Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αλλάξω πράματα στον υπολογιστή μου για gaming με budget γύρω στα 250 ευρώ


Fox Eyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν γεια σας,

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια εύχομαι σε όλους σας μέσα από την καρδιά μου.Λοιπόν για να μπω στο θέμα όπως έχω γράψει και στον τίτλο του θέματος, θέλω να αλλάξω μερικά πράματα στον υπολογιστή μου
κυρίως πάνω στην ποιότητα του gaming.Παίζω γενικά καινούρια games και πολλές φορές στεναχωριέμαι όταν δεν τα σηκώνει ο υπολογιστής μου.Για αυτό αποφάσισα να δώσω χρήματα για να τον φτιάξω.Μπορώ να δώσω από 150 ευρώ μέχρι 250.Μερικές πληροφορίες γενικά: 
- Έχω να κάνω περίπου στα 2 χρόνια format.
- Μερικές πληροφορίες για τον υπολογιστή μου.
Microsoft Windows Vista Home Basic 32-bit SP2 (Operating System)
Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GH Wolfdale 45nm Technology (CPU)
Wolfdale1333-D667. (CPUSocket) (MotherBoard)
Philips 190SW (1440x900@60Hz) (Graphics)
512MB GeForce 9500 GT (Point of View) (Graphics)
466GB Hitachi HDP725050GLA360 ATA Device (SATA) (Hard Drivers)
ATAPI DVD A DH20A1S ATA Device (Optical Drivers)
Realtek High Definition Audio 
2,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 241MHz (4-4-4-12) (RAM)

Αυτά είναι όλα. Θέλω να αλλάξω γενικά όλο το πακέτο για καλύτερο gaming.Αλλά με τον περιορισμό των 200-250 ευρώ.
P.S Θα χρειαστώ καινούρια οθόνη ; Αλλαγή επεξεργαστή ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πες μια και ποιο τροφοδοτικό έχεις.

 

Πάντως να ξέρεις δύσκολο να γίνει κάτι με αυτά τα χρήματα στο παρών σύστημα σου.

Πιστεύω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να κάνεις μια πιο ολοκληρωμένη αναβάθμιση αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών γύρω στα 150 ευρώ,ssd δίσκο κάπου στα 100 και format με windows 7 ακόμα αν έχεις την εμπειρία μπορείς να πας σε μικρότερο ssd βάζοντας όμως τα προγράμματα σου στον άλλον δίσκο και να βάλεις άλλα 2GB μνήμη.

Tο Pc σου γενικότερα θα γίνει σαν καινούριο και η κάρτα θα σου δώσει το παραπάνω στο Gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών γύρω στα 150 ευρώ,ssd δίσκο κάπου στα 100 και format με windows 7 ακόμα αν έχεις την εμπειρία μπορείς να πας σε μικρότερο ssd βάζοντας όμως τα προγράμματα σου στον άλλον δίσκο και να βάλεις άλλα 2GB μνήμη.

Tο Pc σου γενικότερα θα γίνει σαν καινούριο και η κάρτα θα σου δώσει το παραπάνω στο Gaming.

Σωστός ο MoviemakerGr.Αυτή είναι η καλύτερη λύση αν επιμείνεις να κάνεις αναβάθμιση τώρα.Ειδικά η αναβάθμιση στα windows 7 είναι κάτι που έπρεπε να το είχες κάνει ήδη απο καιρό.

Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αρχικά, αλλά κάτσε να δούμε πόσο εφικτό είναι να βρεί συμβατή(και κυρίως, σε τι τιμή) με την μητρική του Ram και επίσης ποιο τροφοδοτικό έχει.

 

Edit : όσο για τον SSD, θα έλεγα πως δεν είναι απαραίτητος, αφού έτσι και αλλιώς στα παιχνίδια που τον ενδιαφέρουν δε θα δει διαφορά.Καλύτερα να μη ρίξει χρήματα εκεί προς το παρών.Μόνο η διαφορά που θα δεί απο Vista σε 7 είναι αρκετή για την ώρα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό πως το βρίσκω?Ανοίγοντας τον πύργο μόνο? Και επίσης peter_pan τι εννοείς ακριβώς για την αναβάθμιση? Ο υπολογιστής είναι για πέταμα σωστά?...  :((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα πρέπει να ανοίξεις το κουτί σου για να δείς το τροφοδοτικό σου.

Αν είναι κανένα no-name και δε βγάζεις άκρη, μπορείς να το βγάλεις φωτογραφία και να την ποστάρεις εδώ να το δούμε.

 

Για πέταμα το pc σου δεν είναι.Απλά είναι παλιός και είναι λίγο πιο δύσκολο να βρείς DDR2 μνήμες που να είναι και συμβατές με τη μητρική σου για να πας στα 4GB.

Έχεις καλό επεξεργαστή(έστω και διπύρηνο) και με την προσθήκη μιας καλής κάρτας γραφικών (HD7770 για παράδειγμα) στην ανάλυση σου θα μπορείς να παίζεις άνετα τα περισσότερα παιχνίδια.

