Προς το περιεχόμενο

..The Animus Project..


Doc1355

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ολο το project ελεγα περα απο οτι ειχες ηδη.

 

Κοίτα είχα μόνο το hardware και το κουτί στην ουσία..Οτι moddες είχαν γίνει έφυγαν απο πάνω ώστε να αρχίσω το νέο project!

 

Οπότε βάζεις και plexiglass + κάποια εργαλεία που δεν είχα και πήρα; :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 416
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι ενταξει απο περιεργεια ρωταω δεν ειμαι εφοριακος να μου συμπληρωσεις και δηλωση  :P

 

Απλα επειδη ξερω οτι κοστιζουν αρκετα το πα.

 

Πηρες και εξτρα εργαλεια ε?Θα σου μεινουν αυτα μεταξυ αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξει απο περιεργεια ρωταω δεν ειμαι εφοριακος να μου συμπληρωσεις και δηλωση  :P

 

Απλα επειδη ξερω οτι κοστιζουν αρκετα το πα.

 

Πηρες και εξτρα εργαλεια ε?Θα σου μεινουν αυτα μεταξυ αλλων.

 

Χαχα το ξέρω μωρέ πλάκα σου κάνω! Η αλήθεια είναι ότι κοστίζει όσο θες εσύ να κοστίσει.. :P

 

Και τι εννοώ; Την υδρόψυξη μπορείς να την κάνεις και με 300 και με 1500.. Οσο το ψάχνεις και βάζεις περισσότερα πράγματα τόσο ανεβαίνεις! 

Αλλωστε όλοι ξέρουμε ότι είναι κυρίως eye candy παρά "χρήσιμο"..

 

Οπως και να έχει δεν παύουν να κοστίζουν αρκετά όπως λές :)

 

Τα περισσότερα εργαλεία ευτυχώς τα είχα αλλα κάποια εξαρτηματάκια μου έλειπαν!!! Το καλό είναι ότι πάντα χρειάζονται και για τις υπόλοιπες δουλειές...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς Μανο, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά φιλαράκι. Τα καλύτερα εκ καρδίας.

 

Για το project σου τώρα. Αυτό το χόμπι ρε φίλε ποτέ δεν το κατάλαβα. Αλλά από την άλλη χαζεύω απίστευτα το αποτέλεσμα της δουλειάς που κάνετε :X

 

Ίσως και να είναι απλά τα λόγια ενός ακαμάτη ζηλιάρη, που πολύ θα ήθελε να το έχει, αλλά απλά δεν... :cry:

Σου εύχομαι να το κάνεις ακόμα καλύτερο απ' ότι το φαντάζεσαι!

 

Υ.Γ. Κακές παρέες κάνεις εκεί με την κυρία και σε έχωσε κι εσένα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς Μανο, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά φιλαράκι. Τα καλύτερα εκ καρδίας.

 

Για το project σου τώρα. Αυτό το χόμπι ρε φίλε ποτέ δεν το κατάλαβα. Αλλά από την άλλη χαζεύω απίστευτα το αποτέλεσμα της δουλειάς που κάνετε :X

 

Ίσως και να είναι απλά τα λόγια ενός ακαμάτη ζηλιάρη, που πολύ θα ήθελε να το έχει, αλλά απλά δεν... :cry:

Σου εύχομαι να το κάνεις ακόμα καλύτερο απ' ότι το φαντάζεσαι!

 

Υ.Γ. Κακές παρέες κάνεις εκεί με την κυρία και σε έχωσε κι εσένα :P

 

 

Xρόνια πολλά και σε εσένα φίλε μου! Καλή χρονιά να έχουμε :D

 

Aυτο το χόμπι φίλε μου είναι όπως το να φτιάχνεις αυτοκίνητα ένα πράγμα..για άλλους καγκουριά,για άλλους τρέλα και για άλλους fixation :P

Οπως λέω και παραπάνω και όπως και εσύ ο ίδιος γνωρίζεις πολύ καλά η όλη φάση γίνεται για την ικανοποίηση του ματιού κυρίως!

Τα περί ψύξης και επίδοσης περνάνε σε δεύτερη μοίρα και ας προσφέρουν αρκετό και απο αυτό...

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και σου εύχομαι αν κάποια στιγμή το αποφασίσεις να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο!

 

Y.Γ. Το άσχημο είναι ότι δεν φταίει η κυρία για το χώσιμο, είναι πολλές οι κακές παρέες παλικάρι μου :P χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια πολλά και σε εσένα φίλε μου! Καλή χρονιά να έχουμε :D

 

Aυτο το χόμπι φίλε μου είναι όπως το να φτιάχνεις αυτοκίνητα ένα πράγμα..για άλλους καγκουριά,για άλλους τρέλα και για άλλους fixation :P

Οπως λέω και παραπάνω και όπως και εσύ ο ίδιος γνωρίζεις πολύ καλά η όλη φάση γίνεται για την ικανοποίηση του ματιού κυρίως!

