Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε normal λεφτα tp link 9980.μετα κοιτα και το vr900 αλλα ανεβαινει η τιμη.και υπαρχουν και Draytek αλλα ποναει πολυ η τιμη μετα.σε asus υπαρχουν μοντελα δεν εχω αποψη.εχει βγαλει και η d link και η Netgear καποια vdsl που και εκεινα ειναι ακριβα.σε νορμαλ τιμη ειναι το 9980.


πχ η netgear εχει το Netgear WiFi Modem/Router AC1900 Nighthawk D7000 VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Με αυτά τα στοιχεία για VDSL γραμμή είμαι καλά ή πρέπει να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις  ;

 

Link Status Connect
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4847/28537 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 4744/29051 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.9/9.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/21.9 dB
Output Power(Up/Down) 17.4/6.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 19/118
Interleave Delay(Up/Down) 7/8
INP(Up/Down) 0/0
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/2313
AnnexType AnnexB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα παιδιά. Με αυτά τα στοιχεία για VDSL γραμμή είμαι καλά ή πρέπει να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις  ;

 

Link Status Connect
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4847/28537 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 4744/29051 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.9/9.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/21.9 dB
Output Power(Up/Down) 17.4/6.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 19/118
Interleave Delay(Up/Down) 7/8
INP(Up/Down) 0/0
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/2313
AnnexType AnnexB

 

Πιστευω οτι εχεις πολυ μικρη ταχυτητα,παρα πολυ θα ελεγα....εχω παραπανω Attenuation απο εσενα και κλειδωνω απο 45.000 μεχρι 47.000 αναλογα την ωρα....Τι να πω ,ισως κανω και λαθος,αλλα το 28.000 ειναι λιγο..

 

 

Δες μια τα δικα μου...η κατι δεν παει καλα με το δικο μου η κατι με το δικο σου...Και το δικο μου εχει και Data Path(Up/Down) Fast/Fast,που και καλα κοβει και καμια 2000κΒs

 

 

woSodAI.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι μάλλον φταίει ότι υπάρχει μεγάλη απόσταση από το ΑΚ. Αλλιώς πως εξηγείται ;

 

Αποστολή από το JY-S3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μια ερώτηση γιατί μου έχει στρίψει με τον ΟΤΕ.

Όλα καλά με την σύνδεση μου για αρκετό καιρό, μέχρι χθες που έκανε ξαφνικά αποσυνδέσεις και πήρα τον ΟΤΕ για ερώτηση.

Από χθες με έχουν βάλει σε προφίλ 6αρι, μου έχουν ανεβάσει το SNR στα 15, και τους παίρνω τηλ. να μου βγάλουν το προφίλ και αρνούνται να το κάνουν.

Τι μπορώ να κάνω;  :mellow:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μια ερώτηση γιατί μου έχει στρίψει με τον ΟΤΕ.

Όλα καλά με την σύνδεση μου για αρκετό καιρό, μέχρι χθες που έκανε ξαφνικά αποσυνδέσεις και πήρα τον ΟΤΕ για ερώτηση.

Από χθες με έχουν βάλει σε προφίλ 6αρι, μου έχουν ανεβάσει το SNR στα 15, και τους παίρνω τηλ. να μου βγάλουν το προφίλ και αρνούνται να το κάνουν.

Τι μπορώ να κάνω;  :mellow:

 

 

Χαχαχαχα ειναι πολυ απλο,αλλαξε παροχο.(αν ειναι φρεσκο το συμβολαιο σου ειναι ζορικα)

 

Δεν μπορει απλα να στο αρνουνται,κατι θα σου ειπαν ...Κατι σε βλαβη,κατι για την γραμμη σου,κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ειναι πολυ απλο,αλλαξε παροχο.(αν ειναι φρεσκο το συμβολαιο σου ειναι ζορικα)

 

Δεν μπορει απλα να στο αρνουνται,κατι θα σου ειπαν ...Κατι σε βλαβη,κατι για την γραμμη σου,κατι...

 

χαχαχα (γελάω με τον πόνο μου). Δυστυχώς μένω σε νησί, ο μόνος πάροχος είναι ο ΟΤΕ...

Το θέμα είναι ότι δούλευε "καλά", είχε SNR 10, Line Attenuation γύρω στο 40 - 45 και έπαιζε από 6,5 down με 7 πολλές φόρες, και ξαφνικά χθες το modem έκλεινε και άνοιγε μόνο του.