 

Απλά βασικό είναι να περάσεις και σε windows 7.Θα βοηθήσει πολύ στην όλη ιδέα για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ο υπολογιστής θέλει φροντίδα κ τις αλλαγές που σου έγραψα πιο πάνω κ θα σου βγάλει άλλα 2 χρονάκια εύκολα,και με την διπλάσια αίσθηση ταχύτητας απο την σημερινή.. αυτά που σου έγραψα πιο πάνω μετά δεν τα πετάς τα παίρνεις και τα βάζεις στον επόμενο υπολογιστή σου.. Το τροφοδοτικό σου αφού δούλεψε ως τώρα αν καθαριστεί θα συνεχίσει να δουλεύει.. οι κάρτες γραφικών μέχρι το ποσόν που είπαμε δεν έχουν τρομερές ανάγκες παραπάνω τροφοδοσίας.

Με λίγα λόγια φίλος που να ξέρει καλά υπολογιστές ώστε να σε βοηθήσει και να τον κάνετε τζάμι η φίλος γνωστός τεχνικός να σου κάνει αυτά που είπαμε με μικρο κόστος και χωρίς να αρχίσει τις κοροϊδίες,κ τα "θέλει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.Τώρα με αυτά που μου είπατε με αγχώσατε περισσότερο.Δηλαδή για να είμαι συμβατός με το τώρα θέλω κανα 800 ευρώ έτσι?..:/ 
Επίσης αν μαζεύω χρήματα και σιγά σιγά κάνω τις αλλαγές θα δω διαφορά?Δηλαδή μετά την αλλαγή μητρικής,ΡΑΜ και κάρτα γραφικών τι άλλα πρέπει να αλλάξω?

EDIT:αν μπορείτε εξηγήστε μου κιόλας πχ η HD7770 τι δίνει παραπάνω ας πούμε.Δεν ξέρω πολλά για το λόγο ότι τώρα αρχίζω να ασχολούμαι με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι συμβατός με το τώρα με το αύριο δεν είσαι .. με 800 απλά παίρνεις καινούριο Gaming Pc toy 2013.. αλλά αυτό πάντα θα υπάρχει γιατί μετά θα έρθει το 2014 και δεν σταματάει κάπου.. σε 1-2 χρόνια θα πάρεις αυτά που αγόρασες τώρα θα πάρεις και μια καινούρια βάση (κουτί τροφοδοτικό μνήμη μητρική επεξεργαστή) και θα τα βάλεις πάνω..δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος το βλέπεις.

Και να ρίξεις 800€ τώρα και να πάρεις καινούργιο pc, μετά απο 3-4 άντε 6 μήνες το πολύ, πάλι πίσω θα είσαι σε τεχνολογία γιατί κάτι καινούργιο θα έχει βγεί.

 

Δεν είναι αυτό που πρέπει να σε νοιάζει λοιπόν.

Αλλά το τι ζητάς εσύ απο το pc σου.Τώρα ζητάς να παίζει τα games καλύτερα και αυτό κοιτάμε.

 

Καλά στα λέει και MoviemakerGr απο πάνω.Δε χρειάζεται άγχος.Σωστές αγορές-κινήσεις χρειάζεται να κάνεις τώρα και θα είσαι έτοιμος και για games και για περαιτέρω μελλοντική αναβάθμιση.

 

Edit για να απαντήσω στο edit σου:

H HD7770 λοιπόν, στην ανάλυση σου, θα παίζει σχεδόν όλα(μη σου πώ όλα) τα games στο full.

Ορίστε και ένα συγκριτικό με την τωρινή σου κάρτα, για να καταλάβεις τις διαφορές που έχουν και πόσο καλύτερη είναι. http://www.hwcompare.com/12022/geforce-9500-gt-512mb-gddr3-vs-radeon-hd-7770/

 

H κάρτα γραφικών είναι αυτή που πρέπει να δώσεις βάρος αφού σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.Παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής βέβαια, αλλά στο budget σου δε το συζητάμε να τον αλλάξεις.

Και ο δικός σου μια χαρά θα τα παίζει τα περισσότερα παιχνίδια.Μην ανησυχείς γι'αυτό.Όμως σημαντικό ρόλο παίζει επίσης και η Ram.Και να αλλάξεις κάρτα γραφικών, χωρίς την προσθήκη Ram πάλι θέματα θα έχεις σε αρκετά games.Άρα εσύ τώρα θες ένα καλό συνδιασμό αναβάθμισης.Όχι μόνο την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν γίνομαι πολύ ενοχλητικός κιόλας.Διαθέτω π.χ 200 ευρώ ωραία?Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται κάρτα γραφικών, ένα format ,    τα windows 7 σωστά?
Ένας τεχνικός μου έλεγε κάτι για αλλαγή μητρικής και να έβαζα +2 GB RAM μερικά κομμάτια που μου έδειξε ήταν αυτά.