Τα περί ψύξης και επίδοσης περνάνε σε δεύτερη μοίρα και ας προσφέρουν αρκετό και απο αυτό...

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και σου εύχομαι αν κάποια στιγμή το αποφασίσεις να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο!

 

Y.Γ. Το άσχημο είναι ότι δεν φταίει η κυρία για το χώσιμο, είναι πολλές οι κακές παρέες παλικάρι μου :P χαχαχα

 

Ο λαός θέλει updates όμως...

 

Έχουμε κάτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λαός θέλει updates όμως...

 

Έχουμε κάτι?

 

Update απο αύριο όπως το κοβω αλλα επειδή είσαι καλό παιδί πάρε δύο teaser!

 

Θεωρείς ότι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως δηλαδή;;;

post-214348-0-85488900-1357330906_thumb.jpg

post-214348-0-87660900-1357330909_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Θεωρω ότι προσφέρει απειροελάχιστα σε σχέση με το κόστος. Κατά τη γνώμη μου είναι τόση η διαφορά που το καταντά εντελώς μάταιο*. Οπότε μένει το χόμπι το οποίο σέβομαι απόλυτα και μου αρέσει πολύ στο μάτι.

 

 

 

*είναι το κλασσικό παράδειγμα που φέρνω με τον i7 και την υδρόψυξη των 300 ευρώ. Παίρνεις κατευθείαν 3930Κ και ησυχάζεις :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Θεωρω ότι προσφέρει απειροελάχιστα σε σχέση με το κόστος. Κατά τη γνώμη μου είναι τόση η διαφορά που το καταντά εντελώς μάταιο. Οπότε μένει το χόμπι το οποίο σέβομαι απόλυτα και μου αρέσει πολύ στο μάτι.

 

 

Ωραία θα μου επιτρέψεις όμως να σου δώσω ένα παράδειγμα..

 

Εχεις ένα pc και χωρίς να σου βάλω πολλά πολλά σου λέω πως έχει πάνω 2600k-HD6970!

Eίσαι λοιπόν αραχτός και παίζεις και ξαφνικά βλέπεις οτι cpu-gpu με την stock ψύκτρα αρχίζουν και τσιμπάνε θερμοκρασίες..Και λες δεν χτυπάω μια Η100i και 4 fanακια καλά γιατί αυτά κάνουν φόρυβο!!!

 

Kόστος; ~150 ευρώ! Ολα good ώς εδώ,έλα όμως που μπαίνει και ο παράγοντας θόρυβος στο παιχνίδι..Εκεί λοιπόν που η 6970 αρχίζει να κάνει σαν τραχτέρ,λές αντε να πάρω και μία accelero...+80 ευρώ περίπου!

 

Σύνολο ~ 220..Γιατί λοιπόν να μην δώσεις ~300-350 να κάνεις μια custom και να ξεμπερδεύεις και απο θόρυβο αλλα και απο θερμοκρασίες μία και καλή;

Γιατί και απο θερμοκρασίες αλλα και σε θόρυβο θα είναι πιο κάτω,αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

+ ότι όπως λές και εσύ δείχνει πολύ πιο όμορφο..

 

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις τα ρακορ της bitspower που κάνουν 11 ευρώ το ένα..είναι αυτό που έλεγα εχθές! Αν ξέρεις τι κάνεις και τι θέλεις κυρίως αξίζει τον κόπο η όλη φάση του νερού..

 

 

 

*είναι το κλασσικό παράδειγμα που φέρνω με τον i7 και την υδρόψυξη των 300 ευρώ. Παίρνεις κατευθείαν 3930Κ και ησυχάζεις :)

 

 

 

 

Μιλάς για το ακριβότερο socket όμως ε,που σημαίνει ότι εκεί έχεις και τα γκαφρά για μητρικές που αρχίζουν απο 200 ευρώ και δεν θα μου βάλεις καμία 7750 πάνω..

Εκεί πάμε κοντά σε 1000άρικο για 3 μόνο βασικά components!

 

Εγώ σου λέω για άτομα που εχουν ήδη ενα συστηματάκι και κοιτάνε την βελτίωση!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βάλε και συ spoiler, κρίμα είναι να χαλάσει το θέμα σου με τις αμπελοφιλοσοφίες μου. Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι εξαρχής φροντίζεις να κάνεις καλύτερες επιλογές και ανάλογα με τις ανάγκες σου (αθόρυβο π.χ). Ξαναλέω ότι το χόμπι το σέβομαι απεριόριστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βάλε και συ spoiler, κρίμα είναι να χαλάσει το θέμα σου με τις αμπελοφιλοσοφίες μου. Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι εξαρχής φροντίζεις να κάνεις καλύτερες επιλογές και ανάλογα με τις ανάγκες σου (αθόρυβο π.χ). Ξαναλέω ότι το χόμπι το σέβομαι απεριόριστα.

