Προς το περιεχόμενο

Σπάσε τον Κώδικα


nickmanak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

LUCIFER!!!

το βρήκα πολλαπλασιάζοντας το 18x37 =666

και τα νουμερα  12 21 3 9 6 5 18 τα αντιστοίχισα με τα γράμματα της αγγλικής αλφαβήτου

 

Σωστοοοος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

WIGSAEPTNENECVRZNALTL   QIDXBOKJNTJORUVSFALON   PYIRTS GFCAIOYUNNDSHLIWEDNKEQURCBEMHD   ROTFTHSIE   APFETAOPTHLHVJEXER CJOAIF   XCMGKOEMDFZEPGRBAN   GHAFIMWEERURDKINYCCCALHN ZOIQUNAVTORETLLUNLEWISKGIBEAGNSPCITE TAGBRAYMTVWHQIEPFRGWIPVNBZG.

 

Για να βρείτε την κρυφη αγγλικη πρόταση απλά επιλέξτε 1 από κάθε τρίτο γράμμα!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

WIGSAEPTNENECVRZNALTL   QIDXBOKJNTJORUVSFALON   PYIRTS GFCAIOYUNNDSHLIWEDNKEQURCBEMHD   ROTFTHSIE   APFETAOPTHLHVJEXER CJOAIF   XCMGKOEMDFZEPGRBAN   GHAFIMWEERURDKINYCCCALHN ZOIQUNAVTORETLLUNLEWISKGIBEAGNSPCITE TAGBRAYMTVWHQIEPFRGWIPVNBZG.

 

Για να βρείτε την κρυφη αγγλικη πρόταση απλά επιλέξτε 1 από κάθε τρίτο γράμμα!

 

GENERAL   DONOVAN   IS CONSIDERED   THE   FATHER OF   MODERN   AMERICAN INTELLIGENCE GATHERING.

 

Το βρήκα, βασικά νομίζω, οπότε βάζω εγώ.

Τα  χιόνια, λιώνουν, όταν έχει ζέστη.

Η βροχή, σαλεύει.

Η κρυφή λέξη ειναι γνωστή πόλη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα, βασικά νομίζω, οπότε βάζω εγώ.

Τα  χιόνια, λιώνουν, όταν έχει ζέστη.

Η βροχή, σαλεύει.

Η κρυφή λέξη ειναι γνωστή πόλη.. 

Ας δώσω και ένα hint: 

ΣΤις παραθΕτήμενες ΓραΑμμές, για όσους δεΝ τΟ αναΓνώΡισΑν υπάρχει μια κρυΦή λέξη η οποΊα είνΑι πόλη της χώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγανογραφια ειναι όταν κρύβεις ένα μήνυμα μέσα σε ένα άλλο.

Η διάφορα με την κρυπτογραφία ειναι ότι ένας παρατηρητής δεν γνωρίζει ότι στο μήνυμα υπάρχει ένα κριμένο μήνυμα. 

Χρονολογείτε από πολύ παλιά όπου ξύριζαν τα κεφάλια των σκλάβων και έγραφαν  μηνύματα πάνω σε αυτά, έτσι οι παρατηρητές δεν γνώριζαν για το μήνυμα. 

Μπορεί να ειναι κάτι εύκολο αναγνωρίσιμο πχ τα αρχικά γράμματα κάθε λέξης ενός μηνύματος η κάτι πιο δύσκολο πχ η χρίση συνωνύμων λέξεων οπού για κάθε ζεύγος συνωνύμων η μια αντιστοιχεί σε 0 και η άλλη σε 1 και το μήνυμα ειναι στο διάδικο κλπ..

Στην στεγανάλυση ψάχνεις να βρεις περίεργα patterns στο κείμενο όπως λάθος τονισμού, ορθογραφικά  συντακτικά κλπ.. 

Ένα συνήθης τρόπος διάδοσης του μηνύματος ειναι σε εφημερίδες περιοδικά άλλα υπάρχουν και καλύτεροι όπως τα spam που αναπαράγονται στα eimail "προώθησε το σε 10 φίλους σου" και αποσκοπεί στην απόκρυψη του αποστολέα άλλα και του παραλήπτη.

Το μέσω διάδοσης λέγετε κρυφό κανάλι επικοινωνίας(covert channel, παρεμπιπτόντως στην δημιουργία και τον εντοπισμό τέτοιων καναλιών ήταν και η διπλωματική μου  :P). 

Ελπίζω να βοήθησα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγανογραφια ειναι όταν κρύβεις ένα μήνυμα μέσα σε ένα άλλο.

Η διάφορα με την κρυπτογραφία ειναι ότι ένας παρατηρητής δεν γνωρίζει ότι στο μήνυμα υπάρχει ένα κριμένο μήνυμα.

Χρονολογείτε από πολύ παλιά όπου ξύριζαν τα κεφάλια των σκλάβων και έγραφαν μηνύματα πάνω σε αυτά, έτσι οι παρατηρητές δεν γνώριζαν για το μήνυμα.

Μπορεί να ειναι κάτι εύκολο αναγνωρίσιμο πχ τα αρχικά γράμματα κάθε λέξης ενός μηνύματος η κάτι πιο δύσκολο πχ η χρίση συνωνύμων λέξεων οπού για κάθε ζεύγος συνωνύμων η μια αντιστοιχεί σε 0 και η άλλη σε 1 και το μήνυμα ειναι στο διάδικο κλπ..

Στην στεγανάλυση ψάχνεις να βρεις περίεργα patterns στο κείμενο όπως λάθος τονισμού, ορθογραφικά συντακτικά κλπ..

Ένα συνήθης τρόπος διάδοσης του μηνύματος ειναι σε εφημερίδες περιοδικά άλλα υπάρχουν και καλύτεροι όπως τα spam που αναπαράγονται στα eimail "προώθησε το σε 10 φίλους σου" και αποσκοπεί στην απόκρυψη του αποστολέα άλλα και του παραλήπτη.

Το μέσω διάδοσης λέγετε κρυφό κανάλι επικοινωνίας(covert channel, παρεμπιπτόντως στην δημιουργία και τον εντοπισμό τέτοιων καναλιών ήταν και η διπλωματική μου :P).

Ελπίζω να βοήθησα...

ΣΤις παραθΕτήμενες ΓραΑμμές, για όσους δεΝ τΟ αναΓνώΡισΑν υπάρχει μια κρυΦή λέξη η οποΊα είνΑι πόλη της χώρας. = ΣΤΕΓΑΝΟΓΡΑΦΙΑ

 

Για να δουμε τωρα το κειμενο..

 

Τα  χιόνια, λιώνουν, όταν έχει ζέστη.

Η βροχή, σαλεύει.

 

Το σαλευει δεν μου στεκεται καλα.. και τα κομματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά το πας, αλλά τ κείμενο ειναι ολόκληρο:

Το βρήκα, βασικά νομίζω, οπότε βάζω εγώ.

Τα  χιόνια, λιώνουν, όταν έχει ζέστη.

Η βροχή, σαλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...