Προς το περιεχόμενο

Απατη στα κρεοπωλεια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οταν ζυγιζουν το κρεας, το βαζουν μαζι με το χαρτονι; Το χαρτονι απο μονο του ζυγιζει 100-150γρ, οποτε για ενα κρεας που κοστιζει 10ευρω το κιλο, πληρωνεις 1-1,5ευρω επιπλεον για το χαρτονι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα μου έβαλε προχτές καμια 10αριά χαρτιά και μου είπε οτι έτσι συντηρείται καλύτερα το κρέας. Μου βγήκε 4-5€ παραπάνω αλλα μπορώ να πώ οτι με το που γύρισα σπίτι το κρέας ήταν φρεσκότατο!!!!!!

 

ΥΓ. Πήγαινε και πάρε κρέας πάλι και πες του να σου βάλει 2 χαρτόνια, πάρε το απεξω μετά και πήγαινε ζύγισέ το σε ζυγαριά ακριβείας να δείς πόσα πληρώνεις μετά..... Είναι πολύ παραπάνω απο 150g το κάθε χαρτόνι. Εγώ σοκαρίστηκα όταν εκανα το πείραμα!!! Έχω στείλει e-mail και στον Στέφανο Χίο και περιμένω να με βγάλει στο Μακελειό.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον για να μη λερωνουν τη ζυγαρια.

Νομιζω πως ειναι υπερβολη τα 100-150 γραμ.,γυρω στα 10-15γραμ. πρεπει να ειναι,εκτος αν επεσες σε περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχουν τρελάνει στους αεροψεκασμούς γιαυτό δεν λέτε τίποτα. Εγώ το έχω ψάξει το θέμα και ανακάλυψα οτι ζυγίζει 178g ενα κομμάτι χαρτόνι. 0,178*6,45 το κιλό πες = 1,1481€ * 50 πελάτες = 57,405€ παραπάνω απο αυτή την απάτη. Εγώ πλέον πηγαίνω με δική μου ισοθερμική τσάντα (όπως αυτή που έχει το lidl στα ψυγεία) και το παίρνω έτσι το κρέας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ,τι πινετε και δεν μας δινετε?τι χαρτονι και και κουραφεξαλα γραφετε?σιγα μην κοστιζει το χαρτι 1 ευρω.ελεος ρε πιτσιρικια.μεχρι αυριο που θα καταστραφει ο κοσμος σας,βαλθηκατε να μας καραφλιασετε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έβαλε προχτές καμια 10αριά χαρτιά και μου είπε οτι έτσι συντηρείται καλύτερα το κρέας. Μου βγήκε 4-5€ παραπάνω αλλα μπορώ να πώ οτι με το που γύρισα σπίτι το κρέας ήταν φρεσκότατο!!!!!!

 

ΥΓ. Πήγαινε και πάρε κρέας πάλι και πες του να σου βάλει 2 χαρτόνια, πάρε το απεξω μετά και πήγαινε ζύγισέ το σε ζυγαριά ακριβείας να δείς πόσα πληρώνεις μετά..... Είναι πολύ παραπάνω απο 150g το κάθε χαρτόνι. Εγώ σοκαρίστηκα όταν εκανα το πείραμα!!! Έχω στείλει e-mail και στον Στέφανο Χίο και περιμένω να με βγάλει στο Μακελειό.

 

Traganeus έχεις δίκιο.

 

Δεν είναι μόνο αυτό το βάρος. Το βρέχουν κιόλας για να ζυγίζει πιο πολύ.Δεν το βρέχουν πολύ, αλλά και λίγο φτάνει. 

 

Βάλε πόσοι πελάτες επί 10 γραμμάρια... μιλάμε για τρομερό κέρδος από αυτό. 

 

Χώρια ότι εάν βάλουν και δύο χαρτιά πάει παραπάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον για να μη λερωνουν τη ζυγαρια.

Πραγματικα δηλαδη, απορω ποσο δυσκολο ειναι να το φανταστει καποιος αυτο.

 

Αν δεν βαζαν χαρτονι πανω στη ζυγαρια το επομενο παραπονο θα ηταν "η υγιεινη", "το λιπος των κρεατων που αγορασε η προηγουμενη μανταμ", "οι μυγες που βολταρουν πανω στη ζυγαρια στα λιπη στα οποια θα ακουμπησει το κρεας που θα ταισουμε τα παιδια" κλπ.

 

Αν ο κρεοπωλης ηθελε να σας κλεβει στο ζυγισμα θα εψαχνε αλλες μεθοδους απο το να κλεβει 10 γραμαρια ανα ~1 κιλο κρεατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχουν τρελάνει στους αεροψεκασμούς γιαυτό δεν λέτε τίποτα. Εγώ το έχω ψάξει το θέμα και ανακάλυψα οτι ζυγίζει 178g ενα κομμάτι χαρτόνι. 0,178*6,45 το κιλό πες = 1,1481€ * 50 πελάτες = 57,405€ παραπάνω απο αυτή την απάτη. Εγώ πλέον πηγαίνω με δική μου ισοθερμική τσάντα (όπως αυτή που έχει το lidl στα ψυγεία) και το παίρνω έτσι το κρέας.

Ο νομος οριζει, εως 10 γρ χαρτιου σε ποσοτητα κρεατος εως 1 κιλο, και εως 35 γρ χαρτιου για ποσοστητα ανω του 1 κιλου. Και αναφερεται στο νομο, για αυτο ακριβως, διοτι το χρεωνεται ο πελατης. Ανω των 35 γρ αν χρειαστει (το λεει στο νομο), δεν το χρεωνεται ο πελατης.

Τα χαρτια που πωλουνται ειναι συνηθως των 70 γρ (ωστε να κοβονται στη μεση).

 

250 γρ ειναι το χαρτονι σαν αυτο απο το βιβλιοπωλειο (που ειναι ασπρο γυαλιστερο απο τη μια), και αναφερεται σε τετραγωνικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρτια που πωλουνται ειναι συνηθως των 70 γρ (ωστε να κοβονται στη μεση).

Ε καλα κι εσυ τωρα, δεν ακουσες ποτε σου για τα "πειραγμενα/νωθευμενα" χαρτια κρεοπωλειου που ζυγιζουν 300γραμαρια (300/2 = +150γρ ανα ζυγισμα) ? :devil:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...