 

 

 

 

To μόνο σίγουρο είναι πως μπορούμε όλη νύχτα να βρίσκουμε απάντηση ο ένας στον άλλο και να μην βγάλουμε άκρη σε αυτό το θέμα :P

Πχ ας πούμε ότι πήρες τον 2600k πρίν βγεί το 2011 socket χεχεχε σε τάπωσα;  :devil: καθρεφτάκι τώρα και τα παρελκόμενα ξέρεις!

 

Anyways φίλε όπως και να έχει ξαναείπα πως είναι πρώτα απο όλα eye candy το νερό! Αν έχεις το μικρόβιο της moddας κάποια στιγμή θα το κάνεις,είναι το μόνο σίγουρο! :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα!

Εχθές είχα αρκετό χρόνο ώστε να ασχοληθώ με το project,έτσι πήγα και αγόρασα αρκετό χαρτόνι μακέτας για να σχεδιάσω και να κόψω πάνω τους τα covers τα οποία στο τέλος θα γίνουν με τα plexiglass :)

Πριν αρχίσω με τα σχέδια όμως πήρα pump και res και τα ένωσα καθώς όπως είπα ήθελα να καθαρίσω σωστά τα ψυγεία και παράλληλα να δώ μήπως έχουμε και καμία διαρροή απο κάπου!

 

 

5dw61f.jpg

 

35l6auf.jpg

 

11wa6wi.jpg

 

 

To ίδιο έγινε και με το 200άρι ψυγείο και όλα κομπλέ,δεν είχα τίποτα καταρράχτες με τα ψυγεία :P

Oσο λοιπόν τα ψυγεία καθαρίζονταν εγώ μετά απο πολλές αλλαγές κατέληξα στο σχέδιο για τα covers που μου άρεσε περισσότερο!

Στο κομμάτι που είχα βάλει για πάτωμα στο προηγούμενο update άνοιξα 2 τρύπες στο δεξί μέρος και οι ίδιες τρύπες έγιναν πάνω σε ένα κομμάτι Γ ώστε να βιδώσει πάνω στο πάτωμα!

Οι ασημένιες βίδες είναι προσωρινές και για δοκιμή ώσπου να έρθουν οι σωστές!

 

 

5fngnq.jpg

 

33cor54.jpg

 

10n9hdv.jpg

 

34ewbnl.jpg

 

91cdpj.jpg

 

 

Και ακριβώς το ίδιο και απο την αριστερή μεριά!

 

kt4px.jpg

 

b8ty05.jpg

 

Στην συνέχεια έγινε τοποθέτηση μαύρου matte βινυλίου για να δείξει πιο όμορφο..

 

 

33c6t8j.jpg

 

29bc2nk.jpg

 

15nqao8.jpg

 

 

Κόπηκαν και τα ανοίγματα για τις βίδες και ορίστε!

 

 

34rytzc.jpg

 

20rp920.jpg

 

34ee2vp.jpg

 

2lkqihs.jpg

 

 

Αφού έγινε και αυτό προχωράμε με κάποια κοψίματα σε plexiglass τα οποία θα προσφέρουν νότες ομορφιάς στο project!

 

 

egsl7q.jpg

 

nnllz7.jpg

 

30trors.jpg

 

2ntdwyf.jpg

 

 

Mετά στο τετράγωνο κομμάτι που κόπηκε έγιναν 4 τρύπες και με κολαούζο οι απαραίτητες βόλτες!

 

 

5fk76a.jpg

 

2hyuwe8.jpg

 

2ldd1x.jpg

 

 

Kαι τοποθέτησα περιμετρικά μπλέ βινύλιο!

 

 

23ih080.jpg

 

 

Τι λέτε,δείχνει ωραίο; (δεν θα μπεί εκεί ο ssd εννοείται)!

 

 

59zs4j.jpg

 

 

Kαι εδώ οι αποστάτες που είχα κάνει,βαμμένοι και έτοιμοι για την θέση τους!

 

 

2wghh8n.jpg

 

2cenjwz.jpg

 

 

Αφού τελείωσα με αυτά σειρά είχαν τα blocks!!! Πάμε λοιπόν με την τοποθέτηση :)

 

 

5xqgk.jpg

 

34tew5t.jpg

 

p2jk1.jpg

 

1jw6z9.jpg

 

 

Και το ίδιο στην κάρτα..

 

 

nxqtk5.jpg

 

nl8zmx.jpg

 

2wnzqfn.jpg

 

35hgxep.jpg

 

 

Thats it for today λοιπόν,ελπίζω να σας άρεσε!

Επεξ/σία από Doc1355
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...