οτε δεν θεωρειται προβλημα αυτο εφοσον οι μετρησεις χαλκου σαν χαλκος και οχι σαν συγχρονισμος βγαινει μια χαρα.

ας παρει απευθειας την Forthnet Και να ρωτησει αν ειναι σε alcatel ή σε siemens.αν ειναι σε alcatel να ζητησει free no rfi αλλιως αν ειναι σε siemens σκετο Free.τωρα Fast η interleave αυτος το αποφασιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pouline ως πλέον ειδικός κοίταξε σε παρακαλώ τα στατιστικά της γραμμής μου στην hol και πές μου βλέπεις τίποτα στραβό.Γιατί κλειδώνω πάνω από 11000kbps και όλα τα speed test είναι μέχρι 8800 με 9000 και γενικά αισθάνομαι ότι η γραμμή έχει γίνει πιο αργή ειδικά με τον iMac που έχω.Ευχαριστώ

 

DSL Link Information

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 746/11207 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 844/11276 kbps

Noise Margin(Up/Down) 12.5/10.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 17/34 dB

Output Power(Up/Down) 12.6/21.1 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 4/32

Interleave Delay(Up/Down) 8/6 ms

INP(Up/Down) 1/0.5 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 1/236

FEC Errors(Up/Down) 91/9759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί κλειδώνω πάνω από 11000kbps και όλα τα speed test είναι μέχρι 8800 με 9000

Γιατί υπάρχει ένα overhead/χασούρα της τάξης του 10-11%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pouline ως πλέον ειδικός κοίταξε σε παρακαλώ τα στατιστικά της γραμμής μου στην hol και πές μου βλέπεις τίποτα στραβό.Γιατί κλειδώνω πάνω από 11000kbps και όλα τα speed test είναι μέχρι 8800 με 9000 και γενικά αισθάνομαι ότι η γραμμή έχει γίνει πιο αργή ειδικά με τον iMac που έχω.Ευχαριστώ

 

DSL Link Information

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 746/11207 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 844/11276 kbps

Noise Margin(Up/Down) 12.5/10.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 17/34 dB

Output Power(Up/Down) 12.6/21.1 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 4/32

Interleave Delay(Up/Down) 8/6 ms

INP(Up/Down) 1/0.5 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 1/236

FEC Errors(Up/Down) 91/9759

το speedtest Οπως ειπε και ο thresh δεν θα σου βγαλει αυτο που συγχρονιζεις.

κλειδωνεις στα 11mbit πχ και αμα κατεβασεις θα δεις οτι θα πας κοντα στα 1100 kilobytes/seconds ενω αν το βαλεις θεωρητικα  κατω θα πρεπε να ησουν 11 χ 128 = 1375.στην πραξη δεν θα δεις ποτε 1375  γιατι ειναι τα headers και ολα αυτα.

τωρα το πιο βασικο.παρε τηλεφωνο την hol και ζητα 6 margin.θα ανεβεις τουλαχιστον 2mbit Μην πω και 3 mbit.σε εχουν με το default Που ειναι 11 το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο.(10.3 εχεις τωρα στην πραξη.)

αν εισαι wireless τοτε δοκιμασε να αλλαξεις και καναλι μηπως τρως τιποτα παρεμβολες σε εκεινο το καναλι και για αυτο νιωθεις οτι ολα ειναι πιο αργα.εννοειται οτι αμα μια συσκευη μπορει να ειναι με καλωδιο της βαζεις με καλωδιο ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...