Προς το περιεχόμενο

Σπάσε τον Κώδικα


nickmanak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παρατηρησα οτι η συχνοτητα εμφανισης του ωμεγα ειναι αρκετα πιο μεγαλη απο οτι σε μια συνηθισμενη φραση οπως και οτι χρησιμοποιουνται ακριβως τα μισα γραμματα της αλφαβητου δηλαδη 12. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να το βρω χωρίς :Ρ Μετά το ξεχασα τελειως. Το μονο συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι η αντιστοιχία των γραμμάτων δεν ειναι ιδια παντού, πχ το μ δεν γινεται παντου κ ας πουμε.

 

Αν θυμιθείς τι ειχες σκεφτεί, δωσε κανα hint.

Λοιπόν το σκέφτεσαι πολύ σωστά! συγνώμη που θα σας παιδέψω λίγο, αλλά ήταν αδύνατο να καταφέρω 1-1 αντιστοιχία, αν και το προσπάθησα, αλήθεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λοιπόν, όντως η λογική σου είναι σωστή, σου το είπα και πριν. Αλλά ο κωδικός δεν είναι μία λέξη. Αλλάζεις γράμμα με άλλο γράμμα. Και ψάχνουμε στίχο από ελληνικό τραγούδι, είπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήσαμε πάλι; λοιπόν, ο κώδικας είναι κρυμμένος στο πρώτο μου μήνυμα, που περιέχει το γρίφο. Δεν ψάχνετε να βρείτε τι μπορεί να μου ήρθε στο κεφάλι, προφανώς. Ψάξτε λίγο και θα τον βρείτε. Δεν είναι δύσκολο. Απλά η αντιστοιχία δεν είναι 1-1, γιατί δε γινόταν με τίποτα. Αν δεν μπορείτε να τον βρείτε, τον αποκαλύπτω και βάζει άλλος. Μου αρέσει αυτό το παιχνίδι, ας μην το σταματήσουμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήσαμε πάλι; λοιπόν, ο κώδικας είναι κρυμμένος στο πρώτο μου μήνυμα, που περιέχει το γρίφο. Δεν ψάχνετε να βρείτε τι μπορεί να μου ήρθε στο κεφάλι, προφανώς. Ψάξτε λίγο και θα τον βρείτε. Δεν είναι δύσκολο. Απλά η αντιστοιχία δεν είναι 1-1, γιατί δε γινόταν με τίποτα. Αν δεν μπορείτε να τον βρείτε, τον αποκαλύπτω και βάζει άλλος. Μου αρέσει αυτό το παιχνίδι, ας μην το σταματήσουμε! :)

 

Προσπαθω και εγω τωρα.. δεν ειχα δει οτι ξαναμπηκε γριφος!

 

Μω ωπωμλαα μμα ραμω; ααγ σξαα μη πναμαα θνω!

 

Να απωνλαα ενα ρανα; ααγ σξαα μη πιαμαα πια!

 

 

Ειμαι καθολου κοντα? Δεν μπορω να βρω το κλειδι ωστε να ξερω ποιο γραμμα αλλαζει με ποιο..

 

Καταρχην αλλαζουν ολα τα γραμματα, ή καποια μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον! Καίει, τσουρουφλάει! Αλλάζουν όλα

 

Αν πχ το Α γινει Κ.. σημαινει και πως το Κ γινεται Α?

 

 

Αρα μηπως να ξαναβαλω εγω; Θαυμασια!
Μω ωπωμλαα μμα ραμω; ααγ σξαα μη πναμαα θνω!
 
Υπαρχει καμια σχεση μεταξυ των παραπανω προτασεων?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πχ το Α γινει Κ.. σημαινει και πως το Κ γινεται Α?

 

 

Αρα μηπως να ξαναβαλω εγω; Θαυμασια!
Μω ωπωμλαα μμα ραμω; ααγ σξαα μη πναμαα θνω!
 
Υπαρχει καμια σχεση μεταξυ των παραπανω προτασεων?

 

είσαι πολύ πονηρός :P πάντως αν το Κ γίνει Α, δε σημαίνει ότι γίνεται και το αντίστροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια λεξη εχει 3 γραμματα πχ. "μμα",  δεν μπορει να γινει 2 γραμματα, ετσι? (να γινει "να" πχ)



Αντε παιδια, ας βοηθησει και κανεις αλλος.. ετοιμο σας το εχω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, αλλά ... δεν ξέρω τι θέλεις να πω και τι θέλεις να βρεις μόνος σου.... δύσκολα αυτά τα hints.....

 

λογικα θα θες να μου πεις οτι.. μπορει να υπαρχει λεξη "ναα", αλλα ουσιαστικα να ειναι "να" ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...