Προς το περιεχόμενο

Σπάσε τον Κώδικα


nickmanak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά πρέπει και να δουλέψω κάπου κάπου!

 

ΚΟΚΚΙΝΟ, ΠΡΑΣΙΝΟ, ΚΙΤΡΙΝΟ, ΑΣΠΡΟ

ΕΛΑΦΙ, ΑΛΟΓΟ, ΓΑΤΑ, ΑΕΤΟΣ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ, ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ, ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ, ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

1,2,5,6

Α, Η, Ζ, Κ

 

 

Ρε παιδια οκ , ειπαμε να παιξουμε το ανουσιο παιχνιδι "σπασε τον κωδικα" χωρις να ειμαστε αποκρυπτογραφτες :)

 

Αλλα επειδη τα νυχια μου δεν μυριζουν σημερα..θα επρεπε τα hints..να ειναι δεδομενα

 

Δηλαδη στο προκειμενο τι ψαχνουμε?Προταση ?λεξη ? σε τι γλωσσα? νουμερο ?

 

Δεν μπορουμε να ειμαστε μεσα στο μυαλο του καθενος τι σκεφτηκε εκεινη την στιγμη.....

 

Με αγαπη τρουφακι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε mphxths, αν το παιχνίδι σου φαίνεται ανούσιο, μπορείς απλώς να μην παίζεις.

Γενικώς εμένα μου τη σπάνε τα hints και θέλω πρώτα να προσπαθώ μόνη μου και αν βρω τα πολύυυυ δύσκολα, ζητάω βοήθεια. Αφησα λοιπόν το γρίφο ελεύθερο, για να βασανιστείτε λίγο και επειδή αργήσατε να απαντήσετε, προσφέρθηκα από μόνη μου να βοηθήσω. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι η επίθεση. Με αγάπη, εννοείται!!!

 

Στο θέμα μας τώρα, πρόκειται για ακροστιχίδα. Ψάχνουμε ποια λέξη δεν ταιριάζει σε κάθε γραμμή και με τη βοήθειά της, σχηματίζουμε κατακόρυφα μια λέξη. Η ιδέα δεν είναι δική μου. Την έχω συναντήση σε iq tests και την προχώρησα λίγο παραπέρα με την ακροστιχίδα. Οπότε θεώρησα ότι δε θα δυσκολευτείτε και πολύ.

 

Με αγάπη mphxths :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε mphxths, αν το παιχνίδι σου φαίνεται ανούσιο, μπορείς απλώς να μην παίζεις.

Γενικώς εμένα μου τη σπάνε τα hints και θέλω πρώτα να προσπαθώ μόνη μου και αν βρω τα πολύυυυ δύσκολα, ζητάω βοήθεια. Αφησα λοιπόν το γρίφο ελεύθερο, για να βασανιστείτε λίγο και επειδή αργήσατε να απαντήσετε, προσφέρθηκα από μόνη μου να βοηθήσω. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι η επίθεση. Με αγάπη, εννοείται!!!

 

Στο θέμα μας τώρα, πρόκειται για ακροστιχίδα. Ψάχνουμε ποια λέξη δεν ταιριάζει σε κάθε γραμμή και με τη βοήθειά της, σχηματίζουμε κατακόρυφα μια λέξη. Η ιδέα δεν είναι δική μου. Την έχω συναντήση σε iq tests και την προχώρησα λίγο παραπέρα με την ακροστιχίδα. Οπότε θεώρησα ότι δε θα δυσκολευτείτε και πολύ.

 

Με αγάπη mphxths :)

 

 

Ανουσιο δεν ειναι τοσο το παιχνιδι , οσο το να μαντευουμε καθε φορα τι ψαχνουμε..Ξαναλεω , δεν ειμαστε στο κεφαλι του καθενα.

Τουλαχιστον να ξερουμε τι ψαχνουμε..

Και δεν ειναι επιθεση...πως αλλωστε να επιθετει καποιος σε ενα..τρουφακι

 

Με αγαπη σιγουρα τρουφακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΚΚΙΝΟ, ΠΡΑΣΙΝΟ, ΚΙΤΡΙΝΟ, (ΑΣΠΡΟ)


ΕΛΑΦΙ, ΑΛΟΓΟ, (ΓΑΤΑ), ΑΕΤΟΣ


ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ, (ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ), ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ, ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ


1,2,(5),6


Α, (Η), Ζ, Κ


 


ΑΣΠΡΟ


ΓΑΤΑ


ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ


ΠΕΝΤΕ


ΗΤΑ


 


P.S. Με τη βοήθεια έγινε πολύ εύκολο... Αλλά χωρίς αυτή δε θα μου πήγαινε στο μυαλό τι ψάχνω...!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 5 είναι πέντε. κρατάς το π. διαλέγεις τη λέξη με τα λιγότερα γράμματα. οι άλλες έχουν το ίδιο πλήθος. αν και ο Θανάσης έπρεπε να εξηγήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε κι εμείς τα βγάζουμε από το φούρνο! σκέψου και βάλε! έτσι είναι το σωστό! 

 

χαχα εντωμεταξυ τωρα προσεξα το αβαταρ ιματζ...πετυχημενο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγαπη τρουφακι :)

 

 

Με αγάπη mphxths :)

 

 

 

ΑΣΠΡΟ

ΓΑΤΑ

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

ΠΕΝΤΕ

ΗΤΑ

Τυχαίο??

Βασικά νομίζω χρειάζεται ένα hint αρχικά, για το περίπου τι ψάχνουμε και μετά κλιμακωτά hints ανά 12ωρο μέχρι να το βρούμε.. όποιος δεν θέλει hint ας το λύσει στο πρώτο 12ωρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο??

Βασικά νομίζω χρειάζεται ένα hint αρχικά, για το περίπου τι ψάχνουμε και μετά κλιμακωτά hints ανά 12ωρο μέχρι να το βρούμε.. όποιος δεν θέλει hint ας το λύσει στο πρώτο 12ωρο..

 

 

δεν εχεις ακουσει οτι απο τους πιο δυσκολους κωδικες..προκυπτουν οι μεγαλυτεροι ερωτες ? :) πλακα κανω...

 

Αλλα ναι ..αυτο που προτεινεις ειναι λογικο...απλα τουλαχιστον να ξερουμε ΤΙ ψαχνουμε και ας πεφτουν τα hints αργοτερα αν χρειαστει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...