Οπότε κάλεσα (δυστυχώς) τον ΟΤΕ για να επιστρέψω το μόντεμ ή κάτι άλλο. Μου είπαν ότι θα με καλέσουν σε 10 λεπτά, @ρχιδ$^%^# και σήμερα διαπίστωσα ότι με το ζόρι η ταχύτητα πάει μέχρι 5 down.

Πήρα ξανά τηλ, δυστυχώς (εκεί φτάσαμε, να λέμε δυστυχώς όταν καλούμε για τεχνική βοήθεια) και μου είπαν ότι με κλείδωσαν σε προφίλ 6αρι. 

Τους ρώτησα γιατί, και μου απάντησαν γιατί τόσο σηκώνει η γραμμή. Τους ξαναρώτησα γιατί τόσο καιρό ήταν μια χαρά; και μου απάντησαν ότι δεν ήταν, άπλα δεν το είχα καταλάβει...  :blink:

Και έπειτα τους ζήτησα να μου αφαιρέσουν το προφίλ και μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω κάτι τέτοιο...

Και έτσι έχω κολλήσει με 4,5 - 5 down και με αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μου αφαιρέσουν το προφίλ και μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω κάτι τέτοιο...

 

σε εχουν παραμυθιασει αγρια δεν παιζει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μου αφαιρέσουν το προφίλ και μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω κάτι τέτοιο...

 

σε εχουν παραμυθιασει αγρια δεν παιζει κατι τετοιο.

  

 

Και ομως... ετσι ακριβως μου ειπε. Καλα οσο για το παραμύθι, ολοι το τρωμε απ´τον ΟΤΕ...

 

ΟΤΕ κυριοι,ο μονος με ενα ματι που βασιλευει στους τυφλους....

Εδω για να με συνδεσουν εκαναν 6 μηνες. Και το γαμωτο ειναι οτι εχουν βρει την ευκολη λυση. Ειμαι 2 χλμ. απο τον ΟΤΕ, τα καλωδια τους σε αθλια κατασταση, μεχρι και ψοφια γατια βρισκεις στις καμπινες. Και αντι να κανουν μια επενδυση, μια αλλαγη σε ενα τουριστικο μερος (με τοσα εκατομμύρια λεφτα που βγαζουν) απλα σου χαμηλωνουν την συνδεση και ολα καλα για αυτους...

Τελος παντων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το είπες pouline ζήτησα να μου αλλάξουν προφίλ από 11snr σε 6 snr και η ταχύτητα ανέβηκε 2 Mpps έπρεπε να τους το πώ εγώ αφού είχα πρόβλημα τόσο καιρό???Στο τέλος θα γίνουμε τεχνικοί του οτέ από τις πολλές συζητήσεις και πειράγματα στις γραμμές μας.Ευτυχώς έχουμε καλούς φίλους που μας δίνουν λύσεις.Ευχαριστώ!!!
 

Επεξ/σία από leonar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες απο κατω τι εγραψα.επισης μπορει απλα να ειναι η γραμμη ετσι.οτι εισαι κοντα δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα θα παιζεις στο max.υπαρχουν και ατομα που ειναι 500 μετρα και δεν παιζουν ουτε 15 mbit.για τον οτε δεν θεωρειται προβλημα αυτο εφοσον οι μετρησεις χαλκου σαν χαλκος και οχι σαν συγχρονισμος βγαινει μια χαρα.

.ας παρει απευθειας την Forthnet Και να ρωτησει αν ειναι σε alcatel ή σε siemens.αν ειναι σε alcatel να ζητησει free no rfi αλλιως αν ειναι σε siemens σκετο Free.τωρα Fast η interleave αυτος το αποφασιζει

ειμαι σε siemens μου είπε μια κοπέλα απο το support. τι να κανω? αυτο με τα rfi τι ειναι? υπάρχει κίνδυνος να μου αλλάξουν τα ping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πως τα βλεπετε τα στατιστικα μου,πολυ υψηλο  snr  και errors δεν εχω? Να παρω κανα τηλεφωνο τον ΟΤΕ

Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2490 kBit/s
 
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
27694 / 178
FEC Errors (Down/Up)
3503142763 / 0
SNR (Down/Up)
14.0 / 30.0 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 18.9dB

1.216MHz~1.961MHz: 23.7dB

2.793MHz~3.959MHz: 29.6dB
Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 23.9dB

871KHz~1.205MHz: 23.5dB

1.972MHz~2.782MHz: 20.8dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...