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-G41M-COMBO-s775-DDR2-DDR3-VGA.htm
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm
μου έδωσε επίσης και κάρτα γραφικών της NVDIA με 110 ευρώ περίπου δεν μπορώ να βρω το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,αλλάζεις τεχνικό .. όχι υπολογιστή.. η μητρική δεν θα σου δώσει σχεδόν ποτέ  καλύτερη απόδοση στο Gaming.

Τα 200 πρέπει να τα κάνεις 300 συνολικά αν είναι να το αναλάβει τεχνικός με την αμοιβή του,και να κάνεις τις αναβαθμίσεις που θα δεις μεγάλη διαφορά,και δεν θα πάνε χαμένες σε ένα χρόνο από τώρα.. Αν δεν μπορείς αφαιρείς τον SSD και βάζεις μόνο κάρτα μνήμη κ φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν γίνομαι πολύ ενοχλητικός κιόλας.Διαθέτω π.χ 200 ευρώ ωραία?Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται κάρτα γραφικών, ένα format ,    τα windows 7 σωστά?

Ένας τεχνικός μου έλεγε κάτι για αλλαγή μητρικής και να έβαζα +2 GB RAM μερικά κομμάτια που μου έδειξε ήταν αυτά.

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-G41M-COMBO-s775-DDR2-DDR3-VGA.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm

μου έδωσε επίσης και κάρτα γραφικών της NVDIA με 110 ευρώ περίπου δεν μπορώ να βρω το link.

Ενοχλητικός δε γίνεσαι.Αυτός είναι ο σκοπός του forum.Ρωτάς όπου θες βοήθεια και όποιος ξέρει και μπορεί, απαντάει.

 

Στο θέμα μας τώρα...

Καλά στα είπε ο τεχνικός.... σχεδόν.

Τα ίδια περίπου σου λέμε και εμείς.Με τη μόνη διαφορά πως μπορείς να ψάξεις να βρείς ram χωρίς να αλλάξεις μητρική και να γλιτώσεις αυτά τα χρήματα.

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, λόγω μεγάλου κόστους ή ασυμβατότητα των μνημών, τότε ναι θα πρέπει να αλλάξεις και μητρική μαζί.

Όσο για το θέμα της κάρτας γραφικών, αυτή τη στιγμή η καλύτερη σε αυτά τα χρήματα είναι η HD7770.Μη σκεφτείς κάτι άλλο.

 

Απο ότι καταλαβαίνω και απο ότι λές και εσύ δηλαδή, δεν έχεις τις γνώσεις ώστε να τα αλλάξεις μόνος σου αυτά και να κάνεις μόνος σου το format για να βάλεις τα windows 7, σωστά?

 

Ωραία,αλλάζεις τεχνικό .. όχι υπολογιστή.. η μητρική δεν θα σου δώσει σχεδόν ποτέ  καλύτερη απόδοση στο Gaming.

Τα 200 πρέπει να τα κάνεις 300 συνολικά αν είναι να το αναλάβει τεχνικός με την αμοιβή του,και να κάνεις τις αναβαθμίσεις που θα δεις μεγάλη διαφορά,και δεν θα πάνε χαμένες σε ένα χρόνο από τώρα.. Αν δεν μπορείς αφαιρείς τον SSD και βάζεις μόνο κάρτα μνήμη κ φορματ.

Χαχαχα!Αλλάζεις τεχνικό λέει, όχι υπολογιστή!Κορυφαίος. :lol:

Και γιατί να μην τον καταργήσει εντελώς τότε?Αφού με λίγο παίδεμα μπορεί να τα κάνει όλα μόνος του.Και το format και τις αλλαγές σε κάρτες, μνήμες κλπ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.Επίσης μήπως θα ήταν δυνατό να μου δώσετε κάποια link για τιμές?O Τεχνικός μου είπε πως δεν μπορώ να βρω ram σε αυτό το σύστημα που έχω είναι αρκετά παλιό.Ναι , δεν έχω τις γνώσεις για format αν μπορούσατε κάπως να με βοηθάγατε να γλίτωνα τα λευτά?..

EDIT:όπως είπα δεν είχα ποτε ανάγκη να ασχοληθώ περαιτέρω με τον υπολογιστή μου, αλλά κάποτε θα χρειαζόταν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν κάνει ένα λάθος θα του βγει παραπάνω μετά η θα κόψει από κάπου για να πληρώσει το λάθος του. ;)

Σε κάθε περίπτωση την μητρική δεν την αλλάζεις με μια που θα πετάξεις πολύ γρήγορα ακόμα και στην εξαιρετική περίπτωση να παραμείνεις με 2GB μνήμη.Άσε που αν έχεις 2 του ενός που φαντάζομαι,αλλάζεις μόνο το ένα ακόμα κ με μεταχειρισμένο και πας 3 και είσαι οκ με 32x Windows.

 

Εγώ θα επιμείνω για τεχνικό αφού δεν το έχεις  γιατί φαντάζομαι ο υπολογιστής σου θα θέλει μια γενικότερη φροντίδα και όχι για το format που δεν θέλει κ καμιά ιδιαίτερη επιδεξιότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...